Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom"

Strana 5 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom" - Stránka 5 Empty Re: Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom"

Odoslať  Saladin Po 11 júl 2022 - 21:54

Ja mám tiež závislosť, ktorej sa neviem zbaviť a ktorá ma postupne zabíja.. Chuť na sladké (nesmejte sa Very Happy). Aj psychologička krútila hlavou, že čo za blbosti riešim. A ja som strácal čas vysvetlovaním, že forma závislosti je nepodstatná - pokiaľ škodí. Ona zase, že nikdy nepočula o diagnóze "závislosť na sladkom". A ja zase, že ako spoločnosť čelíme pandémii diabetes mellitus. Ona nejako oponovala, na čo som jej ja oponoval a tak stále dookola.. Najväčší problém som mal, že môj problém minimalizovala - že je to niečo banálne. Lenže nie je.. Keď zožeriem sladké, cítim sa zle (zrejme vysoký inzulín alebo prediabetes). Okamžite začnem kýchať, kašlať, smrkať, zahlienia sa mi priedušky. Vždy si poviem, že so sladkým prestanem. A vždy dostanem takú brutálnu chuť, ktorá mi nedá pokoj, kým niečo sladké nezožeriem - a to sa opakuje dookola 2 roky..

Btw. cukor je anxiolitický - znižuje úzkosť, upokojuje nervy.. Je to niečo ako Lexaurín a závislosť na benzodiazepínoch je predsa empiricky overená skutočnosť..
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 520
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Abditus likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom" - Stránka 5 Empty Ahoj

Odoslať  Mous Ut 21 marec 2023 - 20:03

@Saladin benzodiazepíny fungujú cez iné receptory, ako glukóza. Závislosť na cukre je skôr subjektívna záležitosť, myslím si, že súvisí s dopamínovou transmisiou. Nie je to však nozologická jednotka, nikto ti takú závislosť z lekárov či psychológov asi neodobrí. Podľa mňa ide v tvojom prípade o antipsychotiká, ktoré niekedy môžu zvyšovať apetít.

Ja som chcel tiež prispieť k tejto téme pár riadkami. Tak sa mi podarilo nefajčiť, dnes je to už 28 dní (od 22.2.2023). Prvý mesiac za mnou. Nepoužil som ani nikotínovú náhradu, celkom dobre sa držím. Ťažšia bola asi len prvá noc, kedy som sa viac- krát zobudil. Teraz je to už dobré, mám lepšie hodnotenie pachov a vôní, lepšiu chuť v ústach po jedle. Dokonca sa mi zdá, že som čo sa stravovania naskočil na taký ten "správny" režim. Raňajky-obed, večera ak mi rozumiete.

Takže v pláne  mám nefajčiť do konca života. Ideálne by bolo, že takouto cestou by som si predĺžil život (nefajčením). Trošku k štatistike: Ušetril som za túto dobu (28 dní) približne 40 hodín reálneho času (fajčil som vtedy 17 cigariet denne približne, jedna cigareta trvala 4-5 minút). Ďalej som ušetril približne 115 eur a nevyfajčil som 476 cigariet za ten čas, čo je celkom prekvapivé číslo. Prehĺbilo sa mi dýchanie, je ľahšie, zdá sa vitálna kapacita pľúc sa tiež trošku zväčšila. Pľúcny emfyzém asi už nejaký po tých rokoch fajčenia (22 rokov) mám, no vždy lepšie prestať si myslím. Srdce sa mi tiež zdá nezadymené, je odľahčené, celkovo cirkulácia je lepšia, telo je voľnejšie, svaly to prežívajú so mnou - zdá sa, že sa im to takto páči. Trávi mi ako som spomínal dobre, lepšie. Močenie je bez zmeny, libido v norme, v končatinách mám akoby viac takej prirodzenej chuti k pohybu - za ten necelý mesiac som prešiel oveľa viac kilometrov ako bežne (pri prechádzkach). Sny mám už upravené, jediné čo sa zmenilo, že dlhšie spím - priemerne asi o hodinu - nakoľko sa mi nechcelo ráno vstávať. Som takto bez cigarety rannej a to je dobre, len zrejme preto spím dlhšie. Je to už ale potom taký ľahký spánok s prehadzovaním a budením sa, skôr sa mi čosi sníva.

Mal som sen, že mi padajú cigarety z ruky (to bolo prvú noc po prestaní).
Niekedy (ale veľmi sporadicky) som myslel na cigaretu, ale nie že by som si ju zapálil, skôr tak zo zvyku. Potom raz som ale premýšľal na chvíľu, že by som si mohol kúpiť len bylinkové cigarety, ako náhradu, no upustil som od toho, lebo je to tiež škodlivé a to je stále len sa točiť okolo toho istého - fajčenia.

Dávam si nové výzvy- rátam koľko asi ušetrím o ďalší mesiac a mám z toho takú trochu novinku v živote. Teší ma hlavne tá vitalita a energia.

Tak mi držte prosím Vás palce v abstinencii. Vám, čo ste už prestali, prajem ešte pevnejšiu výdrž a Vám, čo sa prestať chystáte, snáď aj tento príspevok na niečo bude.

Pozdravujem
V.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

rasto, Juraj and Saladin like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom" - Stránka 5 Empty Re: Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom"

Odoslať  rene007 So 25 marec 2023 - 2:41

Ahojte, ja fajcim od 20 rokoch skusal som prvu cigaretu v 11 cca fajcim dost vela krabicku za den minimalne ale priemer je krabicka a pol az 2. Skusal som iqos slabe nechutilo mi to. Aj elektronicke no tiez mi chybala klasicka ciga. Najviac co som nefajcil boli 3 dni aj to som bol chory. Zboznujem cigarety. Tie naplaste by teda pomohli znizit pocet alebo prestat uplne?
rene007
rene007
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 79
Reputácia Reputácia : 20
Dátum registrácie : 31.10.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom" - Stránka 5 Empty Re: Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom"

Odoslať  Saladin So 25 marec 2023 - 8:47

Mous napísal:@Saladin benzodiazepíny fungujú cez iné receptory, ako glukóza. Závislosť na cukre je skôr subjektívna záležitosť, myslím si, že súvisí s dopamínovou transmisiou. Nie je to však nozologická jednotka, nikto ti takú závislosť z lekárov či psychológov asi neodobrí.
Samozrejme, že každá návyková látka funguje na inom princípe (receptory ap), ale všetky majú jedno spoločné - súčasťou mechanizmu fungovania je dopamínový okruh (baženie ap). Glukóza je anxiolitická t.j. znižuje úzkosť - evolučne bolo výhodné odmeniť organizmus, keď skonzumoval kriticky esenciálnu glukózu. A keďže organizmus urobí všetko pre to, aby eliminoval neg. emócie (cieľom emócii je mobilizácia organizmu, aby urobila nejakú činnosť, že), min. uzkostné typy ľudí si môžu vybudovať závislosť na konzumácii sladkých jedál (zákusky, čokoláda, ale aj bežné sacharidy typu špagety ap). Funguje to na podobnom mechanizme ako shopoholizmus, workoholizmus, kokaín, nikotín a iné návykové látky..

Konzultoval som to s psychologičkou a tiež pozerala na mňa nechápavo, že nič také neexistuje..

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 520
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom" - Stránka 5 Empty Re: Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom"

Odoslať  Mous Ne 21 máj 2023 - 8:05

Zdravím Vás, tak bilancujem k téme. Po 3 mesiacoch abstinencie je to cítiť-žije sa mi v skr.lepšie. Som slobodný. Ale nie len to- lepšie sa mi dýcha, chodí, myslí... bez cigariet je mi fajn. Po prepočte som zatiaľ ušetril 350 eur, 100 hodín čistého času a nevyfajčil asi 1500 cíg. Ja viem, je to ešte slabota no verím, že vydržím už navždy. Takže aj to sa počíta.
Teší ma, že ma neotravuje ten dym. Dokonca mi to páchne a keď pri mne fajčia, smrdí to. Ešte nechodím do fajčiarskych priestorov a ani sa v buducnosti nechystám. Určite všetkým fajčiarom odporúčam prestať. A my nefajčiari vydržme to navždy!hou!Smile
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom" - Stránka 5 Empty Re: Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom"

Odoslať  janka,janka Po 22 máj 2023 - 14:53

Mous napísal:Zdravím Vás, tak bilancujem k téme. Po 3 mesiacoch abstinencie je to cítiť-žije sa mi v skr.lepšie. Som slobodný. Ale nie len to- lepšie sa mi dýcha, chodí, myslí... bez cigariet je mi fajn. Po prepočte som zatiaľ ušetril 350 eur, 100 hodín čistého času a nevyfajčil asi 1500 cíg. Ja viem, je to ešte slabota no verím, že vydržím už navždy. Takže aj to sa počíta.
Teší ma, že ma neotravuje ten dym. Dokonca mi to páchne a keď pri mne fajčia, smrdí to. Ešte nechodím do fajčiarskych priestorov a ani sa v buducnosti nechystám. Určite všetkým fajčiarom odporúčam prestať. A my nefajčiari vydržme to navždy!hou!Smile


fíha, to by som chcela dokazat, to si ako dokazal, je to velmi povzbudzujúce.
janka,janka
janka,janka
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 219
Reputácia Reputácia : 8
Dátum registrácie : 07.04.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Medotrygin, Stilnox +AP

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom" - Stránka 5 Empty Re: Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom"

Odoslať  Mous St 20 september 2023 - 13:56

Hlásim sa opäť v okienku abstinenta. Je to 29.týždňov, cca 200 dní čo nefajčím. Ušetril som 830eur a nevyfajcil asi 3400 cigariet. V podstate sa cítim dobre ako nefajčiar. Zvykám si na to, aj môj nos. Teší ma, že neotravujem tým druhých. Absťáky nemávam, i keď minule sa mi snívalo, že som fajčil. Počas dňa nezvyknem na cigarety myslieť. Deje sa to minimálne. Čo poviete, 830 eur je celkom dosť nie?dá sa za to kúpiť kadečo. Samozrejme,že je to stále krátka doba s týmto mojim nefajčením. Chcem vydržať navždy. Tiež vám držím palce v prestávaní.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, regina, Juraj, Saladin and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom" - Stránka 5 Empty Re: Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom"

Odoslať  Saladin St 20 september 2023 - 15:58

Hlavne tých peňazí by mi bolo ľúto. Naposledy som fajčil na výške a odftedy mi citareta vyslovene smrdí.. Pár krát som sa pokúsil zapáliť a potiahnúť si, ale nie, nedalo sa..

Chcel by som sa ale pochváliť alkoholovou abstinenciou (nebol som alkoholik). Je to ťažké hlavne v lete - také vychladené pivko by mi padlo. Ale nechcem. Bio-otec bol alkoholik. Deto dtto. Mám IMO gény, ktoré k tomu inklinujú. Prestal som, keď na mňa Mutter zavolala na Vianoce policajtov. Písal som o tom, ale zmazal som to (paranoidný som, no..) Mal som vtedy vypité, ale na moju obhajobu som bol tak nasr*tý, že by som bol spáchal určite nejaký trestný čin.. Potom som ešte otvoril starú whiskey, ktorú som si odkladal na neurčito a nalieval si na dno pohárika (pol litrovku som pil pol roka).. K tomu ešte nejaké to pivečko na Vianoce ap.. A od 2016 nepijem vôbec (skoro 8 rokov Shocked , bože ale to letí)..

https://www.youtube.com/watch?v=OP-00EwLdiU

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 520
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

regina likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom" - Stránka 5 Empty Re: Ako prestať fajčiť? "Odvykačka po mojom"

Odoslať  Lucas St 27 september 2023 - 20:23

No čo ja môžem povedať za seba, veruže ako som ľahko s tým začal, tak ťažko odvykal... najviac som fajčil na uzavretom oddelení psychiatrie, teda lepšie povedané pri druhom pobyte som tam začal (r.2015) a niekoľko rokov to šlo doslova na kamióny - nejak do roku 2020. Na oddelení som bol schopný vyfajčiť aj dve škatuľky.
Doma ma už držali na uzde do tých 10 denne. Ale najväčší prelom nastal práve v 2020, keď som už v dôsledku fajčenia mal veľké problémy s trávením, žalúdok bol nejak naopak, pridávali sa hnačky a tras nôh po pár šlukoch. I napriek tomu som mal problém prestať naraz. Znižoval som postupne, veľmi pomaličky. Potom asi po polročnej pauze opäť prišla silná chuť, našťastie po jednej cige má aj prešla...
Žalúdok sa dal dokopy a čiastočne i črevá. Samozrejme, ušetrené ostatné orgány. Za tých 5 minút miernej eufórie to ozaj nestojí.
Inak liečivo bupropion (NDRI) v iných krajinách pod značkou Zyban myslím sa zvykne používať na odvykanie od fajčenia (u nás maybe off-lable Elontril).
Nech nám teda abstinencia čo najdlhšie vydrží 😉
Lucas
Lucas
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 169
Reputácia Reputácia : 31
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 5 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore