Naše (samo)štúdium

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Strana 20 z 20 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20

Goto down

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Matej za Št 31 október 2019 - 16:52

Ahojte. Dnes mám deň dovolenky, akože určený na učenie sa. Čo sa týka výsledkov, neposunul som sa ale zrovna výrazne. V priemere venujem škole v ostatné dni asi 2 hodinky čistého času denne, chcelo by to o kvapku viac, ale zápasím so silnou potrebou po rozptýlení. A tak sa zväčša venujem škole aj 3 hodiny, no hodinu z toho tvoria rôzne rozkúskované pauzy. Niekedy aj viac, niekedy mám aj celú hodinu pauzu a robím niečo iné, čo so školou nesúvisí. Jedna motivačná knižka ma upokojuje, že je to vec cviku - čím viac sa učím, tým vraj sa viac dokážem naučiť... a čím častejšie sa sústredím, tým vraj dlhšie a častejšie dokážem zotrvať sústredený. V zmysle týchto motivačných myšlienok sa nádejam, že časom sa mi bude učiť a sústrediť ľahšie a budem potrebovať menej rozptýlenia. Hoci určitý rozsah a frekvencia prestávok zostane nutná, lebo som len človek. Embarassed

Mám v súčasnosti viacero zápočtov, najmä v podobe konkrétnych zadaní a prác, ktoré treba spracovať. Termíny horia. Takže zostáva mi len pokračovať v snahe. Neutral

Všetko dobré, priatelia, držme sa! community together

"Jste to, co jíte."
Nie ten je bohatý, čo veľa má, ale ten, čo veľa nepotrebuje.

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Sun-1
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 4547
Reputácia Reputácia : 567
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 33
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5 / F25.2 / syndróm DDA
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: paliperidón (6 mg), sertralín (50 mg), Orfiril Long (1500 mg), Spitomin (10 mg)

https://schizo.sk

Návrat hore Goto down

Odoslať  Iacobus za Št 31 október 2019 - 19:17

Zdravím Matej,
Ak budeš mať čas, možno by si mohol napísať, čo presne máš zadané vypracovať. Neviem ako ostatných, ale mňa by to zaujímalo.

ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 192
Reputácia Reputácia : 40
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 21

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol (Teva) 30 mg, alprazolam (Neurol) 0,25 mg

Návrat hore Goto down

Odoslať  Iacobus za Št 31 október 2019 - 21:04

Zdravím,
minulý týždeň som sa stretol s docentom, ktorý bude vedúci mojej diplomovej práce. Dohodli sme sa na zmene zadania. Možno viete, možno nie. Písal som o tom, že budem robiť organofosfáty, pričom mnohé (sarín, omán, tabún, VX, Novičok) sú silnými nervovoparalytickými látkami, ktoré sú inhibítormi enzýmu acetylcholínesteráza, ktorá je potrebná na recykláciu acetylcholínu v synaptickej štrbene, aby nervové bunky mohli správne šíriť nervový vzruch; iné sú pesticídmi. No nechcem viac písať o organofosfátoch, keďže mám nové zadanie: syntéza esterov kyseliny rozmarínovej.
Prácu na syntéze máme začať v stredu, keď mám voľno v škole. Kyselina rozmarínová derivát kyselina hydroxyškoricovej. Tu je jej biosyntetická cesta: Naše (samo)štúdium - Stránka 20 1280px-Rosmarinic_acid_biosynthesis
Má rôzne účinky, ako protizápalový, antimakteriálny, atď. Problém je však s biodostupnosťou, keďže je veľmi hydrofilná neprechádza biologickými membránami. Našou úlohou bude pripraviť estery s terpenickými alkoholmi, ako geraniol, citronelol, nerol. Budeme využívať Mitsunobovou reakciou, ktorá používa trifenylfosfín a DEAD alebo DIAD na estrifikáciu. Esterifikáciou s terpénickým alkoholom bude kyselina rozmarínová lipofilnejšia, a preto očakávame vzrast biologických aktivít. Tu je reakčná schéma Mitsunobovej reakcie:
Naše (samo)štúdium - Stránka 20 1024px-Mitsunobu_Reaction_Mechanism

Druhým tradičným spôsobom podľa Fischera je možné pripraviť primárne a sekundárne alkoholy za katalýzy kyselinou sírovou. Ide o protonizáciu karboxylovej skupiny, ktorá nukleofilne atakuje voľný elektrónový pár kyslíku na alkohole. V Poslednom kroku sa odštiepi voda a vzniká ester. Takto nemožno pripraviť estery z terciárnych alkoholov, keďže na terciárny alkohol pôsobí kyselina sírová dehydratačne a vzniká alkén.

ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Iacobus
Iacobus
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol (Teva) 30 mg, alprazolam (Neurol) 0,25 mg

Návrat hore Goto down

Odoslať  Matej za So 2 november 2019 - 15:31

Ahoj Iacobus (@Iacobus). Smile

Momentálne ide u mňa o 10 zadaní z algoritmizácie a programovania, kde každé zadanie tvorí nakódovanie programu a vypracovanie dokumentácie, teda rôzne definície vstupov, výstupov, podmienok na vstupoch a výstupoch v algoritme, zakreslenie algoritmu do dvoch takých typov diagramov (volá sa to štruktúrogram a to druhé sa volá flow chart), tiež určenie časovej a priestorovej zložitosti algoritmu, obhajoba jeho vlastností a napokon overenie funkčnosti programu pomocou tzv. trasovania. Zadania sú zväčša základné, jednoduché, ale pre začiatočníka aj tento level je vlastne náročný, napr. ja, kým si premyslím algoritmické riešenie úlohy, tak prejde aj hodina. Je to trochu problém, lebo ak prejdem zápočtami, tak potom na skúške budem mať na zostavenie kompletnej dokumentácie len hodinu a pol, a v tom je aj čas určený na zistenie riešenia. A navyše budem pritom sedieť v rušivom prostredí v triede v škole, takže sa trochu obávam svojej schopnosti sústrediť sa, že či to v takom krátkom čase dám. Lebo ako vravím, tu doma mi to trvá podstatne dlhšie - pripisujem to tomu, že som začiatočník a že nie som zvyknutý na takýto druh premýšľania.

Ďalšie úlohy sú asi 40 príkladov z matematiky, ani nejdem menovať z akých oblastí, je to zatiaľ skôr gymnaziálna úroveň tých oblastí, myslím. Pamätám si tieto javy zo strednej ešte, hoci riešiť som to už medzičasom zabudol... Embarassed Potom treba vypracovať seminárnu prácu z angličtiny na odbornú problematiku z oblasti IT a informatiky, nejaký aktuálny vývoj, aktuálny problém v IT-technológiách alebo softvéri... po anglicky celé, s uvedením grafov, iba čisto zahraničnej bibliografie, glosáru použitých odborných termínov aj s výslovnosťou, a potom sa to naučiť ústne prezentovať na skúšku, kde o tom pojednám s učiteľkou po anglicky zoči-voči. Ďalej vypracovať seminárku na základy manažmentu, pripraviť si k nej powerpointovú prezentáciu a ísť to v poslednej dekáde novembra odprezentovať pred spolužiakmi tak, aby som to iba nečítal, ale komentoval aj voľne ten powerpoint. Následne písomka z prebratých látok. Ešte mám zopár domácich úloh z angličtiny a čaká ma nejaký väčší semestrálny projekt z programovania, ale neviem ešte aký a neviem, kedy je deadline. Matematiku ešte tiež budeme pár sobôt mať, takže tých príkladov sa postupne nakopí viac. Jeden predmet sme nemali dosiaľ vôbec, takže ešte neviem, čo nám dá za úlohu učiteľ tam. No a potom hurá na skúšky v januári. laughing Tri skúšky (matematika, algoritmy a programovanie) sú sito, tak tam sa bude lámať chlieb. Hoci tieto predmety isteže pokračujú aj v letnom semestri, takže ani po januári nebude nič dobojované... Embarassed

Tvoja témy diplomovky vyzerá veľmi zaujímavo. Síce tomu všetkému ani trochu nerozumiem, lebo to nie je moja šálka kávy, ale celkovo klobúk dole. Šedé bunky Ti pracujú obdivuhodne. it is perfect

Srdečne pozdravujem!  Vitaj

Huge smiley

"Jste to, co jíte."

Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Zdravotný stav
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: paliperidón (6 mg), sertralín (50 mg), Orfiril Long (1500 mg), Spitomin (10 mg)

Návrat hore Goto down

Odoslať  Iacobus za Ne 3 november 2019 - 21:48

Ahoj @Matej,
programovanie a algoritmizácia znie veľmi zaujímavo. Je určite skvelý pocit vytvoriť program, ktorý funguje. Zatiaľ sú to len jednoduché programy, postupom času budú však zložitejšie. A to je fascinujúce.
Matematiku som mal rád, doučoval som spolužiakov, a nielen gymnaziálnu matematiku. (Aj Toma. Kedysi. Ešte keď ma nezradil. To bolo dávno. Veľmi dávno. Nechcem viac na živiť tieto myšlienky, lebo mi to neprospieva.)
Pre mňa patrí manažmet alebo angličtina k tým menej zaujímavým predmetom. Seminárky zo srdca neznášam. Človek strávi hodiny vyhľadávaním zdrojov a písaním práce a potom, keď to prezentuje, ho takmer nikto zo spolužiakov nepočúva. Takže to, čo do prípravy vloží, nie je úmerné didaktickému výsledku. Taký je môj názor, možno to niekto vidí inak.
Presne ako píšeš, ani po januári nebude dobojované. Čaká ťa ešte dlhá cesta. Prajem ti, aby ti to vyšlo a aby tvoje úsilie bolo korunované úspechom

ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Iacobus
Iacobus
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:

Návrat hore Goto down

Odoslať  Matej za So 9 november 2019 - 9:34

Ahojte, kamarátky a kamaráti. Pretty good

V uplynulom týždni som veľa rozmýšľal nad svojimi prioritami a "vôbec životom" a priznal som si, že sa nechcem v zmysle niektorých typov burcujúcej motivačnej literatúry, ktorou som si napĺňal hlavu, naháňať za uznaním, finančným úspechom a navyšovaním si akéhosi sociálneho statusu. Vec som skonzultoval aj s rodičmi, nakoľko ich názor, hoci nie je isteže definujúci, je pre mňa aj tak dôležitý. Povedali odhodlane, že budú za mnou stáť aj pri rozhodnutí nechať školu tak, ako aj pokiaľ sa rozhodnem zostať. Sami vraj boli veľmi prekvapení, že do nej idem (skôr nemilo, no rozhodli sa ma napokon podporovať, keď už som tam teda šiel).  Arrow  

Opustenie školy bolo v tento týždeň pre mňa sprvu ťažké rozhodnutie, nakoľko som nevedel, čo presne chcem. Ako šiel ďalší vývoj mojej mysle a už bolo viac-menej jasné, že mám priority iné a inde a chcem so svojím životom naložiť a nakladať inak, tak som si uvedomil, ako veľa mi vlastne tento pokus o novú školu dal. I love you Nemyslím vedomostne, hoci isteže aj to, čo som sa stihol za ten mesiac semestra naučiť, vnímam ako užitočné. No myslím to hlavne tak, že ma ten pokus osvietil, uvedomil som si oveľa jasnejšie, čo chcem a čo nechcem. Po skončení prvej vysokej školy a po promóciách som nemal taký akýsi jasný pocit, že mám hotovo a že som akademické vzdelávanie úspešne zavŕšil. Vzhľadom na moje bludy z čias psychóz a vtedajšie velikášstvo mi pretrvával vždy pocit, že musím "veľa toho dosiahnuť" a ísť ďalej študovať, a že jedna škola je málo, alebo treba doktorát, alebo proste že sa nemôžem zastaviť pri jednom magistrovi. Nemal som pocit zavŕšenia. A práve to chcem povedať, že tento nový pokus o školu mi krásne ukázal, aké to je skutočne vnútri pocítiť to uspokojenie, že mám hotovo a že som akademický spôsob vzdelávania úspešne zavŕšil. A že to stačí tak, ako je. Akoby som sa v tento týždeň posunul ešte viac do dospelého myslenia, že už nie som dieťa/mládenec, ktoré sa len štúdiom pripravuje na život, ale že už konečne môžem ten život reálne žiť. Dojatie

A tak cítim v duši určitý pokoj a mier, pocit zavŕšenia jednej kapitoly života. Keby som nebol ten pokus o novú školu realizoval, neprihlásil sa, neprijali by ma a ja by som si aspoň takto časť semestra nevyskúšal, tak by som tento posun v mysli nezažil. Musel som si tým prejsť, aby som zistil, čo sú moje priority. A aby som sa tak naozaj sebapoznal. Som teda veľmi rád, že som sa tam prihlásil a vyskúšal si to. Yes

Takže v súčasnosti sa teším, mám relatívne dobrú náladu a som rád veciam tak, ako sú. Je víkend, odpočívam, čítam sem-tam novú knižku, čo som si z práce požičal, a pôjdem dať prať. Smile A postupne si premyslím, ako rozšíriť svoj okruh koníčkov, aby som mal ten voľný čas trošku rozmanitejší. cyclops

Ďakujem Vám všetkým za podporu na tejto mojej ceste sebapoznania a že ste mi držali palce. Veľmi ste mi tým pomohli, pre mňa také slová povzbudenia veľa znamenajú. Dojatie Prajem Vám všetko dobré, srdečne Vás pozdravujem a želám Vám do Vašich dní mnoho pokoja a zdravia. giving a hug

matej
Huge smiley

"Jste to, co jíte."

Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Zdravotný stav

Návrat hore Goto down

Strana 20 z 20 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20

Návrat hore

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.