Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Mystika a schizo ochorenia

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  Lucccia Po 8 august 2011 - 17:26

Dobry deň,

práve som dočítala Váš príspevok na tejto stránke k téme Mystika a schizo ochorenia ...
konkrétne tento: Spánková paralýza s hypnagogickými halucináciami

(info hľadaj najčastejšie pod skratkou "sleep paralysis")
Spánková paralýza býva často spojená s narkolepsiou, kataplexiou, rôznymi podobami katatónie pri psychotických ochoreniach, ale neraz sa vyskytuje aj u ľudí netrpiacich na psychózu. Veľmi častým sprievodným faktom sú hypnagogické halucinácie, teda intenzívne halucinovanie v prechodnej fáze medzizaspávania, kedy mozog ešte nie je celkom v spánku, aby sa ukončilo sebauvedomenie, ale zároveň je dostatočne v spánku, aby už sníval. Inými slovami, človek upadne do hypnagogického stavu, v ktorom tzv. REM fáza (Rapid Eye Movement) začína svoje pôsobenie a človek začína snívať. Avšak vzhľadom na to, že v dôsledku poruchy mozog ešte stále podporuje sebauvedomenie, človek je hore a vníma svoje sny ako reálne fenomény. Psychiatricky sa to hodnotí ako intenzívna hypnagogická halucinácia.
Keďže už prebieha REM fáza, tak mozog "vypína" kontrolu nad svalstvom a uvoľňuje telo. Dochádza k náhlej atónii, ktorá je úplne bežným javom pri snívaní a spánku. Avšak keďže, ako sa opakujem, pacientovi mozog ešte stále podporuje sebauvedomenie, človek svoj stav prežíva ako mohutný panický záchvat z paralýzy. Svoje telo vníma ako paralyzované, pričom sa nedokáže sám od seba "prebudiť" z REM fázy. To je to osobitné prežívanie akéhosi "posadnutia".
A veru, práve tieto stavy sú zodpovedné za mnohé javy tzv. návštev diabla, démonických posadnutí, únosov mimožemšťanmi, vstupovanie duchov do tela a niektoré typy zjavenia duchov, démonov, mimozemšťanov. Mozog totižto halucinuje v drvivej väčšine niečo zlé, čoho sa človek obáva. Panický atak v dôsledku vlastnej telesnej paralýzy, ktorá môže trvať od niekoľkých sekúnd až po niekoľko minút, vytvára priestor pre paranoidné, magicky a mysticky orientované halucinácie. (inými slovami: keby bola tá paralýza pri REM neutrálna alebo príjemná, bolo by menej dôvodov pre prenasledujúce halucinácie - čo tiež súvisí s tým, prečo v riadnom spánku môžeme mávať aj príjemné alebo neutrálne sny).
Štúdie hovoria, že premnohí ľudia, aj psychiatricky zdraví, zažijú aspoň raz v živote spánkovú paralýzu. Ale čo do intenzity, dĺžka trvania, bludného ladenia na základe paranoidnej intepretácie hrôzostrašných halucinácií v REM fáze, to sa obvykle spája hlavne s psychotikmi. Tiež som niekde čítal, že práve pri schizoafektívnej poruche je to nie prekvapujúce, keďže ona zvykne devastovať pozornosť, schopnosť sledovania pohybujúceho sa predmetu a určite nesmiem zabudnúť povedať amenciu - poznám konkrétne troch schizoafekťákov, ktorí mali pri atakách amenciu (niečo podobné delíriu).


. . . a nevyľadala som ho len tak náhodou . . . :/

už asi tri krát sa mi stala taka zvláštna vec (neviem určiť presný počet, pretože pri mojej asi druhej/ predposlednej/ skúsenosti som si uvedolila, že ten pocit poznám a že to neprežívam prvý krát) . . . (je to čoraz intenzívnejšie) - preto sa bojím, čo príde nabudúce

myslím, že netrpím žiadnými psychickými ochoreniami alebo poruchami (nebádam na sebe žiadne príznaky) nezmenilo sa na mne nič okrem tých vecí v spánku . . . som ale z toho zmätená . . . snažím sa nájsť v tom aj nejakú organickú príčinu (možno nejaku fyzickú, somatickú chorobu, len sa mi to akosi z ničím nedáva do kopy (uvažovala som nad epi. a rôznými cievnymi mozgovými poruchami) - mám zdravotnícke vzdelanie a aj ďalej vo vzdelávaní pokračujem - aj keď to nič neznamena - človek može choroby poznat knižne a nič z toho... píšem Vám pretože aj ja som Krestanka katolíčka a mysím, že by ste mi to mohli vediet vysvetlit,alebo nejak poradit

Naposledy som sa do tej situácie dostala dnes - sú to moje doposial najdesivejšie zážitky
. . . stalo sa mi to normálne počas spánku, sníval sa mi sen (nič hororove, klasika)aj som si uvedomovala, že spím a v tom som pocitila strašnú bolesť v ušiach - piskot (strašne vysoky tón a intenzívny) - už pri piskote som tušila čo sa deje a čo bude - potom slabosť a akoby kŕč hlavne na rukách (hypertonus) spala som,ale uvedomovala som si, že mi prsty doslova v bolesti vykrúca a stáča. . . keĎ som sa snažila vystrieť ich nevládala som, ale boli aj momenty kedy som to pretlačila, nevládala som otvárať ústa, pohybovať perami, volať o pomoc (nie preto, že by som nedokáza tvoriť slová, ale preto, že mi to nedovoľovala motorika). . .dnes pri mojej tretej skúsenosti som bola pokojnejsia, ako ked sa mi to stalo druhý krát (vtedy som mala fyzicky rovnaké pocity... cele telo v tonickom kŕči - akoby ma niečo držalo) no psychicky som to lepsie zvládala (pozanala som to, vedela som asi o co ide, priam by som povedal, že som si bola istá na 100%)kdežto pred mesiacom (ked sa to stalo druhý krát, som bola v šoku, zmätená, vystresovaná, nevedela som určiť o čo ide, ale tušila som to + pocit, že som to už najmenej raz prežila /muselo to byť veľmi dávno/ a že to poznám)
a ešte jedna vec . . . s tou vecou som nekomunikovala, ani ona so mnou, nebola som schopná hovoriť nahlas, artikulovať (moje myšlienky ale fungovali na 130% -najprv som prosila Boha ,Ježiša, Máriu, anjela o pomoc, potom som sa začala modliť ... klasicky OTČENÁŠ, ZDRAVAS, VERÍM V BOHA - v tom momente akoby to agresívnelo, tlačilo ešte intenzívnejšie a zúrilo)- nechcem aby to vyznievalo, že si tu vymýšlam a domýšlam (ale na základe tohto, pre mňa faktu som získala tu 100% istotu v identifikácii toho- neviem to vysvetlit, ale som o tom presvedcená, nerozumiem si, a som zmätená)

aj dnes a aj pred mesiacom aj ešte nevim kedy... sa to fyzicky prejavovalo rovnako (piskot, bolesť, tlak, hypertonus, paralýza - neviem na istotu povedať, či to bola paralýza ... skôr slabosť, som sa tomu bránila a občas sa mi to podarilo pretlačiť)
. . . je to ale čoraz intenzívnejšie a silnejšie

. . . keď to odíde, okamžite sa budím strašne vyčerpana (fyzicky aj psychicky).... až tak, že sa nevládzem postaviť, dvihnút ruku, posadiť sa (je to obrovská únava) . . . ešte teraz sa mi trasú ruky svalovou slabosťou

S podzravom L.
Lucccia
Lucccia
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 1
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 08.08.2011

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  frances farmer Ut 9 august 2011 - 18:04

podľa mňa si v pohode it is perfect neviem ti pomôcť s tvojim problémom, pretože nemám ani dostatok informácii o niečom takom. sú tu ľudia, ktorí ti dúfam poradia, že čo s tým. po prečítaní tvojho príspevku nemám žiadny neobvyklý dojem, najmä preto, že som o tom čítal v knihe, ktorá sa zaoberá práve schizofréniou a mystikou a tam bolo spomenuté, že nejaké percento ľudí prežíva takéto stavy dokonca mimo náboženský kontext a pritom nemusí ísť o duševnú poruchu, alebo práve naopak. tak, či onak nehľadaj na sebe príznaky nijakej choroby a poraď sa najprv s lekárom, keďže sú to pre teba nepríjemné zážitky. môže ísť o fenomén, ktorý lekárska veda a náboženstvo pozná a dokáže ho eliminovať. drž sa
frances farmer
frances farmer
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 260
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 12.01.2011
Vek : 31

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  Tuto Št 11 august 2011 - 0:27

Ahoj Lucccia,
intenzívne prežívanie podvedomia v prechode zo spánku do bdenia nie je až tak neobvyklé. Nie je to prejav chorobnosti, teda patológie. Niečo podobné sú aj prípady ľudí, ktorým podvedomie v stave zobúdzania velí, že sa majú vyprázdniť, a že sú údajne na toalete. Samozrejme, že po zobudení sú celí mokrí, alebo podobne. Ako som písal, je to otázka intenzity spojenia podvedomia, v ktorom sa zobrazujú predstavy a zážitky, a vedomia, ktoré je vlastne vyradené s činnosti. Podvedomie (vnútorný svet) preberá konatívnu funkciu.

U teba by mohlo ísť o určitý potlačený negatívny zážitok, ktorý je vo veľkej miere nespracovaný a zatlačený do podvedomia. Tu sa vynára v čase, keď je podvedomie schopné regulovať tvoje receptory a vytvárať tak ilúziu nebezpečenstva, piskotu, ohrozenia... Následná slabosť je len prejavom toho, že sa organizmus akoby dostal do pocitu vysokého, ale imaginárneho ohrozenia.

Možnou variantou riešenia pre Teba by mohlo byť nájdenie zážitku, udalosti, silného pocitu, ktorý si namiesto pomalého spracovania jednoducho zatisla do podvedomia. Môže ísť o čokoľvek. Z toho čo si napísala, by som tipoval nešpecifikovanú stresovú situáciu, možno zľaknutie. Nebude jednoduché nájsť niečo takéto, pretože to môže pochádzať trebárs aj z ranného detstva...

Ak Ťa tento problém skutočne trápi, rozhodne sa neponáhľaj za psychiatrom. Schodnou cestou Ti môže byť niekoľko sedení s psychológom. Rozhodne to nie je však na patologickej rovine. Môžeš skúsiť autogénny tréning.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4780
Reputácia Reputácia : 771
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  Tuto Ut 31 júl 2012 - 22:48

Vždy, keď sa ocitnem aspoň čiastočne v akútnom stave deje sa niečo zvláštne.

Veľmi nezvyklo na mňa reagujú psi. Spravidla skučia a majú tendenciu po očnom kontakte utekať odomňa preč. Takto sa správajú nezávisle od toho, či sú pri mne, s pánom, alebo dokonca za plotom. Počas akútnej fázi som zažil viackrát nezvyklé správanie zvierat. Býva to často dosť nezvyčajné. Ako úplne neuveriteľné, ale stalo sa, bolo pristátie takého milého vtáčika na mojom ukazováku. Až po dlhšom čase odletel preč. Racionálne by som predpokladal, že je asi chorý, ale okrem niekoľkominutovom sedení na prste nevykazoval nič neobvyklé. V podstate aj iné zvieratá na mňa vtedy reagujú trošku inak ako je zvykom. Pozorujem túto vec občasne počas aj miernej aktívnej fázi F25.

Osobne vôbec neviem, čo si mám o tomto myslieť. K niečomu podobnému som sa v žiadnej literatúre nedočítal. Máte nápad?
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4780
Reputácia Reputácia : 771
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  Matej Št 2 august 2012 - 9:11

Možno to súvisí s Tvojimi pachmi. Napríklad zamilovaný párik nevedomky čuchá pachy svojho partnera, ktoré mu v hlave spúšťajú chemické reakcie lásky. Bola o tom celá jedna relácia na Spektre. Tiež hovorili aj o tom, ako pachy cítia zvieratá a že oni vlastne majú pomerne rozvinutý komunikačný kvázi-jazyk pozostávajúci čisto z celého pestrého systému pachov. My ako ľudia tiež mnohé cítime a na pachy reagujeme, ale nevieme o tom, a skôr máme tendenciu svoje sympatie a antipatie racionalizovať a rozumom odôvodňovať. A pritom ide o boj pachov medzi samcami a samicami - tak nejak to rozprávali na Spektre.

Azda aj pri aktívnej fázi F25 môžeš, Tuto, vykazovať nejaké zvláštne pachy, ktoré tie zvieratá cítia. A má to vplyv určite aj na to, čo tie zvieratá cítia náhle ako sympatické, a čo naopak antipatické.

Neviem to nejako bližšie vysvetliť, lebo je to len hypotéza, ktorá stojí na jednej relácii na Spektre o pachoch. Ale za zamyslenie to stojí, si myslím. Smile

it is perfect

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  Tuto Ne 5 august 2012 - 18:30

No neviem Matej. Najviac toho bolo práve os psami. Ich reakcie však bývali hlavne na očný kontakt. Čo sa týka eventuálneho pachu, rozhodne by som spomínané reakcie nezaznamenával v často veľkej blízkosti, keď už psačí čuch má kvantum informácii.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4780
Reputácia Reputácia : 771
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  Sirius Po 6 august 2012 - 12:58

Ja som mal tiez zaujimave zazitky so psami v psychoze, jeden na mna strasne stekal az neprirodzene dlho, akoby sa mi snazil nieco povedat alebo pomoct.
Druhemu som dal ocuchat siltovku a strasne sa rozstekal uplne hystericky.
Mam to za to ze ked som bol v psychoze bol som strasne 'nabudeny' a 'zenergetizovany' akoby moja mysel aj telo vybrovali na strasne vysokej frekvencii, citil som sa akoby som bol cely z takej divnej elektriny.

Ja mam za to ze clovek dokaze okolo seba vysielat urcite energeticke pole, mozno je to tym ze mozog tiez vysiela elektricke impulzy a prave v psychoze som mal pocit ze mi myslienky letia hlavou strasnou rychlostou az cely vibrujem elektrinou.

heh Smile tak toto je moja hypoteza

_________________
Falun Gong je starodávna čínska metóda, slúžiaca na zušľachťovanie mysle, tela a ducha. Zastavme prenasledovanie Falun Gongu v Číne. Podpíšte internetovú petíciu na falungong.sk
Sirius
Sirius
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 70
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 14.08.2011
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : BA

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  Sirius Po 6 august 2012 - 13:01

+ davam do pozornosti tematikcy k nazvu web > http://www.stinstromu.net/krize/krize.htm

_________________
Falun Gong je starodávna čínska metóda, slúžiaca na zušľachťovanie mysle, tela a ducha. Zastavme prenasledovanie Falun Gongu v Číne. Podpíšte internetovú petíciu na falungong.sk
Sirius
Sirius
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 70
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 14.08.2011
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : BA

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  Luqasvili Ne 9 marec 2014 - 12:41

cafte, ja som medzi Vami novy,,,ja osobne som depresor + uzkostlivec + zijuci v polosne,,,vysvetlim blizsie v nejakej inej pribuznej teme,,,,chcem sa akurat vyjadrit mysltike a pod... ja osobne verim na tieto veci - Boha, satana, karmu a pod....Tuto, mna zaujima,, ked si bol u tych vestic a psychotronikov, co presne ti povedali? ja som ich tiez pochodil hojne a samozrejme som nepochodil, tak si nazivam s klinickou depresiou a bohvie cim este...
Luqasvili
Luqasvili
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 10
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 09.03.2014

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  kwecko Ne 9 marec 2014 - 19:36

Ahoj, Luqasvili,
Víš, ja som sa naučila veštiť z cigánskych kariet. Rozhodne nie som profesionál, robím to len tak, lebo ma to baví. Ale čím viac praxe na rodine a známych som získavala, tým viac mi bolo jasné, že slovo "veštec" je len exotický názov pre psychológa.
Zrazu som vedela, kto sa chystá opustiť manželku, kto podvádza, kto má finančné problémy, kto si myslí, že má rakovinu, kto vidí duchov... A nikto nevedel, čo s tým...

Veštci sú väčšinou ľudia, ktorí si vedia dať veci do súvislosti a vyvodiť z nich možnú budúcnosť. A vidia veci z vonka, čo im umožňuje nadhľad. Sú to neštudovaní psychológovia. Čo samozrejme neznamená, že sú horší Smile

_________________
Svet je taký, za aký ho považujeme.

kwecko
avatar
kwecko
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 47
Dátum registrácie : 05.05.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  Luqasvili Po 10 marec 2014 - 8:00

ahoj kwecko,

moj problem suvisi s tym, ze som bol u 3 vestcov a kazdy mi povedal, ze som psychicky OK, ale ze mam silne porobene od dakoho,,, samozrejme, ze odrabanie mi ani jedno nepomohlo, takze ma proste oklamali a som jednoducho psychicky chory....blbe je, ze ani lieky mi nejako extra nezaberaju, akurat uz mozem ako tak jest a spat a doktorka mi tvrdi, ze som len 1/3 liecby,, ja uz ani neviem co robit
Luqasvili
Luqasvili
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 10
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 09.03.2014

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystika a schizo ochorenia - Stránka 2 Empty Re: Mystika a schizo ochorenia

Odoslať  kwecko Po 10 marec 2014 - 12:31

Hehe, no – je lepšie povedať, že si zdravý. To si potom vydýchneš a aktívne sa brániš podnetom z vonka, ktoré ti ubližujú (zlí duchovia). Neupadáš do sebaľútosti a nečinnosti. Smile
Ale na ťažšie prípady to moc nezaberá Sad
No a liečba... Čo ti poviem... Je to len na tebe, aby si si našiel liek. Lieky od psychiatra ti utlmia tie najhoršie príznaky a pomôžu ti oddýchnuť si. Takže ak by som ti mala poradiť, čo máš teda robiť – oddychuj. Dopraj si čo najviac kľudu. Neviem, či sa niekedy vyliečime úplne. Ale ak si nájdeš životný štýl, ktorý ti bude vyhovovať – dá sa s tým žiť. Myslím, že ten životný štýl (cesta) je skutočný liek.... Takže keď si poriadne oddýchneš, skús vymyslieť, ako chceš žiť.

 sunny 

_________________
Svet je taký, za aký ho považujeme.

kwecko
avatar
kwecko
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 47
Dátum registrácie : 05.05.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore