Závislosť na sociálnych sieťach a internete

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Závislosť na sociálnych sieťach a internete - Stránka 2 Empty Re: Závislosť na sociálnych sieťach a internete

Odoslať  Iacobus za So 18 máj 2019 - 10:52

@anjelik napísal:
Len taká otázočka : ) Napr ja niektoré svoje napísané myšlienky pociťujem ako necelé, ak tam nedám aj smajlík. Ako keby bez emocií sa mi zdajú. A proste smajlíka tam musím dať, aby som vyjadrila aj to, ako som práve tú vetu myslela, akou emóciou pristupujem k danej veci, danému fórumákovi. Ty nemávaš také? Dáva to niečo ,,osobné,, z človeka si myslím
Ako viete, komunikáciu, lat. communicatio -onis, rozdeľujeme na dve hlavné časti, a to verbálnu a nonverbálnu. Verbálna ako základ komunikácie používa jazyk - slovo. To slovo môže byť hovorené alebo písané. Hovorené slovo obsahuje prirodzene aj emóciu, vyjadruje ju tón hlasu, intonácia, dôraz... Ale písomná komunikácia má podľa mňa výhodu v tom, že takúto emóciu neobsahuje. To písmo je strohé, holé, priame. Chápete? A prečo to meniť tým, že používame emotikony? Ja ich nepoužívam vôbec a tak sa mi to páči. Je však pravda, že tak môžu vznikať nedorozumenia, keďže každý si do jednoduchých myšlienok projektuje vlastné skúsenosti. Priraďuje im zväčša negatívnu alebo aj pozitívnu konotáciu, a pritom tam nie je. Je to iba obyčajný priamy význam. Preto nepoužívam ani metafory, alegórie, iróniu či synekdochu (to slovo sa mi veľmi páči). Myslím, že viete, čo tým chcem povedať.

ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 127
Reputácia Reputácia : 28
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 21

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol (Teva) 30 mg, alprazolam (Neurol) 0,25 mg

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Závislosť na sociálnych sieťach a internete - Stránka 2 Empty Re: Závislosť na sociálnych sieťach a internete

Odoslať  anjelik za So 18 máj 2019 - 13:54

Synekdoche je krásne slovo, aj mne sa páči. A hlavne veci, ktoré sa synekdochami vyjadrujú. No dobre, teraz som sa opäť zasnívala, predstavila som si zopár. Poetické. Ach, no dobre vrátim sa Smile
Iacobus, vo všetkom ti dávam pravdu, čo si o smajlíkoch napísal. Preto si myslím, že smajlíky buď používame, alebo nie, podľa toho, či je nám tento druh upresnenia emitičnosti napísanej myšlienky blízke, alebo nie. Každý máme inú osobnosť, a smajlíky použivame buď radi, alebo nie, a to je tak v poriadku. 
U Netiho som sa len preto hneď ozvala so svojim názorom ako také dievčatko,lebo u neho sa mi ako moja prvá reakcia zdalo ako škoda, že smajlíky zo svojich textov chce úplne zanechať. Ja som sa proste nechala uniesť tým, že keď písal, že ich má rád, a vnímajúc to, do akej miery sa tu osobne v textoch otvára, pripadalo mi to ako škoda, že už ani jeden smajlík od neho neuvidím : ) Priznávam sa, preto, lebo zatiaľ ho vnímam ako človeka s veľmi dobrým srdcom, a bola som rada, že sa nám miestami otvára v takej miere, že svoje emócie dokončí ešte aj pridaním smajlíka. 
A k tomu ,,otvára sa,,: v mojom príspevku ti naďalej tykám, pretože chcem aspoň z mojej strany nechať otvorenú tú ,,bránku,, k môjmu Ja. A budem len rada, ak mi niekedy aj ty potykáš, ak sa na to budeš cítiť
anjelik
anjelik
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 186
Reputácia Reputácia : 53
Dátum registrácie : 14.03.2018
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F42.2, F60.6
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Fevarin 50mg 1-1-0, Prothazin

Návrat hore Goto down

Odoslať  Neti za Ne 19 máj 2019 - 13:59

Pekne si napísala oba predchádzajúce príspevky, až poeticky, anjelik, ďakujem. Máš pravdu s tým chráneným prostredím (ktoré som nezažil), ale nechcem sa sťažovať. Nie je to môj štýl a okrem toho som ani nemal komu very sad5. Teraz je úplne iná situácia, keď môžem aspoň tu zhmotniť najhlbšie obsahy mojej duše (a spomienky). A hlavne ma tu nikto nebude odsudzovať, ak by som napr. napísal, že som si ako 5 ročný myslel, že sme simulácia (= keď ja môžem pozorovať nejakých ľudí v TV krabici, tak "logicky" asi niekto pozoruje aj nás v inej "krabici"). A tak som občas vyplazil jazyk do steny (keď už ma niekto pozoruje clown).

Inak sa priznám, že chránené prostredie závidím mnohým. Keď má človek chaos v hlave, tak je mama-hotel veľká pomoc, ktorú niektorí, zdá sa, berú ako samozrejmosť. Presne ako píšeš, tiež som si nevedel dlho mnohé veci vysvetliť. Možno, ak by som poznal biologického apuciho, tak by som videl, že sú aj ďalší Mimoni podobní mne Very Happy. Ale nevedel som pochopiť, prečo si matka rada brúsi pazúriky Evil or Very Mad na blízkom okolí. Prečo mi dal otčim facku, lebo som povedal na svoj vek niečo inteligentné, prečo so mnou súťažil. Prečo mi jeho matka šplechla do ksichtu, že ona nie je moja babka, aby demonštrovala jej maznáčikovi, že si ju dovolil opustiť.
Myslíš si, že si horším človekom než ostatní? Alebo seba vnímaš ako veľmi dobrého?
Prirodzenou obranou na zneužívanie/týranie detí je, že si myslia, že sú zlé. Dáva im to falošnú nádej a kontrolu nad situáciou (ak sa ja zmením, tak bude lepšie, čo nikdy nebude, pretože dieťa nie je jadro problému). Nemajú totiž na výber, inak by bol pre nich celý svet zlý. Než aby bolo dieťa dobré vo svete, kde vládne rodič-diabol, tak je radšej hriešnikom vo svete, kde vládne rodič-boh. Týrané deti vnímajú samé seba ako zlé a rodičov ako dobrých. Ja som si myslel, že ak by som nebol vôbec, tak by im všetkým bolo lepšie - čo je typický pocit. A tak som sa snažil. A snažil, čo je asi jediná výhoda mojej minulosti: že som extrémne ctižiadostivý.

Na normu sa kompletne vykašli, anjelik, pretože je lepšie byť najlepší medzi Mimonmi, ako (pod)priemerný medzi normálnymi (neurotypickými). Okrem toho, čo je norma, že Rolling Eyes.

Ubližovanie sa ma netýka, keď nepočítam občas do krvi dokúsané nechty. Jedná sa v podstate o pazúriky obrátené k sebe scared2. Veci nejdú ideálne podľa predstáv, čo spúšťa negatívne emócie, hnev, zúrivosť sa akumuluje do agresivity, ktorá musí byť nejako regulovaná - pomocou negatívneho emočného prenosu (brúsenie pazúrikov na nejakom fóre Laughing) alebo ublížením sebe. V oboch prípadoch sa vyplavuje adrenalín a endorfíny (čo je v podstate ópium), to tlmí pôvodné negatívne emócie. Je to začarovaný kruh...

Neti
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 79
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 09.02.2019

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Návrat hore Goto down

Odoslať  Neti za Št 6 jún 2019 - 21:46

Moje predsavzatia sa nakoniec ukázali ako momentálne nerealizovateľné - bažil som po starých koľajach, len sa tak prášilo. A tak som nakoniec vymazal všetko z disku. Nechcem to zakríknuť Evil or Very Mad, ale mám sa výborne Exclamation Exclamation Exclamation. Snáď to nie je ďalšia manická epizóda, keďže momentálne navštevujem nadšene webové shopy a neprimerane špekulujem, čo všetko si potrebujem kúpiť k životu Rolling Eyes. Okrem toho robím rýchle rozhodnutia (ja, ktorý analyzuje snáď všetko, všade a vždy a zásadne prokrastinuje very sad5). A tak som sa napríklad ostrihal. Naštvala ma kaderníčka, že mi nezdvihla fón (robila to často), tak som mal do hodiny objednaný strojček na vlasy a na druhý deň ich zametal v kúpeľni. S výsledkom som nadmieru spokojný (musím sa verejne pochváliť it is perfect). Kaderníčku som mal rád, lebo strihala kvalitne a za dobrú cenu, ale donášala informácie mojej starej matke, takže včera som ju definitívne vymazal (zo života aj z fónu).

Neviem, či je môj stav spôsobený teplom (keďže mám radšej jeseň), ale moja nálada je neporovnateľne lepšia ako predchádzajúce 2 roky. Podarilo sa mi totiž prelomiť sviňu agorafóbiu To the wall. Môj rekord, keď som nevystrčil nohy z domu, je 2,5 mesiaca. A keďže mi v tom období aj došla soľ (mal som panický strach ísť do obchodu), tak som po tejto dobe začal vidieť každú RGB zložku farebného spektra zvlášť Smile. Koho by to zaujímalo (mám to experimentálne overené na sebe), človek má zásoby soli v tele približne na mesiac a pol.

A keďže tento druh adrenalínu je dlhodobo neudržateľný, v máji padlo definitívne rozhodnutie a koncom mesiaca som zodvihol svoju telesnú schránku a opustil Mordor pale. Síce do menšieho bývania, horšieho, ale hlavne medzi ľudí. Aj keď je pravda, že mi bude chýbať sauna, ktorá mi asi zachránila život. Prvý týždeň na novom mieste bol rovnaký, čo ma dosť trápilo. Izolácia, uzavretosť, strach, presne ako na predchádzajúcom mieste.

Postupne som však začal vychádzať von. Síce na silu, nútene a vôbec sa mi nechcelo. Celý čas mal pocit, že na mňa niekto zazerá, tak som sa chytal na ústach, či ich náhodou nemám špinavé. Alebo sa ovoniaval, či nesmrdím, keď na mňa okoloidúci neustále pozerali. Oboje sa samozrejme potvrdilo ako nepravdivé, tak to bolo asi mojim kvalitným strihom vlasov, who knows Laughing. Vyrážal som von pravidelne, často a pod rôznymi zámienkami. Aspoň teda jedno malé plus na mojej ceste.

Neti
Domáci člen
Domáci člen

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:

Návrat hore Goto down

Odoslať  Neti za Po 10 jún 2019 - 21:11

Prvotnú eufóriu vystriedal totálny útlm. Spím Sleep ako letný medveď, čo mi kompletne rozhodilo spánok a to roztáča špirálu ďalšej únavy. Totálna prázdnota. Vždy som miloval klišé otázku Ako sa cítiš?, lebo ja proste neviem. Tieto kontrolky mám evidentne nefunkčné, takže nemôžem urobiť snapshot mojich pocitov, uchopiť a popísať ich. Lenže teraz cítim absolútne nič Suspect. Prázdno. Nula. Vákuum. Veľmi príjemný pocit, podľa ktorého sa dá jasne orientovať v živote.

Inak mi cez víkend zarezonovala Matejova úvaha:
@Matej napísal:Je pravda, že by som aj teraz vedel teóriu porozprávať vlastnými slovami aj z fleku, ale keď mi to "hovorí" priamo autor na stranách tej knižky, znie to akosi povzbudivo, motivačne, akoby nanovo a veľmi aktuálne. Keď si to hovorím len ja na základe toho, čo si pamätám, tak si to neviem tak povzbudivo vykresliť.
Mám to rovnako a zdá sa, že tento OCD rituál (inak sa to ani nedá nazvať) znižuje negatívne emócie alebo pocity napätia, tenziu (stimuluje dopamín krátkodobou motiváciou, čo zase posilňuje rituál). Tohto sa musím Exclamation urgentne zbaviť, pokiaľ už nie je neskoro a nahradiť to niečim prínosným. Mám všetky potrebné informácie, aby som sa začal konať. A ostatné prinesie samotná zmena.

Neviem sa však vôbec ukotviť a bez toho sa zázraky neudejú. Nejaká pevná, jasne definovaná a rigídna štruktúra dňa.

Such a lonely day and it's mine. The most loneliest day in my life. Such a lonely day, should be banned. It's day that I can't stand I do not agree.

Neti
Domáci člen
Domáci člen

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:

Návrat hore Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2