Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Průvodce vysazovaním léků

Strana 14 z 17 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  opadané lístie Ne 3 apríl 2016 - 8:42

priznam sa, tiez by som chcel znizit davku antipsychotik, ale zatial to nie je mozne. uzivam dvoje- invegu a zyprexu (pisem zyprexu, lebo pod tymto nazvom kazdy pozna olanzapin). dobuducna by som chcel uzivat iba jedno AP, ale neviem, ktore by bolo vhodnejsie. zyprexa mi vyhovuje zo vsetkych antipsychotik najviac, citim sa na nej asi najlepsie, aj vdaka nej spim. invega zase menej tlmi, cize clovek by mohol byt na nej aktivnejsi, ale zase je slabsia a myslim, ze ja urcitu davku sedacie potrebujem. hned by som si vybral ako AP zyprexu, ale bojim sa stale toho rizika diabetu. budem sa o tom radit s doktorkou, ale ako viete, psychiatri maju tendenciu vedlajsie ucinky liekov zlahcovat. uvidime...
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Matej Ne 3 apríl 2016 - 10:59

Rozmýšľal som, že či reku to riziko diabetu pri olanzapíne nekoreluje s faktom, že sa pri tomto AP prudko priberá (?). Ak hej, tak potom by teoreticky stačilo sa držať optimálnej alebo rozumnej hmotnosti, čím by riziko cukrovky nebolo ani pri olanzapíne významné. Je to taká moja úvaha, neviem či správna. To, že sa na zyprexe cítiš najlepšie, to svedčí, že by stála za to riziko. Len teda otázkou je úspešnosť boja o rozumnú hmotnosť. Smile

Držím prstiská, Lístie! dancing

***

Momentálne som presvedčený, že moju únavu spôsobujú lieky. Pre mnohých z Vás je to samozrejmé, že je to tak, ale ja som stále akosi veril, že to má nejaké iné príčiny, že veď Invega a a Escitil musia skôr prejasňovať výkon, a nie tlmiť. Ale som pozoroval dlhšiu dobu, že som veľmi čerstvý ráno aj bez energeťáku a kofoly, ale po zhruba 20 minútach od návalu Escitilo-Invegovo-Orfirilovo-Acutilovo-Kudzovej rannej dávky cítim značnú ospalosť. A to aj napriek následnému energeťáku. Takže ak znižovať lieky, tak len na základe argumentu, že či by mi reku nepomohli k menšej únave a menšej spavosti. V tejto chvíli neviem povedať, ktorý z tých liekov ma tlmí najviac. Vo svojom živote by som chcel znížiť asi len Invegu a zrušiť Orfiril, čiže len touto cestou sa pokúšať o menšiu ospalosť. Na Escitil by som si nemal siahať, lebo emočné a "úzkostné" zdravie je pre mňa rozhodujúce. No ale aj tak to vidím na dlhú trať. Zajtra si pôjdem len po recept a budem užívať všetko po starom. Voľakedy do leta skúsim s dr. vysadiť Orfiril, ak mi to dovolí, čo je už teraz otázne, lebo náhle menila názor. A potom asi budem až do konca roka 2016 brať Invegu 6 a Escitil 15 (+ Acutil, +Kudzu, +Kofex). Neviem, akým spôsobom by som argumentoval doktorke pri žiadosti znížiť Invegu. Mám z nej v súčasnosti už pocit, že len tak ľahko nemanipuluje s liekmi podľa vôle pacienta. very sad3 Pri výmene Xeplionu som mal ešte šťastie asi, ale pri zrušení Orfirilu je to samá strasť.

A možno keď vysadím Orfiril, tak únava už bude oveľa menšia. Ktovie. Nedá sa to všetko v jednom príspevku naplánovať. Uvidím, čo prinesie čas a okolnosti. Very Happy Ďakujem za prečítanie mojej krátkej úvahy. Laughing

matej
Ambulance

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  opadané lístie Ne 3 apríl 2016 - 11:20

dakujem za prstiska, Matej. winking

uvazujes celkom dobre o vztahu zvysenia hmotnosti a cukrovky, ale je to prave tak, ze cukrovka moze vzniknut aj nezavisle od priberania. aj pri inych AP je toto riziko, ale riziko cukrovky pri olanzapine je vyssie ako pri inych AP. to riziko je ale asi pomerne nizke.

rozumiem Tvojim starostiam s unavou. mna napriklad escitalopram vobec nepovzbudzoval, ale skor tlmil. invega ma, naopak, vobec netlmi, ale ani nepovzbudzuje. myslim, ze u Teba by mohol byt za ten utlm zodpovedny orfiril. mozes si ho mozno zase skusit davat vecer a uvidis ci to bude nejaky rozdiel.

tiez drzim palce, nech sa to s tou unavou nejako vyriesi.
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  CHINAMAN Po 4 apríl 2016 - 22:11

Moja mudr. tvrdí: 98% schizo pacientov neberie lieky resp. samovoľne vysadzuje atď a len 2% sa liečia a sú na liekoch aj 6 a viac rokov a dokážu napr. vyštudovať VŠ! Nemocnice sú preplnené aj vďaka "nezodpovednej" liečbe zo strany pacienta.
CHINAMAN
CHINAMAN
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 567
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 23.01.2016
Vek : 33
Bydlisko Bydlisko : ŽILINA

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, kventiax, escitalopram, akineton, nebilet

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Tuto Ut 5 apríl 2016 - 0:45

Ahoj Candy.
Netuším, či sú tie percentá až také vysoké, ale v podstate som počul o tom istom. Mozog nebolí, tak je ťažké rozoznať či už to je "cez čiaru". U mňa sa stávalo, že som si nárazovo vysadil lieky. Bolo to však až potom, keď som niekoľko dní nespal, a teda vlastne mi to non stop prerušilo terapeutické hladiny liekov a tak obvykle, pomaly smeroval k akútnemu... Maj sa pekne! Tuto
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4780
Reputácia Reputácia : 771
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Jaro.BludnySlovak Ut 5 apríl 2016 - 11:14

Ja som rad to,ze od poslednej nastevi nepocnice teda hospitalizaci mi ubehlo uz 3roky a to som rad ze som nejak stabilizovany a to uz od tej nemocnice beriem 3roky inekciu do zadku Xeplion as do teraz som mal 100mg xeplionu teraz mi doktor upravil na 75mg xeplionu lebo uz som ani celkovo nezvladal tych 100mg xeplionu brat ale to uz 3mesiace co som mal 75mg teda 3 krat,teraz ma caka dalsia co by som bol rad keby naberem aj na 75mg xeplionu definitivne stabilizovany stav co je zatial otazne????lebo minuli rok sme to skusali teda pravda len na mne 75mg a stavi sa mi zhorsili a vratili sme sa po dvoch 75mg xeplionu naspat k 100mg miligramov a teraz uz idem na 4inekciu 75mg co zatial zvladam aj ked su malicke vikivy,len som dohodnuty s doktorom ze prinajhorsiom bi mi dosadil nejake lieky ja by som ich bral ako rezervu teda keby sa mi zhorsovalo,lebo po tych rokoch od zaciatku ochorenia uz aj poctatne stiham niekedy zachitit ze uz je zle ale aj to prechadza, tak take lieky v rezerve potrebovat mozno budem?,to co chcem je aby mi bolo dobre stale aj iba na 75mg xeplionu co je aj vela miligramov oproti 100mg mi presli na 75mg xeplionu neziaduce ucinky teda sa to zregulovalo a nechcem ist naspet na 100mg taku davku uz nepotrebujem ani by som hu nezvladol,ako hovorim v pripade sa dosadia tabletky do rezervy.Na tom som teraz ja celkovo
Jaro.BludnySlovak
Jaro.BludnySlovak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 152
Reputácia Reputácia : 22
Dátum registrácie : 26.03.2016
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  regina St 6 apríl 2016 - 17:46

Dnes som bola u psychologicky, vravela som jej o Jožinovom znižovaní a o tom, že ma to dosť vzalo, že je teraz hospitalizovaný, pretože tiež som na znízených dávklach. Ona mi na to povedala, že ved, ked ste vy takto dobre, tak sa nemusite bat, aj ked mate nizsie dávky, ved to zvládate aj s tými vykyvami, čo sem-tam su. Videla ma, prebrali sme, čo so mnou kedy zamávalo a týmto jej vyhlásením ma na záver potešila a povzbudila.
regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 643
Reputácia Reputácia : 291
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  ester St 6 apríl 2016 - 19:57

Regi a bola si už tak úplne že bez liekov? že si si či už sama vysadila alebo teda pod dohľadom doktorky? Pretože sa zamýšľam nad Candyho príspevkom, totiž moja doktorka to tiež tak vníma, že jednoducho si pacienti vysádzajú lieky a jej pohľad na to je taký, že po návrate späť na medikamentóznu liečbu sa spravidla pacientom lieky musia zvýšiť oproti predchádzajúcej liečbe... len ma to proste zaujíma ako človeka, lebo ja som tak nejak dopadla...
ester
ester
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 374
Reputácia Reputácia : 54
Dátum registrácie : 28.04.2014

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  ester St 6 apríl 2016 - 20:00

Tiež mi inak Jožko nejde z hlavy, každý deň na neho myslím... ani by ma nenapadlo, že to takto skončí...
Rozhodla som sa, že budem tiež chodiť ku psychologičke pravidelne. Teda ešte som bola len 1x Very Happy
ester
ester
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 374
Reputácia Reputácia : 54
Dátum registrácie : 28.04.2014

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  regina Št 7 apríl 2016 - 15:57

ester napísala:
"Regi a bola si už tak úplne že bez liekov? že si si či už sama vysadila alebo teda pod dohľadom doktorky?"

V období po prvej hospitalizácii, kedy mi vedlajsie ucinky AP sposobovali velké problémy, sme spoločne s psychiatričkou vysadili antipsychotiká a bola som len na jednom antidepresíve. Podla potreby ked ma nieco vytočilo som si cez den dala Lexaurin a na noc Hypnogen. V tom čase som mala 3 a 10-ročné deti a pracovala som. Šlo to tak v pohode 5 rokov. Potom prišlo ťažké obdobie v práci, fakt strááášne veľa roboty na moju hlavu a s tým spojeného stresu. Skončila som hospitalizovaná. Vtedy mi v nemocnici povedali, že bolo chybou, že som nebrala antipsychotiká.
Spúšťač však bol úplne zrejme ten veľký stres v práci.
Lenže – potom som fakt roky rokúce brala AP a AD pravidelne podla predpisu a ataky sa aj tak vracali. Spúšťal ich vždy stres, až som s prácou sekla. Odvtedy akoby uťal, vďakabohu žiadna hospitalizácia a dávky liekov som po pár rokoch začala znižovať až som sa dostala na terajšiu udržiavaciu nízku dávku antipsychotika a antidepresíva.
Celé to zlepšenie pripisujem mojmu terajsiemu pokojnému spôsobu života. Síce žiadna práca, no ani žiadny stres, voľný harmonogram dna, ktorý prisposobujem svojmu zdrav. stavu, dostatok odpočinku a spánku. Akonáhle sa v mojom okolí niečo "udeje", naruší to moju labilnú psychiku a prídu výkyvy nálad, ktoré vsak odvtedy, čo nepracujem zvladam Hypnogenom, Diazepamom alebo Lexaurinom.
Keby som nebola na inv. dochodku, ale pracovala, možno by to bolo síce finančne lepšie, no zdravotne iste nie. Nestačili by mi ani tieto dávky liekov a výkyvy či ataky by boli častejšie. Myslím, že znižovať či vysadzovať sa dá a môže, avšak len ak človek eliminuje stres, keď už ho nevie zvládať jeho psychika.
regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 643
Reputácia Reputácia : 291
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  Matej So 9 apríl 2016 - 11:56

Už asi 17. deň beriem Orfiril 500vku ráno (namiesto večera). Odkedy to takto činím, tak som nevynechal ani jednu dávku, takže tento krok sa ukazuje ako úspešný. Myslím, že v súčasnosti by mi už namerali hladinu valproátu advekvátnu užívaniu 500 mg orfirilu denne. Bol som u psychiatričky včera, resp. len u sestričky. Tá mi dala recepty opäť na 2 mesiace, takže idem na kontrolu až niekedy v júni. Možno vtedy mi budú brať aj krv, ale sestrička už vopred predpokladá, že v júni asi nebude psychiatrička v ambulancii. Neviem, kde bude. Takže vysadenie Orfirilu je momentálne v nedohľadne. V súčasných dňoch ma to však až tak neopantáva našťastie, nakoľko užívanie Orfirilu ráno ma už neobťažuje. Dokonca mám trochu pocit, že ho potrebujem resp. že mi trošku pomáha. Zosilňuje účinky invegy a escitilu, čo podľa "internetu" má medzi svojimi schopnosťami. Možno aj vďaka tomu pomerne slabšie AP, ako je Invega, ma dokáže už v sile šiestich miligramov držať stabilizovaného. Takže vlastne paráda. Smile

Okrem Invegy, Escitilu a Orfirilu ešte si pravidelne dávam Acutil (doplnok výživy na kognitívne schopnosti, ginko), ďalej vždy po solárku betakarotén, ďalej Kofex (tabletkový kofeín). A to je všetko. V súčasnosti neplánujem rušenie niektorého z týchto liekov alebo doplnkov. Považujem to za akési optimum, ktoré mi umožňuje fungovať a podobať sa čiastočne zdravým ľuďom. very sad3

spolupacient matej
Smile

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Průvodce vysazovaním léků - Stránka 14 Empty Re: Průvodce vysazovaním léků

Odoslať  opadané lístie Št 14 apríl 2016 - 14:10

pisal som tu prispevok ohladne svojej liecby, ale zmazal som ho, lebo som sa citil hlupo. to zmazanie mi prepacte, nie je to otazka nedovery.
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 14 z 17 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore