
Umelá inteligencia
Umelá inteligencia
Sledujem už nejaký čas rozruch okolo úspechov umelej inteligencie, najmä modely ChatGPT od OpenAI a tiež aj microsofťácky Bing. V škole bola o tom tiež už debata a aj univerzita mala ako celok veľké školenie, čo tieto chatovacie inteligencie dokážu a ako podľa toho prehodnotiť pojem autorstva v rámci prác študentov, ktorí sa ju rozhodnú vo svojich projektoch citovať. Tiež možnosti, kde ju použiť, akým spôsobom. Je vidno, že ju akademická obec prijala kladne a už sa len doľaďujú etické súvislosti, aby bola ako zdroj citovaná, používaná a najmä overovaná podľa nejakých pravidiel, kritérií a podobne.
Spolužiaci už začali spolupracovať s umelou inteligenciou otvorene a ocitol som sa preto trochu pozadu. Tak som sa dnes konečne odhodlal zaregistrovať na OpenAI a položiť AI zopár "len-tak" otázok. Píšem to tu len ako zaujímavosť v rámci toho, že ma to zaujalo a bavilo - hodil som na svoju stránku schizo.sk na voľné stiahnutie výstup toho, čo som dnes s AI konverzoval, ak by ste mali niekto záujem pozrieť si jeho odpovede. Odpovede som neupravoval, sú také, ako mi ich vypísal... Zo začiatku boli úplne bez chyby, neskôr sa už objavili aj gramatické chyby, ale nič závažné. Pri otázke "Kedy sa odohrala bitka pri Moháči a čo znamenala pre ďalší vývoj v Uhorsku?" sa generovanie odpovede strašne spomalilo, jeden riadok generovalo asi 30 sekúnd a napokon ani AI nedoodpovedala. Ukázalo sa "Network Error". Túto otázku som teda z výstupu jedinú odstránil. Ostatné sa chat-robotovi podarili a jeho odpovede sa mi aj páčili. Je tam možnosť dať lajk alebo dislajk na jeho odpoveď - všetkým som dal lajk.

Inak, páči sa mi jeho spôsob vyjadrovania. To, že je trénovaný nezastávať nejaký konkrétny názor, ale vždy skôr všeobecne vypísať dostupné možnosti a pohľady, tak to mi práveže vlastne vyhovuje. Pomaličky rozmýšľam, že si od neho nechám vygenerovať nejaké "náučné" texty na schizo.sk, následne sa ich pokúsim si preveriť (lebo aj sám ChatGPT mi napísal, že sa nemám na jeho odpovede spoliehať), a potom ich dajako skompilujem do textu, použiteľného pre moje potreby (resp. pre potreby tej-ktorej podstránky). AI mi poradila, ako ju mám citovať ako zdroj informácií, tak tak určite urobím. Rovnako by som rád vyhľadal aj referenciu na zdroj, ktorá jej informáciu potvrdzuje. V tomto by mi mohol v budúcnu poslúžiť hlavne microsofťácky Bing, lebo ten vypisuje aj referencie, odkiaľ berie informáciu, ktorú v odpovedi spomína. Takže si človek už len overí, či je ten zdroj ok.




Dnešnú moju konverzáciu s ChatGPT si môžete, ak máte niekto záujem, pozrieť tu:
https://schizo.sk/forum/chatGPT_18mar23.pdf
S priateľským pozdravom
matej

Matej- Okoloidúci
- Počet príspevkov : 5025
Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37Bydlisko : západné Slovensko
Zdravotný stavDiagnóza: F20.5
Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)
-
kimi2028 and Juraj like this post
Re: Umelá inteligencia
Avšak prezrel som si trochu Tvoje otázky a odpovede, ktoré si dostal, ma zaujali. Cítiť v nich aj rozum, čo je trochu desivé. Je to zaujímavé.

Mous- V.I.P. Silver
- Počet príspevkov : 845
Reputácia : 182
Dátum registrácie : 23.05.2022
Zdravotný stavDiagnóza:
Súčasná medikácia:
Juraj likes this post
Re: Umelá inteligencia
K tvojim otázkam, Matej:
aký je vzťah medzi mierou motivácie a dĺžkou spánku?
ako sa môžem cítiť viac motivovaný?
-- motivácia nesúvisí so spánkom, ale so samotnou činnosťou. Mne sa napr. ráno nechce vstávať, nechce sa mi robiť čokoľvek (najradšej by som zostal v posteli). Necítim sa byť motivovaný, ale v momente ako sa venujem nejakej zmysluplnej činnosti, tak ma to začne "baviť" a začnem cítiť motiváciu. Najhoršie sú vždy začiatky (štúdium, práca), pretože vtedy človek viac nevie ako vie, preto je to nudné.. Ale postupne sa ten pomer mení a začínam mať dobrý pocit, radosť, že niečo viem poznám, dokázal som..
je filozofia ako veda užitočná?
-- samozrejme.. Filozofia formovala našu civilizáciu, etiku, morálku, neskôr zákony, pravidlá hry..
je možné zlepšiť svoje IQ?
-- IQ je vrodené, ale rovnaký vplyv na úspech má vytrvalosť, každodenná činnosť ap
Existuje peklo?
-- samozrejme, napr. narkoman v záverečnej fáze zažíva peklo (a nerobím si srandu). Človek, ktorý celý život podvádza, môže na konci byť osamelý (niektorí dostanú doživotie) a to je tiež peklo.. Ja som zažíval peklo počas temnoty - inak múdri ľudia v minulosti to nazývali "zostup do podzemia (temnoty)" - má to aj iné názvy ako "spirituálna kríza" ap..
je život hodný svojej námahy?
-- život je IMHO dar
je v poriadku vypiť 4 litre tekutín denne?
-- rozhodne nie kvôli minerálom ap.
Mám priveľa záujmov. Ako mám stíhať venovať sa každému z nich?
-- riešením je voľba jedného (dvoch) záujmov a schopnosť povedať NIE zvyšku
môže mi pitie energetických nápojov na dennej báze v dlhodobom meradle ublížiť?
-- rozhodne áno, odpáli ti to nadľadvinky a v budúcnosti budeš mať s nimi problémy (ako moja mama)
koľko miligramov kofeínu je pre človeka bezpečné prijímať dlhodobo na dennej báze?
-- 4 kávy, viac kofeínu viď odpoveď hore
ktorý filozof mal najväčší vplyv na vývoj ľudskej spoločnosti?
-- na takéto otázky neexistuje odpoveď
ako dlho by som mal spávať?
-- 7-8 hodín je IMHO okay. Potreba dlhšieho spánku signalizuje zdravotné problémy (takýto muži umierajú mladší, u žien to nie je také priamočiaré)
aký je zmysel života?
-- zmyslom Života je nájsť svoj vlastný zmysel (bytia, života)

_________________
I

Saladin- Zlatý pokročilý člen
- Počet príspevkov : 412
Reputácia : 56
Dátum registrácie : 05.07.2022
Zdravotný stavDiagnóza:
Súčasná medikácia:
