Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Lenivosť

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lenivosť Empty Lenivosť

Odoslať  Anonymka St 25 júl 2018 - 19:49

Zdravím všetkých!

Pokiaľ viem, tak s lenivosťou má problém asi každý... o niečo viac pacienti s duševnou poruchou/ chorobou...
Vedeli by ste mi dať niake rady, ako sa jej zbavit´ alebo aspoň obmedziť?

V jednej knihe som našla veľmi pekný text: „Chuť konať súvisí s chuťou žiť. Kto nemá chuť konať, nemá ani chuť žiť. Chuť konať a chuť žiť sa objaví vtedy, keď poznáme zmysel života a máme celoživotný cieľ...” mne to zmysel dáva, lebo jeden psychológ napísal článok, kde bolo, že každý človek má myšlienky na smrť, a predsa každý je vraj v niečom lenivý. Ja hľadám zmysel života, zatiaľ sa mi páči názor, že zmysel života je LÁSKA AKO TAKÁ alebo ZMYSEL ŽIVOTA SA NEHĽADÁ, ALE TVORÍ. A cieľ - robiť dobro... lenže aj keď som to "našla" necítim sa byť s tým vžitá a tú chuť do života a práce naplno nemám. Tiež sa v tej knihe píše, že energia do života sa dá získať postupným robením dobra.

Mne, čo pomohlo premôcť lenivosť, bolo obdobie, kedy som bola vo veľkom záujme do rímskokatolíckeho náboženstva a premohla som sa, aby som neskončila v pekle. No teraz mám taký názor, že v pekle žiadny človek neskončí Very Happy...

Chcela by som nájsť niake heslo života, motto, cieľ, s ktorým by som bola stotožnená, ktorý by ma motivoval a bola by som s ním vžitá. Možno si pomyslíte, že nech menej filozofujem a viac robím. Ale keď ja sa tak zamýšľam rada a je to môj názor a myslím si, že to k tomu pomôže.
Ďakujem Smile
Anonymka
Anonymka
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 30
Reputácia Reputácia : 5
Dátum registrácie : 23.07.2018

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: abilify maintena 400 mg/mesiac

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lenivosť Empty Re: Lenivosť

Odoslať  kimi2028 Št 26 júl 2018 - 16:11

Ahoj, lenivosť odstrániš len tak, že budeš činnejšia. Najdôležitejší je denný režim, pri ktorom začneš najprv s jednoduchšími vecami ako prechádzky, ranná rozcvička, udržiavanie poriadku vo vlastnej izbe. Najlepšie všetko robiť v rovnakú hodinu, vybuduje sa ti časom dobrý návyk. Postupne si budeš pridávať po 2 týždňoch nové aktivity do programu, ktoré by ťa mohli napĺňať a uvidíš časom, že si zvykneš a už nebudeš taká "lenivá". Napr. dopoludnie by si si mala za taký mesiac už slušne vyplniť a tých položiek začne byť časom veľa. Osobne mám vďaka režimu vyplnené dopoludnie. Momentálne hľadám si cesty, ako vyplniť si po obede. Mojou takou hudbou budúcnosti je, že budem mať skvelo vyplnený deň do 16:00. Ty máš ešte navyše tu výhodu, že o denný režim sa ti postará škola. My už starší kozáci máme to o niečo zložitejšie a musíme sa viac snažiť.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lenivosť Empty Re: Lenivosť

Odoslať  Tuto Št 26 júl 2018 - 17:39

Ahoj anonymka!
Myslím si, že si napísala pekný príspevok a dávam Ti aj zelený bod. Ohľadom "lenivosti" alias tendencii k pasivite to aj u mňa nie je zrovna jednoduché. V začiatkoch ochorenia som sa za to dosť práve týmto trápil. Ťažko mi je označovať takýto stav priamo lenivosťou, lebo je to vlastne často spôsobené práve chorobou a medicínskou chémiou k nej prislúchajúcou. Zato veľmi obdivujem viacerých tu na fóre, že dokážu zabojovať tak, že zvládnu aj zamestnanie a aj starostlivosť o domácnosť. Prajem Ti anonymka, aby si svoje boje dotiahla do bezpríznakovosti a v prípade tendencii k pasivite by Ti stačilo len malá prestávka...
Tuto

_________________
facebook: "Byť normálnym je čoraz viac nenormálne."
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4782
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lenivosť Empty Re: Lenivosť

Odoslať  Hulk DF 365 1 Št 26 júl 2018 - 23:34

Ahoj Anonymka,
Opak lenivosti je chcenie sa k činnosti,byť aktívna,baviť sa,mať pôžitok,
Ale aj lenivosť patrí k životu,ja napríklad som niekedy lenivy aj dva dni po sebe,to je normálne,kedysi som s timio slovíčkami "nechce sa mi,nebaví ma to,idem hulit alebo serem na to"bojoval a vždy som našiel kompromis i keď mi to trvalo dva dni,

Mám zavedený systém ako režim či denne úlohy ,keď nerobím, nefakcim ,teda keď nemuklujem v robote jak blazen ,tak muklujem doma,

Skús si nastelovat režim systémom zdravého mukla
A to ,10hod.praca a zamestnanie +3-5hod čas pre seba a domácnosť,záhradu či balkón,+ 9hod spánok,víkendy by mali byť voľne,a mala by sa zapájať do svojich spoločenských aktivít,čo ja viem ,udržiavanie kontaktov,vztahov,zábava alebo športová amatérska liga....mnoho ďalšie,

Jelikoz nebudeš chodiť do roboty tak tichto desať hodín môžeš nahradiť podielom dvoma hodinami alebo troma hodinami v tvojom programe,
Napr.trenujes 3hod denne a keď nechodis do roboty tak tichto 10 hod môžeš využiť len na tento program,prečo to píšem?
Mám v počítači niekoľko exceloval či vo worde,kde som furt režim prepisoval a prepisoval,jednoducho autoopakovaci systém bol neznesiteľný a vyčerpávajúci,
l

Hľadám robotu,pretože dôchodok je almuzma,pravdepodobne žiješ u rodiča,tak ťa prosím nespoliehaj sa na nich,neskorej budú éčka chýbať a bude s teba tkvz.vezen v dome,

Keď už dôchodok ,tak si nastav ročný rozpočet na rok "mesiac/rok"

Dúfam že ti naše rady na fóre budú prospešné a poradím ti skús si pozrieť na fóre temy ako psychohygienu a zdravý životný štýl,alebo vidieť a zažiť či vedieť a chapat
Hulk DF 365 1
Hulk DF 365 1
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 183
Reputácia Reputácia : 28
Dátum registrácie : 18.07.2018
Vek : 45

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 +
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR,Cisordinol,Depakine chrono,Stilnox

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lenivosť Empty Re: Lenivosť

Odoslať  EnaXnaY St 29 január 2020 - 13:36

Anonymka napísal:Chcela by som nájsť niake heslo života, motto, cieľ, s ktorým by som bola stotožnená, ktorý by ma motivoval a bola by som s ním vžitá.

Tak tu je motto Wink

Keď ťa už nič nebaví, keď ti už nič nejde, sadni si na krajnicu, ono ťa to prejde Wink

_________________
programátor, filozof a spisovateľ Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

Lenivosť Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1072
Reputácia Reputácia : 164
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 46
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lenivosť Empty Re: Lenivosť

Odoslať  Anonymka St 29 júl 2020 - 7:17

@EnaXnaY to je teda povzbudenie Very Happy ...
Anonymka
Anonymka
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 30
Reputácia Reputácia : 5
Dátum registrácie : 23.07.2018

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: abilify maintena 400 mg/mesiac

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Lenivosť Empty Re: Lenivosť

Odoslať  EnaXnaY St 29 júl 2020 - 9:56

Anonymka napísal:@EnaXnaY to je teda povzbudenie Very Happy ...

Však fajnove Wink

Mám ešte jedno podporujúce lenivosť Wink

Čo môžeš urobiť dnes, odlož na pozajtra a máš dva dni voľno Wink

_________________
programátor, filozof a spisovateľ Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

Lenivosť Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1072
Reputácia Reputácia : 164
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 46
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore