Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Průvodce vysazovaním léků

Strana 17 z 17 Previous  1 ... 10 ... 15, 16, 17

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 17 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Matej So 23 december 2017 - 22:54

@jardoss
---

Ja som tiež, ako písal Lístie, brával Xeplion dosť dlhú dobu, resp. aplikovali mi ho. Myslím si, že tlmiaci efekt na mňa nemal, nespájal som si únavu práve s ním.

Čo sa týka tých mínusových stavov, ktoré cítiš, jardoss, tie bežne prichádzajú pri schizofrénii až po odoznení pozitívnych príznakov, teda po zvládnutí psychózy. Lieky to niekedy vedia zvýrazniť, to je pravda, ale je aj definičnou súčasťou schizofrénie, že v období po psychóze alebo medzi psychotickými epizódami pôsobia mínusové stavy, teda tá nízka aktivita, útlm pohybu, únava, ťažkopádnosť, ničnebavenie, absencia radosti, emočná plochosť, strata radosti z činností, koníčkov alebo celkovo zo života, útlm reči, strata záujmu o rozvíjanie sociálnych kontaktov, uzavieranie sa do seba, a tak ďalej podobne.

To je celkovo akýsi schizoidný syndróm, ktorý je príliš zložitý a príliš naviazaný na chybnú elektrochémiu v mozgovni, než aby sa to dalo všetko vysvetliť len antipsychotikom, ktorého skončenie užívania by zrazu celý syndróm odstránilo. Tak sa na to dívať nedá, lebo to je komplexná zmena osobnosti, často fatálna. Schizofrénia totiž nie je len o psychóze, bludoch a halucináciách - zo svojich skúseností s týmto fórom za tie roky mám pocit, že pacienti najviac zle znášajú skôr tie schizoidné a mínusové stavy, pričom tie plusové ich zväčša ani netrápia, len sem-tam, ako u koho a ako-kedy. Ak tá časť verejnosti, ktorá trochu pozná schizofréniu, má si predstaviť schizofréniu, tak opisuje hlavne bludy, halucinácie. Ale pacientská schizokomunita z 80% by subjektívne ako najväčšiu ťarchu zo strany schizofrénie asi opísala mínusové stavy, o ktorých verejnosť ani nevie, resp. ich ani nechápe a má voči nej predsudky (je lenivý, neschopný, vyvaľuje sa, zmenil sa, uzavrel sa do seba, je náladový, mohol by sa premôcť, keby chcel, veľa ľudí to má ťažšie než on a aj tak nič nerobí - a podobné predsudky, ktoré sú pre schizokomunitu veľkým nepochopením a krivdou).

Takže takto nejako by som opísal svoj pohľad na vzťah Xeplionu a Tvojich mínusových stavov, jardoss. Vysadenie Xeplionu túto zmenu osobnosti neodstráni. Môže prísť na chvíľu oživenie aktivít a radostí z činnosti, ale je tu riziko znovunávratu psychotických príznakov do 6 mesiacov až 1 roka. Samozrejme, aby som nebol úplne pesimista a škatuľkový psychiatrofil, tak sú nádeje aj na udržanie sa v dobrom stave bez antipsychotika, čo si ale vyžaduje silnú psychohygienickú prácu sám na sebe, kvalitnú psychoterapiu, ergoterapiu, a určite aj dobré rodinné a chápavé (nekonfliktné) domáce zázemie.  Embarassed  Celkovo než vysadenie antipsychotika by som svoju únavu, útlm a mínusové stavy skôr riešil procesom prestavenia sa na iné, azda pre Teba vhodnejšie antipsychotikum.

Momentálne sám sa cítim dosť nešťastne z tých mínusov, takže mi je zároveň ľúto, že trápia aj Teba, jardoss. O to viac a o to úprimnejšie Ti želám ich polepšenie.  Embarassed Drž sa, priateľu. giving a hug

matej

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 17 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 17 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  jardoss Ne 24 december 2017 - 23:02

dakujem za Vase odpovede a nazori ani neviete aky som rad Smile a vazim si kazdy Vas nazor Smile mno ja uvidim ci prejdem na ine antipsychotikum alebo vydrzim stymto co mam ale niesom spokojny so svojim momentalnym zdravotnym stavom.. takze tak a dost premyslam o uplnom vysadeni ale tomu dam este cas drzte sa!!!
avatar
jardoss
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 21
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 10.01.2017
Vek : 33
Bydlisko Bydlisko : Lučenec

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 17 z 17 Previous  1 ... 10 ... 15, 16, 17

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore