Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Čo čítam teraz

Strana 5 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Goto down

• Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ne 13 november 2022 - 13:11

Thomas More -Utópia

Krátke dielo o ideálnej spoločnosti. Z gréckeho významu slova sa dajú odvodiť dve paralely v názve - raj a nekrajina. Čitateľ a študent si môžu vybrať. Dielo je vyše 500 rokov staré. Autor žil v Anglicku po boku kráľa Henricha VIII., ktorý ho neskôr dal popraviť. V Anglicku boli vtedy citlivé reformačné prúdy a rojčenie proti Vatikánu a pápežovi- podobne ako Lutherova reformácia v Nemecku v tých rokoch. Dielo More napísal teda v roku 1516. Pojednáva tu o ideálnej spoločnosti, v ktorej nie je osobné vlastníctvo. Ľudia žijú v temer rovnakých mestách, krajinu spravuje senát. Živia sa poľnohospodáestvom, tkáčstvom, výrobou vlny či tesárstvom. Majú svoje náboženstvo, kde jestvuje jeden Boh-Otec. Tým, že všetko patrí štátu, mohlo by sa očakávať, že budú ľudia nespokojní bez vlastného majetku. A však opak je pravdou- autor zdôrazňuje epikurejsky radosť ľudu z uspokojovania vlastných potrieb. More premýšľal platonisticky (Ideálny štát) a stoicky. Antický dialóg je v diele zachytený v podobe rozhovoru so vzdelaným Rafaelom. Utopíjci vedú aj vojny, no len ozaj v krajnom prípade. Jestvuje tu aj otroctvo, avšak nie sú tresty smrti a minimum uväzňovania. Pred zapečatením manželstva musí vidieť muž svoju nastávajúcu nahú, podobne aj ona svojho muža- zistia tak, či si vyhovujú aj napriek možným chybám krásy. 

"Kto často hádže kockami, má niekedy šťastný hod."
"Odpovedz bláznovi podľa jeho bláznovstva."
"Príroda nás nemôže súčasne nabádať byť k druhým dobrý a milý, a k sebe nemilosrdný a krutý."

Mórova Utópia má svojský jazyk, číta sa plynule a jednoducho. Autor bol právnik. Táto téma utópie (je jej priekupník) sa nesie naprieč celými dejinami. Boli pokusy využiť ju aj v realite v architektúre či pri zriadení štátov. Thomas More je ako kresťanský humanista blahoslavený Vatikánom. Utopický socializmus bol myšlienkou, ktorá si našla miesto v Rusku popri marxizme.
Hodnotenie:9/10
Mous
Mous
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 509
Reputácia Reputácia : 128
Dátum registrácie : 23.05.2022
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Prievidza

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400mg

Zobrazit informácie o autorovi

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  Mous Ut 15 november 2022 - 12:22

Juraj Paškuliak - Poviedky 3

Som príjemne prekvapený. Taká malá jazda na tobogáne. Po celkom dobrej jednotke a horšej dvojke je tu trojka, plná rôznych osudov rôznych ľudí. Sú tu osudy žien, návšteva Zoo, príbeh o rodine Búdkovcov, o škole, o priateľoch, zakončená je zbierka dvomi básňami. Na poviedky je to pomerne objemné dielo. Autor má rozprávačský talent, ktorý niekedy cítiť. V poviedke Lýdia ma prekvapilo magično. Po uvážení si dovolím tvrdiť, že cítiť autorov posun vpred vo vyjadrovaní- je kvetnatejšie, niekt.poviedky vedia vťahovať a nútia k zamýšľaniu. Aj čo do dĺžky nie sú neprimerané, práve naopak. Niektoré ako pov. Obchodník, ma síce nebavili, no celkový dojem je dobrý. Je to hodnotné čítanie. Stále platí, že má autor svojský rukopis a pomerne širokú škálu výrazov- tu by som už neporovnával s inými. Z postáv sa mi najviac páčila Maja v poviedke Priatelia. Aj tu cítiť posun-nie je to zabiehavé a autor nás vťahuje do deja. Páči sa mi úprava obálky knihy. Myslím, že sa dá pri knihe dobre oddýchnuť. A aké sú postavy v poviedkach všeobecne? Musia ísť a idú na podmaze nedávnej doby. Postava študentky 666 ma pobavila. A posun -autor tu nie je vulgárny- mne to k poviedkam sedí takto viacej. No čo, chystám sa na štvorku.
Hodnotenie:7/10
Mous
Mous
V.I.P.
V.I.P.

Zdravotný stav

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Saladin St 16 november 2022 - 8:15

Možno ste si všimli, že do tejto sekcii NEprispievam vôbec. Prečo? lebo knihy nečítam. Neviem sa pri tom sústrediť, oči mi lietajú po celej strane hore dole doprava doľava. Dokonca som si kúpil Kindle, ale prakticky ho nevyužívam.. Som proste skôr audio-vizuálny typ, mám radšej podcasty ako blogy. Poznám mnoho ľudí, ktorí to majú presne opačne (nenávidia podcasty a nos majú v knihách) a je to tak v poriadku..

Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 179
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  Mous St 16 november 2022 - 18:05

Juraj Paškuliak - Poviedky 4

Náhľad do životov ľudí- aj takto by sa mohla volať táto poviedková zbierka. Sú tu rôzne postavičky- dysociálna Máša, Ježo, Nebeský chlapec či Eugen. Ten bol najlepší- nafúkla sa mu hlava a odletel do sveta. Trošku mi to pripomenulo South Park, i keď... nechcem porovnávať s inými autormi. Medzi poviedkami je kráľom u mňa A.Pavlovič Čechov. Ten je nenapodobiteľný svojou bizardnosťou. Tu je autor iný. Je svojský, občas i vtipný. Krátky príbeh o Eugenovi mi príde vtipný a je i nápaditý. Ježo Chrúst ako slovná hračka Krista je tiež dobrá. No niečo tomu chýba- ako poviedka Spisovateľov výstup na Krížnu- nie je zlá, no občas to stráda pre mňa hĺbku. Postavám sa toho deje veľa a pritom niekedy málo. Záverečná pov.Pochúťky z domácich miláčikov je na mňa dost zvrátená. No aj taká musí byť literatúra. V tejto zbierke najviac cítiť autora ľudsky, bytostne. Podobne ako v trojke sa ľudskosť nevytráca, čo hodnotím kladne. A aby som nezabudol- pracujúci Dildo, teda Robertko behajúci po Európe a robiaci rôzne zamestnania- trošku sa mi to zle predstavovalo.
Hodnotenie:7/10

Všetky poviedky autora sú ľudské a skvelo zachytávajú dobu, život na Slovensku, ľudí. Nečítal som iné slovenské poviedky tak nemôžem porovnávať. Isté je, že nás vťahujú niekedy do odvrátených hlbín mysle, tu sa stávajú postavičky holé a obyčajnými stvoreniami, len takými akými sú- či od géniov až po sociálne prípady- alebo géniami, ktorí sú sociálnymi prípadmi. Taký je možno celkový odkaz autorovej tvorby.
Mous
Mous
V.I.P.
V.I.P.

Zdravotný stav

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  Mous Po 21 november 2022 - 10:31

Sinclair Lewis - Vzduch zadarmo

Ďalší autor s Nobelovou cenou. Táto kniha- ani neviem, čo napísať. Hlavnými postavami sú Klára a Milt. Klára s otcom cestuje autom do Seattlu, i keď... dej mi nie je vôbec jasný. Všetko stojí na dialógoch, ktoré sú dobré, no kde sa odohrávajú, nik nevie. Čítalo sa mi to dobre, no vôbec tu akoby nebola zápletka. Zdá sa, že Klára s Miltom tvoria pár... asi toľko k tejto knihe. Pre mňa nejasné a stráca sa v tom zmysel.

"Ani raz sa neusmial. Jeho tón bol neosobný. Preskočil plot a odišiel."

Autor získal Nobelovu cenu v roku 1930. Je to Američan. A aj doslov sa jasne nevyjadruje, o čo sakra v tejto knihe išlo?! No čo, aspoň som si precvičil gramatiku a prežil čosi ako slovné defilé.
Hodnotenie:5/10
Mous
Mous
V.I.P.
V.I.P.

Zdravotný stav

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

• Zaslať odpoveď

Odoslať  Mous Št 1 december 2022 - 13:08

Ivan Alexejevič Bunin - Úpal

Dostala sa ku mne táto zbierka kvalitných poviedok. Zaujali ma niekedy vtipné vyjadrenia hlavných postáv. A tie sú aké? Prežívajú strasti i radosti, súboje s vášňou, spomienky a s nimi prichádzajúce hodnoty. Viac sa mi v tejto zbierke páčia poviedky kratšie. Sú skvelo vypointované, postavy niekedy groteskne až absurdne čudácke, je o nich však písané úhľadne a so zaujatím. Autora zrejme jatrili niektoré zážitky či situácie zo života, potom o nich napísal. Je to ľudské, realistické, i romantické a vážne čítanie. Tieto poviedky boli napísané v prvej polovici 20.storočia.

"Človek bez detí nie je človek. Len taký úhor neobrobený..."
"Nič hroznejšie, príťažlivejšie a záhadnejšie ako láska nejestvuje na nebi ani na zemi."

Autor získal Nobel.cenu za literatúru.

Hodnotenie:9/10
Mous
Mous
V.I.P.
V.I.P.

Zdravotný stav