Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Čo čítam teraz

Strana 7 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj So 18 november 2023 - 16:53

Inak čo sa týka tej MBTI typológie, tak ja som čítal že Dostojevskij je INFJ, čo je úplne iná osobnosť ako INFP. Neviem čo si o tom mám myslieť. Viac krát som si všimol že keď sa píše o MBTI typológii slávnych ,tak sú tam úplne divné veci. Napríklad Lady Gaga je vraj tiež INFJ. Podľa mňa Gaga je typická hráčka-remeselníčka, neviem prečo z nej robia hento.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 551
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Saladin likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Saladin Ne 19 november 2023 - 2:34

Tiež som videl v MBTI databáze, že ho typujú aj na INFJ - niektoré typy sú fakt úlety.. Aj napriek tomu si myslím, že je INFP. Ruská (sovietska?) typológia Socionika vychádza z MBTI (resp. Junga) a Dostojevský je "poster boy" pre typ EII - čo je de facto akvevalent pre INFP.

Rowling, George Martin, Tolkien dtto - u všetkých je prítomný extrémne komplexný vnútorný svet (postavy, mená, rasy, národy, krajina).

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 525
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Ne 19 november 2023 - 9:45

A čo hovoríš na tú Gagu? Podľa mňa je ISFP.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 551
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Saladin likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Saladin Ne 19 november 2023 - 10:16

ISFP jak bič Smile, ale pozerám, že aj tú niektorí tipujú na INFJ.. dokonca Rowling Shocked. Veľa krát sa podľa mńa stane, že typujúci si premietne seba do tej postavy a vidí sa v nej (niečo v zmysle, chcel by som byť ako on).

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 525
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Ahoj

Odoslať  Mous St 29 november 2023 - 21:54

Prince Harry - Náhradník
Ghostwriter: J. R. Moehringer

Bestseller posledných dní, ktorý získal aj miesto v Guinessovej knihe rekordov za najrýchlejší predaj od vydania, opisuje život očami Princa Harryho. Dielo je písané inou osobou.
Čitateľ sa v úvode zoznamuje s kráľovskou britskou rodinou, a samotným princom, ktorý tu figuruje ako náhradník. Keďže prvým synom v poradí je princ William, ten je aj právoplatným dedičom trónu. Harry je len náhrada, teda niekto, kto tu je, keby sa dedičovi niečo stalo. Síce sú vzťahy v rodine "vpísané do skaly" a síce sa so svojou rolou Harry ani nemusel zmierovať, len ju prijať, po rokoch vyplávajú aj problémy vyplývajúce z nej. Najmä ho trápi úmrtie matky Diany, za ktoré viní paparazov. No médiá a novinári prenasledujú všetkých členov rodiny a musí si na to zvykať spolu s tým, ako vyrastá.
V knihe sa stretávame s jeho životom-štúdiami, vojnou proti Talibanu v Afganistane, misionárskou a charitatívnou činnosťou, životnými láskami, cestovaním. Veľkou časťou života je práve jeho boj s paparazmi. 

"Po hamburgeri z McDonaldu mi cigarety chutili, komu nie?"
"Každý je vinný tým, že si kupuje noviny. No dúfajme, že v skutočnosti nikto neverí tomu, čo sa v nich píše."
"Aká obluda by sa zaoberala sebou a svojím miestom v následníckej línií namiesto toho, aby vítala nový život?"
"Stretnutie s priateľkinou mamou je vždy vyčerpávajúce, no ešte väčšmi vtedy, keď robíte zo života jej dcéry peklo."

Na jednej strane sa mi páči, že je tu princ vykreslený ako človek, niekto ľudský, niekedy neskúsený, inokedy fajčiaci jointa... na strane druhej až nasledovník misie svojej vlastnej matky Diany, vyjadrujúci sa o svojich blízkych s láskou a pokorou, dodržiavajúci protokol. Dielo sprostredkúva vhľad aj do súkromia princa. Zaujímavý je tu konflikt americko- britský, v podobe začleňovania a postupného odlúčenia princeznej Meghan z kráľovskej rodiny. Uvoľnenosť a trochu typická americká neviazanosť sa tu bije s britskou úzkoprsosťou a konvenčnosťou. Mne sa kniha páčila, konečne po dlhšej dobe čosi, čo sa číta jednoducho, zaujme a čo srší informačným tryskom. Oddychovka, preklad dobrý.
Hodnotenie:9/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 862
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj and Dušan Fajnor like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Dušan Fajnor St 29 november 2023 - 22:01

Ja som pred nedávnom dočítal životný príbeh Einsteina, v knihe sa dosť citovali na tú dobu korešpondencie Einsteinové a spolok. Kniha mala 500 strán a bola spestrením dňa.

_________________
Byť pravou prirodzenosťou, večne všade prítomným "ja", vedomím v čistom stave pred stotožnením sa s formou.
Byť uvedomelím, priestorom v ktorom existujú myšlienky, keď si ten priestor uvedomí sám seba.

Moje Nicky:
Hulk DF 365 1, Hulk DF 365 2, fajny, antifajny, Dušan, vrana, rebelVrana, SergantDF365

Do/súčasný profil:
https://docs.google.com/document/d/1LSxGj2rPNKIS4-ubSPKUmQn-5NmINwdGXqpMj6gxOFk/edit?usp=sharing

Certifikáty:
https://docs.google.com/document/d/1qAwQTl-z8nRQuz1qOVbELUxXfeqKPRGQgtAkOKKXY9E/edit?usp=sharing
Dušan Fajnor
Dušan Fajnor
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 157
Reputácia Reputácia : 16
Dátum registrácie : 21.05.2023
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná schizofrénia; F51.8 - Insomnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

Matej, Juraj, Mous and Saladin like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Ahoj

Odoslať  Mous So 2 december 2023 - 13:47

Jaroslav Foglar - Chata v Jazernej kotline


Jednoduchý príbeh o tom, ako si dvaja chlapci postavia zrub v prírode. Jazerná kotlina je miestom, ktoré objavili a pomenovali ho, pri potulkách za mestom. Potrebovali vtedy utiecť od "bežných problémov".
Postupne prechádzame tým, ako Paľovi umiera otec v boxerskom ringu, následne sa sťahuje spolu s mamou do Spálených Mlynov. Tu sa zoznamuje s prostredím, novými spolužiakmi, aj s Ludvom. Časom zisťuje, že Ludvík nie je úplne obyčajný chalan-má svoje koníčky. Číta knihy, vystrihuje si z časopisov články, dokonca píše knihu!
Najprv spolu navštevujú Jazernú kotlinu. Nikto tam nechodí, lebo je to odrezaný kút "raja" kdesi v horách-len oni dvaja. Je to ich obľúbené miesto, ich svet, kde zažívajú rôzne dobrodružstvá- dobrodružné výpravy, objavenie hrobu, kúpanie či stavba zrubu. Vždy na jeseň je kotlina posiata šafránom, čo ich obzvlášt prekvapí.
V bežnej reči chlapci používajú slovné spojenia z knihy o indiánoch, ktorú Ludvo píše. Aj stavba chaty nie je jednoduchá- stoja teda pred výzvou. Ludvo dokonca slávi "červené nebo" v indiánskom kroji.
Potom Ludvo ochorie, začne sa kamarátiť s niekým iným. V závere však víťazí staré kamarátstvo.

Motto:
"...svoju červenú záplavu zasa v telo moje vlej a spôsob, aby ramená mocné boli, tak vráť ma, bože otcov mojich, aby som zdravý v život opäť išiel a každý večer teba ja v tvojej žiari opäť mohol vídať..."

Knižka je napísaná v roku 1969 pre mládež. Znamená to, že nám môže priblížiť, čo si asi vážili a ako vyrastali naši rodičia, respektíve staršia generácia. Jazyk diela je jednoduchý, zrozumiteľný aj pre deti a mladistvých. Vie všal zaujať poetickosťou. Dej je tiež jednoduchý, zápletky ma vťahovali a nútili k spomínaniu na časy, keď som bol ešte chlapcom. Knižku som čítal už viac-krát a rád som sa k nej po rokoch vrátil. Samozrejme, že čitateľský zážitok je v dospelosti skôr nostalgický, pohľad viac kritický, ako oddych môže byť.

Hodnotenie:7/10


Naposledy upravil Mous dňa Ut 2 január 2024 - 19:37, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 862
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ne 10 december 2023 - 21:10

John Steinbeck - Neznámemu Bohu
(Obsahuje dej)

Otec rodiny John Wayne je už starý. Jeho najstarší syn Jozef chce ísť po svojom-nájsť si pozemok na život. John mu dáva požehnanie a dovolí mu ísť.
Jozef nachádza pozemok v údolí Nuestra Señora, teda Panny Marie, kde rastie vysoký dub. Tu sa zabýva. Neskôr za ním prídu aj bratia Tomáš, Burton a najmladší Ben so slovami, že ich otec umrel.
Jozefovi sa zazdá, že cíti otca v starom dube. Akoby žil ďalej. Kraj prekypuje zeleňou, z malého gazdovstva sa stáva veľký ranč, farma.
Dej sa rozvíja priamočiaro. Na jednej strane sa Jozef stretáva s kresťanským nesúhlasom jeho brata Burtona k pohanským praktikám (uctievanie stromu), na strane druhej veľmi až pulzne živým bytím na tomto statku, kde má on ako otec sťaby otcovskú ruku.
Vystupujú tu ďalšie postavy ako Juanito či otec Angelo, ktorí sú v pravý čas vpletený do príbehu. Ďalšie postavy sú tiež dôležité - Elizabeth ako Jozefova manželka, ktorú si vezme za ženu, Rama- manželka Tomášova, tiež Jozefov syn Ján, ktorý sa mu v "hojných" časoch narodí.
V jednom čase všetko kvitne, rodí sa, v druhom zas nastáva sucho. Jozef je nútený po prehrách čeliť osudu (alebo Bohu)- vyschne mu bratovou vinou starý dub, umrie brat, žena, aj dobytok pri presune za lepšími podmienkami na život.
Jozef sa však drží svojej zeme. V závere sa stará o studnicu, no aj tá vyschne a on umiera. Pred smrťou si však uvedomí- parafr. "ja sám som ten dážď, na ktorý toľko čakám."

"Všetko akoby sa pohybovalo v nepretržitom kolobehu, všetko okrem života."
"Tieto slová mali zahaliť nahotu, ktorá je v šatách smiešna."
"Robíte múdro, ak kážete zvieratám v klietkach, ináč by ste sa v klietke mohol ocitnúť sám."
"Je to moja zem. Neviem, prečo je moja, čo ma oprávňuje nazývať ju svojou, ale nemôžem ju opustiť."
"V suchom roku nestoja všetky znamenia za deravý groš."

Majster John Steinbeck okoreňuje svoju krutú výpravnú epopeju rodiny krásnom: "...biely mesiac ako kostlivec..." je len zlomok poézie v tomto diele. Používa dôvtip, trefné opisy, zaujímavé postrehy - "vycvičím jastraby a budú loviť kačice". Zvieratami a prírodou je dielo prepletené s pátosom, s oslavou bytia. Človek zároveň nemusí čakať nič prevratné, postavy sa správajú ako ľudia. Napr. kňaz je len kňaz - chce, aby sa človek modlil a chodil do kostola. Farmár je zas len farmár. Aj keď autor navádza a neprezrádza, čo sa chystá, samotné zápletky sú bežné, "zo života". Nič však nepôsobí prvoplánovo. V diele sú prvky magického, aj keď sa drží realizmu. Tento sociálny román písal päť rokov a je to poznať. Je to zatiaľ v mojich očiach vrchol jeho tvorby a dielom ma zasiahol, aj zahral na tých správnych strunách. Autor ho napísal ako jedno z prvých diel (1933). Neskôr získal Nobelovu cenu. Dielom už v začiatkoch podčiarkuje svoju výnimočnosť ako literárny umelec a spisovateľ. Toto dielo by som nazval "ozajstným". Biblické prvky prepletené s védami, to je aj odvážny a mravný Steinbeck.

"Skutočnosť je iba odrazom viditeľného a neviditeľného, fyzického a metafyzického, vedomého a podvedomého."

Hodnotenie:10/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 862
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ne 17 december 2023 - 19:56

Lucy Maud Montgomeryová - Anna zo Zeleného domu


Široko známy príbeh siroty Anny Schirleyovej si získal svoju základňu fanúšikov hlavne vďaka sfilmovaniu. Vo filme hrá hlavnú rolu Megan Follows, ktorá sa pre Annu naozaj narodila.
K deju len krátko. Marilla a Matej Cuthbertovci, súrodenci, vezmú si zo sirotinca domov dieťa, aby im pomáhalo v Zelenom dome. Mal to byť chlapec, no omylom prišlo dievča, jedenásťročná Anna. Matejovi, ktorý po ňu išiel na stanicu, sa však hneď zapáčila a neskôr aj prísnejšej Marille. Dievča kvetnato so zápalom hovorilo, fantazírovalo, používalo v reči dlhé slová...
V mestečku Avonlea sa Anna spoznala s novými ľuďmi. Klebetnou no dôvtipnou Ráchel Lyndovou, ďalej s pastorovou ženou Allanovou, učiteľkou Stacyovou a svojou spriaznenou dušou, priateľkou Dianou Barryovou. 
Príbeh je vystavaný na krátkych príbehoch o Anne všetečnici, ktorá podľa starších "priťahuje problémy". Všimli si však tiež, že aj napriek ryšavým vlasom má bujnú fantáziu a v škole jej to tiež ide, je šikovná, ambiciózna a rada sníva.

"Môj život, to je vám celý cintorín pochovaných nádejí."
"Zrazu pocítila ľútosť k decku. Aký prázdny život malo, život bez lásky!"
"Čo myslíte, mohli by byť ametysty duše dobrých fialiek?"

Aj napriek tomu, že o "Anne" všetci píšu ako o ženskom románe, páči sa mi autorkin jazyk. Niekedy sa to kategorizovanie asi preceňuje. Dielo je pretkané metaforami a poetickými obrazmi z Ostrova princa Eduarda, ktorý skutočne existuje v Kanade. Táto zem je tu vykreslená ako britská krajina, aj zvyky tu nájdeme anglické (čaj o piatej, ...). Na rozdiel od Johna Galsworthyho je tu sa mi zdá použitý jednoduchší slovník, vhodný aj pre detského čitateľa. Dielo má na pokračovanie osem častí.

Hodnotenie:8/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 862
Reputácia Reputácia : 187
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj and Saladin like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Hort - Svet bojovníka

Odoslať  kimi2028 Po 18 december 2023 - 21:07

Ide o šachovú knihu, ktorú mám momentálne rozčítanú a mám z nej dobre dojmy. Radosť mi robia pútavé šachové analýzy. Síce pán autor komentuje svoje partie o niečo horšie ako by mohol, ale na šťastie rôzne jeho partie komentuje asi ďalších 8-9 ľudí. Je zaujímavé, že ako vidia dané partie rozdielni ľudia. Niekde sa aj nezhodli napr. zaujala ma hneď prvá partia, kde si autor sypal popol na hlavu za daný ťah a iný silný veľmajster okomentoval to štýlom veľmi zaujímavá idea, ale to je šach. Niekedy tie pohľady môžu byť rôzne a veľmi ma daná kniha po polovici prehraných partií na šachovnici baví. Teraz si vyber, či je to chyba alebo geniálny ťah... Tiež v súčasnosti prechádzam partie aj so šachovou databázou, aby som sa dostal do obrazu...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  EnaXnaY So 23 december 2023 - 16:55

Momentálne čítam knihu Paradox prosperity Wink

https://www.martinus.sk/2701853-paradox-prosperity/kniha Wink

O tom ako zlepšiť svet Wink

_________________
programátor, filozof a spisovateľ Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

Čo čítam teraz - Stránka 7 Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1107
Reputácia Reputácia : 165
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 47
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 7 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  EnaXnaY So 23 december 2023 - 17:06

A práve SOM si objednal knihu Rýchlokurz geniality od nášho bývalého premiera úradníckej vlády Wink

https://www.martinus.sk/2758481-rychlokurz-geniality/kniha Wink

To budem čítať potom Wink

_________________
programátor, filozof a spisovateľ Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

Čo čítam teraz - Stránka 7 Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1107
Reputácia Reputácia : 165
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 47
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk

Mous likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 7 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore