Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Umelá inteligencia

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Umelá inteligencia Empty Umelá inteligencia

Odoslať  Matej So 18 marec 2023 - 15:22

Ahojte,

Sledujem už nejaký čas rozruch okolo úspechov umelej inteligencie, najmä modely ChatGPT od OpenAI a tiež aj microsofťácky Bing. V škole bola o tom tiež už debata a aj univerzita mala ako celok veľké školenie, čo tieto chatovacie inteligencie dokážu a ako podľa toho prehodnotiť pojem autorstva v rámci prác študentov, ktorí sa ju rozhodnú vo svojich projektoch citovať. Tiež možnosti, kde ju použiť, akým spôsobom. Je vidno, že ju akademická obec prijala kladne a už sa len doľaďujú etické súvislosti, aby bola ako zdroj citovaná, používaná a najmä overovaná podľa nejakých pravidiel, kritérií a podobne.

Spolužiaci už začali spolupracovať s umelou inteligenciou otvorene a ocitol som sa preto trochu pozadu. Tak som sa dnes konečne odhodlal zaregistrovať na OpenAI a položiť AI zopár "len-tak" otázok. Píšem to tu len ako zaujímavosť v rámci toho, že ma to zaujalo a bavilo - hodil som na svoju stránku schizo.sk na voľné stiahnutie výstup toho, čo som dnes s AI konverzoval, ak by ste mali niekto záujem pozrieť si jeho odpovede. Odpovede som neupravoval, sú také, ako mi ich vypísal... Zo začiatku boli úplne bez chyby, neskôr sa už objavili aj gramatické chyby, ale nič závažné. Pri otázke "Kedy sa odohrala bitka pri Moháči a čo znamenala pre ďalší vývoj v Uhorsku?" sa generovanie odpovede strašne spomalilo, jeden riadok generovalo asi 30 sekúnd a napokon ani AI nedoodpovedala. Ukázalo sa "Network Error". Túto otázku som teda z výstupu jedinú odstránil. Ostatné sa chat-robotovi podarili a jeho odpovede sa mi aj páčili. Je tam možnosť dať lajk alebo dislajk na jeho odpoveď - všetkým som dal lajk. Very Happy

Inak, páči sa mi jeho spôsob vyjadrovania. To, že je trénovaný nezastávať nejaký konkrétny názor, ale vždy skôr všeobecne vypísať dostupné možnosti a pohľady, tak to mi práveže vlastne vyhovuje. Pomaličky rozmýšľam, že si od neho nechám vygenerovať nejaké "náučné" texty na schizo.sk, následne sa ich pokúsim si preveriť (lebo aj sám ChatGPT mi napísal, že sa nemám na jeho odpovede spoliehať), a potom ich dajako skompilujem do textu, použiteľného pre moje potreby (resp. pre potreby tej-ktorej podstránky). AI mi poradila, ako ju mám citovať ako zdroj informácií, tak tak určite urobím. Rovnako by som rád vyhľadal aj referenciu na zdroj, ktorá jej informáciu potvrdzuje. V tomto by mi mohol v budúcnu poslúžiť hlavne microsofťácky Bing, lebo ten vypisuje aj referencie, odkiaľ berie informáciu, ktorú v odpovedi spomína. Takže si človek už len overí, či je ten zdroj ok. Smile ChatGPT to vraj robí alebo bude robiť v platenej verzii, ja som zatiaľ na tej zdarma-verzii, a tam tie referencie zatiaľ, žiaľ, neposkytuje. Embarassed Ale to sa časom určite zmení. Yes A potom to už bude duplom ľahšie citovať do svojich textov a overovať. A v konečnom dôsledku dosiahnuť to, na čo to je celé dobré, a síce navýšiť produktivitu a výsledky. Pretty good

Dnešnú moju konverzáciu s ChatGPT si môžete, ak máte niekto záujem, pozrieť tu:

https://schizo.sk/forum/chatGPT_18mar23.pdf

S priateľským pozdravom
matej
Huge smiley

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Umelá inteligencia Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

kimi2028 and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Umelá inteligencia Empty Re: Umelá inteligencia

Odoslať  Mous So 18 marec 2023 - 16:29

Ahoj @Matej, mňa tiež táto téma zaujala. Videl som jednu krkolomnú báseň od umelej inteligencie. Tie odpovede- podľa mňa sa tomu nedá veriť- tie dáta sú nepresné. Neviem, aké algoritmy používa AI, no každý výstup by mal prejsť kontrolou a tá kontrola musí byť správna- vieme, že aj ľudia sú často nesprávni. Myslím, že dáta nie sú kontrolované uznávanými "kapacitami",čosi ako univerzitou štvrtého veku. V tom prípade by to bol parádny posun vpred. Takto je to len ďalšie šírenie demagógie si myslím🫣
Avšak prezrel som si trochu Tvoje otázky a odpovede, ktoré si dostal, ma zaujali. Cítiť v nich aj rozum, čo je trochu desivé. Je to zaujímavé.
👍
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 867
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Umelá inteligencia Empty Re: Umelá inteligencia

Odoslať  Saladin Ne 19 marec 2023 - 13:44

Ja som z AI vyslovene nadšený - samozrejme to má aj svoje riziká, tak ako aj dynamit (dobrý sluha zlý pán), ale podľa mňa to výrazne pomôže vedcom..

K tvojim otázkam, Matej:

aký je vzťah medzi mierou motivácie a dĺžkou spánku?
ako sa môžem cítiť viac motivovaný?
-- motivácia nesúvisí so spánkom, ale so samotnou činnosťou. Mne sa napr. ráno nechce vstávať, nechce sa mi robiť čokoľvek (najradšej by som zostal v posteli). Necítim sa byť motivovaný, ale v momente ako sa venujem nejakej zmysluplnej činnosti, tak ma to začne "baviť" a začnem cítiť motiváciu. Najhoršie sú vždy začiatky (štúdium, práca), pretože vtedy človek viac nevie ako vie, preto je to nudné.. Ale postupne sa ten pomer mení a začínam mať dobrý pocit, radosť, že niečo viem poznám, dokázal som..

je filozofia ako veda užitočná?
-- samozrejme.. Filozofia formovala našu civilizáciu, etiku, morálku, neskôr zákony, pravidlá hry..

je možné zlepšiť svoje IQ?
-- IQ je vrodené, ale rovnaký vplyv na úspech má vytrvalosť, každodenná činnosť ap

Existuje peklo?
-- samozrejme, napr. narkoman v záverečnej fáze zažíva peklo (a nerobím si srandu). Človek, ktorý celý život podvádza, môže na konci byť osamelý (niektorí dostanú doživotie) a to je tiež peklo.. Ja som zažíval peklo počas temnoty - inak múdri ľudia v minulosti to nazývali "zostup do podzemia (temnoty)" - má to aj iné názvy ako "spirituálna kríza" ap..

je život hodný svojej námahy?
-- život je IMHO dar

je v poriadku vypiť 4 litre tekutín denne?
-- rozhodne nie kvôli minerálom ap.

Mám priveľa záujmov. Ako mám stíhať venovať sa každému z nich?
-- riešením je voľba jedného (dvoch) záujmov a schopnosť povedať NIE zvyšku

môže mi pitie energetických nápojov na dennej báze v dlhodobom meradle ublížiť?
-- rozhodne áno, odpáli ti to nadľadvinky a v budúcnosti budeš mať s nimi problémy (ako moja mama)

koľko miligramov kofeínu je pre človeka bezpečné prijímať dlhodobo na dennej báze?
-- 4 kávy, viac kofeínu viď odpoveď hore

ktorý filozof mal najväčší vplyv na vývoj ľudskej spoločnosti?
-- na takéto otázky neexistuje odpoveď

ako dlho by som mal spávať?
-- 7-8 hodín je IMHO okay. Potreba dlhšieho spánku signalizuje zdravotné problémy (takýto muži umierajú mladší, u žien to nie je také priamočiaré)

aký je zmysel života?
-- zmyslom Života je nájsť svoj vlastný zmysel (bytia, života) Smile..

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 533
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Umelá inteligencia Empty Re: Umelá inteligencia

Odoslať  Matej Ne 31 marec 2024 - 19:40

AI mi už vo všeličom, dá sa povedať, na pravidelnej báze pomáha, a niekedy ma vie aj nečakane pobaviť, keď zaperlí, ako napr. pri mojej tohtotýždňovej debate: Very Happy

Umelá inteligencia Chatgp10

Very Happy

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Umelá inteligencia Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

rasto, Juraj, Mous and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Umelá inteligencia Empty Re: Umelá inteligencia

Odoslať  Matej Pi 5 apríl 2024 - 22:30

Aj Copilot od Microsoftu, využívajúci AI model, má niekedy zmysel pre humor. Okrem informácií, ktoré som od neho pýtal, ma ešte príjemne informoval o výške Mount Everestu "v banánoch": Very Happy

Umelá inteligencia Copilo10

Ale takéto príspevky neberte, prosím, odo mňa ako vysmievanie sa z AI - to tak nemyslím, lebo ja som práveže fanúšik AI. Yes Skôr sa s tým delím ako s pikoškou na spríjemnenie chvíle... Pretty good

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Umelá inteligencia Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

rasto, Juraj and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Umelá inteligencia Empty Re: Umelá inteligencia

Odoslať  EnaXnaY Pi 26 apríl 2024 - 18:17

MNE sa na UI páči hlavne možnosť generovania obrázkov podľa zadania Wink

Využívam to hojne na generovanie grafiky pre weby a apky moje Wink

Hľa, prompt bol : "dzI/O, the creator" Wink

Umelá inteligencia 8KQTW1AEXU-20240425235532

_________________
programátor, filozof a spisovateľ Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

Umelá inteligencia Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1115
Reputácia Reputácia : 165
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 47
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore