Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Ako sa dnes máš? 11

Strana 66 z 86 Previous  1 ... 34 ... 65, 66, 67 ... 76 ... 86  Next

Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Mischelll Ne 5 máj 2019 - 17:56

Ahojte Wink

tak len som chcela sa ozvať, že žijem, dýcham a mám sa v celku dobre....čo sa choroby týka...tak fajn, spím nad ramec...ale pohoda som aj vyspata...to kvoli nádche.....ale behom víkendu dufam, že už určite prešla....no nove mam to, že som sa teda rozišla s priatelom....este pred týždnom...ako celkom som to zvladla...aj ked to neznašam....a už si aj hladam náhradu...akurat tuto sobotu mala suseda kamoška o 5 rokov mladšia svadbu....a to ma asi tak dostalo do depky....no poznam ju...a aj ona sa vydava....nespomínam ten vekový rozdiel...ale proste som zaspala asi dobu...alebo inak som už stara dievka...ano už si to aj ja možem povedať....ked už tak 3 roky si myslim o mne to hovoria aj ostatný ludia.....proste depka jak sa patrí....ako keby ze byvam v meste...tak kašlem na to....žijem si v svojom tempe...a hotovo....ale na dedine je to horšie...100x horšie....už len pohľadí ludí....mam pocit, že ma lutuju....alebo ja sa lutujem....Question

Prajem pekný zvyšok víkendu..... community together

_________________
"Čím viac dáte, tým viac sa vám vráti."


Mischelll
Mischelll
Mischelll
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 631
Reputácia Reputácia : 221
Dátum registrácie : 21.10.2013
Bydlisko Bydlisko : východne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol STADA, Olanzapin Actavis

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Iacobus Ne 5 máj 2019 - 20:21

@Mischelll,
nič si z pohľadov ľudí nerobte. Ja tiež bývam na dedine (teraz sa však zdržiavam viac v Ba) a ľudia na mňa pozerajú -možno to bude znieť príliš klišé - cez prsty. Jednoducho dopočuli sa o tom, že sa chcem zabiť ešte predtým, ako som sa o to pokúsil a dokonca predtým, ako som sám začal chcieť. Netuším ako. Ale to je teraz vedľajšie...
Potom, ako som to spravil, situácia začala byť neúnosná. Každý sa na mňa vypytoval, ako sa mám, ako mi je, et cetera. Kvôli tomu som prestal chodiť po dedine. Takmer vôbec som sa neukazoval, lebo sam mal úzkosti. Ale po určitom čase som si povedal, prečo by ma vlastne mali zaujímať takí ľudia. Každý si žije tak, ako uzná za vhodné. Nikoho iného do toho nič nie je. Kto to nevie pochopiť, je obyčajný prízemný človek, ktorý by vôbec nemal stáť za našu pozornosť alebo trápenie.
Chcem tým povedať, nevšímajte si to. Čím skôr sa to naučíte, tým skôr to budete ignorovať.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  le pluie Ne 5 máj 2019 - 20:24

Písala som straaasne dlhú správu. Zmizla, lebo som nebola prihlásená. A už sa mi nechce...

Iacobus, tvoje náučné príspevky sú super. Mňa kedysi straaasne bavila biológia. Momentálne som čítala knižku Vnímavá zeleň. Veľmi ma zaujala téma inteligencie rastlin. Stefano Mancuso napísal ešte knihu Pflanzenrevolution. Tú sa chystám teraz čítať. Práca- trochu nuda, chcem výzvy. Vzťah - na tom treba popracovať a zladiť sa. Zdravie - všetko ok, s únavou a nízkou takmer žiadnou dávkou antipsych. sa ukázali nejaké čudné domyslanie, uzkostne ladené, no to sme s 5mg olanzapinu vyriešili a zmizli divné veci. Na AD fičím a je ich treba... stále. Ale vlastne ma lieky nijak neobmedzujú, cítim sa ako zdravá :-).

Majte sa krásne
Le pluie
le pluie
le pluie
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 104
Reputácia Reputácia : 37
Dátum registrácie : 15.09.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: prvotná F. 23.0, aktuálna F. 32.2
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Olanzapin 5 mg, Alventa, melatonín, Euthyrox

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Tuto Po 6 máj 2019 - 18:08

Ahojte kamaráti/ky!
Už dlhodobo Ti fandím Mischelll a to nielen v oblasti lásky. Momentálna doba celkovo praje aj tým, čo sú "single", v mnohom je to iné ako kedysi, ale predsa na dedine je to rôzne. Mám hneď dvoch kamarátov, čo majú aj potomkov, ale do ženenia sa im rozhodne nechce. A myslím si, že keď už sú deti, malo by sa to dať na poriadok.

Iacobus, osobne si myslím, že niekedy je pre nás ako psychotikov ťažšie "stráviť" prípadné narážky alebo pohľady. Niekedy sa to jednoducho nedá. Sám niekedy pociťujem vzťahovačnosť aj na situácie, keď to je úplne "od veci".

Le plugie, ja len toľko, že som rád, že sa cítiš fit. Len tak ďalej, aj ja by som chcel...

Matej, rád čítam ako to všetko pekne zvládaš. Rád by som tak čiastočne žil ako Ty. Teším sa, že si dávaš takéto hodnotenia žitia. Prajem Ti, aby aj do budúcna bolo podobne.

U mňa tak po starom, ten kto čítava, tak je to tak bez vážnejších zmien. Vzťahovačnosť, ilúzie, pseudohalucinácie-hlasy sú klasikou. Niekedy sa cítim mierne nesvoj, ako to aj bolo dnes u MUDr. Je pomerne bežné, že som u nej roztržitejší, hoci mám dojem, že dnes to bolo pomerne OK. Reálne sa snažím dni napĺňať aspoň trošku zmysluplnými aktivitami, čo sa nie vždy na 100% podarí, a to častokrát aj napriek tomu, že to naplánované zasa nie je extra náročné.

Majte sa čo možno najlepšie a do pohody.
Samé príjemné žitie praje Tuto

_________________
facebook: "Byť normálnym je čoraz viac nenormálne."
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  kimi2028 Po 6 máj 2019 - 18:40

Ahojte.
Dnes som už nebol až tak veľmi utlmený, čo hodnotím kladne. Mám sa dobre, ale pocity chýbajú akosi. Pozitívne účinky nového lieku zatiaľ žiadne, ale tak čo by som po troch dňoch chcel že? Nie je to však u mňa nič nové, tá emočná plochosť. Vlastne to už patrí ku mojej osobnosti, že vyzerám tak trochu ako sfinga. Inak ničomu zmysluplnému sa nevenujem, čo je škoda. Bol som už na pár prechádzkach, či vo fitness centre. Tieto dva aktivity mi však deň nezlepšili.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Meretseger Po 6 máj 2019 - 18:49

Ahoj!

Mám sa fajn. Nerobím nič extra, vlastne len ráno vyvenčím s niektorým rodinným príslušníkom psa, potom sa najem a korením, až kým nejdem spať Shocked Teda "korením" v zmysle sedím pri notebooku Very Happy Plus dosť pospávam. Nikto sa neozýva, ani len Jim nie, ale v skutočnosti mi to nevadí, čo tam po nich všetkých. Pocity osamelosti sú už nejakú dobu pasé, yay! Až premýšľam, načo mi potom tá obnovená terapia bude scared2
Meretseger
Meretseger
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 967
Reputácia Reputácia : 224
Dátum registrácie : 18.09.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33, F60.31
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Brintellix, Lamotrigin, Trittico

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  le pluie Po 6 máj 2019 - 19:59

Ahojte,

No Túto vďaka za reakciu. Zas nie je to až tak ružové. Minulý týždeň som sa zamýšľala, že to spolubývanie s priateľom asi nedám. Začala sa mi motať hlava, bolo mi na odpadnutie, plus ťažoba pri srdci a nechuť do jedla... Jednoducho, som sa rútila. Lebo ho milujem, len bude to náročné sa zladiť spolu. Takže moja psychika nie je najsilnejšia.

Dnes som bola u psychiatra a naordinoval mi oddych. Je pravda, že plný úväzok a každé voľno strávené cestovaním do zahraničia ma vyčerpáva. Mala som zas v pláne ísť tam... Ale asi si dám kludovy režim a po x mesiacoch si užijem voľno doma. Sama pre seba. Cítim, že to potrebujem, lebo dnes som ani od lekára domov nevládala chodiť. Volala som si taxík. Prosto úplná vyčerpanost, čakám kedy len teplota naskočí...

Je to obdivuhodné, ako žijete s tými negatívnymi príznakmi...Ste jednoducho super silní, že ste vašu chorobu prijali a idete ďalej. Mne, keď bolo zle, som skrátka nechcela žiť. Ja sa snáď už budem držať v takom stave, akom som...

Držím Vám všetkým palce.
le pluie
le pluie
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 104
Reputácia Reputácia : 37
Dátum registrácie : 15.09.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: prvotná F. 23.0, aktuálna F. 32.2
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Olanzapin 5 mg, Alventa, melatonín, Euthyrox

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Iacobus Po 6 máj 2019 - 21:30

Le pluie,
Ďakujem za reakciu. Teší ma, ze sa Vám páčia moje príspevky. Ja si myslím, ze biológie je veľmi zaujímavá veda, veď predsa skúma život, živé organizmy, ktoré sa nenachádzajú vo vesmíre len tak všelikde. Zivot je definovaný ako autoreplikacny systém nukleovych kyselin a mňa veľmi fascinuje, ako sa postupne z jednoduchých organických látok vytvorili také zložité, ktoré zabezpečujú aj fyziológiu človeka.

Tuto,
Určite to nie je ľahké, s tým súhlasím. Aj ja som bol strašne vztahovacny. Ale zmenil som sa. Či už liekmi alebo iným psychologickým nastavenim, neviem. Písal som to niekde, ze divným veciam, ktoré sa okolo mňa dejú, uz neprikladam váhu. Pretoze tych divnych veci bolo veľa, cele dni som sa nemohol venovat svojim zalubám, iba som sa fokusoval, kto a aké uklady ma proti mne. A teraz je to preč, nemusím sa tým zaoberať a mám čas na veci, ktoré ma bavia. Cítim sa taky voľný, slobodný, jednoducho neviazany tými vecami, vi sa dejú naokolo.

Zdravím ostatných,
Posledné týždne mám zlý spánok. Budem si od lekára pýtať nejaké hypnotika. Ale inak sa mám dobré. Som dosť vyčerpaný z intenzívneho učenia, ale tak to mám vlastne rád. Jeden zapocet je úspešne za mnou, ostávajú tri.
V piatok a sobotu bol príjem energie dosť uspokojivý. Priemerné takých 7 000 kJ. Ale včera som sa strašne prejedol, až 12 500 kJ. To je dosť zlé.
Doteraz ma prejedanie netrapilo, veď aj tak nepriberiem. Ale keď to vidím v číslach, tak mám výčitky, ze žijem nezdravo. Navyše mám nevyrovnany príjem podielu bielkovín, sacharidov a tukov.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Matej St 8 máj 2019 - 9:29

Ahojte, kamaráti.

Dnes sa mám zhruba dobre, hoci sa cítim akosi zvážnelý, možno mierne zarmútený určitými vecami v mojom žití. Celkovo mám ale náladu približne schopnú, dá sa. Včera ma v práci chytali nejaké tie smútky, ale komunikoval som normálne, zubami-nechtami som sa bránil depresívnemu výkyvu v duchu "práce s myšlienkami". Do značnej miery to zaberalo, nerozvíjal som žiadne súvislé negatívne myslenie. Iba pocitovo som sa cítil akýsi unavený, vyprahlý, bez chuti robiť. Povinnosti vcelku odsýpali a porobilo sa nevyhnutné. Shocked

Dnes mám voľno vďaka sviatku. Zatiaľ voľný deň trávim svojimi tradičnými voľnočasovými aktivitami - web, fórum... pravdepodobne si budem neskôr aj čítať a možno skysnem aj pri hre. Na obed som pozvaný k rodičom. Z domácich prác by sa zišiel poutierať prach. Embarassed Teraz som si po dlhom čase spravil aj kávičku.  cyclops A polial som bonsajček. Na svoje nedávne narodeniny som od kolegýň dostal malý stolný bonsaj, tak som si googlil neskôr, ako sa oňho starať. A v duchu vygoogleného som mu dnes "dával piť". Smile Zdá sa, že sa má dobre, vyháňa nové lístky, ale dva medzičasom odpadli. No púči aj ďalších desať. Smile Mám tu teda v bytíku okrem seba aj ďalší život, akéhosi nemého spolubývajúceho. Pretty good

Prajem Vám, priatelia, príjemný sviatočný deň. Ak sa Vám duševne dá, užite si ho. A prajem Vám, aby sa Vám to teda duševne dalo. giving a hug

S priateľským pozdravom
matej
Sun 1

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Iacobus St 8 máj 2019 - 10:55

"Nepredstieram, že nás nečaká bolesť a strach, iba vravím, že stále sme tu.
To znamená plávať v prúde a cítiť pod nohami zem, po ktorej kráčame.
To znamená byť nažive." Madeline Miller

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  regina St 8 máj 2019 - 21:32

Ahojte!

Mám sa celkom fajn, až na niektoré rána, keď sa ťažšie púšťam do činností. Inak fungujem dobre. Včera som bola V Bratislave za dcérou a vnúčikom, tak som mala ťažší ale zas radostnejší deň. Ťažší preto, že ráno vstávam o pol šiestej a domov prichádzam večer okolo ôsmej hodiny. Okrem sedenia vo vlaku som takmer celý deň na nohách. Nezvyknem tam oddychovať.
Dnes bol sviatok, tak som mala doma manžela. Navarila som, oprala dve várky a poobede som sadila v záhrade. Takže taký bežný deň, relatívne oddychový, lebo veľmi ma to neunavilo.
V noci som však mala sen, že mám halucinácie a plne si ich uvedomujem. Vravela som si "zas som chorá" a bola som z toho dosť nešťastná. O to radšej som bola, keď som zistila, že to bol len sen. Fakt som rada, že som stabilizovaná a zrejme si tých 10 mg Abilify, čo beriem ráno aj naďalej ponechám. Lebo už som sa pohrávala s myšlienkou, že by som to aj bez súhlasu psychiatričky znížila s cieľom postupne liek úplne vysadiť. Teraz si zas vravím, že to hádam nie je tak veľa a že môžem byť rada, že fungujem na tých 10 miligramoch. Samozrejme nechcela by som, aby som narušila môj stabilizovaný stav. Bolo by to odo mňa nezodpovedné voči mojim blízkym.
Aj včera, keď som podvečer v Bratislave čakala na vlak, vravela som si, že som vďačná, že bez väčších problémov viem sama hore-dole cestovať. Jediné čím ma choroba poznačila, je to, že denne chodiť do práce by som isto nezvládala. Pracovať doma je niečo úplne iné, činnosti si prispôsobujem svojim stavom. Keď sa neviem do niečoho pustiť, jednoducho to odložím na neskôr alebo aj na druhý deň. Keď potrebujem de§ voľna, tak si ho doprajem a potom sú dni kedy pracujem od rána do večera. Keby som mala pracovať, musela by som zvládať aj domácnosť, záhradu a plus prácu. Viem, pamätám si aké to bolo pre mňa náročné kedysi. Z práce som vždy chodila unavená a epizódy psychózy sa mi vracali čoraz častejšie. ID mám celkom slušný, už len syna na VŠ, manžel pracuje, takže aj finančne to takto už zvládame. Ako som sa kedysi invalidite bránila, dnes som za ňu vďačná. Mám eliminovaný stres, liekov minimum a som bez epizód.
Víkend budem mať zase náročnejší, budeme komplet doma so synom a aj s dcérinou rodinou. Je nás vtedy plný dom a okrem toho, že je všetko hore nohami, nemôžem si činnosti len tak prekladať - napr. obed musí byť na obed. Do víkendu musím ešte upratať a na piatok už aj viac navariť a niečo upiecť. Ako sa vraví - mamahotel musí fungovať laughing

Takže vám i sebe prajem do ďalších dní pevné zdravie a dostatok síl it is perfect

regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 646
Reputácia Reputácia : 292
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Iacobus Št 9 máj 2019 - 20:54

Zdravím,
písal som seminárnu prácu o metabolizme liečiva metoprolol, ADC kód HLC07AB02. Metoprolol patrí medzi humánné lieky ovplyvňujúce kardiovaskulárny systém. Zaraďujeme ho medzi skupinu beta-blokátorov a podskupinu selektívnych beta-blokátorov.  Poznáte? Napíšem Vám o ňom niečo. Keby ste mali otázky ohľadom mechanizmu tohoto liečiva alebo akéhokoľvek iného, neváhajte mi napísať.

        Metabolizmus liečiv z hľadiska všeobecných princípov farmakológie zaraďujeme popri absorbcii, distribúcii a eliminácii liečiv k farmakokinetickým procesom. Hlavným cieľom metabolizmus, teda biotransformácie je zbaviť sa látok či už endogénnych – splodiny vlastného metabolizmu, alebo exogénnych, ktoré sa absorbovali do teba z prostredia. Biotransformácia je súhrn biochemických reakcii, ktorými sa menia fyzikánlo-chemické vlastnosti látok tak, aby mohli byť z organizmu ľahšie vylúčené. Metabolit získava vyššiu rozpustnosť vo vode a je tak ľahšie vylúčený obličkami vo forme moču alebo žlčou. Niektoré látky málo účinné alebo neúčinné sa vplyvom metabolických premien môžu stať účinnejšími, hovoríme, že podliehajú bioaktivácii (tzv. prodrug formy). V niektorých prípadoch sa však účinná látka premieňa na látku toxickú. Iné liečivá nepodliehajú biotransformácii a vylučujú sa nezmenené.

      Väčšina liečiv je metabolizovaná za účastí enzýmov prítomných v hladkom endoplazmatickom retikule predovšetkým hepatocytov, buniek črevnej sliznice, pľúcach, obličiek, mozgu a placente.

      Metabolizmu sa účastnia dve fázy: reakcie prvej fázy – zahrňujú oxidačné reakcie katalyzované CYP450 (N-dealkilácia, N-oxidácia, hydroxylácia) a reakcie CYP450 nezávislé (aminooxidázi, xantínoxidázy), molekuly sa stávajú obvykle viac polárne a môžu podliehať rakcii druhej fázy; reakcie druhej fázy – predstavujú konjugáciu endogénnej látky s molekulou liečiva alebo metabolitu (glukuronidácia, konjugácia s glutatiónom, glycínom), liečivo je zväčša pripravené k eliminácii.

      Metoprolol prechádza významným metabolizmom pri prvom prechode pečeňou („first - pass effect“), ktorý pokrýva približne 50% podanej dávky. Metabolizmus metoprololu je spôsobený hlavne aktivitou CYP2D63 a v menšej miere vplyvom aktivity CYP3A4. Metabolizmus metoprololu je reprezentovaný hlavne reakciami hydroxylácie, N-dealkylácie a O-demetylácie. Vzniká tak: α-hydroxymetoprolol, O-demetylmetoprolol a N-deizopropylmetoprolol, ktorý môže byť transaminovaný a výsledný aldehyd oxidovaný na zodpovedajúcu kyselinu.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 66 z 86 Previous  1 ... 34 ... 65, 66, 67 ... 76 ... 86  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore