Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Čo čítam teraz

Strana 1 z 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Čo čítam teraz

Odoslať  Mous Št 18 august 2022 - 20:57

Ahoj.ak nezabudnem,budem sem pridávať čo čítam-možno aj so zamyslením.i keď-recenzie sú všade na nete a to sa mi sem nechce ďatlovať.

Dočítal som Pearl S.Bucková-Synovia

Dobrá knižka.myslím,že je v nej dobre zachytená čínska kultúra.kniha sa dobre číta a má spád.niektoré postavy sú zaujímavé,ako napr.duševne chorá žena.v závere som len pochopil,že by otec nebol spokojnýSmile

Dodatok:Wang Lung je otec rodiny.má 3 synov-Wang Statķár,Wang Kupca a Wang Tiger.v menach sa odraza ich zivot,pricom Wang Tiger je vojnovy generál.Rád spomínam na túto knihu.Myslím,že mi aj dosť pomohla v imaginácií-sú tu opísané čínske hory či pustatiny.Dobre sa mi krajina predstavovala,kedže som v Ázií bol.odohrá sa tu niekoľko súbojov-hlavná dejová línia sa týka Tigra a jeho chtíča-byť mocný vladár,cisár a vymaniť sa područiu provincií.Napríklad je zaujímavý jeho boj s Leopardom,vodcom lúpežníkov,ktorému sa mi zdá odreže hlavu.No má ho rád pre jeho údatnosť.Wang Tiger síce spolupracuje s mestami a sudcami,no chcel by byť mocným samostatným vladárom.zaujímavý je tu jeden zvyk-starší muži môžu mať okrem ženy aj súložnice,s ktorými sa zabávajú a majú ich len na kopulovanie.musia im samozrejme aj po smrti platiť,teda sa im ujde z dedičstva.o dedičstve sa v tejto knihe dosť píše-ako aj Wang Statkár nešetrne zaobchádzal s dedičstvom otca.Wang Kupec zas beťársky okrádal z pôdy chudobných.zaújimavý je Tigrov vzťah k ženám,napríklad k žene,ktorá sa správala ako líška.

Rozhodne knižku odporúčam:8/10


Naposledy upravil Vladimir dňa Ut 30 august 2022 - 17:40, celkom upravené 2 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ut 23 august 2022 - 20:08

Miguel Ángel Asturias-Zelený pápež

Táto kniha ma až tak nebavila.Chýba mi v nej komplexnosť.Autor je radený medzi avantgardu,získal aj nobelovu cenu.Ušla mi dejová línia-Geo Maker Thompson ako Zelený pápež chce získať pozemky od usadlíkov na pestovanie banánov.Používa menové a burzové praktiky,aby oklamal štát.Mal si vziať indiánku Mayarí,ktorá sa nakoniec vydá podľa zvyklostí za rieku.Vezme si teda jej mamu,má s ňou dcéru,no mama Flóra potom zomrie.Kniha je dosť obsiahla.No aj napriek pre mňa neuspokojúcnosti,obsahuje pár zaujímavostí.Páčilo sa mi,ako fajčia tabak-aj nejaký odstredený s medom alebo čosi podobné.Nebolo jasné,kde sa stráca dej-akosi priveľa nových a nových postáv.Čo bolo pekné,že Flora indiánka ukázala na svoje lono,že "to je kvet".

"Človek nikdy nevie,kedy na hnoji vyrastie fialka,lenže v láske to býva naopak:Najprv je fialka a potom hnoj."

Preklad veľmi dobrý,Vladimír Oleríny-prekladateľ mal široký rozhľad.

Keby som mal stupnicu,tak 6/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

vrana likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Ahoj

Odoslať  Mous Št 1 september 2022 - 18:28

Henryk Sienkiewicz-Pán Wolodyjovskij

Som tu opäť po prečítaní ďalšej knihy.Dej je nie zložitý,priamočiary,akurát veľké množstvo postáv.Pánovi W.umrie žena.Pán Zagloba mu chce dohodiť inú.aj napriek trápeniu sa mu zapáči Krzysia-krásna žena s dlhými očnými riasami a páperím nad perou.tak sa zasnúbia,no nie pred druhými.on potom musí ísť z Poľska na Rus strážiť hranicu.medzitým príde Ketling,ktorý je veľký fešák a Krzysiu zbalí.veľmi sa jej zapáči.tiež je vojak a pozná sa s pánom W.bojovali spolu.Baska odhalí túto tajnú lásku no mlčí.Krzysia pred návratom pána W.usúdi,že pred Bohom bude lepšie,aby išla do kláštora.po príchode sa pán W.aj tak dovtípi,čo sa medzi nimi stalo.Krzysia ho už nechce "z ľútosti" za muža.pán W.ako šľachetný malý rytier im dopraje lásku a sám sa Krzysie vzdáva.Ketling teda získa túto peknú "urodzenú pannu".ďalší dej sa odohráva kdesi pri Mohylove a Chreščove,kde bojujú s turkom.medzičasom si po radosti Zaglobu vezme pán W.za druhú ženu Basku.pán Zagloba je deväťdesiatnik a Basku má veľmi rád.bojujú s turkom a aj baska ako žena prvého rytiera Republiky chodí bojovať.jedná sa o poľsko.Je tu turek Azju,ktorý ju chce zobrať mužovi.ona mu dá pištoľou zásah medzi oči a on upadá do bezvedomia.potom uteká za mužom cez tmavú i dennú krajinu na koni aj s jeho koňom.ujde mu,už ju nedobehne-Azju.potom plánujú pomstu.poliaci chytia v boji Azjuho a napichnú ho na mučiarensky kôl.v závere knihy prehrajú poliaci stráž zámku,ktorý začne spadať pod tatársky vplyv.

Citáty:"Ak zabudnem,od psa si oči požičiam,lebo svojimi sa neopovážim pozrieť na statočného človeka."
"Hlúpy je,kto smútok živý,namiesto toho,aby ho držal o hlade,žeby potvora rýchlo zdochla."

Zaujalo ma,aký sú k sebe všetci úctiví.ide o konflikt kresťanov s moslimami.velebí sa v knihe Boh.stredovek-dej sa odohráva v 17.storočí. autor sa popisuje ako poľský pozitivista.získal Nobelovu cenu.napísal aj knihy Potopa,Križiaci či Quo Vadis.

Moja skromná známka 7/10


Naposledy upravil Mous dňa Ut 18 október 2022 - 18:38, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Juraj and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ut 6 september 2022 - 12:35

Toni Morisonová-Pieseň o Šalamúnovi

Túto kn.som čítal už dávnejšie.tak len pre tú srandu,či si ešte niečo pamätám.Príbeh je z černošského prostredia.autorka sa radí k najuznávanejším spisovateľkám k danej téme.dej sa odohráva kdesi na juhu Ameriky.hlavnou postavou je Ciciak.volá sa tak preto,lebo ho matka dlho pridájala a okolie mu dalo prezývku.má kamoša Gitaru.ten na margo správy,že kdesi zabili černocha,chce aj spraví organizáciu-jej názov si už nepamätám-je to akési Bratstvo siedmych alebo čosi podobné,ktorá oplatí smrť černocha medzi belochmi smrťou.je to však len vedľajšia línia.v knihe vystupuje viacero postáv.Ciciak sa volá priezviskom Morde.ako aj jeho otec.jeho už nebohý dedo získal meno Morde,keď sa presťahoval ako černoch niekam za prácou-namiesto "z ktorého kmeňa ste" sa pomýlili s vetou "aké je vaše priezvisko".vystupujú tu postavy s biblickými menami,ktoré boli vtedy asi rozšírené.Pilát,Ruth,Magdalena...dej knihy sa tuším odohráva v 40tych rokoch 20.teho storočia.hlavná línia sa orientuje okolo hľadania zlata kdesi pánu bohu za chrbtom.kohosi tam dávno zabili.Ciciak tú jaskyňu s pomysleným zlatom nájde,no nič v nej nenachádza.neskôr sa dozvie,že Pilát,jeho sesternici matka,to zlato asi ukrýva doma.tak jej aj s gitarom ukradnú vrece z domu.policajti ich chytia.vysvitne,že ukradli Pilát kosti.tá si ich odkladala na pamiatku manžela.myslela že je to on.miestami až bizardný dej.no v konečnom dôsledku autorka zachytáva mentalitu černochov v U.S.A. bravúrne.okrem iného Ciciak žije milenecký vzťah so svojou sesternicou a tá,keď ju nechá,zabije sa.zaujímavá je scéna,keď jedna žena drží nejakému mužovi pri krku nožík.chcel vypáliť po jej vnučke,tak si bráni rodinu.celkom si už nepamátám súvislosti,no vcelku to bolo pozoruhodné dielo.koho baví téma amerických černochov,otrokárstva,rasizmu či len tak má chuť nazrieť očkom do povahy inej rasy,určite mu odporúčam.prostredia boli vykreslené verne-hlavne cesta,keď Ciciak hľadá jaskyňu,o ktorej sa dozvedel.majú s Gitarom zosnovaný aj plán-keď nájdu zlato,poznajú kohosi v banke a ten im pomôže ho zameniť za peniaze.zlato však nakoniec nenachádzajú.

Citátu som si vtedy nevypísal.
Známka 7/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, rasto and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Ut 6 september 2022 - 14:32

Mne sa z kníh ktoré som prečítal počas posledných mesiacov najviac páčil Egypťan Sinuhe. Tento román nejako unikal mojej pozornosti a prvý krát som ho čítal až teraz. Ďalej sa mi páčili príhody pána Tragáčika, tie som čítal ako staršie dieťa, ale keď som ich čítal teraz, tak som si uvedomil že tie knihy sú určené skôr pre dospelého čitateľa. Aspoň teda je tam dosť veľa vecí, ktoré dieťa a ani puberťák nepochopí. Prečítal som aj nejaké "klasické" detektívky, tie sa mi až tak nepáčili. Najviac sa mi pozdávali dva príbehy od Raymonda Chandlera, to celkom ušlo. Ale inak tie detektívky boli slabota. Asi najhorší bol Hansjorg Martin, to bola strašná nuda.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Ahoj

Odoslať  Mous St 7 september 2022 - 10:24

John Steinbeck-O myšiach a ľuďoch

Krátka novela od môjho zatiaľ najobľúbenejšieho spisovateľa bola aj zdramatizovaná do podoby divadelnej hry.Hlavnými postavami sú Lennie a George.Príbeh sa odohráva kdesi v Amerike v spoločenstve osamotených mužov čakajúcich na prácu na gazdovstve.Lennie si odkladá v nohaviciach mŕtvu myš.Georga to prekvapí.budem parafrázovať:"To ťa tá tvoja teta naučila.""Ale ona je taká mäkká.Rád ju hladkám."Okrem hlavných postáv vystupujú tu aj robotníci-Candy a iní.Jeden z nich si vzal čerstvo za ženu dámu s voľnými mravmi.Chlapi ju odháňajú preč."Také spôsobia len komplikácie."Lennie je v stodole a udrie svojho psíka tak,že zomrie.sedí tam s ním a hladká ho,akoby bol živý.Príde tá jediná žena a začne s Lennym viesť rôzne reči,pričom mu vysvetľuje,že je hodná nehy viac,ako ten mŕtvy pes.potom jej hladí vlasy.je to veľký chlap.ona sa zháči a chce sa mu vytrhnúť,no on sa dostane do akéhosi pomykova a síce dobrák,asi zaostalý,nechce ju pustiť.nakoniec žena chrčí a umiera.keď to zistí Lennyho spoločník George,chce ho uchrániť pred pomstou chlapov svojským spôsobom.vezme ho nenápadne za farmu a strelí mu pri rieke pištoľou do záhlavia.Lenny umiera.jeho najväčším snom bolo mať s Georgom farmu a starať sa o králiky.

Steinbeck získal Nobelovu cenu za literatúru.je predstaviteľom sociálneho románu v Amerike.pri jeho čítaní prežívam udalosti spolu s autorom.vždy ma vie pohladiť na duši a viesť k zamysleniu.píše štruktúrované romány,napísal asi dvadsať kníh.jednou z nich je aj táto krátka novela

U mňa hodnotenie 10/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Ahoj

Odoslať  Mous Št 8 september 2022 - 19:24

Heinrich Böll - Koniec služobnej cesty


Toto dielo ma zaujalo.je to krátka novela.zo začiatku ma nebavila-celý dej sa odohráva na súde.Nepamätám si mená postáv,no otec so synom ako vojaci sú obvinení,lebo zapálili jeep Bundeswehru.po čine si ešte aj klepli fajkou ako na pozdrav.príbeh sa odohráva prevažne v súdnej miestnosti.v závere dôjde k ich odsúdeniu,ale len krátky trest.knižka je skôr určená pre fajnšmekrov.autor píše dlhé súvetia-niekomu sa to nemusí páčiť.mňa jeho výrazy zaujali.vystupuje tu pár postáv,ktoré sú zobrazené groteskne.dej sa odohráva kdesi v Nemecku.

Ak sa nemýlim,autor tiež získal nob.cenu.u mňa skôr novinársky príbeh,so zaujímavou zápletkou.bolo celkom úspevné,ako "páchateľov"opísali niektorí prisediaci.údajne život vidia ako hru a sú umeleckí-ako otec,tak aj syn.

Hodnotenie:7/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Juraj and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 9 september 2022 - 13:23

Francois Mauriac-Cesty k moru


Ďalšia z knižiek,ktorú som prečítal v poslednej dobe.Mená postáv si nejako nepamätám.Viem,že medzi ne patrila Rose a bol tam tuším Richard.príbeh je o dvoch rodinách,ktoré sa spoja z lásky dvoch mladých ľudí.Prvá rodina nemá už otca-je tam mama,ktorá je dosť majetnícka.má myslím troch synov,jeden je asi spomínaný Richard,jeden sa volá Pierre.Druhá rodina má gazdovstvo a chce ho poskytnúť dcére Rose ako veno.tá síce s Richardom chodí,no ten ju nechá,lebo sa o seba nestará.vraj sa to už nezmení,sama sa zmenila a už ju nemiluje.Rosa sa páči aj Pierovi,ktorý ju chlácholí,keď sa spolu vezú na bričke.parafráza:"Všetky cesty vedú k moru-keď tam prídete,do očí vám vietor fúkne soľ,na ústach sa vám nalepí piesok,vlny vám ovlažia nohy a vy sa zabárate do piesku."

Román ma až tak nezaujal.dielo bolo trhané,podľa mňa nesúvislé,postavy vykreslené len miestami bytostne a zapamätateľne.rešerš na počiatku knihy ju vôbec nevystihoval-tvrdil niečo o konflikte generácií a s dielom to nekorešpondovalo.aj napriek tomu som knihu prečítal-síce ma tak nebavila.autor je francúz-dej sa odohráva v tejto krajine.získal nob.cenu.u mňa slabých 5/10-známka
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 9 september 2022 - 16:04

Lev Nikolajevič Tolstoj-Vojna a mier


Tento rozsiahly román som čítal asi mesiac.mohol by som tu písať celú dejovú líniu,no skúsim to skrátiť.príbeh sa odohráva na rôznych miestach Ruska-Petrohrad,Moskva,no aj je opisovaný Smolensk,Borodin,Slavkov.kto má rád Napoleóna,určite odporúčam.myslím,že nie každému sa dielo páči-je to aj tažšie čítanie.filozofické vhľady a zamyslenia autora,prepracovanosť prežívaní hlavných postáv,historická komplexnosť.či už sú to stretnutia intelektuálnej elity Ruska u Anny Pavlovny,prežitky vojny s Pierom,smrť Andreja Bolkonského či Napoleónove šňupanie tabaku-príbeh ma vtiahol.zo žien je hlavnou postavou Nataša.v románe sú rozoberané psychologicky prežívania postáv,ženské prežívanie vojny je tiež zaujímavé.čitateľovi neujdú aj rôzne stretnutia vedľajších postáv kdesi na bojisku,romantické pitie čaju na samovare,bosá chôdza Pierra,keď sa dostal z väzenia.dej sa odohráva okolo roku 1810.

Autora by som zaradil k ruskému realizmu no i romantizmu.stredovek či ranný novovek sú tu pekne vykreslené,názory na boha,hnutie slobodomurárov so svojimi princípmi a pravidlami,koče,putovanie napoleonskych vojsk až do Moskvy na podhubí historických súvislostí poznačených v prídatku diela.

Moje hodnotenie 9/10.obsiahle dielo
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Pi 9 september 2022 - 16:51

Vojna a mier je fajn, čítal som to keď som mal asi dvadsať rokov.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, vrana and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Mous Pi 9 september 2022 - 17:12

@Juraj.áno,mne sa to tiež páčilo.si dobrý a trpezlivý-je to dosť hrubé.páčila sa mi Nataša-no neskôr ma skôr hnevala-taká vrtošivá babizňa.zaujal ma aj ten Waltariho Egypťan Sinuhe.ten príbeh som čital asi tri krát.dobrá je veta na konci:"Toto písal Sinuhe,ktorý bol celý život sám."
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Pi 9 september 2022 - 17:56

Ja už si ani poriadne nepamätám o čom bola tá Vojna a mier, pamätám si iba že tam boli pútavo opísané tie bitky a že tam bol nejaký záporák, ktorý prišiel o nohu. Inak od Tolstého sa mi najviac páčila Kreutzerova sonáta. Je to príbeh muža ktorý bol chorobne žiarlivý a kvôli žiarlivosti zabil svoju ženu. Je to veľmi dobre napísané, ako trpel žiarliveckými bludmi, je tam toho dosť aj z Tolstého filozofie (napríklad že sa zaoberal myšlienkou reinkarnácie). Úplne najviac sa mi od ruských klasikov páči Dostojevského román Diablom posadnutí, to je niečo fantastické, čítal som to niekoľko krát.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore