Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Šachy (Chess)

Strana 2 z 13 Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Zatúlaný hosť So 10 marec 2018 - 12:43

Ak by bol záujem, môžem vám helfnúť. Pretože neviem aký stupeň vedomostí máte, je vhodné začať od najjednoduchšieho k zložitejšiemu. To tvrdil aj Janko (Komenský). Podľa mojich zásad: "pomaly ďalej zájdeš" a "pekne systematicky" vám zasielam 5 listov po 6 diagramov. Ak si každý deň pozriete jeden list, od pondelka do piatku máte o zábavu postarané. A sobotu zásada: "Opakovanie matka múdrosti" ukončí tréningový týždeň.
Poznámky:
Pri riešení sa sústreďte nielen na nájdenie riešenia, ale skúste sa pozerať na problém s nadhľadom - odhaľovať slabiny súpera. Pretože prvé lekcie budú pomerne ľahké (slabinou bude súperov kráľ), zamerajte sa hlavne na túto stránku problému. Pri matovaní berte do zreteľa neohrozené polia v blízkosti súperovho kráľa, ktoré by mali byť kráľovi odobraté.
Na záver, jedna prosba. Ak tieto prvé lekcie nebudú pre vás adekvátne silné, nenechajte si ich pre seba, ale podeľte sa s nimi so slabšími vo vašom klube prosím.


A teraz idem niečo "uvariť". Bude to v pdf a do večera.

S pozdravom

Zatúlaný hosť. welcome or bye


Anonymous
Zatúlaný hosť
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 So 10 marec 2018 - 15:35

Zatulaný hosť, ďakujem určite každý diagram sa víta a je plusom. Na náročnosti až tak nezáleží, podstatné je poriešiť si to trochu, hoci ako to všade chodí tak každý by mal najradšej doma, čo najväčšie delo. Inak zvažujem, že do Prešova by som išiel na turnaj, hoci ma odrádza fakt, že jedná sa o tajný turnaj a je napísaný len na chess-results. Organizátora vedel by som však vygoogliť. Mohol by som skúsiť  pondelok, či utorok napísať, či by ma nevzali. Taký ľahší turnaj na rozohranie. Potom o niečo neskôr by mala prísť o niečo ťažšia Bratislava teda, keď nič sa nestane môjmu ujovi, lebo zomiera a mama sľúbila pomoc svojej sestre v prípade niečoho. Každý tréning pred turnajom je vítaný.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Zatúlaný hosť So 10 marec 2018 - 20:21

Skoro som zabudol na technické zabezpečenie.
Ja používam prevažne súbory ChessBase (cbh a pgn) v programoch Houdini, CB13 a niekedy Fritz 14. Nie je to až tak podstatné, ale dobre vedieť. Pomocne používam kvetku, chessdb, diagramtransfer atď..
Tieto diagramy som vytvoril v CB a zoradil podľa určitej postupnosti. Čo je však najdôležitejšie, potrebujem zistiť, či ich správne vidíte. Prvý diagram som preto uploadoval ako obrázok.

Pri tvorbe pdf som trochu pozmenil poradie. Toto pdf považujte za testovacie. Obsahuje 160 diagramov na mat 1. ťahom pomocou dámy (nie je to konečné číslo, zbierka je v štádiu vývoja) a to v šiestich stupňoch obtiažnosti. Tento počet stupňov berte ako môj subjektívny pohľad. Momentálne nenájdete v žiadnej príručke či literatúre celého sveta podobné delenie. Neviem, či je to konečné číslo delenia, ale o jeho správnosti som hlboko presvedčený.

httts://s17.postimg.org/6jr7gmvnf/Lesson_01_opt_Page_001.jpg

Na upload pdf budem používať spravidla "uložto". Vyzerá byť pomerne stabilný.
pdf - Mate in one. Queen. Version 1.0 (160 dg): httts://ulozto.sk/!eTllk7bYa8ao/mate-in-1-queen-version-1-0-pdf

Ako hosť nemám povolené používať externé odkazy. Preto link copy-paste. Zmeňte httts na https

Prvá lekcia - manuál bude hotová do pondelka

Veľa šťastia v nedeľu.  it is perfect
Anonymous
Zatúlaný hosť
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Dušan So 10 marec 2018 - 21:09

ahoj tulak,

chcem sa ta spytat ci nepoznas nejaky program,trebarz na stiahnutie,alebo stranku kde si mozem vlozit vlastnu db a riesit diagramy,bodovo aj hodnotenu.
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 So 10 marec 2018 - 21:30

Ja to vidím dobre. Ešte raz díky za tvoju prácu, funguje to tak, ako to má.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Zatúlaný hosť So 10 marec 2018 - 22:58

anti/fajny napísal:ahoj tulak,

chcem sa ta spytat ci nepoznas nejaky program,trebarz na stiahnutie,alebo stranku kde si mozem vlozit vlastnu db a riesit diagramy,bodovo aj hodnotenu.

Nie, nepoznám. Ale popravde, ani som sa s tým nezaoberal. Mimochodom, díki za knižnicu. Ako darček ti zasielam trochu inej kvality kníhu z tvojej kartotéky.
Príjemnú zábavu

Zoznam:

kód:
httts://ulozto.sk/!kjbfRWYPWirW/about-me-rar
Anonymous
Zatúlaný hosť
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Zatúlaný hosť Ne 11 marec 2018 - 1:18

Pw: anti/fajny

welcome or bye
Anonymous
Zatúlaný hosť
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Ne 11 marec 2018 - 15:48

Dnes musím sa pochváliť, lebo to sa nestáva často, ale podarilo sa mi zdolať v ligovom zápase jedného silného šachistu. Bol som prekvapený, že v akej silnej zostave došiel súper ku nám, lebo pripravoval som sa na to, že dnes nemusím ani hrať. Na poslednú šachovnicu zasadol ku mne hráč s ELO cca.1700 bez pár bodíkov. K tomu hral som s čiernymi.


Zahájenie som zvládol celkom OK, hoci som ho veľmi nepoznal, ale pomalšou hrou sa mi podarilo tento nedostatok odstrániť. Stredná hra bola z mojej strany ťažká, jedna figúrka stala zle, niežeby bola nejako ohrozená, ale bol to "zlý strelec". Nepochyboval som počas partie o tom, že súper tam nejakú výhodu musí mať. Väčšia výhoda súpera trvala však len 2 ťahy, našiel som cestu, akú tu nešťastnú figúrku do 3 ťahov vymeniť (zo Se6-Sf7-Se8 na Sc6). Tento plán sa ukázal správny hoci na začiatku som pochyboval o ňom, ale inak sa nedalo. Súper našťastie v tej fáze partie sa snažil, ale tiež tápal, ale stále som prepočítaval, či niečo má. Podarilo sa mi dokonca vymeniť 2 najlepšie figúrky súpera na jeden šup.


Pozícia bola potom dlho v rovnováhe, ale napokon som našiel otvárací ťah, strojil som voľný stĺpec a vyhral partiu. Hoci sa dalo to vyhrať to efektnejšie neskôr, ale partia potvrdila, že som urobil veľmi veľa správnych rozhodnutí, ktoré som využil vo svoj prospech. Mal som trvalú prevahu nejakých 13 ťahov. Bolo to až neuveriteľné, ale doma hrávam skutočne skvelo. Vonku je to o niečo horšie, ale dnešok sa fakt podaril.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Zatúlaný hosť Ne 11 marec 2018 - 17:59

Gratulujem. Viete nahrať túto partiu a uložiť do nejakého súboru ? Rád by som ju pozrel. Dá sa z nej totiž veľa vyčítať.
Veľmi šikovne zvládnete nahranie pomocou online šachovnice. Vygooglite si:
Šachovnica analýzy a PGN editor - Chess.com

Naťahajte sem ťahy partie a potom partiu stiahnite (vpravo dole ležaté v) ako pgn súbor alebo jednoducho skopírujte pgn text a prilepte ho sem (najlepšie do quote) napr

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "????.??.??"]
[Round "?"]
[White "?"]
[Black "?"]
[Result "*"]
[WhiteElo ""]
[BlackElo ""]
[ECO ""]
[CurrentPosition "rnbqkbnr/pp3ppp/2p1p3/3p4/3PPP2/2P5/PP4PP/RNBQKBNR b KQkq d3 0 4"]

1.f4 e6 2.e4 c6 3.c3 d5 4.d4 *

Tento online program môžete používať aj na bodovacie tréningy ( takéto hľadal asi anti/fajny ), ale potom sa musíte zarestrovať.

it is perfect
Anonymous
Zatúlaný hosť
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  kimi2028 Ne 11 marec 2018 - 18:29

Zatúlaný hosť napísal:Gratulujem. Viete nahrať túto partiu a uložiť do nejakého súboru ? Rád by som ju pozrel. Dá sa z nej totiž veľa vyčítať.
Veľmi šikovne zvládnete nahranie pomocou online šachovnice. Vygooglite si:
Šachovnica analýzy a PGN editor - Chess.com

Naťahajte sem ťahy partie a potom partiu stiahnite (vpravo dole ležaté v) ako pgn súbor alebo jednoducho skopírujte pgn text a prilepte ho sem (najlepšie do quote) napr

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "????.??.??"]
[Round "?"]
[White "?"]
[Black "?"]
[Result "*"]
[WhiteElo ""]
[BlackElo ""]
[ECO ""]
[CurrentPosition "5r2/p6k/1p1p4/1Pp1p1Qp/P1P1P2P/3P4/4q2K/3R4 w - - 4 49"]

1.Nf3 Nf6 2.c4 c5 3.Nc3 Nc6 4.d3 g6 5.Be3 d6 6.g3 Bg7 7.Bg2 O-O 8.O-O Bd7 9.Qc1 Re8 10.Bh6 Bh8 11.Rb1 Rc8 12.Rd1 Ng4 13.Ne4 f5 14.Nc3 Nf6 15.Qg5 Nh5 16.Qd2 Be6 17.Ng5 Bf7 18.Nd5 e6 19.Nf4 Nxf4 20.Qxf4 Re7 21.Qe3 Nd4 22.Rdc1 Be8 23.b4 Bc6 24.Nf3 Nxf3+ 25.Bxf3 Bxf3 26.Qxf3 Qc7 27.Bg5 Rf7 28.b5 b6 29.Kg2 Be5 30.h4 h5 31.Rc2 Kg7 32.Qe3 Re8 33.Qd2 Bf6 34.a4 e5 35.Bxf6+ Rxf6 36.Ra2 f4 37.e4 fxg3 38.fxg3 Ref8 39.Qe1 Rf3 40.Rd1 Qf7 41.Re2 Qf6 42.Qg1 g5 43.Kh2 gxh4 44.gxh4+ Kh7 45.Qg5 Rf2+ 46.Rxf2 Qxf2+ 47.Kh1 Qf3+ 48.Kh2 Qe2+  *

it is perfect
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Matej Ne 11 marec 2018 - 21:55

Kimi, gratulujem! Klobúk dole. Super! Super! Super!

Víťaz Applause

Sun 1

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Šachy (Chess) - Stránka 2 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5039
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šachy (Chess) - Stránka 2 Empty Re: Šachy (Chess)

Odoslať  Zatúlaný hosť Ne 11 marec 2018 - 21:56

Díki za partiu. Otvorenie za bieleho vyzerá byť príliš obtiažne pre hráča s ELOM do 2000. Nerozumiem tomu. Kedy sa chceme naučiť taktike? Ale dobre.

Zasielam manuál. Databázu s diagramami a ich počtom na deň nechám na vaše zváženie.

Anonymous
Zatúlaný hosť
Anonymný


Návrat hore Goto down

Strana 2 z 13 Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore