Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Ako sa dnes máš? 11

Strana 83 z 86 Previous  1 ... 43 ... 82, 83, 84, 85, 86  Next

Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Matej So 20 júl 2019 - 7:36

Ahojte, kamaráti. Smile

Kimi, mrzí ma ten Tvoj tremor. Ani si to neviem dobre predstaviť, aké to je a čo to znamená znášať. Určite je to strašné. O to viac obdivujem, že prerážaš múry a prekážky aj v takejto podobe a venuješ sa statočne svojim vytýčeným aktivitám. Si v tomto naozaj borec! Dokonca ideš medzi ľudí do posilovne a na prechádzky, čo je vskutku znakom, že si naozaj nezlomný. Vnímam Ťa proste ako bojovníka, klobúk dole. Prajem Ti do ďalších dní hojne zdravia a nech aj ten tremor čo najviac ustúpi, najlepšie nech zmizne, odkiaľ prišiel. Drž sa, Kimi! giving a hug

---

Týždeň mne osobne dopadol vlastne dobre, hoci samozrejme s odretými ušami. Čiže bývali aj stavy, ale napríklad v piatok to už ani nebolo o "stavoch", skôr som bol akýsi naozaj lemravý a nechcelo sa mi robiť. Priznávam si, že v tomto prípade v tom bola určitá lenivosť a prostá únava - celkom dobre sa mi to darilo odlíšiť od mínusov. Tie mínusy sú na pocit iné, hoci navonok pre nediagnostikovaných ľudí sa to zdá, keď sa na mňa pozrú, narovnako. Takže vlastne, ak to mám zhrnúť, bol to týždeň taký striedavý, veľa chvíľ dobrých a zopár chvíľ aj dosť ťažkých.

Včera som bol zrána aj po lieky k sestričke, už majú aj oni zavedený ten elektronický systém odosielania receptov do lekární... u nás na poliklinike to už funguje dlhodobo, ale moja psychiatrička to tak ešte nemala a tlačili sa klasické papierové verzie. Už to teda majú po novom aj oni. Sertralín Accord má zase raz výpadok, tak mi lekárnička dala značku Actavis. Už som túto značku mal a mal som pocit, že mi zaberala dokonca o čosi lepšie, než Accord, ale možno to bol iba náhodný dojem, lebo účinná molekula je tá istá. Smile

V rámci obednej prestávky som si vybehol do optiky vyšetriť zrak, mám -1 na obe oči, plus cylinder štvrť na jedno oko, pol na druhom oku. A okrem toho kopec ďalších údajov. Objednal som si bezrámové okuliarky, trošku drahšie, výroba trvá dlhšie, takže budú dodané až za 2 týždne. Tie mínus-jednotky nie sú také vážne, vidím schopne, ale už som dospel do bodu, že mi tá určitá nekvalita videnia vadí. Navyše, keď som dnes pozeral cez tie všelijaké korekcie, ktoré mi nasadzovala optička, tak to bol priam pôžitok vidieť tak krásne ostro. Už som aj zabudol, že sa dá vidieť tak dobre. Smile Optička mi okrem iného (asi 40 minút trvalo to vyšetrenie) povedala, že po tej operácii krátkozrakosti (z roku 2015) po nastúpení tejto mínusky by sa mi už ona nemala zhoršovať, čiže nemal by som už v priebehu ďalších rokov skĺznuť do väčšej mínusky. Smile

Dnes odpočívam, nastolil som jemný víkendový režim. Mám požičané tri knižky, novinku od môjho obľúbeného motivátora B. Tracyho, potom toho japonského zenového majstra, čo som spomínal minule, a Sapiens od prof. Harariho. Po novom už nemôžem mať požičané knihy z práce dlhšie ako mesiac, takže si musím pohnúť s ich prečítaním. Zírám Našťastie toho Tracyho už končím. Vylámané zuby

Známka dnes asi 1-.

Prajem Vám krásny víkend, priatelia, a najmä to poslúchajúce zdravie, čo najviac, ako sa v našich podmienkach dá. community together Všetci hlavu hore, obráťme sa k slniečku a všetky tiene padnú za nás. Super!

S vrúcnym pozdravom
matej
Ďakujem

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Mischelll So 20 júl 2019 - 13:42

Zdravím Wink,

Ako sa mám?....dnes, vynimočne sa ešte dá, až na tu hrču v hrdle....to prejde......ale pondelok na mňa myslite... Wink ďakujem...

P.S.: Užite si víkend....je krásny, slnečný.... community together

_________________
"Čím viac dáte, tým viac sa vám vráti."


Mischelll
Mischelll
Mischelll
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 631
Reputácia Reputácia : 221
Dátum registrácie : 21.10.2013
Bydlisko Bydlisko : východne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol STADA, Olanzapin Actavis

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Meretseger So 20 júl 2019 - 14:15

Tie žabomyšie vojny tu... Iste viete, tiež som sa tu s pár ľuďmi nepohodla a je veľmi jednoduché hodiť ich medzi foes-nepriateľov, čím sa predovšetkým odfiltrujú ich príspevky a je pokoj Smile

A ako sa mám? V pohode. Bol aj nejaký horší večer, ale prešlo to. Našla som na nete, že kamoškina psychologička nerobí tuším do stredy, potom jej musím bohužiaľ volať (mail by bol teda lepší). Na svoju FB stránku pomaly nahadzujem videá s cosplayom zo všetkých dielov, keby mal niekto záujem mrknúť, hodím link do inej témy - a môžete aj lajknúť, nenahnevám sa Very Happy Fotografke že zdochol notebook, takže fotky budú s oneskorením, OMG. Glyčky ujdú, mám teraz hafo prúžkov, môžem robiť aj veľké denné profily. Chodievam plávať a nedávno sa zas ozval jeden ex, že na... eee, intímne rande Laughing Zatiaľ to moc nevyšlo, už by aj mohlo lol Týpek mi opravil bránku, je to suppa, plus sa ozve kvôli zatekajúcej terase a strieške nad ňou, z ktorej je tam asi len polovica, v princípe mi barák padá na hlavu a tento pondelok by už mal prísť na celý deň aj ďalší kvôli komínu, "teším sa" Rolling Eyes Dúfam, že ak bude niečo chcieť, bude to maximálne kafe, aj to dostane len 2 v 1 laughing
Meretseger
Meretseger
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 967
Reputácia Reputácia : 224
Dátum registrácie : 18.09.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33, F60.31
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Brintellix, Lamotrigin, Trittico

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Iacobus Ne 21 júl 2019 - 10:11

Na usvite tretieho tisicrocia sa ľudstvo prebúdza. V mysli sa mu vanaraju utrzky strasnej nocnej mory. Vynaraju sa obrazy ostnatych drôtov, hribovych oblakov. Je to nastastie len sen.  Tisice rokov ludstvo dvadsiateho storočia, stredoveku, staroveku trapili tri rovnake problemy - hladomor, epidemie a vojny. Po prvykrat v historii ludstva viac zomiera na prejedanie ako na hladomor, viac ludi zomrie na starobu ako infekciu a samovraždu spácha viac ludi, ako zabijú vojaci a teroristi... mali by sme byť šťastní. Ale nie sme. Prečo? Sme príliš rozmaznani, alebo evoluciou pokračujeme týmto smerom?

Pred dvoma týždňami v nedeľu som bol na výlete v Bechtesgadene, v Nemecku. Kráčať po miestach Orlieho hniezda, z ktorého Hitler pri popijani čaju alebo kávy rozhodoval o osudoch miliónov ľudí, je nezabudnuteľné silný  zazitok.
Na záver chcem dodať, ze odmietam akékoľvek ideológie či hnutia, smerujúce k popieraniu základných ľudských práv a slobôd.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Meretseger Po 22 júl 2019 - 13:11

Čaute,

mám sa fajn, dvojica chalanov, čo došli robiť komín, už odišla a výsledok vyzerá dobre. Pôvodne som bola otrávená, že tu celý deň bude dakto behať, ale napokon to bolo pol dňa a navyše boli milí a veľmi slušní. Plus ako bonus jeden zišiel vypýtať si kávu bez trička, tak som si spôsobne zastrčila jazyk späť za zuby a šla variť Shocked Laughing
Kamoška si vyvrtla členok, tak bohvie, kedy sa zjaví, navyše je bez peňazí práve, takže občas mierna osamelosť, ale nič vážne. Aj by som zavolala ex, ale ešte sú tu mierne komplikácie laughing
Glyčky sú celkom okej a inak po zdrav. stránke no prob. Toť asi zatiaľ vsjo, fotky stále nie sú, nuž čo už.
Smile
Meretseger
Meretseger
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 967
Reputácia Reputácia : 224
Dátum registrácie : 18.09.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33, F60.31
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Brintellix, Lamotrigin, Trittico

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  kimi2028 Po 22 júl 2019 - 16:14

Ahojte kamaráti, mám sa celkom dobre. V dennom režime som zmenil trochu zaužívané, keďže stanovil som si aktivity deň vopred. Mám už totiž dosť veľa aktivít a mnohé zameškávam. Tak som sa rozhodol tento týždeň, že skúsim si každý deň písať si hodiny, ako aj to čo urobím. Na záver týždňa vyhodnotím si to nejako, či denný režim môže fungovať aj v takej podobe. Zatiaľ som spokojný, splnil som veľa vecí. Chodím na prechádzky, pozerám šachové videá, či chodím do posilovne. Dnes som začal písať aj niečo o svojom obľúbenom futbalovom klube v najvyššej slovenskej súťaži.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Matej Po 22 júl 2019 - 18:27

Ahojte. Pretty good

Mám sa dnes zhruba dobre. cyclops Víkend mi dopadol vcelku ok, v nedeľu poobede po príchode od rodičov som relaxoval pri hre na PC a dosť som sa popritom napchával jedlom. O jedenástej som vypol počítač, reku že už nutne musím ísť spať, lebo bude zle-nedobre ráno. Už aj tak to bolo dosť neskoro, no našťastie vstávanie dnes ráno bolo približne v poriadku. Iste, neobišlo sa to bez troch posunov budíka vždy o 9 minút neskôr. Very Happy V práci bolo vlastne dnes dobre, neboli žiadne mínusy tentokrát, cítil som odkiaľsi psychickú energiu venovať sa veciam, takže to odsýpalo plynulo. Shocked Po práci tradične supermarket ľahký nákup, potom ešte do lekárne dovyberať recept z piatka a hurá domov do sprchy. Očko

Večer trávim zatiaľ na webe kade-tade, pôjdem si spraviť nejaké papanie, mám v pláne miešané vajíčka s pečivom a rajčinkou. Potom si pôjdem vybrať medzi hrou, alebo študijnou seansou, alebo čítaním knihy. Novinku od Tracyho som už dočítal a dnes vrátil, rovnako aj toho zenového majstra (toho len do polovice a vrátil som ho dnes, lebo nebolo to ono, čo som si od tej knižky sľuboval... čo sa ale týka motivátora Tracyho, tak ten nesklamal ani tento raz). Ešte čítam Sapiens od prof. Harariho, to je trochu hrubé, takže mi to bude ešte nejaký čas trvať. Zatiaľ tejto knižke dávam tiež palec hore, inšpirovala ma už v tejto fáze, hoci som takmer stále na začiatku. Super!

V študijnej seanse memorujem frázy a slovíčka "zo slovenčiny do angličtiny", celé roky som sa to učil skôr opačne... tento nový postup by mi mal pomáhať pri zvolení si toho, čo chcem povedať po slovensky, vybaviť si, ako sa to povie po anglicky. Dojatie 2 Táto schopnosť je u mňa veľmi nerozvinutá, slabá. Opačne z angličtiny do slovenčiny rozumiem takmer bez problémov, to je však síce pekné, ale zíde sa to akurát pri čítaní a počúvaní cudzích textov, no v praktickej konverzácii je mi to vlastne na nič. Učiteľ

Z informatiky sa učím učebnicu pre maturantov, zdá sa mi veľmi dobre napísaná... cieľom mi je postaviť si nejaké základy, o ktoré sa budem opierať neskôr v prvom semestri. Na prvý semester sa chystám v seansách najmä v podobe niektorých oblastí matematiky v duchu syláb (mám k tomu 1 knihu a 2 ďalšie v pdf), ďalej si snažím robiť úvod do algoritmizácie, momentálne vývojové diagramy iba, ale podľa syláb už v zimnom semestri v podstate budeme riešiť jazyk C a na ňom sa učiť princípy a logiku, takže mám k Céčku nejaké pdf a jeden náučný web. A potom teda tá spomínaná anglina, to je tiež príprava, pretože na angline v zime budem čosi prezentovať po anglicky, takže sa čaká od študenta nejaká úroveň vyjadrovania v tomto jazyku. Preto sa trochu "trasiem", mám pred tým rešpekt a vyvíjam v tejto veci teda to spomenuté úsilie. Mrzí ma však, že všetko toto seansovanie, čo som tu v odstavci zhrnul, nerobím každý deň. Niekedy sa mi proste fakt nechce, alebo mám "stavy". Iste to chápete. No verím, že proste iba rozbieham lokomotívu, a to je to najťažšie, no po rozbehnutí vlaku sa súprava už pohybuje takmer s ľahkosťou. Je to proste o zvyku, o boji proti svojej zóne komfortu. Yes Musím si priznať, že niekedy som dosť lemra. laughing

Známka dnes 1.

Ďakujem za prečítanie, kamoši a kamošky. Držím Vám mocne palčiská! it is perfect

S úctou
matej
Sun 1

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Mischelll Po 22 júl 2019 - 19:30

Ahojte Wink

Ďakujem tím čo si spomenuli v pondelok teda dnes na mna....ale, boj este nie je dobojovany....ale prežila som...žijem a dychám .....ano, po tom co sa mi stalo....som dokonca vdačná za to, že dýcham....neskutočne nizky tlak som mala...musela som odist z prace...lebo mi bolo riadne zle....plus tras ruk....plus bolest hlavy...jo a domov som isla busom....ktory bol preplneny....dobre ze som mala este miesto....ale bolo mi neskutočne horuco....potila som sa.....ano, viem nizky tlak je na figu...ale raz za čas sa mi to stava....vela som toho v praci ohladne vypovede nevyriešila..ale hybe sa to.... it is perfect

Prajem krasny den.... community together

_________________
"Čím viac dáte, tým viac sa vám vráti."


Mischelll
Mischelll
Mischelll
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 631
Reputácia Reputácia : 221
Dátum registrácie : 21.10.2013
Bydlisko Bydlisko : východne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol STADA, Olanzapin Actavis

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Iacobus Po 22 júl 2019 - 23:49

Dobrý deň,
kolegyňa mi podarovala internet na kopec. Bolo to od nej veľmi milé. Mám ho však len do konca júla. Takže môžem vám niečo napísať. Som tu už dlhšiu dobu, počas ktorej som sa otvoril možno až príliš. No napriek tomu mám dojem, že ma nie všetci dobre poznáte. Nie som falošný človek, ale život ma naučil nosiť masku, ktorá ukazuje odmeraného, vážneho a nepriateľského človeka. Za tou maskou sa skrýva niečo iné. Ešte popremýšlam, čo z mojej osobnej histórie by sa hodilo napísať, aby som nestratil reputáciu človeka so schizoidnou poruchou a zároveň, aby to nevyzeralo ako priveľké sťažovanie sa.
Dnes som sa zamyslel. Niekde som čítal kontroverzný názor, že poľnohospodárska revolúcia bola krokom späť. Pravekí lovci niekoľkokrát to týždňa išli na lov a divej zveri bolo pomerne dostatok, takže nemali až takú núdzu o prežitie ako po poľnohospodárskej revolúcii, avšak poľnohospodári museli pracovať od ráno do večera každý deň a výsledok nebol aj tak nikdy istý. Mnohé záležalo od faktorov, ktoré nevedeli ovplyvniť. Samozrejme, bez poľnohospodárskej revolúcie by ľudstvo nedosiahlo, čo máme dnes. Ostalo by len vyššou zverou (aj tak mám pocit, že napriek všetkému sa mnohí správajú len ako zver, a nie ako civilizovaný národ). Je tento vývoj pozitívny? Čoraz viac mám dojem, že sa uberáme zlým smerom. Akoby sme prešli všetko, čo sme mali a už sa nemáme kam posunúť. Akoby evolúcia končila. Ale je možné, že tieto myšlienky boli živé aj začiatkom 20. storočia a pozrime sa, kde sa to ešte dostalo. Lepšie, či horšie?
Trápia nás psychické problémy, depresie, úzkosti. Bolo to aj v minulosti tak? V stredoveku nepochybne veľa vládcov trpelo sadizmom, čo je tiež duševná porucha voľby sexuálneho objektu. Ale neviem si predstaviť, ako by vyzeral v pravekom spoločenstve napr. jedinec so schizofréniou. Taký človek by pravdepodobne nemohol prežiť. Takže ak boli psych. poruchy, tak boli prirodzene eliminované, čiže sa o nich nevedelo. Je tu nejaký historik, ktorý by sa vedel k tomu vyjadriť? Veľmi by ma to zaujímalo.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Hulk DF 365 2 Ut 23 júl 2019 - 5:48

Iacobus napísal:Takže ak boli psych. poruchy, tak boli prirodzene eliminované, čiže sa o nich nevedelo. Je tu nejaký historik, ktorý by sa vedel k tomu vyjadriť? Veľmi by ma to zaujímalo.

Ahoj Iacobus, žial história sa bála hystérie, a preto by sme boli označný za rúhačočov a kacírov a boli by sme upálený. A to nechcem popisovať jakým spôsobom. Kedysi som čítal knihu o najkrutejších popráv historie. Nuž ľudia boli neľudský a sadomasistický kati.

Ahoj

Dni prebiehajú v pohode, užívam si voné chvíle, žijem!
Nechce sa mi čakať na september, či október, kedy bubú v jednom podniku naberať uchádzačov z pohovorov, z ktorích som aj ja. Skúsim sa pošprtať v profesia.sk, či niečo nenajdem.

_________________
Myseľ je nástroj, ktorú používam iba ja, podľa svojej vôle, akokoľvek chcem keď ju potrebujem.
Hulk DF 365 2
Hulk DF 365 2
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 138
Reputácia Reputácia : 27
Dátum registrácie : 18.02.2019
Bydlisko Bydlisko : Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná Schizofrénia, Arteriálna hypertenzia, Diabetes mellitus 2. typu (DM2T), Hypotyreoza
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Quetiapine Accord 300mg, Cisordinol 10mg, Depakine Crono 500mg, Stilnox 10mg, Indap 2.5mg, Prenessa 4mg, Bisocard 10mg, Siofor 1000mg, L-Thyroxin 100 Berlin-Chemie

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Matej Ut 23 júl 2019 - 18:16

Iacobus napísal: Ale neviem si predstaviť, ako by vyzeral v pravekom spoločenstve napr. jedinec so schizofréniou. Taký človek by pravdepodobne nemohol prežiť. Takže ak boli psych. poruchy, tak boli prirodzene eliminované, čiže sa o nich nevedelo. Je tu nejaký historik, ktorý by sa vedel k tomu vyjadriť? Veľmi by ma to zaujímalo.

Nie som historik síce, ale z toho, čo mám načítané, by som to azda zhrnul takto:

Duševné poruchy sú späté s ľudstvom odnepamäti, vrátane schizofrénie, ktorá je stará ako ľudstvo samo. Hoci jej syndróm bol komplexne zadefinovaný až koncom 19. storočia a v 20. storočí, šialenstvo, ako sa tomu v historickej literatúre hovorilo, je známe už zo starovekého Egypta.. už odtiaľ poznáme zvitky a papyrusy, ktoré zaznamenali starostlivosť o šialených ľudí (teda v dnešnom zmysle slova psychotických) v rôznych kúpeľoch a chrámoch. Aj v starovekom Grécku sa o nich starali najmä kňazi-vyznavači niektorých antických bohov, a potom to boli hlavne kúpeľné zariadenia, ktorých sieť bola vo vtedajšom aj antickom svete, ale aj blízkovýchodnom svete rozšírená. Divokožijúce kmene praktizovali najmä z toho, čo vieme z Afriky a Južnej Ameriky, šamanstvo a schizofrenici sa často stávali vďaka svojim bludom a halucináciám šamanmi alebo rôznymi akože mostami medzi "nebom a zemou" pre kmeň. Boli však aj kmene, kde keď to schizofrenik nezvládal a bol nebezpečný, tak ho proste zabili, tak ako sa zabíjali v kmeňoch starí ľudia, nechcené deti alebo postihnutí ľudia.

Šialenstvo však doprevádzalo potom aj mnohé rody v šľachte naprieč stredovekom v Európe, napr. možno si počul o španielskej kráľovnej menom "Jana I. Šialená". O tej prakticky historici nepochybujú, že trpela schizofréniou. Tiež výrazné prejavy sú zaznamenané u cisára Rudolfa II. Habsburgského.

V stredoveku sa šialenstvo riešilo dvojakým metrom, v niektorých oblastiach mali šťastie, najmä kde boli benediktínski mnísi, ktorí sa pri kláštoroch v rámci kúpeľných zariadení starali o duševne chorých a prichyľovali ich (predchodci doživotných ústavov z obdobia neskorého novoveku). A potom boli oblasti v Európe, kde nemali šťastie, a mnísi chýbali, takže sa zo šialených ľudí stávali vyvrheli, podivíni a často zomierali o hlade a neschopnosti sa o seba postarať. V horšom prípade, ak niekto ich bludom a halucináciám veril, tak boli obviňovaní zo šírení heréz, zvyčajne sa to končilo väzením a mučením. Trest smrti upálením za šírenie svojich preludov sa praktizoval u týchto jednotlivcov v niektorých konkrétnych oblastiach, ale v mnohých, kde bola kvalitná sieť kláštorov, to bolo pre schizofrenikov bezpečnejšie.

Neskôr s nástupom osvietenstva prevzal starostlivosť o duševne chorých štát, čo obyčajne znamenalo vznik siete ústavov, v ktorých sa títo chorí zatvárali a zdržovali prakticky doživotne (ak hovoríme o schizofrenikoch). Boli zatváraní pred očami verejnosti a liečení najmä prácou, pracovnými terapiami, v podstate tak, ako to robili mnísi v stredoveku alebo egyptskí kňazi pri chrámoch, teda verili, že ich špatné myšlienky sa musia potlačiť aktivitou, prácou, aby nemysleli na svoje interpretácie. Terapia prácou a fyzickým cvičením sa u šialených ľudí spomína aj v Grécku u Hypokrata.

No a potom je ďalší osud schizofrenikov už dobre známy. Najprv prišli jasnejšie definície schizofrenického syndrómu, potom v prvej polovici 20. storočia rozkvet psychoterapeutických škôl a v druhej polke zase nástup prvého lieku na psychózu, ktorý umožnil prvému schizofrenikovi opustiť doživotný ústav von do spoločnosti domov k rodine. Dnes v 21. storočí sa už schizofrenici celkom bežne liečia vďaka liekom doma v domácnom prostredí, niektorí pracujú, no každopádne sú pevnou súčasťou spoločnosti, prakticky v nás málokto a zriedka vie postrehnúť nejaký symptóm, ak mu o ňom nepovieme. A vývoj ide ďalej, ďalšie smerovanie sa má týkať redukcie spoločenskej stigmy, lepších a počtovo hojnejších možností pracovať pre schizofréniou znevýhodnených ľudí (chránené dielne/firmy, rehabilitačné dielne), rodinnejšie zázemia nemocníc, sanatórií a stacionárov, rozšírenie siete gerontopsychiatrov a pedopsychiatrov. A samozrejme nový výskum v klinickej psychológii a v čoraz efektívnejších liekoch...

Taký je stručný príbeh šialenstva, hystérie (neuróz), psychóz, mániodepresie a tak podobne. Je však pravda, že v súčasnosti narastá počet duševne chorých, je to jednak lepšou diagnostikou a väčším počtom ľudí, ktorí sú ochotní ísť k lekárovi so svojimi psychickými problémami, takže sa takto prirodzene rozširuje štatistika, ale je to aj jednak skutočným životným štýlom súčasného ľudstva, stravou, umenšením pohybu a socio-kultúrno-ekonomickým tlakom, ktorý je v podobe neskutočne rozmanitých a závažných stresorov na nás vyvíjaný.

Takže asi takto nejak. jumping

matej
scratch

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 11

Odoslať  Matej Ut 23 júl 2019 - 18:57

Ahojte, priatelia. Smile

Mám sa teraz večer celkom obstojne, no deň v práci mi prebiehal s trochu zhoršenou náladou. Ráno ešte ok, ale potom sa začali v kancelárii viesť rôzne dialógy, ktoré ma akoby rozľútostili, pripomenuli mi, čo nemám a celkovo moju pozornosť obrátili na to, čo som chorobou v živote stratil. Priviedlo ma to k sebaľútosti a zadržiaval som pri nahrávaní tovaru vzlyky. Potom som sa nejak dal dohromady a hoci som robil veci, zostal som akýsi vážny, možno trochu smutný. Ku koncu pracovnej doby sa mi však zase pohoršilo, tento raz na mňa doľahli mínusy... možnože to, priznávam, neboli skutočné mínusy, iba som proste zostal ustatý, bez motivácie, až som sa začal zašívať. Po odchode domov sa mi nálada náhle začala zlepšovať a už zo supermarketu som išiel relatívne v dobrom nastavení mysle. Večer trávim na webe, večeru som ešte nemal žiadnu, vlastne iba jablko a nektarinku. Plánujem však pečivko (kaiserku) s florou light, cibuľkou a rajčinkou. Kúpil som nejaký tiež kaleráb, tak si polovičku asi dám, len tak v rámci "zeleninovej normy". Smile Pre zvyšok dňa zvažujem tradičný výber: buď študijná seansa, alebo PC hra, alebo čítanie knihy. Pre ktoré sa rozhodnem, v tejto chvíli neviem ešte povedať. Napríklad včera som nerobil ani jedno z toho, proste som skysol na gauči a zaspal už pred deviatou hodinou. Smile

Známka za dnešok sumárne: 2.

Prajem Vám pekný večer, dobrú noc a príjemný nový deň, kamaráti. community together

matej
welcome or bye

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Ako sa dnes máš? 11 - Stránka 83 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 83 z 86 Previous  1 ... 43 ... 82, 83, 84, 85, 86  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore