Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Radosť z pohybu

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Radosť z pohybu

Odoslať  Tuto Ne 26 september 2010 - 4:42

Ako ste na tom s chuťou do pohybovej aktivity? Patríte k tým aktívnym čo športujú pravidelne, ráno si zacvičia k budíčku?

Ja som bývalý športovec, ale priznám sa s chuťou do cvičenia je to teraz so mnou biednejšie ako kedysi. Občas si síce zamávam činkami, ponaťahujem šľachy, idem rýchlou chôdzou na dlhšiu prechádzku.

Viem, že v chorobe to tak celkom neväzí. Kedysi som aj napriek liekom aj vážnejším stavom si pravidelne užíval radosti z športovej aktivity. Hral som sálový futbal, cvičil bojové umenia, navštevoval fitko. Oproti minulosti si však teraz pripadám ako taká rozchodená bačkora. Nielenže som pribral skoro 25kg, ale navyše sa mi s tým nechce nič robiť. Hlavné čo je - chýba motivácia.

Moje naberanie sa začalo zoznámením s mojou ex-manželkou. Pohodlný život mi nebadane prihadzoval kilá na váhe. Moja ex naberala so mnou, tak mi to nepripadalo tak hrozné. Teraz však som sám a uvedomujem si čo mi tých 7 rokov vzalo. Dalo by sa to zhrnúť pod kondíciu, vytrvalosť, silu, ohybnosť a obratnosť.

Verím, že v sebe nájdem silu a chuť zmeniť to. Rozumné športovanie má významný psychohygienický účinok a spolu s umierneným stravovaním sa dajú so zdravým aj vzhľadom dajú robiť zázraky.

Držím palce nielen sebe, ale aj vám, aby ste zaradili pohybovú aktivitu do svojho denného programu.


Naposledy upravil Tuto dňa Po 5 október 2015 - 17:21, celkom upravené 1 krát.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  Ivan Ne 26 september 2010 - 11:26

Už v detstve bol šport hlavným artiklom trávenia voľného času. Behali sme okolo činžiaku, skákali do pieskoviska, hrali futbal a hokej,neskôr som robil závodne cyklistiku, dostal sa do vrcholového strediska mládeže a v hlave mal ídeu dostať sa na olympijské hry v Moskve. Nevyšlo to. Z ničoho nič som srtratil kondíciu,v plnom tréningu. Myslel som si že to je pretrénovanosťou, ale neskôr som pochopil že nie. Už vtedy sa začala prejavovať fyzická časť mojej choroby. Nakoniec som so závodením musel prestať, lebo mi zistili šelest na srdci a to sa nezlučovalo s normami pretekárskej cyklistiky.
Fyzická indispozícia sa následne prejavila aj na hodinách telesnej výchovy, kde som proste nevládal a z vrcholového športovca sa stal odpadlík.
Asi po desiatich rokoch som sa k športu vrátil, keď som stretol kamaráta z cyklistiky v autobuse, ktorý si práve niesol čerstvo kúpený rám bicykla z Rakúska. Dali sme reč a začali bicyklovať. založil som triatlonový oddiel a trénoval s niekoľkými chlapcami na preteky.
Osobne som sa zúčastnil len dvoch pretekov, pretože zdravie ma nepustilo. Bolesti žalúdka a rýchla vyčerpateľnosť mi v tom bránili. a tak som sa tomu venoval už len ako manager klubu. Nakoniec sa klub rozpadol, nakoľko sa všetcia pretekári rozutekali do sveta a mne sa s novými už nechcelo zaoberať. Celý deň mi zabrala práca, tak že na iné som už nemal chuť.
na šport som ale úplne nezanevrel, aj keď posledné dva roky to bola kvôli totálnej fyzickej indispozícii bieda. O tom svedčí aj táto moja stránka, kde som registroval akcie http://cykloturistika.webgarden.cz/.
Tento rok som bol len týždeň pri Lipne, kde som najazdil asi 200 km. Inak chodím denne, okrem zimy do roboty na bicykli, čo mám asi 7 km denne.

Ivan
Ivan
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 211
Reputácia Reputácia : 1
Dátum registrácie : 13.09.2010

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://psychiatria.nazory.eu/
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  Tuto Ne 26 september 2010 - 14:19

RE: Ivan

Denne 7 km na bicykmi je pekné. Dobre si trochu udržiavať kondičku.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  Ivan Po 27 september 2010 - 3:41

Maximum čo som urobil za deň na bicykli bolo 307 km. Bol to Rock FM mratón. Nie je to nič výnimočné pokiaľ je človek trénovaný, ale ja som pred tým nesedel dva roky na bicykli, len čo som si pred maratónom týždeň zabicykloval.
Ivan
Ivan
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 211
Reputácia Reputácia : 1
Dátum registrácie : 13.09.2010

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://psychiatria.nazory.eu/
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  Ivanko St 11 január 2012 - 11:23

No tak napr ja mám denne pohyb, možno aj preto nepriberám na hmotnosti, ale zároveň z neho už zase až takú radosť nemám.No myslím si že to nie je až také neobvyklé, málokto má radosť z nejakej námahy alebo sa mýlim? Question
Ivanko
Ivanko
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 64
Reputácia Reputácia : 7
Dátum registrácie : 17.12.2010
Bydlisko Bydlisko : Bratislava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  historik Št 20 jún 2013 - 15:25

V ostatnom čase sa mi darí cvičiť. Ani sa mi až tak veľmi nechce, ale ide to. A potom som so sebou spokojný, že som tie cviky zvládol. flower Teraz pri výške 178 cm mám hmotnosť 75 kg, takže dalo by sa povedať, že je ideálna. Ba dokonca ešte by som mohol aj pribrať. Ale postavu rozhodne nemám ideálnu. Dosť sa mi táto skutočnosť nepáči, takže s tým chcem niečo urobiť. A pred týmto Serdolectom som bol liečený Risperdalom Constou 50 mg. A vtedy som vážil len 66 kg. 

Aj som pár dní skúšal behať za obcou, v ktorej bývam. Ale v záhrade sa mi vôbec nechce pracovať. To mi ide skutočne ťažko. Takže je to tak, že cvičiť sa mi veľmi nechce, ale dá sa to a v ostatnom čase sa snažím. it is perfect
historik
historik
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 360
Reputácia Reputácia : 78
Dátum registrácie : 18.04.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  Matej So 13 júl 2013 - 22:09

Gratulujem, historik, k Tvojej ideálnej váhe! Máš rovnakú výšku ako ja, a tiež by som chcel mať tých 75 kg. Ešte musím kusisko vybojovať, teda nejakých 8 posledných kíl.

Čo sa týka témy o radosti z pohybu - nejak som oťapel, čo sa týka cvičenia na rotopede, fitka, či elipťáku. Teraz sa venujem len jednému pohybu, ktorý mám veľmi rád, a to sú prechádzky. Páči sa mi ísť po meste, mať sluchátka a kráčať 2 až 3 hodinky bezcieľne hore-dole. Spáli sa dosť kilojoulov, a pritom ma to baví.

Len je to náročné na čas a v horkách mi hrozí úpal, čo sa mi už aj stalo v tento rok asi pred 2 týždňami. affraid 

matej
dancing

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Radosť z pohybu Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  historik So 13 júl 2013 - 23:10

Ďakujem, Matej! Very Happy No ja by som chcel mať o niečo vyššiu hmotnosť, než mám teraz. Rád by som nadobudol svalovú hmotu. Chcel by som byť korpulentným svalnatým chlapom, lebo takú mužskú postavu považujem za ideálnu. Treba cvičiť... V ostatnom čase sa mi to celkom pekne darí. Aj dnes som cvičil doma, hoci menej, ako obvykle, a okrem toho som si zabehal. Moja trasa tam a naspäť dokopy činí asi 1km. Ale teraz nesmiem dvíhať činky, robiť kliky ani nič také, čo by mi zaťažilo ľavú ruku. To preto, že si liečim to zápästie. Tak zatiaľ robím iné cviky. V ostatných dňoch sa mi, našťastie vrátila motivácia robiť mnohé činnosti a aj cvičiť. Z toho mám veľkú radosť. jumping2 
historik
historik
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 360
Reputácia Reputácia : 78
Dátum registrácie : 18.04.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  Tuto Št 28 máj 2015 - 23:02

Prešiel takmer rok od posledného príspevku tejto témy a u mňa sa aj napriek všetkému nič nezmenilo. Môj cvičebný režim prakticky neexistuje, obmedzuje sa v max. prechádzka a práca na záhrade. Po stránke športu je to u mňa jednoducho "bieda".

A ako ste na tom vy? Zaznamenali ste v svojej kondičke zaslúžené  pozitívne zmeny?

Radosť z pohybu RcnKzRLXi
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  Matej Pi 29 máj 2015 - 11:48

Tuto napísal:A ako ste na tom vy? Zaznamenali ste v svojej kondičke zaslúžené  pozitívne zmeny?

Musím sa priznať, že ja nie. Za 2 roky som nebol schopný výraznejšie a pravidelnejšie cvičiť, ba ani kontinuálne dodržiavať limit prijatej energie tak, aby som účinne chudol. Skrátka moja kondička je slabá a celkovo som nijak nepokročil. scared2

Pravdupovediac, je mi to zaťažko. Najviac mi prekáža, že sa pri tom cvičení potím, čo mi spôsobuje tlak sa neustále sprchovať. To ma stresuje, pretože to zaberá kopec času. Zdá sa mi to neúmerné, že 10 minút cvičím, ešte sa namáham a už musím ísť kvôli tomu do sprchy. Toto mi vadí na tom viacej, než samotná námaha. Boj s únavou je následne na druhom mieste. very sad3 Tiež mi vadí, že pri klasickom cvičení s vlastnou váhou sa spaľuje nesmierne málo energie na to, aby sa mi dobre chudlo (rádovo iba v stovkách kJ). Mám vedomosť, že len kardiocvičenie je účinné na chudnutie (rádovo v tisícoch kJ). Takže sa cítim pri tvorbe svaloviny demotivovaný. Embarassed A nepomáha mi na to ani myšlienka, že svaly sú po vybudovaní "hladné" a zjedia viacej energie, čím navyšujú celkový bazálny metabolizmus. indifferent

To je sumár toho, prečo je mi zaťažko cvičiť.

Naopak, teším sa, že môžem začať takmer s minimálnym úsilím a s ľahkými cvikmi pri málo opakovaniach, a postupne si kondičku rozvíjať navyšovaním opakovaní a záťaže. To sa mi páči a vytvára solídny podklad pre moju budúcu snahu začať pravidelne cvičiť. Skrátka v duchu hesla: Lepšie málo, ako nič. it is perfect

Je to zvláštne, ale ja sa cítim najlepšie v tele, ktoré je veľmi chudé ako vyžla a nemá takmer žiadnu svalovinu. Teda v takom tele, aké som vždy mal odmalička, až kým som na Zyprexe nepribral. Je mi cudzie mať svalnaté "testosterónové" telo. Viem, že ženám by som sa asi viacej vtedy páčil, no neviem či by som sa cítil ja sám vo svojom tele príjemne. Našťastie je táto úvaha príliš hypotetická, než aby ma reálne zaťažovala. Je veľmi totiž nepravdepodobné, že by som ja mohol mať svaly. Moja postava bola vždy len také biele útle kostnaté chlápätko. Very Happy

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Radosť z pohybu Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  ester Pi 29 máj 2015 - 14:56

Tuto, ja si ťa predstavujem takého normálnej postavy Very Happy Veď ono aj tie prechádzky sú super. Hlavne, že ideš trochu von, nielen o ten pohyb ide, ale aj o ten vzduch a že nie si celé dni doma. Ja mám prechádzky rada, ale u mňa sú také moc pomalé  Laughing  
Už som sa dávnejšie chcela opýtať, budem totálne blbá, ale ako si sleduješ Matej tie jouly? Je nejaká jednoduchá aplikácia?
No ja som postavy tučnej very unhappy very unhappy very unhappy  Ako ja som tlstá, ale vládzem affraid  takže to vyznie tak smiešne... ako si všímam, tak to, že je niekto chudý neznamená, že má aj kondičku. Mne pridáva to na kondícii, že som si cvičenie celkom obľúbila a dúfam, že ma to už neprejde... počúvam pri tom hudbu a ide to  music
Ale nechudnem, tak ale čo už. Možno keby som rátala ako ty Matej. Aj som rozmýšľala, niečo si o tom naštudovať, tak ak by si mi poradil nejaké stránky, také stručné a dobré  cool  asi veľa chcem  Rolling Eyes
ester
ester
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 374
Reputácia Reputácia : 54
Dátum registrácie : 28.04.2014

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Radosť z pohybu Empty Re: Radosť z pohybu

Odoslať  Matej Pi 29 máj 2015 - 18:17

Ahoj Ester. Veľmi jasné stránky sú na webe http://chudnutie-ako.sk

Rátanie energie, na to používam veľmi dobrú webovú aplikáciu http://kaloricketabulky.cz

Pozor, treba tam však zadávať jedlá v češtine. Very Happy

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Radosť z pohybu Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore