Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Průvodce vysazovaním léků

Strana 16 z 17 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Prengel So 8 október 2016 - 20:14

Ahoj Tuto,

lieky som vysadil zo dňa na deň. Asi pred 5 rokmi som sa pokúšal vysadiť lieky znižovaním dávky, nepodarilo sa(trvalo to asi 3 mesiace), mal som sa zle(chcel som sa zmárniť, nakoniec som išiel "žobroniť" o lieky k psychiatričke, zobrala to v pohode a ani ma nezjazdila za absenciu kontroly. Vysadzovania som sa bál ako čert kríža. Strašne som sa bál nespavosti, veď aj oprávnene. Pred vysadením som sa bál, že dlhodobá nespavosť vo mne naštartuje manickú epizódu a skončím v nemocnici. Dôležité je aj načasovanie odvykačky, ja som bol nezamestnaný a v čase, keď som bral lieky neboli žiadne "významné" udalosti. Preto som sa na to nepodujal skôr, vždy bolo dačo(oslavy, stretnutia, úrady atď.). Hneď v prvom týždni odvykačky som mal ísť spať na chatu s našou najbližšou rodinou, vyhovoril som sa, že mám problémy so spánkom.
U mňa všetky epizódy spúšťa alkohol, nadmerné pitie. Viem to, a preto si na to dávam pozor. U niekoho iného, môže byť spúšťačom čokoľvek iné. Preto sa snažte pochopiť, čo je spúšťačom vašej choroby, a keď to zistíte, tak sa tomu snažte vyhnúť.
Prajem vám všetkým pokoj v duši.
Prengel
Prengel
Prengel
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 3
Reputácia Reputácia : 4
Dátum registrácie : 10.09.2016

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Matej So 11 február 2017 - 15:05

Už zopár mesiacov užívam Orfiril Long späť na dávkach 500-0-1000mg. Invegu pritom prijímam v šestkovej sile a beriem ráno jednu tabletku antidepresíva Escitil 20 mg, čo sa považuje za silnú gramáž. Zdá sa, že moje beználadia a emočné problémy sa pomaly začali stabilizúvať a vracať späť k stavom, kedy som ešte nehýbal voľne s liekmi (napr. neznižoval Escitil a Orfiril). Významný pokrok nastal hlavne po ukončení abstinencie od kofeínu na jeseň.

Momentálne ako silnú barličku pre svoju psychiku a emočné zdravie používam energeťáky (asi liter až 1,25 litra denne). Popritom neužívam kofeínové tabletky ani kávu, resp. k týmto siaham len v taký deň, kedy nemám k dispozícii fľašu drinku. Snažím sa to nekombinovať - čiže denne prijímam asi 4,4 gramu taurínu a asi 400 mg kofeínu. Spolu s dvadsiatkou escitalopramu a so zosilňujúcim efektom Orfirilu Long mi to významne napomáha korigovať emócie, sociálnu adaptabilitu, zvládanie stresu rôzneho pôvodu, a teda aj celkovo nálady.

Cítim, že za posledný týždeň boli nálady menej hojdačkové. Pravidelnosť užívania večernej dávky Orfirilu sa zlepšila, hoci zrovna v štvrtok som dávku nemal. Hromžím

Medzi nežiaduce účinky, ktoré pociťujem, zaraďujem: zhoršený zrak (občasné problémy zaostriť, obzvlášť v prítmí), únava (nutnosť povzbudzovákov), skorá spavosť (už okolo 20:00, keď užijem 1000mg Orfirilu, sa mi chce spať), žravé chute (vlčie hlady), padnutá sánka pri chôdzi (nutnosť mať otvorené ústa, únava sánky, potreba dýchania cez ústa).

Inak asi aj ok. Myslím, že mi nie je vhodné sa snažiť niečo vysadiť alebo znížiť v tomto životnom období. Subjektívne a celkom laicky vnímam prospešnosť Invegy hlavne v mazaní mysle (menšia potreba rozoberať chrústy a pseudofilozofovať, tiež menšia vzťahovačnosť na ulici v konfrontácii s okoloidúcimi, menej mi záleží, či si myslia o mne niečo nepríjemné alebo sa menej zaoberám tým, aký na mňa asi majú názor), Escitilu zase v liečení sociálnej fóbie a zlepšovaní nálad, kofeínu a taurínu v rovine nálad a odolnosti voči stresu, riešenie únavy. A subjektívne cítim prospešnosť napokon Orfirilu v celkovom zosilňovaní efektu všetkých ostatných farmák, stabilizovanie najmä horných výkyvov, aby som neletel príliš s náladou hore, pretože viem, že následne o pár dní by prišlo veľmi nepríjemné depresívne vytriezvenie. Sestrička 2

Cítim aktuálne akúsi vďaku medicíne a zdravotníctvu i pokroku v biochémii, ktoré ľudstvo časom urobilo. To sú také patetické úvahy, ale celkovo mi je v živote lepšie a ľahšie práve s farmakami, ktoré ľudstvo vymyslelo, pretože považujem svoje ochorenie za reálne, a už nie iba ako duševnú krízu. Mrzí ma ale, že nemôžem darovať krv, lebo tie lieky sú v krvi a nedá sa tá krv použiť pre iného človeka. Ako mi raz povedal psychiater: "Krv nemôžete darovať, musíte pomáhať ľuďom inak."  Very Happy

Pokračujem v boji. Cvik 5
rendeer

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  ejirek Št 16 február 2017 - 11:50

Mischelll napísal:

No s niečím vo videu nesúhlasím nie je to normálne, že nemôžete napríklad rozprávať v mojom prípade ako jeden z nežiaducich účinkou ako viem, že vo videu boli halucinácie a tak, že je to normálne.....nemyslím si....alebo pocity na samovraždu, že niekto ich môže pociťovať, ale podľa mňa to nie je šťastný a vyrovnaný človek ....ako možno som to ja nepochopila ale dosť tie vedľajšia účinky ovplyvnia všetko, v mojom prípade....teda myslím tu reč ....

Tzv. halucinace jsou běžnější, než se psychiatři domnívají a vyskytují se i u "zdravých" lidí. Ti ovšem nejdou se svými potížemi za psychiatrem. Myšlenky na sebevraždu jsou legitimní v tom smyslu, že ten člověk je hluboce nespokojený se svým životem a nevidí východisko. Proto ho napadají i takové myšlenky. Chybou je ale začít takové myšlenky potlačovat farmakologicky a nenabídnout člověku jinou "terapii" - hledání řešení té situace.

_________________
eyrek
ejirek
ejirek
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 24
Reputácia Reputácia : 6
Dátum registrácie : 09.10.2014
Bydlisko Bydlisko : Choceň

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 200 (paranoidní schizofrenie)
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: bez předepsané psychiatrické medikace

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Matej So 18 november 2017 - 1:49

Teď v noci cítim miernu nervozitu, teším sa na ráno, keď si dám invegu, lebo dnešnú rannú dávku som musel zo strategických dôvodov vynechať. Moje telo je už na tieto lieky tak zvyknuté, že stačí jedno vynechanie a okamžite sa spúšťa syndróm z vysadenia. Raz som ho skúšal, priznám sa, vydržať v rámci experimentu, z ktorého si nikto neberte, prosím, príklad. Nastali enormné fyzické a fyziologické komplikácie, bolo mi na odpadnutie, kolabovalo srdce, svaly brneli, v psychike som mal pocit, že zošaliem, lebo som cítil mnohonásobnú precitlivelosť na podnety z okolia, ktoré som nevedel triediť, bol som nimi zaplavený a všetky podnety boli zmyslovo strašne ostré, bodajúce. Po siedmich dňoch abstinencie, kedy som usúdil, že stav sa mi vôbec nelepší a ja som cítil, že do niekoľkých minút určite skolabujem, som si uprostred noci nasadil liečbu naspäť. To bolo asi 2 hodiny ráno, pričom ráno o ôsmej som si dal opäť už tradičnú rannú dávku liekov bez ohľadu na to, že som si dal dávky v noci. Do zhruba dvanástej hodiny tohože dňa mi fyzické prejavy syndrómu z vysadenia úplne prestali a zmizli. A to naozaj úplne, akoby sa nikdy nič nedialo. Takže ak vysadzovať, tak len pomaly a postupne, nikdy nie invegu, escitil a orfiril všetky tri na nulu naraz. Experiment dopadol so záverom, že som si overil hypotézu, že nedokážem náhle opustiť liečbu, pričom dekompenzácia v psychike by sa ukázala skôr v dlhodobom horizonte, zatiaľ čo kolaps fyzický sa prejavuje okamžite a trvá veľa dní. Podľa mojich skúseností sú tieto fyzické dôsledky natoľko vážne, že bez prehánania ide o život ohrozujúci stav. Ako vravím, dal som tomu 7 dní, že to musí stačiť na to, aby sa telo so syndrómom z vysadenia fyziologicky vysporiadalo. No nevysporiadalo, naopak, kolabovanie sa zhoršovalo. Po 7 dňoch som priznal kapituláciu, lebo som sa už bál, že zomriem.

Tá invega, escitil a orfiril sú teda istým spôsobom šupy, že sa urobia pre organizmus natoľko nevyhnutnými. Vysadzovanie by muselo prejsť dlhým procesom odvykania, a aj to liek po lieku.

V súčasnosti necítim potrebu lieky vysadzovať, ani to nikomu z nás nedoporučujem. Žije sa mi a dýcha oveľa ľahšie a kompenzovanejšie s nimi, než bez nich. Nikdy by som asi nevedel pracovať v riadnom zamestnaní, keby som tie lieky nemal. Normalizujú ma a robia podobným nediagnostikovaným ľuďom. Psychiatria nie je vôbec dokonalá a má sa mnoho čo ešte učiť a čo vyskúmať, ale už aj to, čo ponúka v súčasnosti, nie je na zahodenie a vie pomáhať s výsledkami. Stačí porovnať doby spred zhruba 50tich, 60tich rokov, kedy ešte neboli lieky, ako vtedy žili schizofrenici. V ústavoch zavretí, za vysokými múrmi, oddelení od spoločnosti, trvale v bludoch. S liekmi sme vyšli von z ústavov späť k rodinám, ba dokonca časom späť do pracovného života niektorí. Dnes je okolo nás spústa schizofrenikov, o ktorých to okolie vôbec netuší, lebo až do takej miery dokážu byť kompenzovaní, že poruchu skryjú a utaja. To vtedy pred vojnou pred dobou liekov nebolo azda ani predstaviteľné.

Ale nie sú určite všemocné a majú strašne veľa nedokonalostí. Úprimne prajem psychiatrii renesanciu spojenectva s psychológiou, kvalitnejšie a domáckejšie zázemie nemocníc a oddelení, kvalitné voľnočasové vyžitie hospitalizovaných pacientov, a to aj cez víkendy, mnoho psychologickej podpory. Tiež jej prajem akceptáciu celostného liečenia človeka a skúmanie potenciálu priateľstva s ďalekovýchodnou medicínou. A určite jej aj prajem lepšie lieky s menej nežiaducimi účinkami, ktoré by postupne boli efektívnejšie a trefnejšie. Je sa kam posúvať a má dobre našliapnuté, tak hurá do toho. Smile

Embarassed

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  jardoss St 20 december 2017 - 17:18

Ahojte moja diagnoza je par. shizofrenia.... moj problem je vtom ze by som rad vysadil lieky beriem depot xepliion 75mg raz mesacne dost ma tlmi spim okolo 10hodin a aj pocas dna spim... zevraj tohto xeplionu je najnizia davka 75mg a vpoctate som sa docital to ze po 2 rocnej liecbe shizof.. je mozne uvazovat o vysadeni uplne je to mozne? samozrejme mam pred tym respekt.. ale takto dalej uz nevladzem strasne som utlmeni ahojte drzte sa
avatar
jardoss
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 21
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 10.01.2017
Vek : 33
Bydlisko Bydlisko : Lučenec

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  opadané lístie St 20 december 2017 - 17:35

ahoj. myslim, ze prave xeplion depot by tlmit nejako velmi nemal. mozno sa u Teba jedna o negativne priznaky schizofrenie-nedostatok energie, rychla unavitelnost, pripadne mozno depresivne priznaky. ked som ho pred niekolkymi rokmi mal, nejaky utlm si nepamatam a musel som brat k nemu navecer tlmive lieky, aby som vobec spal. aj kimi a Matej uzivaju /uzivali xeplion, tak Ti tiez mozno nieco napisu zo svojich skusenosti s nim. ale to pisem len ako laik, takze je mozne, ze ten utlm mas naozaj z neho. potom by bolo dobre to konzultovat s lekarom.
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  jardoss St 20 december 2017 - 18:28

nwm ja sa este stale neviem vyrovnat stou chorobou a dako si ju pripustit.. a pred chorobou som bol dost aktivny co sa tyka energie tak preto si myslim ze je to od liekov...
avatar
jardoss
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 21
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 10.01.2017
Vek : 33
Bydlisko Bydlisko : Lučenec

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  jardoss St 20 december 2017 - 18:40

opadane listie ty mas diagnozu ako ja ty neplanujes vysadit lieky uplne? ako si natom s liecbou?
avatar
jardoss
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 21
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 10.01.2017
Vek : 33
Bydlisko Bydlisko : Lučenec

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  kimi2028 St 20 december 2017 - 18:57

Neviem no, ja som tiež len laik, ale xeplion má určite v sebe trochu tlmiaci efekt. Presvedčil som sa o tom minulý mesiac, keď som užil karnitín tak som nerozbil som si tukové bunky, ale pošlo to aj skoro komplet so xeplionom. Bol som potom čulejší. O 5 dní som pichal xepliona a dostavil sa pomerne dosť tlmiaci pocit. Je to dobrý liek, osobne by som ho nevysadzoval. Celkom dobre vplýva na psychózu, prakticky pri poslednom relapse ma zachránil od hospitalizácie.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2187
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Dušan St 20 december 2017 - 19:02

jardos ak beries lieky rano a naobed,skoc doktorovi nech ti davku presmeruje na noc,predsa len lieky s utlmom patria len do postele
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  kimi2028 St 20 december 2017 - 19:04

fajny ten xeplion to je len depotná injekcia, pichneš si ju raz mesiac a potom sa o nič nestaráš ,Smile
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2187
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 16 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Dušan St 20 december 2017 - 19:15

ja som vzaciatkoch tak bral risperdal + lieky,jop
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 16 z 17 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore