Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Šachy (Chess)

Strana 6 z 13 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 St 2 máj 2018 - 9:16

Fakt ťa obdivujem, ja by som to nevydržal tak dlho robiť a preto by som si takéto plány nedával. Ja by som sa to snažil hneď nabifliť nejako. Za polroka by som väčšinu z toho prešiel a dal by som si ešte druhé kolečko. Osobne neviem, že čo za šachu študovať, lebo čo som sa spýtal na internete jedného veľmajstra, ako dosiahnuť najväčšie pokroky v šachu tak mi odporúčal ísť cestou univerzálnosti, čiže pracovať na všetkom. Ísť od otvorení k stratégii a taktike až napokon ku koncovkám.

Čiže musím si zaradiť do tréningu všetky oblasti otvorenia a taktika sú pohoda. Stratégia nie je tiež problém tam budem istý čas čerpať z Robert a Petr šachy. S koncovkami bude to horšie. Skúsim brať poznatky aj z vlastných partií ako si aj niečo naštudovať.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Dušan St 2 máj 2018 - 9:30

no poznamky su dobra vec,vsetko mas po kope a nemusis listovat v databaze ci knihach a este nemusis si skladat sachovnicu a figurky,takto by to malo byt efektivnejie a rychlejsie,tipujem o 70% k dobru
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Dušan St 2 máj 2018 - 20:18

ale zase na druhu stranu, treba knihy neodpisovat,pretoze v knihach su diagramy s notaciou ako učebne diagrami a testy,ktore su dobre na "predstavivost" prepocet variant a tak isto na premyslanie si planov za obe strany,
sam studujem jednu knihu a konkretne knihu o prepoctoch,dolezitym onym signalom k pokracovaniu a nie k bezmocnosti je si stanovit alebo predstavit hodiny na dany diagram,poviem priklad :venujem sa koncovkam a mám k dispozicii diagram aj s notaciou,tu notaciu si zakryjem, trebarz papierom a hladam najlepsie mozne tahy,pokracovania,ale na fiktívny cas,kde by mal byt na urovni casovej tiesni,potom papier odtiahnem a skontrolujem a idem na dalsi diagram ci partiu,takto mozem pouzit aj bodovaci system napriklad za spravne vyrieseny test + 1bod,za nevyrieseny - 1bod,za zbyvajuci cas pripisem alebo odpisem sekundy v desatinnych cislach,a takto mozem vybrane testy riesit kolom dookola,malo by ich byt aspon zo 900 diagramof,aby to malo efekt.
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 So 5 máj 2018 - 9:30

Máš pravdu ono v knihách je najväčšie bohatstvo. Niekedy nie je trebárs na škodu si prečítať nejakú ľahšiu knihu, v ktorej nie je len učebná látka, ale trebárs skúsenosti. Mám jednu dobrú knihu, v ktorej píše ako sa pripraviť na turnaj a čo je tam dôležité. Na základe rád začnem s budovaním vlastného repertoáru otvorení. Malo by sa na ňom pracovať po každom turnaji. Pridám kondičku, lebo tá je veľmi dôležitá. Začnem plávať, raz za týždeň zájdem do posilovne. Futbal by som mal mať už 2x do týždňa, čo je skvelé. To sa mi hodí. Najhoršia je psychologická príprava a práve tam toho najviac strácam. Je jasne pomenované, že s príliš veľkou sebaistotou sa nevyužívajú šance tak ako by sa mali a stráca sa tam bdelosť. Je to doslova zabijak šachu ako takého. Musím s tým súhlasiť. Smutnejšie je, že nie je tam žiadna rada, ako to odstrániť. Ide tam zrejme len o varovanie.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Dušan So 5 máj 2018 - 10:30

tak so psychologie jednoznacne formulka "som viac nez velmajster",je to autosugescia a treba si ju pripominat v kazdej slabej chvili,pomahato,a je to realita!,autosugescia nieje minuli ci buduci cas,je to pritomnost,ak vies hrat sachy,a si plny ocakavani,autosugescia je to prave orechove,aj velmajstri robia chybu,treba si vyticit fiktivne ELO a zneho sa odrazat,mat na hru a hracom nadhlad,nepodcenovat sa ci neodpisovat sa,som sachovy velmajster a to je vsetko!!!
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 So 5 máj 2018 - 21:34

Máš pravdu fajny, v tom že treba si začať veriť. Osobne cítim, že v šachu sa zlepšujem. Môžem vyhrať už skutočne každú partiu pri úrovni súperov, s ktorými sa stretávam. Chce to však dôslednejšiu hru, o niečo lepšiu prácu na sebe. Mám radosť z viacerých vecí, a to že som sa zlepšil v koncovkách. Tam mi pomohli partie so slabšími hráčmi, v ktorých som sa naučil uplatniť aj menšiu prevahu). Zlepšenia evidujem i v horších pozíciach (tie hrajem už o podstatne lepšie). Hlavne v počiatočnom štádiu strednej hry či otvorení, pokiaľ mi tam niečo nevyjde tak dokážem už slušne zabojovať.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Po 11 jún 2018 - 15:33

Zdravím, tak čakajú na mňa šachové turnaje sezóny (tento a budúci víkend), na ktoré sa veľmi teším. Uvidím, ako budem praktizovať nové vecí vedúce k lepšiemu porozumeniu šachu, ako takého a či budem to schopný aplikovať do svojej hry. Predsa len času na rozmýšľanie bude pomenej, keďže sa jedná o turnaj 60 min + 30 sekúnd, ale snáď to nejako dám. Pokiaľ to implementujem bude to víťazstvom. Nebudem veľmi pozerať na čas, ale samozrejme keď budem mať okolo 15 minút tak budem musieť zrýchliť svoju hru. Novinkou bude, že nebudem hrať čiernymi obľúbenú sicílsku obranu, ale niečo ako pircovú obranu 1. d6. S bielymi neviem, čo budem hrať, ale pokiaľ mi to súper dovolí tak škótsku, ale budem pripravený aj na caro-cana, francúzsku, sicílsku, či Škandinávsku. Som zvedavý, ako mi budú tieto systémy sedieť. Rád by som hrával niečo menej obohratého.
Ciele v turnaji:
-získať aspoň 3 až 3,5 b. zo 7 (z toho aspoň jedno víťazstvo s hráčom ratingu okolo 1700-1800)
-učiť sa agresívnej hre v novom otvorení
-neustále hodnotiť svoju pozíciu
-vyberať z 3-4 ťahov a zvoliť ten najaktívnejší
-vyhýbať sa ťahom oslabujúcich kráľa a zvoliť radšej najpevnejší obranný systém svojho monarchu
-skúsiť lepšie hospodáriť s energiou a koncentrovať sa
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Pi 15 jún 2018 - 20:59

Tak mám za sebou prvý deň v Humennom. Čo by som k tomu napísal? V prvom kole mi žreb veľmi neprial. Dostal som minuloročného obhajcu titulu, ktorému som podľahol po takmer troch hodinách boja, ale hral som celkom dobre. Bol to pomerne zaujímavý zápas, musel poriadne zabrať, ale víťazstvo si zaslúžil. Potešilo ma, že som aj rozmýšľal (cca. 3-4 minúty na ťah) takto by to mohlo vyzerať.

V druhom kole bol žreb priaznivý, dostal som len začínajúci talent, ktorý hral pomerne nepríjemne. Na šťastie sa mi darilo zbierať pešiakov, zjednodušiť hru do koncovky a pohodlne zvíťaziť. Videl som aj lepšie talenty. S takými hráčmi by som sa však mal viac snažiť. Prakticky som to veľmi rýchlo odťahal, aj keď súper nejako ničím nehrozil. Dal len typickú schému začínajúcich šachistov strelcov na b5 a g5, ale na víťazstvo nemal žiadnu šancu. Čiže dnešný deň 1 z 2b. Teším sa na zajtra, ako to roztočím.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 So 16 jún 2018 - 17:23

V tretej partii som čelil bielymi opäť sicílskej obrane tzv. dračí systém. Viedol som si v ňom pomerne dobre, zvládol som veľmi dobre záludností tohto systému. Odohral som celkom vydarenú partiu, učil som sa odvážnej hre. Síce som prehral, ale môžem byť spokojný bohužiaľ niektoré vecí nedokážem dopočítať v začínajúcej šachovej tiesni. Niečo som tam prehliadol a napokon som to prehral.


Vo štvrtej partii som podcenil svojho súpera, ako aj bol som už unavený. Rozhodol som sa zahrať na e4 po prvýkrát v kariére systém s 1. d6. Celkom sa mi to pozdávalo, mohol by mi sedieť. Hral systém s uzavretým malým centrom. Nevyhli sa mi menšie zaváhania v strednej hre, prišiel som zbytočne o jedného pešiaka, keď som sa rozhodol pre dlhú rošádu, chyba z koncentrácie. O niečo neskôr som musel odovzdať i ďalšieho pešiaka, ale tam som sa už rozbehol dobre. Podarilo sa mi tam bez väčších problémov vyrovnať hru. Mal som dobre šance na víťazstvo. Súper mi ponúkol po tom remízu, ktorú som prijal. Hoci mohol som ho ešte vyskúšať v nádejnej vežovej koncovke, ale to sa mi nechcelo. Z 5. kola som sa odhlásil, ale bol to pekný bojovný deň. 
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Ne 17 jún 2018 - 18:51

Turnaj v Humennom je ťažké nejako rozumne zhodnotiť. Z môjho pohľadu bol to náročný turnaj. Ukázalo sa, že pokiaľ sa viem vyburcovať, tak ten šach z mojej strany môže byť veľmi dobrý. Získal som 2,5 boda zo 6, čo nie je najhoršie. Pozitívnejšie je, že ma po turnaji nečaká veľký odpočet, čo sa týka ELO. Mali by mi pribudnúť 2 ELO bodíky, čo nie je veľa, ale poteší.

Čo sa týka predvedenej hry, tak bolo to ako na hojdačke. Boli tam pekné momenty, odvážna hra, ako aj dostatok kreativity. Ku koncu turnaja mi chýbala sila a akosi to celé som pretrpel. Zamakal som na hre s časom, tam to bolo OK. Snažil som sa rozmýšľať. Možno mal by som to hrať pokojnejšie, lebo nejakého svojho klona so svojím štýlom by som hľadal ťažko.

Partie boli však skutočne nádherné, chcelo by však to popracovať na lepšom prepočte. Čo z toho, keď hrám pekné vecí, ktoré nedokážem spočítať až dokonca. Úspech je aj ten, že nemal som ani v jednej partii slabého kráľa. Po tejto stránke som to veľmi pekne podchytil a poučil som sa z Bratislavy. Ďalšou dôležitou vecou bola bojovnosť, v každej partii som mal šance na víťazstvo a presne to by som chcel vidieť aj vo štvrtok.

Negatívne vnímam svoj posledný deň, bol som pomerne už unavený. Vtedy je to zo šachmi už ťažšie. Nešachové problémy narastali, nechal som sa ukolísať súpermi a prispôsobil som sa ich slabšej hre. Aj tam som mohol vyhrať, hoci poslednú partiu, v ktorej išlo o ELO body, či budem mať cca. -50 alebo budem na nule. Napokon som to vyhral.

Čo by bolo potrebné zlepšiť? Svoju pozíciu som vôbec pri partii väčšinou pri žiadnom ťahu nehodnotil. Len som sa zamyslel, čo je chyba. Nemal by som sa spoliehať len na svoj veľký talent, ale aj ukľudniť sa a hovoriť si, že ako na šachovnici stojím. Našli sa ešte momenty, kedy by sa dal ten čas využiť aj efektívnejšie. Tiež je potrebné zamakať na prepočte, začiatok vetvy kritickej pozície som zvládal, ale časom sa mi to po 3-4 ťahoch rozpadalo na šachovnici. Pričom je to škoda, lebo išlo väčšinou o sympatické riešenia v pozícii, na ktoré by si väčšina ľudí netrúfla. Hrali by to o niečo pokojnejšie, ale nemám sa za čo hanbiť.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 St 20 jún 2018 - 10:02

Zajtra pokračujem opäť v šachoch. Zamierim na pre mňa atraktívny turnaj, na ktorom by som sa mohol stretávať s hráčmi okolo 1700-2000 ratingom. Budú to pre mňa určite ďalšie dôležité cenné skúsenosti. Škoda, že priestoru na skvalitnenie svojej hry nebolo. Za 3 dní sa menia vecí ťažko, ale potešili ma poznatky z predošlého turnaja. Ukázalo sa, že by som mohol po zlepšení taktických schopnosti hrať veľmi zaujímavé šachy a chcel by som v podobnom duchu. Uvidíme, či po Humennom budem mať dostatok energie a ako budem rozohrávať svoje partie. Predsa len odohrať za týždeň cca. 12-13 partií je veľa. Idem do toho a nebojím sa ničoho.

Čo by som mal zlepšiť? Pre mňa budú to opäť rovnaké vecí ako hodnotenie svojej pozície, zlepšiť výber ťahov kandidátov a hlavne zefektívniť čas na rozmýšľanie. Občas zostáva čas na rozmýšľanie nevyužitý. Bolo by dobre, keby som pridal do toho lepšiu koncentráciu. Tá koncentrácia nebude nikdy veľmi dobrá, ale dobrý úsudok by mal byť. Chcel by som zamakať na týchto prvkov hry, po turnaji sa pustiť do lepšieho tréningu. Mám v plane urobiť si už veľa diagramov zo svojich partií, ktoré by som mohol poriešiť potom. Začal by som novými partiami a postupne by som prešiel ku starším. Takéto zmapovanie svojej cesty by mohlo byť dobrým zamyslením sa o svojej hre.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 6 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Št 21 jún 2018 - 19:26

Mám za sebou prvý deň na Šírave. Už prvý deň naznačil, že nečaká ma nič jednoduché. Prehral som obidve svoje partie, ale bolo to celkom zaujímavé. Prvú partiu som prehral v prepočte. Myslel som, že je jedno, ako budem hrať túto pozíciu a ktorý z kandidátov zahrám ako prvý. Prehodil som ťahy a prehral som partiu. Snažil som sa ešte niečo s tým urobiť, ale s o figúrou menej sa bojuje ťažko.

Druhá partia bola už o niečo vydarenejšia a snažil som sa i rozmýšľať. Vypracoval som si menšiu prevahu, ale mal som zdvojiť vežky na polootvorenom stĺpci. Namiesto toho som zobral pešiaka a prehral som to takmer na slabého kráľa. S takým slabým kráľom sa to hraje horšie. Musel som prejsť do vežovej koncovky, v ktorej sa mi až tak veľmi nedarilo. Vyskytli sa v partii momenty, kedy by som mal byť kreatívnejší. Hoci pozície s kvalitou menej sa hrávajú o niečo ťažšie. Škoda prvé 3 kolá zrejme prehrám, čaká na mňa zajtra silný protivník, ktorý má dobre meno. Hoci úvod prehrám, viem akým štýlom hraje. Ide o úplne odlišné štýly a vyhovujem mu. Budem musieť niečo zmeniť, ale chcem odohrať dobrú partiu.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 6 z 13 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore