Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Čo čítam teraz

Strana 5 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ne 13 november 2022 - 13:11

Thomas More -Utópia


Krátke dielo o ideálnej spoločnosti. Z gréckeho významu slova sa dajú odvodiť dve paralely v názve - raj a nekrajina. Čitateľ a študent si môžu vybrať. Dielo je vyše 500 rokov staré. Autor žil v Anglicku po boku kráľa Henricha VIII., ktorý ho neskôr dal popraviť. V Anglicku boli vtedy citlivé reformačné prúdy a rojčenie proti Vatikánu a pápežovi- podobne ako Lutherova reformácia v Nemecku v tých rokoch. Dielo More napísal teda v roku 1516. Pojednáva tu o ideálnej spoločnosti, v ktorej nie je osobné vlastníctvo. Ľudia žijú v temer rovnakých mestách, krajinu spravuje senát. Živia sa poľnohospodáestvom, tkáčstvom, výrobou vlny či tesárstvom. Majú svoje náboženstvo, kde jestvuje jeden Boh-Otec. Tým, že všetko patrí štátu, mohlo by sa očakávať, že budú ľudia nespokojní bez vlastného majetku. A však opak je pravdou- autor zdôrazňuje epikurejsky radosť ľudu z uspokojovania vlastných potrieb. More premýšľal platonisticky (Ideálny štát) a stoicky. Antický dialóg je v diele zachytený v podobe rozhovoru so vzdelaným Rafaelom. Utopíjci vedú aj vojny, no len ozaj v krajnom prípade. Jestvuje tu aj otroctvo, avšak nie sú tresty smrti a minimum uväzňovania. Pred zapečatením manželstva musí vidieť muž svoju nastávajúcu nahú, podobne aj ona svojho muža- zistia tak, či si vyhovujú aj napriek možným chybám krásy. 

"Kto často hádže kockami, má niekedy šťastný hod."
"Odpovedz bláznovi podľa jeho bláznovstva."
"Príroda nás nemôže súčasne nabádať byť k druhým dobrý a milý, a k sebe nemilosrdný a krutý."

Mórova Utópia má svojský jazyk, číta sa plynule a jednoducho. Autor bol právnik. Táto téma utópie (je jej priekupník) sa nesie naprieč celými dejinami. Boli pokusy využiť ju aj v realite v architektúre či pri zriadení štátov. Thomas More je ako kresťanský humanista blahoslavený Vatikánom. Utopický socializmus bol myšlienkou, ktorá si našla miesto v Rusku popri marxizme.
Hodnotenie:9/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ut 15 november 2022 - 12:22

Juraj Paškuliak - Poviedky 3


Som príjemne prekvapený. Taká malá jazda na tobogáne. Po celkom dobrej jednotke a horšej dvojke je tu trojka, plná rôznych osudov rôznych ľudí. Sú tu osudy žien, návšteva Zoo, príbeh o rodine Búdkovcov, o škole, o priateľoch, zakončená je zbierka dvomi básňami. Na poviedky je to pomerne objemné dielo. Autor má rozprávačský talent, ktorý niekedy cítiť. V poviedke Lýdia ma prekvapilo magično. Po uvážení si dovolím tvrdiť, že cítiť autorov posun vpred vo vyjadrovaní- je kvetnatejšie, niekt.poviedky vedia vťahovať a nútia k zamýšľaniu. Aj čo do dĺžky nie sú neprimerané, práve naopak. Niektoré ako pov. Obchodník, ma síce nebavili, no celkový dojem je dobrý. Je to hodnotné čítanie. Stále platí, že má autor svojský rukopis a pomerne širokú škálu výrazov- tu by som už neporovnával s inými. Z postáv sa mi najviac páčila Maja v poviedke Priatelia. Aj tu cítiť posun-nie je to zabiehavé a autor nás vťahuje do deja. Páči sa mi úprava obálky knihy. Myslím, že sa dá pri knihe dobre oddýchnuť. A aké sú postavy v poviedkach všeobecne? Musia ísť a idú na podmaze nedávnej doby. Postava študentky 666 ma pobavila. A posun -autor tu nie je vulgárny- mne to k poviedkam sedí takto viacej. No čo, chystám sa na štvorku.
Hodnotenie:7/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Re: Čo čítam teraz

Odoslať  Saladin St 16 november 2022 - 8:15

Možno ste si všimli, že do tejto sekcii NEprispievam vôbec. Prečo? lebo knihy nečítam. Neviem sa pri tom sústrediť, oči mi lietajú po celej strane hore dole doprava doľava. Dokonca som si kúpil Kindle, ale prakticky ho nevyužívam.. Som proste skôr audio-vizuálny typ, mám radšej podcasty ako blogy. Poznám mnoho ľudí, ktorí to majú presne opačne (nenávidia podcasty a nos majú v knihách) a je to tak v poriadku..

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 520
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous St 16 november 2022 - 18:05

Juraj Paškuliak - Poviedky 4


Náhľad do životov ľudí- aj takto by sa mohla volať táto poviedková zbierka. Sú tu rôzne postavičky- dysociálna Máša, Ježo, Nebeský chlapec či Eugen. Ten bol najlepší- nafúkla sa mu hlava a odletel do sveta. Trošku mi to pripomenulo South Park, i keď... nechcem porovnávať s inými autormi. Medzi poviedkami je kráľom u mňa A.Pavlovič Čechov. Ten je nenapodobiteľný svojou bizardnosťou. Tu je autor iný. Je svojský, občas i vtipný. Krátky príbeh o Eugenovi mi príde vtipný a je i nápaditý. Ježo Chrúst ako slovná hračka Krista je tiež dobrá. No niečo tomu chýba- ako poviedka Spisovateľov výstup na Krížnu- nie je zlá, no občas to stráda pre mňa hĺbku. Postavám sa toho deje veľa a pritom niekedy málo. Záverečná pov.Pochúťky z domácich miláčikov je na mňa dost zvrátená. No aj taká musí byť literatúra. V tejto zbierke najviac cítiť autora ľudsky, bytostne. Podobne ako v trojke sa ľudskosť nevytráca, čo hodnotím kladne. A aby som nezabudol- pracujúci Dildo, teda Robertko behajúci po Európe a robiaci rôzne zamestnania- trošku sa mi to zle predstavovalo.
Hodnotenie:7/10

Všetky poviedky autora sú ľudské a skvelo zachytávajú dobu, život na Slovensku, ľudí. Nečítal som iné slovenské poviedky tak nemôžem porovnávať. Isté je, že nás vťahujú niekedy do odvrátených hlbín mysle, tu sa stávajú postavičky holé a obyčajnými stvoreniami, len takými akými sú- či od géniov až po sociálne prípady- alebo géniami, ktorí sú sociálnymi prípadmi. Taký je možno celkový odkaz autorovej tvorby.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Po 21 november 2022 - 10:31

Sinclair Lewis - Vzduch zadarmo


Ďalší autor s Nobelovou cenou. Táto kniha- ani neviem, čo napísať. Hlavnými postavami sú Klára a Milt. Klára s otcom cestuje autom do Seattlu, i keď... dej mi nie je vôbec jasný. Všetko stojí na dialógoch, ktoré sú dobré, no kde sa odohrávajú, nik nevie. Čítalo sa mi to dobre, no vôbec tu akoby nebola zápletka. Zdá sa, že Klára s Miltom tvoria pár... asi toľko k tejto knihe. Pre mňa nejasné a stráca sa v tom zmysel.

"Ani raz sa neusmial. Jeho tón bol neosobný. Preskočil plot a odišiel."

Autor získal Nobelovu cenu v roku 1930. Je to Američan. A aj doslov sa jasne nevyjadruje, o čo sakra v tejto knihe išlo?! No čo, aspoň som si precvičil gramatiku a prežil čosi ako slovné defilé.
Hodnotenie:5/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Št 1 december 2022 - 13:08

Ivan Alexejevič Bunin - Úpal


Dostala sa ku mne táto zbierka kvalitných poviedok. Zaujali ma niekedy vtipné vyjadrenia hlavných postáv. A tie sú aké? Prežívajú strasti i radosti, súboje s vášňou, spomienky a s nimi prichádzajúce hodnoty. Viac sa mi v tejto zbierke páčia poviedky kratšie. Sú skvelo vypointované, postavy niekedy groteskne až absurdne čudácke, je o nich však písané úhľadne a so zaujatím. Autora zrejme jatrili niektoré zážitky či situácie zo života, potom o nich napísal. Je to ľudské, realistické, i romantické a vážne čítanie. Tieto poviedky boli napísané v prvej polovici 20.storočia.

"Človek bez detí nie je človek. Len taký úhor neobrobený..."
"Nič hroznejšie, príťažlivejšie a záhadnejšie ako láska nejestvuje na nebi ani na zemi."

Autor získal Nobel.cenu za literatúru.

Hodnotenie:9/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty ahoj

Odoslať  Mous Ne 25 december 2022 - 12:14

Saul Bellow - Herzog

Príbeh o univerzitnom profesorovi Mosesovi Herzogovi, židovi žijúcom v Amerike, pojednáva o jeho vzťahoch so ženami či s deťmi na podklade rozvodu, milenky a podobne. Je to dosť ťažké čítanie. Vnútorný svet hlavnej postavy je rozvitý, kvetnatý. Herzog vyznieva trošku nedocenene, citlivo, ba až placho v kontraste s jeho bývalou manželkou Madeleine, s ktorou žili v konflikte. Dej je nejasný, stráca sa v intelektuálnych úvahách "o živote", i keď určité vztyčné body tu sú. Jednak je to jeho cestovanie za manželkou do iného mesta, či výlet s dcérou June niekam von. Zaujalo ma, ako museli za Herzoga platiť kauciu, lebo držal nedovolene zbraň (bol to ale revolver po otcovi). Komplexne by som dielo hodnotil ako filozofické. Na rozdiel od Hellera opisuje tu amerických židov takých akí sú- niekedy s problémom sa začleniť. Je to vôbec charakteristické pre všetky Bellowove práce. Humor tu tiež nie je sarkastický, Herzog pôsobí skôr v skrumáži problémov naivne. Kým Steinbeck píše v dielach o americkom vidieku, tu je dej zameraný na muža z veľkomesta, na Niekoho- teda vzdelanca, ktorý tiež musí čeliť svojim problémom, aj na poli intelektuality, ale aj zdravia. Kvôli vzťahom musel nazrieť aj do náruče psychózy.

"Na púti za šťastím treba počítať i so zlými výsledkami."
"Cudzie srdce. Ja zaň nezodpovedám."
"Ešte vždy som mladá, krásna, plná života. Prečo by som to všetko mala premrhať pri tebe?"
"Je molekula uhlíka vyplnená myslením?"
"Z technickej premeny vyplýva civilizácia, ba i morálka."
"Len práca a nijaká zábava - to je zlý liek."
"Nevôľa je istý druh radosti."
"Nanič umenie a neresť idú ruka v ruke."

Autor získal Nobelovu cenu za literatúru.

Hodnotenie: 7/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

tyx81 likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous So 31 december 2022 - 10:26

Ladislav Grosman - Obchod na korze


Novela o arizovaní a skrytí židov pred deportáciou. Figuruje tu Hlinkova garda, je to pohnuté obdobie slov.dejín. Príjemne ma prekvapil výraz jednotlivých postáv, ich vyjadrovanie. Hlavnou postavou je Tóno Brtko, stolár. Sú tu ľudia, ktorí pomáhajú židom pred deportáciou. 

"Ťažko psa presvedčiť, že kocúr mu je priateľom."

Trošku mi ušiel dej, bolo to dosť krátke, no aj tak. Záver akoby uťal. Dielo sa volalo najprv Pasca. Bola to poviedka. Neskôr bolo sfilmované, film získal oskara. V hlavnej úlohe hral Jozef Kroner. Téma ma baví, možno som mal očakávania väčšie. Asi som tomu neporozumel. Niekedy to prečítam opäť, myslím stojí to za to.

Hodnotenie:8/10


Naposledy upravil Mous dňa So 2 september 2023 - 18:42, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

tyx81 and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous So 31 december 2022 - 12:43

Walt Whitman - Spev tebe- Budúcnosť


Na tohto autora som sa veľmi tešil. Žil v 19.storočí v Amerike. Tam ho majú za akéhosi zvestovateľa Ameriky, kohosi typického pre ich kraj. Písal poéziu, voľný verš. Aj preto mi je blízky. Dostali sa ku mne tieto básne- niekto by povedal možno "nebásne". Strofy majú verše, no chýba tu akýkoľvek rým. Sú to akési krátke zamyslenia, dojmy. No sú radené medzi lyriku a vraj dobre zhudobniteľné. Písal aj o politike, o láske, o prírode. Trúfam si ho zaradiť k naturalistom.

"Slnko a hviezdy,
čo sa plavia vo vzdušných diaľkach...
naša jablku podobná zem
a my na jej povrchu...."

Hodnotenie:9/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

tyx81 likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Po 2 január 2023 - 13:53

Milan Kundera - Sviatok bezvýznamnosti


Príbeh priateľov Alaina, Ramon, D'ardela z Francúzska. Každá z postáv má svoje životné radosti a strasti. Kým Alain premýšľa o ženskom pupku, Ramon pozoruje v Luxemburgskej záhrade sochy a D'ardelo sa od lekára dozvie, že nemá rakovinu. Kniha je rozdelená na sedem častí. Ústredný motív myslenia postáv sa nemení. Premýšľajú však nad kadečím-či už filozofmi, alebo umelcami. Sú tu akési krátke príbehy-napr.o žene, ktorá sa chce utopiť pre nechcené dieťa a skočí z mosta- všimne si ju ktosi na brehu a ide ju zachrániť. Pri jej záchrane sa utopí on a ona ostane nažive. 

Autor veľmi vtipnými hláškami opisuje tento niekedy až sureálny svet(letiace pierko, pád anjelov). Všetko sa to oslávi v sviatku bezvýznamnosti. Príde poľovník a odstrelí soche nos- ľudia sa čudujú. Nevedia, či sa majú tešiť, alebo pískať. "V týchto záhradách sa nemočí!"-parafr.-dôvod výstrelu. Nejaký prostatik si pri inej soche napráva nohavice.

Hodnotenie:9/10


Naposledy upravil Mous dňa Št 7 marec 2024 - 21:31, celkom upravené 1 krát.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

tyx81 and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 6 január 2023 - 21:38

Miroslava Ábelová - Striptíz


Tieto básne ma celkom zaujali. Sú odvážne, dosť neusporiadané, bez vážnejšej schémy či strofáže. Aj tak majú čo ponúknuť. Občas ma nudili, občas trochu šokovali. Je zaujímavé vidieť takto svet cez ženské okuliare. Je tam pár výrazových prostriedkov, ktoré by som ja nepoužil. Ani vulgarizmy. O to sú zaujímavejšie.

"Pozerám do tmy
Počúvam dážď
Nedočkavé kvapky vyťukávajú morzeovku
Nadstavím dlaň
O chvíľu preteká dažďovými slzami
Akoby v nebi ktosi plakal
Akoby tam hore ktosi cítil so mnou"

Miroslava Ábelová pracuje v Slovenskom rozhlase. Študovala na gymnáziu v Prievidzi. V tomto meste aj žila. Vydala niekoľko básnických zbierok.

Hodnotenie:6/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo čítam teraz - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Št 19 január 2023 - 22:24

Erich Maria Remarque - Víťazný oblúk


Dej sa odohráva v Paríži. Ravic je lekár a emigrant, pôvodom Nemec. Uteká pred gestapáckymi spôsobmi, dej sa odohráva pred 2.sv.vojnou. Ravic sa zoznámi s Joanou, s ktorou pestujú naoko nie veľmi trvácny vzťah. Bývajú v hoteli pre utečencov. Ravic operuje v nemocnici spolu s dr.Veberom. neskôr pomáha nejakej žene a musí sa pred strážnikom legitimovať. Odvezú ho do Švajčiarska. On sa však vracia do Paríža. Joana si medzitým nájde herca, Ravic ju už nechce. V Paríži sa objaví gestapák Haake. Ravic ho zabíja ako svoj tieň. Joanu jej herec nechtiac postrelí a ona umiera v nemocnici, kde robí na čierno Ravic.

"Keď človek umrie, stáva sa dôležitým; kým žil, nikoho nezaujímal."
"I keď udalosti prerastú človeka, nemusí sa hneď zblázniť."
"Aj toto je láska. Odveký zázrak. Vytvára nielen dúhu snov na sivej oblohe skutočnosti, ale hádže romantické svetlo aj na kopu hnoja."
"V citoch niet nikdy viny."
"Víťazstvo rodí neopatrnosť."
"Deň je dlhý a ľútosť krátka;hlavne ak sa má obrátiť na zisk."

Stručný mnou napísaný dej samozrejme nepodá tento ľudský, strhujúci príbeh v úplne jasnom svetle. Remarque je majster v nežnosti. Dialógy sú autentické. Trošku mi bolo nepríjemné vžívať sa v závere do vraha gestapáka, hoci si to asi aj zaslúžil. Príbeh bežnej a vždy tak fantastickej lásky ma tu bavil.
Hodnotenie:8/10
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

tyx81 and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 5 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore