Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

kava a kofein

Strana 11 z 14 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Ut 25 september 2018 - 22:17

Ahojte.

V súčasných dňoch to mám s kofeínom tak, že pijem 2 kávy denne (šálka s 1 kopcovou lyžičkou cukru). Konkrétne som to mal takto:
- piatok večer 1 šálka kávy (prerušenie abstinencie po 10 dňoch)
- sobota 2 šálky kávy
- nedeľa 1 šálka kávy ráno, 1 energeťák malý pooobede
- pondelok 2 šálky kávy
- utorok dnes 2 šálky kávy

Vyzerá to, že zatiaľ neprekračujem 180 mg kofeínu denne a zväčša som ho prijal v podobe dvoch šálok kávy (jedna ráno, jedna na obed). Budem sa usilovať z 2 šálok urobiť štandard a nenavyšovať. Neviem, či je to u mňa reálne, ale ako predsavzatie si to stanoviť musím. Niet inej cesty, keď už som s tým kofeínom nie na nule. V práci mi povedali, že 2 šálky je v pohode množstvo. Pravdupovediac, tie kolegyne, ktoré tam kávu pijú, tak tiež pijú vždy 2 šálky. Len ich obdivujem, že to tak už majú roky rokúce, a teda roky vydržali nenavyšovať. To je veľmi úctyhodné z môjho uhlu pohľadu. Chcem dúfať, že si s časovým odstupom budem môcť čoskoro povedať, že už aj ja si držím svoj zdraviu nezávadný štandard (resp. strop).

matej

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 11 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Ne 30 september 2018 - 17:10

Ahojte.

Zhruba od stredy som späť pri energeťákoch. Kupujem diskontnú značku (Clever) za 35 centov malá plechovka. Je pravdou, že zatiaľ som, čo sa týka príjmu kofeínu, na úrovni 3 malé plechovky denne, čiže asi 240 mg kofeínu plus cukor, farbivá a ďalšie chemické prísady. Skúšam túto úroveň, ktorá nie je úplne ok, momentálne akceptovať z dôvodu psychiky, no už teraz viem, že mojím dlhodobejším zámerom bude zredukovať počet malých plechoviek na 2 denne, teda najviac 500 ml (160 mg kofeínu plus chémia a cukor). Zatiaľ si to ponechávam v hľadáčiku, ale ak psychika nebude v poriadku, tak sa nútiť do 2 plechoviek nebudem, dám si vtedy aj tú tretiu.

Dnes v nedeľu som si načal prvú plechovku ešte len teraz o piatej večer. A myslím si, že ďalšie si už ani nebudem otvárať, takže dnes je v tejto veci trošku kvázi-resetový deň.

matej

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 11 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Dušan Ne 30 september 2018 - 19:20

Ahoj @Matej

opytam sa to laicky a naco je dobry ten kofein?
co mas z toho?a naco ho beres?
co vsetko obsahuje kefein?
a je pravda ze aj cuker ma co hovorit do energie,povzbudzovania?

ja ked si chcem urobit naladu,ci povzbudzovak do cinosti vypijem aj 12 salok ,co jest zhruba liter kavy /den,
a ci mi to neco dava asi len ta myslienka,ze popijem pofajcim a idem,

energetaky,to nejako nesledujem,ja len od smadu a ze ci mi to neco dava,nuz neviem,

co sa tyka tichto povzbudzovacov chcem pocut tvoj nazor ake mas skusenosti,ak nebude vadit
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Anonymný Ne 30 september 2018 - 22:29

Tiez pijem vela kavy.
Energetaky naviac obsahuju cukor, teda ak nie su bez cukru cize dalsia energia
a hlavne taurin co je udajne zdraviu velmi prospesna latka a dodava energiu,
zlepsuje sustredenie atd.
Uz ich ale nepijem, pretoze je to v podstate chemicke svinstvo.
Ale zas vacsina potravin v dnesnej dobe je svinstvo.
Anonymous
Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej St 3 október 2018 - 19:43

Ahoj @fajny winking

Všimol som si, že Tvoje ochorenie je skôr psychotického, plusového charakteru, zatiaľ čo mne sa diagnóza prejavuje skôr v afektivite, teda v náladách, neurózach, emočnej labilite. Inými slovami, balancujem ustavične raz na pokraji depresívneho zrútenia, inokedy lietam do výšin nekritickej veselosti. Ty mi prídeš akýsi stabilný, jednaký, akoby si mal v podstate stabilnú náladu, a problémy sa Ti rysujú skôr v myslení, myšlienkach, hlasoch. Z tohto nášho vzájomného porovnania teda vyplynie teraz moja odpoveď na otázku energeťákov a kofeínu. Kofeín má úžasnú schopnosť korigovať náladu a obzvlášť s hyperaktivizujúcimi farbivami, ktoré obsahujú energeťáky, a teda aj s konzervantami a zdrojmi fenylalanínu i s taurínom mimoriadne silno ovplyvňuje náladu u tých ľudí, ktorí ju majú z nejakého dôvodu nestálu. Ty, ak si emočne stály, tak viem celkom dobre pochopiť, že si dáš liter a pol kávy za deň len na spôsob pitného režimu alebo pre chuť. A povzbudí Ťa to len trochu, nie výrazne, ako si aj písal, že si vieš predstaviť bez kávy život, ak by to bolo nevyhnutné. U mňa, ktorému emočná labilita lieta z jedného pólu do opačného, tie chemické molekuly v spolupráci s cukrom vystreľujú náladu do proaktívnej, veselej. Zvýšia mi aj odolnosť voči stresu, viacej zvládnem. Nejde len o púhu únavu a jej korigovanie zablokovaním adenozínových receptorov, na to stačí aj obyčajný tabletkový kofeín. Ale to, čo je v energeťáku (teda farbivá, zdroje fenylalanínu, cukor, taurín, konzervanty) vedia účinnosť kofeínu zefektívniť a znásobiť. Isto, mnoho je len v hlave, mnoho je len v cukre. Ale chemické vlastnosti fenylalanínu, taurínu v kombinácii s kofeínom a farbivami, ktoré sú už štúdiami usvedčené, že podporujú hyperaktivitu u detí a mládeže, tak tieto chemické vlastnosti sú celkom dobre už zdokumentované a preukázané. Takže nie všetko je len o sugescii a placebo efekte.

Samozrejme, čím je človek náladovo stabilnejší, alebo citovo plochší, tým má energeťák naňho zanedbateľnejší vplyv. Takému človeku proste stačí káva na ľahké povzbudenie do činnosti a hlavne na odstránenie únavy trebárs z liekov. V prípade emočne veľmi nestáleho a afektívne-chorého človeka je pitie energeťáku už skôr o zreteľnejších, viditeľnejších benefitoch.

matej
Super!

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 11 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Hulk DF 365 1 St 3 október 2018 - 21:18

Ahoj @Matej

Z toho čo som sa dočítal tak aj náladovosť má rôzne formy ,nazvem to ...
Raz som bol u doktorky a spomenul som pri rozhovore s ňou, že som opomenul moju frazu a to "že nemám na to náladu",dodnes si pamätám ako zareagovala a neskorej mi predpisala depakine chrono 500mg, síce som sa čudoval,ale užíval,ale v podstate ten liek som nepotreboval a ani nepotrebujem, pretože za tú tobu čo som ho užíval, nemal žiaden efekt,i bez neho mám náladu takú akú mám, snažím sa byť optimisticky,realne,pozitivne naladený, čo sa mi aj darí, nepamätám sa, že by som bol nejako nalodovo emočne sklesly... náladu ja spajam väčšinou s chcenim, chuťou do činnosti,co sa týka emócií, tam to nehrá žiadnu rolu, pretože emočne si myslím, že som dosť silný a odolný a emócie aj tie pozitívne, nedávam verejnosti až tak najavo,asi zlozvyk,samozrejme smrt môjho otca je výnimka,tam som bol smutný celý týždeň,dva.

Vidím že máš zmapovaný kofeín s cukrom, čo je asi pre teba dost dôležité, nakoľko máš tu dia.ktora mení stavy či nálady,a bez povzbudzovacou si nevieš predstavit pozitivne naladenie ,žitie, i ked si podla mna zijes celkom solidne,čo o tebe viem, sú to tuším depresie,oprav ma ak sa mýlim,a tak isto pocitove stavy,u teba tá flash, rád by som ťa niekam naviedol či napomohol k zlepšeniu, ale nie som mag čo by luskol prstom a hneď by sa ti ulavilo,nie som ani liečiteľ,len jeho pacient ako aj my ostatní,

Nuž len dopriat k naladovosti to naj,treba zmyslat veci pozitívne a realisticky či optimisticky,nepripustit si nejakeho trvaleho negativneho raka.

Ešte rozmýšľam, že jak mi padol režim,program, či nemôžu za to lieky, ktoré som vysadil, musím sa nad týmto pouvažovať,a urobiť rozhodnutie.

Spozdravom anti/fajny
Hulk DF 365 1
Hulk DF 365 1
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 183
Reputácia Reputácia : 28
Dátum registrácie : 18.07.2018
Vek : 45

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 +
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR,Cisordinol,Depakine chrono,Stilnox

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej So 13 október 2018 - 10:47

V momentálnom týždni som to mal s povzbudzovákmi neúspešné. Totiž okolo utorka som siahol po bezcukrových diétnych energeťákoch a, žiaľ, nezaberali, nastúpilo depresívne ladenie, ktoré behom stredy prešlo do úzkostí a otvorenej depresie. V štvrtok som sa vrátil k cukrovým energeťákom, v stredu a štvrtok som pil a jedol premrštené sladké nápoje a jedlá, pretože som sa na základe utorka domnieval, že ten cukor je predsa len veľmi dôležitý a že z veľkej časti asi aj on zodpovedá za zlepšenie môjho stavu v čase pitia sladkých energeťákov. Žiaľ, mýlil som sa, a premrštené sladké nápoje mi vo všeobecnosti nepomohli a moja depresivita sa zhoršovala. V piatok som mal 3 sladké energeťáky bez premršteného iného sladkého, ... žiaľ, nezabrali. Dnes som iba na káve, včera večer po ôsmej som si dal jednu šálku kávy, tá ma kupodivu trochu prebrala a zlepšila mi moje psychické prežívanie. Možno ale aj preto, že som už nebol vystavený negatívnym podnetom a stresom, ale som bol v pokoji u seba doma. Dnes mi zatiaľ káva stačí, energeťáky som si na víkend vlastne ani nekúpil.

Trochu sa bojím, že či nie je pre mňa naozaj tých 15 mg escitilu málo - predsa len som bol roky na dvadsiatke a neviem,... trošku mám dojem, že veci boli lepšie. Ale môže to byť len zdanie. Aj by som súhlasil s výmenou za nejaké silnejšie antidepresívum. V štvrtok, keď mi bolo zle, som zo zúfalstva volal doktorke, ale, žiaľ, najbližší termín mala voľný až 22. októbra, takže ešte niečo vyše týždňa musím vydržať. Potom sa jej zverím a budem dúfať v nejaký efektívny zásah do farmakoterapie.

matej
Embarassed

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 11 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Ne 14 október 2018 - 10:04

V tento víkend fičím len na kávičkach, dávam si instantnú Nescafé Gold, 1 a pol lyžičky. Plus deci a pol mlieka, žiadny cukor. To mlieko mi ju urobí dostatočne dobre chutnou, takže zatiaľ mi to chutí aj bez cukru. Na vitalitu a zlepšenie nálady mi to trošku teraz zaberá. Do budúcna by som chcel nejakú kvalitnejšiu kávu balíčkovú neinstantnú a kúpiť si zariadenie French Press, ktorým sa kvalitný nerozpustný druh kávy pripravuje oveľa zdravšie a chutnejšie vraj. Z Nescafé ma totiž občas bolí žalúdok, je pravdepodobne príliš kyslá a nechutí mi tak, ako keď mi kolegyne z našej firemnej kaviarne pripravia svoju značkovú nerozpustnú verziu na ich stroji. Tá mi žalúdok zatiaľ nikdy nedráždila a mám pocit, že ma aktivizovala podobným štýlom ako energeťák, čo je na zamyslenie. Ale toto posledné prirovnanie nemám ešte dostatočne preskúmané, takže sa môžem vskutku mýliť. Smile

matej
Cool

kava a kofein - Stránka 11 Cafe10

Sun 1

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 11 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Ut 16 október 2018 - 23:49

V pondelok som si opäť kúpil tabletky Cofi-Tabs. V ten deň som mal ráno jednu, po zjedení obeda druhú... čiže dohromady som v pondelok prijal 200 mg kofeínu. Dnes som si dal ráno jednu, po obede druhú a večer tretiu, čo by mohol byť taký model, ako si to môžem dávať aj v ďalších dňoch. Značí to 300 mg kofeínu, čo je podľa etikety maximálne dávkovanie, ktoré výrobcovia doporučujú. Nedávam síce energeťákom a kávam stopku, iba prestávku. Uf

Keď sa na to pozriem z nadhľadu, tak dlhodobo tie 3 metódy príjmu kofeínu (energeťák, káva, tabletka) striedam. Pretty good V podstate neúmyselne, neplánovane, ale myslím si osobne, že je to aj dobre, že sa to strieda. Resp. je dobré, že nepijem tie energeťáky stále a furt, ale po zopár dňoch siahnem po káve alebo tabletke a od drinkov si dám pokoj. Pre porovnanie, trebárs v roku 2014 som dokázal piť 3 plechovky každý deň po dobu aj pol roka. Embarassed Takou zdravotnou záťažou v súčasnosti už svoju telesnú schránku neviem drancovať, lebo proste nevydržím pri jednom spôsobe príjmu kofeínu dlhšiu dobu. Yes

matej
Ďakujem

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 11 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej So 27 október 2018 - 18:23

Prečítal som v uplynulých dňoch nejaké články o káve a dozvedel som sa z rozhovorov od odborníkov na kávu nasledujúce fakty, ktoré pre mňa neboli samozrejmé:

- instantná káva je kvalitatívne čo do chemického zloženia a spracovania podobná nerozpustnej
- instantná káva obsahuje obdobné množstvo antioxidantov ako nerozpustné verzie (približne asi 200 rôznych molekúl)
- pridanie mlieka do kávy (či už instantnej, alebo nerozpustnej) neznižuje vstrebateľnosť antioxidantov
- instantná káva obsahuje menej kofeínu, než nerozpustné verzie... šálka pressa vie mať aj 100-120 mg, instantná Nescafé trebárs najviac 70-80 mg

Všetky tieto fakty ma zaujali, a ak sú skutočne pravdivé, tak ma to veľmi teší. Lebo hoci je instantná chuťovo oveľa na tom horšie, než nerozpustné verzie, kvalitatívne chemicky je porovnateľná a antioxidantov sa mi dostane v dobrej miere. Takže ak mi nevadí tá menej kvalitná chuť, tak zdravotné benefity kávy si užívať môžem(e) aj pri instantnej verzii. Smile

cheers

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 11 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  rasto So 29 december 2018 - 12:16

ja stale pijem 4 az 5 kav denne v tom sa nic nezmenilo akurat som si zacal davat 3 lizicky cukru do salky niejako mi ten cukor po dlhom case zacal chybat co neni moc zdrave ale ked to s cukrom lepsie chutí.
rasto
rasto
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 508
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 18.10.2015
Bydlisko Bydlisko : stredne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: f20
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 11 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Ne 30 december 2018 - 9:34

Wau, 3 lyžičky cukru do jednej šálky. Shocked Shocked Shocked

Ja si dávam asi trištvrte jednej lyžičky, zhruba 4 až 5 gramov. A už aj pri tejto dávke mi to príde značne sladké. Ale je pravda, že si dám do šálky vždy aj pol deci mlieka, takže to tú horkú chuť mi rozriedi aj bez ďalších dávok cukru. Pretty good

Poklona

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 11 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Strana 11 z 14 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore