Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Průvodce vysazovaním léků

Strana 4 z 17 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  ester St 3 september 2014 - 18:25

K vysadzovaniu liekov pridávam aj ja svoju skúsenosť. Podarilo sa mi to na celých 6!!! mesiacov. A nechcite vedieť,čo potom prišlo. Z ničoho nič za 2týždne som sa dostala do asi úplne najhoršieho stavu v akom som kedy bola.Normálne mám chvíľami výpadky,že si z toho obdobia niektoré úseky nepamätám. Ja vám tak silno držím palce aby ste to zvládli. Regina a daj vedieť ako na tom si.
ester
ester
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 374
Reputácia Reputácia : 54
Dátum registrácie : 28.04.2014

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  xkrchnav St 3 september 2014 - 20:33

Ak mam aj ja povedat svoju skusenost, tak tiez to neskoncilo dobre. A to vsetko bolo pod dohladom psychiatricky. Ale teraz uz mam trochu iny pohlad. Vtedy som bojoval s dr a zadonil o znizenie. Vzdy sa tak nejak zatvarila a potom, ze ok. Ale bolo to z mojej strany takto jednostranne. Proste znizit, hotovo. Nevedel som o moznej zavislosti a abstakoch, o rychlosti vysadzovania. Len som citil vedlajsie ucinky ktore som nechcel. Ani vo sne mi nenapadol relaps. A bol teda 10x horsi nez 1. Epizoda. Lenze teraz, aj regina, vieme o zadnych vratkach, vzdy pripravenu vyssiu davku, idealne mat na dr alebo niekoho horucu linku kde sa obratit v krize. Sledovat sa, zapisovat si priebeh dni, analyzovat, pocitovat. Takze s tymto novym pohladom sa chcem do toho svedomito pustit. Drzim palce vsetkym, vo vsetkom!
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  regina St 3 september 2014 - 20:49

Ahojte,

vcera ráno som velmi ale velmi zvazovala ci sa nevrátit radsej na povodnú dávku. Skoro, ze? Zacalo to predvcerom ked som mala z istého dôvodu velku radosť. Pochytila ma až taká tá eufória, vsetko ma tesilo, vsetko mi dávalo zmysel a az velmi ma vsetko oslovovalo. Tak ako píse Mischell v jednom zo svojich príspevkov, ze ju napadaju myslienky ze táto pesnicka v rádiu, tento status, clánok ci video na facebooku jej cosi hovorí, privráva sa práve jej a nieco pre nu znamená. Ked mávam takéto stavy , mávam ich v mánii a to viem, ze uz je horsie, ze musím spomalit, nejako sa pribrzdiť. Bola som roztekaná na všetky strany, zvládala som viac vecí ako inokedy. Proste very happy.  Vedela som, že večer len tak lahko nezaspím. Aj som zaspala az po polnoci po tabletke, no o stvrtej ráno som uz bola hore. Nevyspala som sa a na druhý den, teda vcera som bola dost unavená /musela som vstať a ist nieco vybavit/. Až som pochybovala ci to zvládnem, ci sa zrazu nezbláznim, ale ráno som si aj tak vzala len tu znízenú dávku. Vrátila som sa domov na obed strasne ubitá a sla som do postele spat. Znova som spala len akýmsi polospánkom, ak sa to dá tak nazvať. Po dvoch hodinách mi uz bolo lepsie. Vecer som si zas dala na spanie tabletku a podarilo sa mi z toho vyspať. Dnes som v norme, aj cinnosti ma bavili a cez den som nepotrebovala lezať ci spat. Takze jedna "kríza" je za mnou. Podobné "krízy" som vsak obcas mala aj pri vyssej dávke. Teraz tam vsak bola obava ci to neovplyvnilo aj to znízenie liekov, ale ustála som to a zatial sa na povodnu dávku nevraciam.
Obcas pochybujem, ale viac verím, že sa mi podarí... aspon existovat na nizsej dávke. Nemienim 10mg dávku Abilify zas tak skoro znizovat. S tým vysadzovaním sa neponáhlam.
regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 658
Reputácia Reputácia : 292
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  xkrchnav St 3 september 2014 - 21:04

Ahoj regina,
tvoj príspevok som čítal ako napínavý film. Našťastie zatiaľ s dobrým koncom. Ale úplne som sa vžíval a s nervozitou očakával, aká veta bude nasledovať. Chcel by som vedieť čo je príčinou tohoto stavu. Mám pocit, že každý má tú príčinu inú a ak by sa ju podarilo zistiť, možno by sa podarilo stav zvládať. Sme v neprebádaných vodách... Psychiatria je stará jak ľudstvo samo pomaly, ale až v posledných desaťročiach sa začína skúmať aj iná než "fyzická/chemická" príčina...
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Pruvodce vysadzovanim leku

Odoslať  regina St 3 september 2014 - 21:59

xkrchnav,
ten predvcerajsí a vcerajsí stav som zvládla, brzdila som to ako sa len dalo. Činnosť, ktorá ma nabudzovala som prerusovala. Najviac mi uskodila tá nespavosť, mala som si dat na tu prvu noc Diazepam, ten mi zaberá lepsie, no akosi nerada ho beriem, i ked lieky na spanie beriem len zriedkavo.

Mne velku nadej dal aj film Léčení láskou: https://www.youtube.com/watch?v=MZvPd-vTf24 , kde resocializácia a vysadzovanie antipsychotik prebieha v rodinách na farmách. Žijem totiž v malej dedine, dokonca aj obchod je len v susednej dedine. Je tu také ticho a pokoj, ze az musím denne chodiť pešo alebo na bicykli do susednej dediny nielen na nákup ale i k mojej blízkej rodine alebo dosť často aj do mesta do knižnice, na úrad, k lekárovi... Tiež musím ráno vstať a nakrmiť zvieratá. Nie su to síce kravy iba sliepky, macky a pes, ale cakaju ráno na mna. Starám sa i o záhradu a domácnosť. Všetko je cez týzden na mne, muž chodí na týzdnovky. Nastastie mám doma este dospievajuceho syna, ale on mi pomáha len obcas. Chodí este do skoly. Stravuje sa vsak doma, takze dosť aj varím. O rezim mám postarané.Denne počuvam hudbu - zistila som, že mi to prospieva, odburava mi to fázovanie do depresie. Ešte by som chcela začať cvičiť jogu alebo zumbu ako kedysi - teraz na jeseň budem mať na to viac času. Od posledných epizod sa moj zivot dosť ukľudnil. Na sedeniach u psychologicky jej pomaly nemám co povedať, ked sa pýta, co mám nové, ako sa mám - je to taký pokojný stereotyp. Takze dufam, ze to znizovanie zvládnem.

Drzím palce vsetkým, ci uz znizuju, zvysuju alebo vysadzuju lieky - nech sa darí!
regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 658
Reputácia Reputácia : 292
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  John Pi 5 september 2014 - 12:01

Presne taký stav so mal, že všetko mi niečo hovorí a všetko sa ma týka, je to manický stav alebo hypersensibilita keď sa uvoľnia liekom blokované receptory a zrazu je v mozgu príliš veľa signálov, čo boli blokované aj rok, môže sa to dokonca podobať tomu ako keď niekto zoberie drogy. Keď sú takto blokované napríklad dopamínové receptory nereverzibilným antagonistom, tak mozog robí všetko preto aby to kompenzoval takže sa zvýši množstvo napríklad D2 dopamínových receptorov alebo 5-HT2a, 5-HT2c záleží, ktoré receptory daný liek blokuje, alebe niektoré typy ich agonizujú napríklad abilify asi jediné antiosychotikum preto pôsobí aj aktivačne na niektoré receptory aj keď iné receptory zasa blokuje, tam zase môže dôjsť k zníženiu vybraných receptorov a potom môže mať niekto trocha stavy ako keď si odviká od kokaínu keď liek vysadí.

Už si to nepamätám veľmi, ale tiež som vôbec nespal, a vtedy som vedel kedy v ten deň sa moje vnímamie preruší, že jednoducho odpadnem, aj sa to stalo a skončil som  v nemocnici ale kôli tomu že som nevedel reagovať na nič. Väčšinou tá extrémna aktivita mozgu sa končí odpadnutím alebo prerušením vedomia, nepamätaním, prechodom z jedného stavu do druhého-aspon u seba som si všimol, akoby to predchádzajúce a predošlí stav som si prestal pamätať. Ono by sa to z medicínskeho pohľadu mohlo dostať všetko prirodzenou cestou do normálu, ale človek by si musel prejsť takou húpačkou že odpadne, potom sa prebudí, potom zasa nereaguje, potom začne niečo normálne vnímať a tak. No okolitý ľudia by mu to museli dovoliť- prejsť si tým všetkým. Mohli by normálne založiť odvikačky, nejaké zariadenie, kde by človeka nechali si tým prejsť bez liekových zásahov, ako keď sa odviká od drog. Podľa môjho názoru- ako môže branie drog spôsobiť psychické poruchy, tak ich spôsobujú aj antipsychotiká, antidepresíva, avšak tie sa dostavia až po úplnom vysadení, a nikto nevie či sa to dá doporiadku alebo nie lebo je málo takých ľudí čo si tým úspešne prešli. Veď aj preto sa takímto ľuďom hovorí "Survivors of psychiatry"- pretože málokto unikne psychiatrii, keď sa tam už niekto dostane.

No keď som mal ten stav hyperaktivity/hypersenzitivity som si myslel že som boh alebo čo, a že ľudia sú tiež bohovia, pripadal som si byť nejaký veľký oproti okoliu, akoby som bol v oblakoch, potom to prerazilo do takého extrému že som až odpadol.
John
John
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 26
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 05.12.2013

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Pruvodce vysazovaním léku

Odoslať  regina Pi 7 november 2014 - 6:35

Ahojte,

Insel, riaditel Národného ústavu duševného zdravia uznal, že je potrebná zmena v psychiatrii:
"Pro aktivisty za reformu psychiatrie a pro Roberta Whitakera je to úžasné vítězství. 28. srpna 2013
oznámil ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NIMH), Thomas Insel, že standardní léčba lidí, u
kterých byla diagnostikována schizofrenie a jiné psychózy, potřebuje změnu.
Poté, co prozkoumal dvě dlouhodobé studie o schizofrenii a psychózách, došel Insel k závěru, který
byl dříve považován za extrémní: Z dlouhodobého hlediska se některým jedincům s psychotickou
zkušeností daří lépe bez medikace."
"Harrowova a Wunderinkova studie, Otevřený dialog a životy mnoha aktivistů z řad bývalých pacientů
rozptylují mýtus, že se lidé plně neuzdraví z psychotických stavů, a pro mnoho těchto lidí, to že
odmítli standartní psychiatrickou léčbu, byla jejich záchrana. Pro ně i pro nás ostatní je dobrou
zprávou, že ředitel Národního ústavu duševního zdraví konečně uznal tuto skutečnost."
"Vypadá to, že antipsychotika, která se jevila tak důležitá v časné fázi psychózy, z dlouhodobého
hlediska zhoršují výhledy na úzdravu… Vypadá to, že co nyní nazýváme „schizofrenií“ může zahrnovat poruchy se zcela odlišnými dráhami. Pokud někteří lidé zůstanou dlouhodobě na medikaci, může to zabránit jejich úplnému uzdravení. Pro jiné může být přerušení medikamentózní léčby katastrofou."
To sú len úryvky z článku: http://www.madinamerica.com/2013/09/behind-amazing-victory-mental-health-activists-robert-whitaker/
V Poľsku, aj v Čechách sa volá po Otvorenom dialógu, už aj v USA uznali, že je potrebná zmena a u nás - ticho. Žiadna zmena, či reforma psychiatrie sa nechystá. No, aspoň mám čím argmentovať psychiatričke, keď chcem znížiť a postupne vysadiť antipsychotká.
Včera som bola po 3 mesiacoch u nej na kontrole a zas mi navrhovala "preventívne" (keďže ideme robiť svadbu, čo je dosť stresujúca záležitosť) zvýšiť antipsychotiká. Odmietla som, veď život samotný je jedna stresujúca záležitosť   Smile a ja sa to chcem po rokoch pokúsiť zvládať bez liekov, najmä ak sama dr. skonštatovala, že je na mne vidno, že som teraz psychicky vyrovnaná.

regina
regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 658
Reputácia Reputácia : 292
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  xkrchnav Pi 7 november 2014 - 9:31

Veľmi sa tomu teším, len by ma zaujímalo, čo znamená "Pro jiné může být přerušení medikamentózní léčby katastrofou."

Strašiť? Je to pravda? Krytie pre istotu? Prerušení (okamžité či postupné?

Držím palce, Regina, je dobré, že máš podporu doktorky.
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  John Ut 25 august 2015 - 16:45

Chcete počuť pravdu? Tieto lieky sa nedajú vysaďiť (neuroleptics), a ak sa o to budete pokúšať, ako napríklad ja tak aj tak skoncíte v nemocnici,alebo vám (nám prepne).
Toť tá smutná pravda o psychiatrii. Existuje iba cesta dnu a von už nie. Niet cesty späť.
John
John
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 26
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 05.12.2013

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Michal Ut 25 august 2015 - 18:16

Suhlasim s Tebou,John,len s tym malym rozdielom,ze nadej maju tak maximalne ti,ktorym "preplo" iba raz.Tam je to este ako-tak realne.Ja som pripraveny brat lieky do konca zivota a ani to uz neriesim.Keby sa tak vsetko dalo "spravit" liekmi,keby,keby...
Michal
Michal
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 265
Reputácia Reputácia : 25
Dátum registrácie : 12.04.2013
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : Poprad resp.Levice

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  xkrchnav Ut 25 august 2015 - 21:42

To sú hodne tvrdé slová - niet cesty späť. Je ja verím, že je.
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 4 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  John St 26 august 2015 - 10:32

Asi som to myslel za seba.
Ale ak sa niekto úspešne zbavil liekov a oslobodil sa od psychiatrického systému, nech sa ozve a napíše to sem, ale to by na tomto fóre asi nebol. Toť iba moje blúznivé úvahy.
John
John
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 26
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 05.12.2013

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Strana 4 z 17 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore