Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Čo čítam teraz

Strana 3 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Po 3 október 2022 - 12:12

John Galsworthy - Sága rodu Forsytovcov


Objemné dielo anglického autora má čo čitateľovi povedať.je to prvá časť trilógie,na ktoré nadväzujú knihy Moderná komédia a Koniec kapitoly.tie dve som ešte nečítal,no mám ich nachystané.autor v románe približuje strednú vrstvu anglickej spoločnosti,so svojími náhľadmi, vystupovaním, typickou hašterivosťou či rodinnými konfliktami.ústrednou postavou ke starý Jolion Forsyte.má syna s rovnakým menom.celé vetvenie rodiny je zaujímavé.vystupuje tu Soames,ktorý sa rozvedie s krásnou Irenou a je z toho spoločenský poprask.práve tu vynikajú autorove vhľady-úzkoprsosť angličanov nie je snáď v inom diele lepšie opísaná- no aj húževnatosť a rodová sila.práve silné väzby Forsytovcov sú zaujímavé.prostredie- či už posedávanie pod starým dubom,návšteva divadla,spoločnosti,Jolyonov dom... všade cítiť v diele priamočiarosť,niekedy až snovosť.v posl.časti knihy vystupuje mladý Jon a jeho frajerka Fleur.ich vzťah pôsobí harmonicky,romanticky,pričom však z Fleurinej strany vidieť vypočítavost.je to dcéra Soamsa a vlastne si ich partnerstvo neželajú rodičia,teda aj Jolyon mladší.je to preto,lebo Irena jeho manželka je Jonova mama a stará generácia sa bojí,že by vyplávala na povrch aféra s rozvodom Soamsa a Ireny.práve vzťahová časť je v diele vykreslená detailne,pričom však nejde o prvoplánovú novelu.naopak-vetvenie sa javí prirodzené a nie je odpudzujúce. Galsworthyho cit pre snovosť,romantiku,umenie sa v diele odzrkadľuje majstrovsky.

Je to dielo,ktoré by som určite odporúčal.tohto autora mám rád,je jeden z obľúbených.čítal som od neho ešte Puto najsilnejšie či Tmavý kvet.získal aj Nobelovu cenu za literatúru.komu sa páči anglicko a anglická kultúra,určite by nemal knižku prehliadnuť.pokračovanie tiež vyzerá sľubne.kniha dáva zrelý brilantný pohľad na angličana a jeho svet.trochu ma ruší rozľahlosť diela,no na druhej strane-čítalo sa mi dobre.

Hodnotenie:8/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Št 6 október 2022 - 19:59

Tak som dočítal životopis Jaroslava Haška od Radka Pytlíka. Bolo to zaujímavé čítanie. Hašek, tak ako mnohí geniálni ľudia, bol na jednej strane obdarený veľkým talentom, na druhej strane mal slabosti, kvôli ktorým nebol schopný viesť normálny život. Najhoršie bolo jeho pitie, ktoré prispelo k tomu že zomrel ani nie štyridsaťročný.

Som rád že som tú knihu prečítal, snažím sa v tejto dobe čítať aspoň niečo. Ďalšou knihou do ktorej sa plánujem pustiť budú Haškove poviedky.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

vrana and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 7 október 2022 - 9:35

Thomas Mann - Jozef a jeho bratia (1.zväzok)


Celé dielo sa vojde až do štyroch kníh. Zatiaľ mám za sebou prvé dve - História Jakubova a Mladý Jozef. Knihy sú rozsiahle objemom a nahusto napísané. Príbeh pojednáva o biblickom Jozefovi,synovi Jakuba(Izraela) a Ráchel,jeho vyvolenej ženy. Prvá časť je venovaná Jakubovi- teda jeho životu. Mal vedno trinásť detí, dvanásť synov a jednu dcéru, so štyrmi ženami. Vyvolenou mu bola Ráchel. S Leou bolo počatie naplánované jeho strýcom Lábanom, keď si ju v tme pomýlil práve s krasnou Ráchel. Tú stretol pri studni v kraji,kde žil jeho strýc Lában. Musel tam ujsť, lebo ukradol s pomocou svojej matky požehnanie od Izáka, jeho otca. Matka mu nariadila, aby sa hral na Ezaua a zabil kozu, dal ju slepému otcovi s tým, že je jeho brat Ezau. Ten bol medzitým loviť,na príkaz otca mal doniesť zabitú zver a pripraviť ju na ohni. Potom mal Ezau, chlpatý, dostať požehnanie. No kým bol preč, Jakub mu ho s pomocou svojej matky pred slepým Izákom vyfúkol-okrem kozy si dal na telo kozie kožky, ktorými sa vydával za svojho chlpatého brata ryšavca. Keď vysvitlo, že Izák dal požehnanie inému synovi, ten musel teda odísť preč- išiel za strýkom Lábanom. Tam aj stretol Ráchel, svoju budúcu ženu. Dohodli sa so strýkom, že mu ju dá za ženu, ak si to u neho odpracuje sedem rokov. Tak Jakub pracoval. No dostal ako prvú ženu Leu, až druhú sesternicu Ráchel. Začal plodit s nimi deti. Okrem nich dvoch,lebo Ráchel nemohla otehotnieť, plodil aj s jej slúžkou Bilhou, neskôr aj so slúžkou Zilpou. Okrem dcéry Diny mal týchto dvanasť synov: Ruben, Lévi, Šimeon, Júda, Isachar, Zebulón, Dán, Gád, Naftalí,Ašer, Jozef a Benjamín. Nakoniec teda počala aj Ráchel a dala mu posledných dvoch. Pri poslednom pôrode zomrela. Dodatok: Izák je synom Abraháma.
Druhá časť pojednáva o mladom Jozefovi.ten má zvláštne sny, povie o nich svojim bratom. Majú ho za otcovho maznáka, že je ním obľúbený. Preto na neho žiarlia. Jeden sen je o tom, ako všetci jedenásti bratia stoja so snopmi kdesi na poli v kruhu, Jozef stojí v strede tiež so snopom. A tie bratské snopy sa klaňajú tomu Jozefovmu. Bratov sen pobúri,vraj je to božie vnuknutie. Hodia Jozefa do jamy, aby zomrel. Zachránia ho Izmaeliti. Potom sa títo obchodníci stretnú s bratmi, predajú im ho za dvadsať strieborných ako otroka a nemorálneho človeka.

Tu končia kdesi tieto prvé dve knihy. Samozrejme je dej trochu zložitejší, písal som len základnú líniu. Číta sa ťažšie, pritom však nie je kostrbatý. Autor vychádza z Biblie, no aj z iných zväzkov starej doby. Jedná sa o akýsi umne rozšírený príbeh o Izraeli, biblický. Spomína sa tu však aj napr. Epos o Gilgamešovi. Krajina je opísaná stručnejšie sa mi zdá. Autor sa myslím zameral hlavne na postavy. Chystám sa teraz prečítať pokračovania, potom sem napíšem výňatky. Je napr.pre mňa zaujímavé,že Jozef bol v studni tri dni. Teda sú tu starozákonné paralely na život Krista, ktorý bol až potom. Trojdennosť je podľa ironizujúceho autora vzatá z prírody. Zdá sa,že demistifikuje kresťanstvo, čo mi je blízke. A opisuje dejiny Izraelského národa, židovstva svojimi očami.

Citáty:
"Hlboká je studna minulosti.nemali by sme ju nazvat bezodnou a neprebadatelnou?"
"Zabudol som,prebolelo ma,zmieril som sa so svojim osudom a som spokojny."
"Všetko živé usiluje sa ísť vpred,usiluje sa prekonat cas,v podstate usiluje sa o smrť."
"Príhody,ktoré sa nám stanú na voľajakom mieste,sú ako korene,čo zapúšťame do pôdy."
"Minulosť mlčala,sputnaná ľahostajnosťou a neschopná starosti."
"Je to bezmocná viera,lebo každá viera je bezmocná a silná svojou bezmocnostou."
"Lebo ten,čo plodí,je iba nástrojom Stvoriteľa,je slepý a nevie,čo robí."

Hodnotenie:8/10


Naposledy upravil Mous dňa St 12 október 2022 - 19:17, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  kimi2028 Pi 7 október 2022 - 10:30

Vlastimil Jansa - Vlny a schody

Ide o knihu zo šachového prostredia, v ktorej sú zaujímavé príbehy o svetových šachových legendách, akými boli Kaválek, Tal, Spassky, Geller, Keres, Petrosjan, Korčnoj. Autor knihy hráva šachy už 70 rokov a je šachovým veľmajstrom. Klobúk dole, že mal príležitosť zažiť takýchto skvelých hráčov a pomerať si s nimi sily...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej, Juraj and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Po 10 október 2022 - 10:49

Irvine Welsch - Trainspotting


Knižka,ktorú som čítal tento rok. Dielo je aj sfilmované. Príbeh pojednáva o mladých ľuďoch z Edinburgu, ktorí holdujú alkoholu, heroínu a iným drogám. Hlavnými postavami sú Mark Renton, Bagbie, Spud či iní. Krátke pribehy vytvárajú ponurú atmosféru a odhaľujú zákutia drogovej scény. Či už je to návšteva parties, pracovné pohovor, problémy s AIDS či samotná stanica, kam chodia feťáci - Trainspotting. Neviem prečo,pamatám si jednu scénu,keď mladá pekná baba z partie dostala kdesi na akcii menštruáciu. Musí to byť pre ženy niekedy silná káva. Inak čeliť drogám, dealerom nie je ľahké. Mark skúša so závislosťou aj skončiť.
Kniha je považovaná za jednu z najlepších k danej téme aj tým, ako verne opisuje Edinburg v Británií. Autor je v krajine uznávaný.
Hodnotenie:8/10


Naposledy upravil Mous dňa So 2 september 2023 - 19:15, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Št 13 október 2022 - 10:27

Mark Vonnegut - Expres do raja


Nenápadná knižka od syna slávneho spisovateľa Kurta Vonneguta je strhujúcim príbehom o človeku, ktorý bojuje s duševnou chorobou. Autobiografické dielo je o hľadaní šťastia hlavného protagonistu Marka a jeho priateľov. Po skončení teologického štúdia v Amerike sa Mark a niekoľko jeho priateľov rozhodnú založiť si komunitu v Britskej Kolumbii. Hippies život a drogy sú na tejto farme bežnými spoločníkmi. Po čase vsak Mark začne mať čudné vidiny, s ľuďmi si podáva ruku dlhšie ako obvykle. Sice naplnený vyššími ideálmi, v súznení s prírodou, ocitá sa na psychiatrii s diagnózou akútnej schizofrénie.

Rozsah je akurát a je to kvalitné čítanie. Po preliečení ak si dobre pamätám,stane sa Mark Vonnegut lekárom. Psychóza je zachytená so všetkou úctou,čitateľ je vtiahnutý do bludne-halucinatórneho sveta bez rigídnosti,akú táto tema môže priniesť. Boj s vlastnými démonmi ako lsd je tu zachytený vskutku autenticky. Odporúčam každému,kto by chcel mať lepšie porozumenie vážnej duševnej choroby,akou je schizofrénia.

Hodnotenie:9/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Juraj Ne 16 október 2022 - 19:01

Kedysi dávno, keď som mal alkoholické obdobie, tak som sa venoval písaniu. Keď som o niekoľko rokov neskôr, dal to čo som napísal prečítať mojej psychiatričke, tak povedala že v tom vidieť že som pil.

Teraz čítam poviedky Jaroslava Haška a polovica z nich je o alkoholizme a alkoholikoch. Keď to čítate, tak to bije do očí že ten človek bol alkoholik.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

kimi2028 and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  kimi2028 Ne 16 október 2022 - 19:04

Juraj haha. Opilecké príhody sú tie najlepšie Very Happy
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ne 16 október 2022 - 20:09

Ján Smrek - Básnik a žena


Životný cyklus v prírode, ročné obdobia, lyricky transformovaný do príbehu lásky básnika a neznámej ženy. Od jary,kedy sa vzťah rozvíja ako púčik, cez vášnivé temperamentné leto, neistú mihotavú jeseň až po zimu, kedy vzťah umiera. Presnejšie posledná časť je o stretnutí po rokoch. Mladá žena - rozohraná perami úst básnika, i jeho prekvapivým jazykom... apel prichádza v pravý čas... úctivé vykanie.

Parafr.: "...Vy básnici raz vášnivým srdcom raz flegmou hovoríte..."

Dielo ma zaujalo už na strednej škole svojou vášňou a eleganciou. Smrek je radený k panerotistom a naturalistom. Opisy krehkej ženy a úprimného muža, ich reč, trošku mi pripomínajú Galsworthyho snové vídiny, pri ktorých už-už chcú sa muž so ženou chytiť za ruky. Čítal som báseň síce dávnejšie, no spomienka pripomína mi krásny vzťah muža a ženy so všetkým. Pocitovosť je nevtieravá, prežitok taký,aký ho môže len život priniesť. Smrek sa na nič nehrá, lásku vníma ako oslobodenie, i otroctvo. Mne je dielo srdcu blízke, "ako od brata" alebo dobrého priateľa. Verné majstrovstvo.
Hodnotenie:10/10


Naposledy upravil Mous dňa So 2 september 2023 - 19:17, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

regina and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ut 18 október 2022 - 17:41

Antoine de Saint Exupéry - Malý princ


Populárny príbeh,rozprávka pre deti i dospelých, dielo rozšírené všade po svete, súčasť učebných osnov,piesní, maľovaných stien. Aj takto by sa dal opísať spoločenský rozkvet Malého princa.
Kto by nepoznal príbeh. Letec Antoine spadne na Sahare lietadlom. Dochádza mu voda a musí opraviť motor. Pride za ním chlapča,akýsi Malý princ. Rozprávajú sa o spadnutom lietadle, aj o svete, kde tento chlapík žije. Planéta,na ktorej je všetko malé,aj sama planéta je malá. Pestuje tu ružu,jedinú,a stará sa o baobaby. Musí vždy vyupratovať sopku. Chce po letcovi,aby mu nakreslil ovečku. Potom je v príbehu spomínaných niekoľko planét,kde žijú rôzni ľudkovia-opilec a podobne. Stretnutie líšky,ktorá bude krotná,keď si ju princ skrotí. Nakoniec chlapca uštipne had a on mizne.

"Všetci dospelí boli kedysi deťmi,len máloktorí z nich sa na to pamätá."

Dej je kvetnatejší,sem udávam len základnú líniu. Samozrejme si to presne nepamätám,i keď som knižku čítal viac krát. Naposledy asi pred rokom. Jemné slová,neha, obeta, ľudskosť... asi to mi napadne pri skloňovaní tohto diela. Slúži si myslím na pohladenie. A to je veľmi silný odkaz. Myšlienka zmeny detstva na dospelosť- tu je vykreslená majstrovsky, pritom akosi pravdivo,až je človeku niekedy do plaču. Ľahko sa pri čítaní dá nájsť zrkadlo pre čitateľa. Láskavé slová, zodpovednosť, detstvo, život... 
Hodnotenie:10/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Ahoj

Odoslať  Mous St 19 október 2022 - 12:17

George Orwell - Zvieracia farma


Novela,politická satira o tom,ako farmu ovládnu zvieratá, vyženú odtiaľ ľudí a sami spravujú toto miesto. Konflikt je jasný:cítia sa pod nadvládou farmárov. Prasce, kobyla, mačka... plejáda zvierat je tu vykreslená verne. Prasatá, jedno z nich sa volá Snehuliak, dostanú sa ku korytu. A chtiac- nechtiac vymyslia si svoje prikázania, ktorých sa musia všetky zvery na farme držať. Ľudí teda vyhnali no nastáva až autokracia. Najprefíkanejšie zvieratá sú práve prasce a tým sa neskôr musí všetko a každý podriaďovať.

Novelu som čítal viac krát. Príde mi zaujímavá koláž s politickou situáciou skutočnou. Tento vodotisk je pravdivý. Vznikne nová politická strana s veľkými cieľmi, ktoré sú predostrené ľuďom. Všetko sa javí slobodné a vyvážene az do vtedy, kým nepochopia hlavní politici svoju moc a možnosti. Všetci nakoniec končia pri koryte, kde sa dobre prežúva.

Autor napísal aj knihu 1984, paralelu na socializmus bez ľudskej tváre a otupené vzťahy v ňom. Nemenovaný politik si burcoval na tomto diele svoje ciele. V podstate by sa podobný charakter našiel aj vo Zvieracej farme.

Zvieratá vymysleli aj hymnu, ktorá sa prostredníctvom vtákov mala dostať aj na iné farmy. Táto revolúcia ma chytila, je to ako groteskná Kuba alebo čosi podobné.

Plusom je,že dielo nie je obsiahle a dá sa len tak čítať kdesi na káve.

Hodnotenie:9/10


Naposledy upravil Mous dňa Po 25 december 2023 - 16:25, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

dzuli08 and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 3 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Št 20 október 2022 - 18:39

J.R.R. Tolkien - Pán prsteňov


Svetoznáme populárne dielo o Stredozemi. Ani neviem,čo mám napísať. Celá trilógia ma síce kusmo chytila,no celkový dojem zlý. Jedinou obľúbenou postavou bol chodiaci strom Stromobrad. Čítal som to už dávnejšie, no nepamätám si vlastne nič. Boli tam nejaké bitky, súboj dobra so zlom, ale na tak rozsiahle dielo je to zbytočne rozťahané. Veľmi ma rušil film, myslím že návšteva kina v detstve vôbec nepomohla predstavivosti postáv a prostredí, hneď ma vnútro ťahalo na Nový Zéland a vznikol akýsi miš- maš pocitov.

Čítal som, lebo to bolo dielo celkom populárne medzi vrstovníkmi. Som rád,že knihy cezo mňa prešli,i keď nezanechali extra dojem. Mám aspoň predstavu,čo je populárna fantázia. Pritom však Tolkien nepíše nekvalitne a preklad je tiež dobrý. Aj tak nerozumiem tomu "popuku" okolo. Naše slovanské rozprávky alebo bratov Grimmovcov majú viac fantastickej šťavy. U mňa ničím výnimočné.

Hodnotenie:3/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 3 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore