Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Naše (samo)štúdium

Strana 20 z 27 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 23 ... 27  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Matej Št 31 október 2019 - 16:52

Ahojte. Dnes mám deň dovolenky, akože určený na učenie sa. Čo sa týka výsledkov, neposunul som sa ale zrovna výrazne. V priemere venujem škole v ostatné dni asi 2 hodinky čistého času denne, chcelo by to o kvapku viac, ale zápasím so silnou potrebou po rozptýlení. A tak sa zväčša venujem škole aj 3 hodiny, no hodinu z toho tvoria rôzne rozkúskované pauzy. Niekedy aj viac, niekedy mám aj celú hodinu pauzu a robím niečo iné, čo so školou nesúvisí. Jedna motivačná knižka ma upokojuje, že je to vec cviku - čím viac sa učím, tým vraj sa viac dokážem naučiť... a čím častejšie sa sústredím, tým vraj dlhšie a častejšie dokážem zotrvať sústredený. V zmysle týchto motivačných myšlienok sa nádejam, že časom sa mi bude učiť a sústrediť ľahšie a budem potrebovať menej rozptýlenia. Hoci určitý rozsah a frekvencia prestávok zostane nutná, lebo som len človek. Embarassed

Mám v súčasnosti viacero zápočtov, najmä v podobe konkrétnych zadaní a prác, ktoré treba spracovať. Termíny horia. Takže zostáva mi len pokračovať v snahe. Neutral

Všetko dobré, priatelia, držme sa! community together

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Iacobus Št 31 október 2019 - 19:17

Zdravím Matej,
Ak budeš mať čas, možno by si mohol napísať, čo presne máš zadané vypracovať. Neviem ako ostatných, ale mňa by to zaujímalo.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Iacobus Št 31 október 2019 - 21:04

Zdravím,
minulý týždeň som sa stretol s docentom, ktorý bude vedúci mojej diplomovej práce. Dohodli sme sa na zmene zadania. Možno viete, možno nie. Písal som o tom, že budem robiť organofosfáty, pričom mnohé (sarín, omán, tabún, VX, Novičok) sú silnými nervovoparalytickými látkami, ktoré sú inhibítormi enzýmu acetylcholínesteráza, ktorá je potrebná na recykláciu acetylcholínu v synaptickej štrbene, aby nervové bunky mohli správne šíriť nervový vzruch; iné sú pesticídmi. No nechcem viac písať o organofosfátoch, keďže mám nové zadanie: syntéza esterov kyseliny rozmarínovej.
Prácu na syntéze máme začať v stredu, keď mám voľno v škole. Kyselina rozmarínová derivát kyselina hydroxyškoricovej. Tu je jej biosyntetická cesta: Naše (samo)štúdium - Stránka 20 1280px-Rosmarinic_acid_biosynthesis
Má rôzne účinky, ako protizápalový, antimakteriálny, atď. Problém je však s biodostupnosťou, keďže je veľmi hydrofilná neprechádza biologickými membránami. Našou úlohou bude pripraviť estery s terpenickými alkoholmi, ako geraniol, citronelol, nerol. Budeme využívať Mitsunobovou reakciou, ktorá používa trifenylfosfín a DEAD alebo DIAD na estrifikáciu. Esterifikáciou s terpénickým alkoholom bude kyselina rozmarínová lipofilnejšia, a preto očakávame vzrast biologických aktivít. Tu je reakčná schéma Mitsunobovej reakcie:
Naše (samo)štúdium - Stránka 20 1024px-Mitsunobu_Reaction_Mechanism

Druhým tradičným spôsobom podľa Fischera je možné pripraviť primárne a sekundárne alkoholy za katalýzy kyselinou sírovou. Ide o protonizáciu karboxylovej skupiny, ktorá nukleofilne atakuje voľný elektrónový pár kyslíku na alkohole. V Poslednom kroku sa odštiepi voda a vzniká ester. Takto nemožno pripraviť estery z terciárnych alkoholov, keďže na terciárny alkohol pôsobí kyselina sírová dehydratačne a vzniká alkén.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Matej So 2 november 2019 - 15:31

Ahoj Iacobus (@Iacobus). Smile

Momentálne ide u mňa o 10 zadaní z algoritmizácie a programovania, kde každé zadanie tvorí nakódovanie programu a vypracovanie dokumentácie, teda rôzne definície vstupov, výstupov, podmienok na vstupoch a výstupoch v algoritme, zakreslenie algoritmu do dvoch takých typov diagramov (volá sa to štruktúrogram a to druhé sa volá flow chart), tiež určenie časovej a priestorovej zložitosti algoritmu, obhajoba jeho vlastností a napokon overenie funkčnosti programu pomocou tzv. trasovania. Zadania sú zväčša základné, jednoduché, ale pre začiatočníka aj tento level je vlastne náročný, napr. ja, kým si premyslím algoritmické riešenie úlohy, tak prejde aj hodina. Je to trochu problém, lebo ak prejdem zápočtami, tak potom na skúške budem mať na zostavenie kompletnej dokumentácie len hodinu a pol, a v tom je aj čas určený na zistenie riešenia. A navyše budem pritom sedieť v rušivom prostredí v triede v škole, takže sa trochu obávam svojej schopnosti sústrediť sa, že či to v takom krátkom čase dám. Lebo ako vravím, tu doma mi to trvá podstatne dlhšie - pripisujem to tomu, že som začiatočník a že nie som zvyknutý na takýto druh premýšľania.

Ďalšie úlohy sú asi 40 príkladov z matematiky, ani nejdem menovať z akých oblastí, je to zatiaľ skôr gymnaziálna úroveň tých oblastí, myslím. Pamätám si tieto javy zo strednej ešte, hoci riešiť som to už medzičasom zabudol... Embarassed Potom treba vypracovať seminárnu prácu z angličtiny na odbornú problematiku z oblasti IT a informatiky, nejaký aktuálny vývoj, aktuálny problém v IT-technológiách alebo softvéri... po anglicky celé, s uvedením grafov, iba čisto zahraničnej bibliografie, glosáru použitých odborných termínov aj s výslovnosťou, a potom sa to naučiť ústne prezentovať na skúšku, kde o tom pojednám s učiteľkou po anglicky zoči-voči. Ďalej vypracovať seminárku na základy manažmentu, pripraviť si k nej powerpointovú prezentáciu a ísť to v poslednej dekáde novembra odprezentovať pred spolužiakmi tak, aby som to iba nečítal, ale komentoval aj voľne ten powerpoint. Následne písomka z prebratých látok. Ešte mám zopár domácich úloh z angličtiny a čaká ma nejaký väčší semestrálny projekt z programovania, ale neviem ešte aký a neviem, kedy je deadline. Matematiku ešte tiež budeme pár sobôt mať, takže tých príkladov sa postupne nakopí viac. Jeden predmet sme nemali dosiaľ vôbec, takže ešte neviem, čo nám dá za úlohu učiteľ tam. No a potom hurá na skúšky v januári. laughing Tri skúšky (matematika, algoritmy a programovanie) sú sito, tak tam sa bude lámať chlieb. Hoci tieto predmety isteže pokračujú aj v letnom semestri, takže ani po januári nebude nič dobojované... Embarassed

Tvoja témy diplomovky vyzerá veľmi zaujímavo. Síce tomu všetkému ani trochu nerozumiem, lebo to nie je moja šálka kávy, ale celkovo klobúk dole. Šedé bunky Ti pracujú obdivuhodne. it is perfect

Srdečne pozdravujem!  Vitaj

Huge smiley

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Iacobus Ne 3 november 2019 - 21:48

Ahoj @Matej,
programovanie a algoritmizácia znie veľmi zaujímavo. Je určite skvelý pocit vytvoriť program, ktorý funguje. Zatiaľ sú to len jednoduché programy, postupom času budú však zložitejšie. A to je fascinujúce.
Matematiku som mal rád, doučoval som spolužiakov, a nielen gymnaziálnu matematiku. (Aj Toma. Kedysi. Ešte keď ma nezradil. To bolo dávno. Veľmi dávno. Nechcem viac na živiť tieto myšlienky, lebo mi to neprospieva.)
Pre mňa patrí manažmet alebo angličtina k tým menej zaujímavým predmetom. Seminárky zo srdca neznášam. Človek strávi hodiny vyhľadávaním zdrojov a písaním práce a potom, keď to prezentuje, ho takmer nikto zo spolužiakov nepočúva. Takže to, čo do prípravy vloží, nie je úmerné didaktickému výsledku. Taký je môj názor, možno to niekto vidí inak.
Presne ako píšeš, ani po januári nebude dobojované. Čaká ťa ešte dlhá cesta. Prajem ti, aby ti to vyšlo a aby tvoje úsilie bolo korunované úspechom

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Matej So 9 november 2019 - 9:34

Ahojte, kamarátky a kamaráti. Pretty good

V uplynulom týždni som veľa rozmýšľal nad svojimi prioritami a "vôbec životom" a priznal som si, že sa nechcem v zmysle niektorých typov burcujúcej motivačnej literatúry, ktorou som si napĺňal hlavu, naháňať za uznaním, finančným úspechom a navyšovaním si akéhosi sociálneho statusu. Vec som skonzultoval aj s rodičmi, nakoľko ich názor, hoci nie je isteže definujúci, je pre mňa aj tak dôležitý. Povedali odhodlane, že budú za mnou stáť aj pri rozhodnutí nechať školu tak, ako aj pokiaľ sa rozhodnem zostať. Sami vraj boli veľmi prekvapení, že do nej idem (skôr nemilo, no rozhodli sa ma napokon podporovať, keď už som tam teda šiel).  Arrow  

Opustenie školy bolo v tento týždeň pre mňa sprvu ťažké rozhodnutie, nakoľko som nevedel, čo presne chcem. Ako šiel ďalší vývoj mojej mysle a už bolo viac-menej jasné, že mám priority iné a inde a chcem so svojím životom naložiť a nakladať inak, tak som si uvedomil, ako veľa mi vlastne tento pokus o novú školu dal. I love you Nemyslím vedomostne, hoci isteže aj to, čo som sa stihol za ten mesiac semestra naučiť, vnímam ako užitočné. No myslím to hlavne tak, že ma ten pokus osvietil, uvedomil som si oveľa jasnejšie, čo chcem a čo nechcem. Po skončení prvej vysokej školy a po promóciách som nemal taký akýsi jasný pocit, že mám hotovo a že som akademické vzdelávanie úspešne zavŕšil. Vzhľadom na moje bludy z čias psychóz a vtedajšie velikášstvo mi pretrvával vždy pocit, že musím "veľa toho dosiahnuť" a ísť ďalej študovať, a že jedna škola je málo, alebo treba doktorát, alebo proste že sa nemôžem zastaviť pri jednom magistrovi. Nemal som pocit zavŕšenia. A práve to chcem povedať, že tento nový pokus o školu mi krásne ukázal, aké to je skutočne vnútri pocítiť to uspokojenie, že mám hotovo a že som akademický spôsob vzdelávania úspešne zavŕšil. A že to stačí tak, ako je. Akoby som sa v tento týždeň posunul ešte viac do dospelého myslenia, že už nie som dieťa/mládenec, ktoré sa len štúdiom pripravuje na život, ale že už konečne môžem ten život reálne žiť. Dojatie

A tak cítim v duši určitý pokoj a mier, pocit zavŕšenia jednej kapitoly života. Keby som nebol ten pokus o novú školu realizoval, neprihlásil sa, neprijali by ma a ja by som si aspoň takto časť semestra nevyskúšal, tak by som tento posun v mysli nezažil. Musel som si tým prejsť, aby som zistil, čo sú moje priority. A aby som sa tak naozaj sebapoznal. Som teda veľmi rád, že som sa tam prihlásil a vyskúšal si to. Yes

Takže v súčasnosti sa teším, mám relatívne dobrú náladu a som rád veciam tak, ako sú. Je víkend, odpočívam, čítam sem-tam novú knižku, čo som si z práce požičal, a pôjdem dať prať. Smile A postupne si premyslím, ako rozšíriť svoj okruh koníčkov, aby som mal ten voľný čas trošku rozmanitejší. cyclops

Ďakujem Vám všetkým za podporu na tejto mojej ceste sebapoznania a že ste mi držali palce. Veľmi ste mi tým pomohli, pre mňa také slová povzbudenia veľa znamenajú. Dojatie Prajem Vám všetko dobré, srdečne Vás pozdravujem a želám Vám do Vašich dní mnoho pokoja a zdravia. giving a hug

matej
Huge smiley

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Matej Ne 15 december 2019 - 18:10

Ahojte, priatelia. giving a hug

Rozhodol som sa Vám trošku zveriť. Embarassed Dňa 30. novembra v sobotu som znovu nabehol na školské povinnosti a vyvinul u mňa nebývalé úsilie spojené s každodenným bdením hlboko do noci, aby som zachránil semester. Embarassed Celkovo som bol mimo školy a nerobil nič v súvislosti s ňou od zhruba 7. novembra do 29. novembra. Absentoval som počas 4 sobôt z dvanástich v semestri. Má to svoje tvrdé následky, napr. jeden predmet už musím určite opakovať. Z algoritmizácie som spráskal 17,5 boda z 20 minimálnych na získanie zápočtu, a to pracovaním na relatívne komplikovanom zadaní v uplynulé 2 týždne. Ešte potrebujem 2,5 boda, aby som mohol ísť na skúšku, pričom vyučujúca si ma chce písomne preskúšať kvôli tomu a ak bude dobre, tak mi tých 2,5 boda dodá a splním potrebné minimum na zápočet. Iste, keby som nebol býval odišiel a odovzdal aj sériu prvých zadaní, tak by som v tejto chvíli mal vysoko nad minimálnych 20 bodov, takže by som bol za vodou a čakala by ma už len samotná skúška. Z programovania som vytvoril v rámci zadania pomerne komplexný program v jazyku C, ktorý som kódoval dlhé hodiny (asi 2 dni)... trvalo mi to dlho ani nie tak kvôli implementácii viacerých mnou vytvorených funkcií, hoci aj to hralo rolu, ale skôr ide o to, že som musel počas toho dobehnúť látky z novembra, takže som sa musel najprv veci učiť chápať. Už v podstate pracujeme s pointerovou logikou a aritmetikou a tiež súbormi, čo je po lopate povedané, že už v programovaní opúšťame "plienky" a už pomaly "chodíme na nočník aj sami"... lol

Jednu noc sa mi, žiaľ, nepodarilo vyhradiť čas na spánok vôbec... len aby som stíhal. Prakticky dobehnúť ten november mi takto popri práci v najvyššej sezóne roka bola vskutku sila, no nejak som to dal. Veľa pomáhali kofeín a ginko. V uplynulom čase som málo písal na fórum, ak vôbec niečo, a chodil si čítať trochu menej pravidelne, hoci som napokon vždy všetko prečítal aj spätne. Skrátka prioritu som si dal práve dobehnúť zameškané a porobiť všetky potrebné náležitosti k zápočtom. V minulú sobotu som v škole svoj program a algoritmy aj odprezentoval, dala mi za to 2 body z dvoch, takže dalo sa. Včera sme mali prednášky o hardvéroch a ich rôznych parametroch a technických vlastnostiach a ako to má konkrétne dopady a kompatibility na rôzne softvéry. A tiež základný prehľad o týchto softvéroch, systémoch, ich licenciách. Aj minule, aj včera bola poobede matematika, kde som sa chytal len občas, veľa sme derivovali rôzne typy funkcií, včera sme už naspäť integrovali a rátali rôzne typy integrálov. Niektoré veci som pri trénovaní príkladov vyrátal dobre a a niektoré som skrátka nepochopil. Celkovo sa mi ťažko sústredí a obvykle to mám tak, že rozbieham chápanie problematiky veľmi pomaly, ale pri hlbšom a samostatnom prechádzaní si učiva nakoniec vec pochopím. Takže sa mi potvrdzuje to moje mentálne nastavenie, s ktorým som túto školu začínal, že nevadí, že nie som extra talentovaný alebo nadpriemerne inteligentný, skrátka, čo mi chýba k prirodzenej šikovnosti, vykompenzujem o to časovo dlhším a dôkladnejším úsilím. Aj keď teda treba povedať, že tá časová dĺžka je v mojom prípade niekedy naozaj dlhá. laughing Ale to nevadí - nadaného osvieti raz-dva, mňa osvieti po zdĺhavej snahe veci porozumieť, no hlavné predsa je, že u oboch k osvieteniu príde, však? Yes

Do školy som sa vrátil v tieto týždne vlastne preto, že ma k tomu pobádala motivačná literatúra, ktorú som si čítal v snahe povzbudiť sa v toľké dni, kedy som v novembri cítil navýšenú prázdnotu, nudu a neúčelnosť mojich dní,... absenciu smerovania. Po tom, ako som odišiel zo školy, som sa najprv prvé dni cítil dosť dobre, nakoľko som sa mohol dobre vyspať a dobiť baterky, keďže dni, ktoré odchodu predchádzali, boli veľmi ťažké, plné učenia, kódovania zadaní a rútil som sa pod nedostatkom spánku. Neskôr však, ako november pokračoval, sa mi vracali úzkostné pocity prázdnoty a nudy,... najmä teda po večeroch po práci, no a víkendy, tie bývali najhoršie. V práci som ešte ako-tak cítil nejaký zmysel, účelnosť, pudenie k aktivite. Škola mi teraz dodáva pocit, že niekam kráčam, kamsi rastiem, mám šancu uplatniť svoj potenciál (ak náhodou ešte vo mne nejaký je, ale knižky ma chcú presvedčiť, že vraj áno). Bezradný

Uvidím, ako to bude ďalej so mnou. Možno nespravím budúcosobotnú zápočtovku a semester mi tak padne, lebo pri neurobení tohto predmetu, neurobím ani predmet, ktorý naňho v letnom semestri nadväzuje, takže mi bude spolu s ešte s jedným strateným chýbať viac kreditov, než je tolerované pre vstup do druhého ročníka. Takže neviem, asi by som musel byť vylúčený, ale v podstate mám v sebe tušenie, ak by došlo k takémuto scenáru, pravdepodobne by som si skúsil podať prihlášku sem na tú istú školu znovu a bojoval tento raz podstatne skúsenejší, takže šanca na prejdenie na jeseň 2020 by bola už fakt vysoká potom. No ale zatiaľ na to nemyslím, idem zabojovať ešte o tento konkrétny semester. Totiž, nech som si vec hocijako pokašľal, stále je tu skutočne reálna nádej, že semester spravím ešte teraz v rámci tohto školského roka. Dojatie jumping

Ďakujem Vám za vypočutie zverenia. Ďakujem
Všetko dobré, priatelia! Vitaj

matej
Sun 1

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Iacobus Ne 15 december 2019 - 18:41

To je vynikajúce rozhodnutie, Matej.

Budem držať prsty, aby ti vyšiel tento aj budúci semester.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Matej So 21 december 2019 - 14:22

Ďakujem Ti, @Iacobus, za podporu a povzbudenie. giving a hug

---

Ahojte, kamaráti. santa

Dnešná prednáška trvala s prestávkami iba od ôsmej do zhruba pol jednej. Potom tam už zostali len tí, ktorí mali ešte nejaké resty zo zadaní z programka alebo algoritmizácie. Na moje veľké prekvapenie som na hodine zistil, že ja medzi nich nepatrím, nakoľko mi vyučujúca ohodnotila aj prvú sériu zadaní, ktorú som pôvodne v termíne neodovzdal a pôvodne mi to preto nechcela už hodnotiť. Odovzdal som to až po termíne, prakticky keď som bol v období, že sa o tú školu snažiť nejdem. Vďaka takémuto super vyvŕbeniu celej situácie som mal okolo 30 až 35 bodov z možných 40, a to aj z programka, aj z algoritmizácie. Zápočet som tak získal, minimum bolo získať 20 bodov. jumping  cheers

Vyučbová časť semestra mi dnešnou sobotnou prednáškou a cvičeniami skončila, nasleduje skúškové. Z vyúčbovej časti vychádzam s celkom dobrou bilanciou, v podstate je veľmi dobrá nádej, že skúšky spravím, pričom teda opakovať musím iba jeden trojkreditový predmet, ktorý našťastie nemá v letnom semestri nadväzujúce pokračovanie. Tento sa totiž hodnotil a aj skúšal v období môjho neriešenia školy, takže som "zmeškal vlak". Ale reálne to za problém nepovažujem, nakoľko u všetkých ostatných predmetoch vstupujem do skúškového s nádej-prinášajúcou bilanciou.  cyclops

Dnešná prednáška bola vcelku zaujímavá, všetko ok, len teda to pasívne sedenie celé hodiny je, isteže, veľmi únavné. Ale čo už. Určite bolo dobre, že som prišiel, lebo som sa dozvedel nielen kopec učebných látok, ale aj rôznych organizačných záležitostí o tom, ako bude prebiehať skúška. scared2

Teraz si trošku po takom ťažkom týždni odpočiniem, periem prvú várku a pôjdem na chvíľku vypnúť, teda asi nejaké to čítanie si, prípadne surfovanie na webe, PC hra a takéto činnosti, ktoré ma majú potenciál zrelaxovať. V optimistickom scenári večer pobalím darčeky a prípadne sa povenujem upratovaniu bytíku. V pesimistickom to spravím až zajtra. No platí, že by som chcel už tento víkend niekedy začať riešiť prípravy na skúšky. Radšej skôr, lebo niektoré tie záležitosti, čo treba ovládať, u mňa zhltnú veľmi veľa času, a už počas semestra som sa neraz prepočítal, že koľko mi času čo zaberie, lebo v skutočnosti mi to napokon trvalo o dosť dlhšie. Vnímam to všetko tak, že sa to naozaj dá naučiť a pochopiť, len treba nad tým proste sedieť. Embarassed

Ďakujem Vám za vypočutie, priatelia. Ďakujem
Prajem Vám príjemný a pokojný deň. Dojatie 2

S vrúcnym pozdravom
matej
Super!

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Matej Pi 27 december 2019 - 21:50

Ahojte, bojovníci. Super!

Po dvoch vianočných dňoch, kedy som sa v podstate iba pasívne hral na počítači a venoval sa "dôkladnému" zrelaxovaniu po náročnom decembri, som dnes nabehol na režim skúškového obdobia. Doobeda som bol ešte v práci, ale na poobedie som mal pol dňa dovolenku. Keď som sa doma aklimatizoval, najedol a osprchoval, poprihlasoval som sa na rôzne termíny skúšok cez systém. Napriek tomu, že ako prvú mám matematiku, usúdil som, že oveľa potenciálne ťažšie môže byť pre mňa príprava na angličtinu. Veď som ešte dnes o druhej nemal ani vybranú tému seminárnej práce! Zírám Hromžím

Zhruba od druhej do deviatej som sa tej angličtine venoval, spravil som si kvázi-výskum, po prieskume možností na webe a dostupnosti rôznych serióznejších zdrojov som si vymyslel tému, spísal si a popozeral zvolené zdroje. Za tému som si dal: "Technology of Content-Based Image Retrieval - General Overview and Current Web Application" (tzv. CBIR). V podstate cielim v práci vysvetlenie princípov a metód viacerých dnešných komerčných algoritmov pre vyhľadávanie obrázkov na webe alebo v data-úložiskách na základe vstupného obrázka, resp. nejakej kľúčovej vlastnosti či znaku pixelov vo východzom obrázku. Aj google má svoju takú "CBIR" technológiu, keď vyhľadávame obrázky podľa nejakého kľúča, názvu, alebo dokonca podľa samotného nejakého obrázka a hľadáme k nemu podobné. Tak mojou úlohou je čitateľovi v práci odprezentovať hlavné princípy súčasných algoritmov na tomto poli a taktiež styčné problémy, ktoré sa za posledných 10-15 rokov v komerčnom webe v súvislosti s nimi objavili, ako na to reagujú vývojári, aké sú výzvy do budúcnosti a tiež vlastne ako konkrétne vplývajú súčasné softvérové riešenia na dnešné sociálne médiá, zacielenie reklám, alebo ako sa využívajú CBIR vyhľadávače v žurnalistike, medicíne, inžinierstve, umení... Zdá sa, že na 15 strán som si tam naskladal aj toho dosť, ale myslím si po dnešnom štarte, že je lepšie radšej teraz viac podkapitol a radšej potom skracovať, než málo na začiatok. Lebo moja anglická slovná zásoba je ehm... ako to povedať, úzka, takže sa neviem tak naširoko vyjadrovať, ako viem trebárs veci obkecávať v slovenčine. Embarassed

Zatiaľ som napísal len 2 strany z minimálnych 15. Mal som dnes za cieľ aspoň 4 strany, ale čo už... ešte som nepísal nikdy odbornú prácu v cudzom jazyku, takže je to tak trochu výzva pre mňa a volanie po prekonaní sa.  shooting3 Zatiaľ som spísal okrem úvodu základný historický prehľad a porovnanie s "text-based image indexing", čo je vyhľadávanie obrázkov podľa nejakých kľúčových slov (a je historicky staršie, spojené s úsvitom Internetu, hoci sa používa v určitých requestoch samozrejme stále, k čomu sa v práci ešte plánujem v istej súvislosti vrátiť). Yes A trochu som už načal prvú podkapitolu kapitoly o samotnom algoritme CBIR technológie.

Veľa slovníkujem a rôzne zvraty si radšej potvrdzujem v googli, že či to tak native-speakers naozaj používajú. Často som vedľa z rôznych predložiek, dokonca som si musel vygoogliť spôsob písania dátumu v britskej angličtine... Very Happy Som vďačný, že mi v tom Worde pracuje automatická kontrola pravopisu podľa britskej angličtiny a že mi zeleným podčiarkne aj to, čo sa Kontrole zdá ako netypické slovné spojenie, hoci by samotné slovíčka boli vyhláskované korektne. Je to veľká pomoc. Dojatie

Teraz som už dosť unavený, pôjdem už radšej do buvačky, pričom pôvodne som chcel, aby som zajtra spísal všetkých minimálnych 15 strán, a potom už v nedeľu vypracúval len Glosár. Vidím ale, že opäť mi všetko dosť trvá, takže ak zajtra zaľahnem s 10-12 stranami hotového textu, tak budem môcť byť nanajvýš rád. Zírám Uf

Ďakujem za vypočutie, kamaráti. Želám Vám všetko dobré, držme sa! Ďakujem

S vrúcnym pozdravom
matej
Sun 1

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Matej Po 30 december 2019 - 17:36

Ahojte, priatelia.

Ide to zo mňa ako z chlpatej deky, ale pomaličky sa na poli tej seminárky posúvam. Z jednej knižky som si odkukal techniku tzv. pomodoro, čo je vlastne meranie výsledkov a progresu na základe rozdelenia úlohy (či cieľa) na určité časové bloky, konkrétne asi približne 20-minútové. Toľko podľa autora zhruba trvá priemernému človeku, kým sa pri sústredení na jedno "zadanie" začne cítiť unavený, alebo mu proste začne klesať pozornosť. Doporučuje medzi blokmi (20-minútovkami) asi 5 minút prestávky, no ja väčšinou skysnem na prestávke aj 15 minút. Mal som takéto 20-minútovky (pomodorá) už niekoľko včera, a všeličo sa porobilo, posunul som sa, ba jeden časový blok som venoval pokračovaniu v načatom novom blogovom článku. Ešte nie je dokončený, ale celkovo sa mi táto technika riešenia úloh zdá efektívnejšia, motivujúcejšia, než moje doterajšie prístupy (typu: dnes spravím 5 strán), takže ma teší, že sa môžem takto hýbať vpred hneď na viacerých "cieľoch" krátko po sebe... ako trebárs včera, kedy som mal tri bloky angličtinu a 1 blok písanie blogového článku.

Dnes som mal poobede po práci výraznejšieho šlofíka, takže sa až teraz po piatej po odcvičení základnej zostavy idem púšťať do svojich 20-minútoviek. Neviem sa ešte zatiaľ k nim nakopnúť, preto uvažujem, že si ich dočasne skrátim, trebárs na 10-minútové minibloky. Niekedy dávnejšie mi to tak vedelo fungovať podľa mienky, že "dobre, teraz sa na chvíľočku síce nepríjemne skoncentrujem, ale ani sa nenazdám, a bude pauza". Všetko v duchu, že lepšie sa posúvať aspoň po takýchto krôčikoch, ako len tak sedieť a prokrastinovať úplne pasívnym čumením do steny. Very Happy Lebo aj toho som schopný, a nie chvíľu, lež celé hodiny. Yes

Do večierky o 21:00 by som rád mal za sebou aspoň 5-6 blokov, pričom z toho možno aj dva venované dopísaniu blogového článku. Trochu takéto niečo síce prípomína multitasking, voči ktorému knižky broja a neodporúčajú ho, no mne padne vhod zmeniť trošku "oblasť sústredenia". Knižky vravia, že vrátiť sa späť potom k pôvodnej téme zhltne zbytočne veľa času a opätovného rozbiehania vlaku, ale myslím si, že aj tak s mojou technikou blokov, či nebodaj 10-minútových miniblokov, sa ustavičnému rozbiehaniu lokomotívy asi nevyhnem. Je to nevýhoda vôbec celej tejto techniky ako takej, ale momentálne ma tento prístup aspoň trochu vie motivovať k nejakému činu, takže som vďačný aj zaňho. Embarassed winking

Tak idem zápasiť so sebou samým, držme si palce. Super!
Ďakujem Vám za prečítanie, kamaráti. jocolor

welcome or bye

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Empty Re: Naše (samo)štúdium

Odoslať  Matej Ut 31 december 2019 - 21:28

Dnešný deň mi priniesol zhruba uspokojivé výsledky. Okrem bežných starostí-radostí, návštevy rodičov a dokončenia nového blogového článku som dajako docválal na koniec deviatej strany seminárky (z minimálnych 15). Je to teda vcelku už dobre rozbehnuté, gro témy som tam už vlastne aj podal... ešte mi treba popísať súčasné "enginy" a webové aplikácie, kde sa využívajú CBIR technológie, a tiež nekomerčné spôsoby využitia. Poslednou kapitolkou by mali byť nejaké tie výzvy do budúcna, možnosti, kam sa asi bude táto technológia uberať ďalej, mám aj k tomu tiež nejaké zdroje nachystané, tak to tam nejak pozliepam a prerozprávam. Potom bude mojou úlohou zhrnúť References a dosť ťažkou vecou pre mňa bude vyhotoviť Glosár použitých odborných výrazov, ktorý by mal obsahovať okolo 150 lexikálnych jednotiek aj s výslovnosťou. Tieto veci však už budem musieť riešiť popri matematike, lebo tá časovo horí viac, než anglina. Vyzerá to tak, že predĺžený víkend (pondelok je sviatok) budem rozvalený nad príkladmi. Embarassed

Prajem dobrú noc a tým, čo prípadne nejako oslavujú príchod nového roka, tak prajem príjemnú zábavu. Super! Mňa osobne s otvorenou náručou volá moja posteľ. Very Happy

Všetko dobré! Dojatie 2

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Naše (samo)štúdium - Stránka 20 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 20 z 27 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 23 ... 27  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore