Blog

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Strana 5 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

Blog - Stránka 5 Empty Cesta zo schizofrénie - Prvý krok - Cesta tichého pozorovateľa

Odoslať  Dušan za Ne 10 máj 2020 - 15:48

Uvedomovujete si, že vaša myseľ, duch sa rozdvojuje?
To preto lebo nieste vnútorne sami a jednotní! Ste Vy a vaša myeľ, eGo. Musíte si najprv uvedomiť, kto vlastne ste? Jedine čo Vám poviem je fakt, že "nie ste vaša myseľ!"

https://dusanfajnor.blogspot.com/2020/05/cesta-zo-schizofrenie-prvy-krok-cesta.html

Aby som Vám odovzdal kus seba, jedzte a pite moje Bytie
Nirvána je o osvietení ako o „Kráľovskej ceste" ktorá je zároveň „moja cesta", cesta „ku mne a vychádzajúca zo mňa"". Je to „cesta radosti" a „cesta srdca".
Je to cesta od "mysle" k "emóciam", od "emóciam" k "Bytiu" a od "Bytia" k "neBytiu."
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1201
Reputácia Reputácia : 221
Dátum registrácie : 02.07.2016
Vek : 41
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná Schizofrénia, Arteriálna hypertenzia, Diabetes mellitus 2. typu (DM2T), Hypotyreoza
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Quetiapine Accord 300mg, Cisordinol 10mg, Depakine Crono 500mg, Stilnox 10mg, Indap 2.5mg, Prenessa 4mg, Bisocard 10mg, Siofor 1000mg, L-Thyroxin 100 Berlin-Chemie

Návrat hore Goto down

Blog - Stránka 5 Empty Re: Blog

Odoslať  Matej za Ne 10 máj 2020 - 20:37

Super článok. Super! Tieto myšlienky, ktoré okrem východných filozofií významne propaguje Eckhart Tolle sa až na moje príjemné prekvapenie krásne podobajú na texty amerického psychoterapeuta Richarda Carlsona. Na Slovensku vyšlo vo vydavateľstve Eastone Books viacero prekladov jeho knižiek (moje obľúbené sú: "Môžete byť šťastní, nech sa deje čokoľvek", "Prestaňte premýšľať, začnite žiť", "Netrápte sa pre maličkosti" a "Spomaľte na rýchlosť života"). Psychologickým prístupom a pojmoslovím v podstate prezentuje takmer to isté, čo Tolle, pokiaľ ide o pozorovanie vlastnej mysle, rozlíšenie "mysle" od Ja, odstup od vlastných myšlienok, neprisudzovanie naliehavosti vlastným myšlienkam, popieranie schopnosti zrkadliť verný obraz reality vo svojich myšlienkach. Z Tolla som čítal iba tú klasiku "Moc prítomného okamihu", viacej som sa dozvedel z jeho učení až od Teba, antifajny. Páči sa mi, ako tieto prístupy aplikuješ na konkrétnu realitu ľudí so schizofréniou. Jednoznačne súhlasím, že mnoho z týchto textov sa fakt dajú dobre uplatniť v boji proti niektorým našim príznakom trebárs vo veci porúch myslenia, ako si to vlastne koniec koncov dobre vysvetlil v danom svojom článku. Super, kamoš, som rád aj ja, že Ťa môžem čítať. Yes Máš svojskú štylistiku, cez ktorú sa musím občas prehrýzť, no bezpochyby Ti patrí uznanie, že tvoríš na svojom blogu hodnotu. it is perfect

Všetko dobré!
Vitaj

"Jste to, co jíte."
Nie ten je bohatý, čo veľa má, ale ten, čo veľa nepotrebuje.

Blog - Stránka 5 Sun11
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 4719
Reputácia Reputácia : 634
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 34
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (600 mg), Spitomin (10 mg)

https://schizo.sk

Návrat hore Goto down

Odoslať  Dušan za Ne 10 máj 2020 - 22:03

Ahoj @Matej

Ďakujem za hodnotenie, chváľu a podporu, Cením si to.
Rád by som sa dopátral k tým knižkam od Carlsona, žial v elektronickej podobe tu na webe som nič nenašiel. Určite by som tam našiel niečo aj z mixu klasickej vychodnej kultúry versus západnej.

Tiež sa mi stáva, že pri čítani motivačnej, duchovnej literatúry ale aj spoločenských vied, sa tam omieľa skoro to isté, čo tento mix poskytuje. Mám rád knižky ktoré sú mixom západnej a východnej kultúry. Človek sa môže takto namotivovať a urobiť si svoj názorvý systém a odhalovať nové a nové tajomstvá poznania a pravdy. Niektoré knižky ktoré čítam viac krát, ku podivu v nich nájdem niečo, čo ma zaujme, niečo čo pri minulom čítaní prehliadol.

Od Eckharta Tolla mám všetky knižky a Sila Prítomného Okamihu bola moja druhá knižka na ceste poznania. Vôbec druhá knižka, čo som sa čítaniu začal "flow" zaujímať.

Tvoj blog schizo.sk je pre mňa tiež zaujímavý, vyjadruješ sa v ňom, trošku detajlnejšie, hlbšie do myšlienok, máš blogérský talent vo vyjadrovaní sa písavo. Vždy keď idem čítať tvoj článok, sa musím psychicky pripraviť, aby som to všetko spracoval. Mám pred tebov rešpekt, nakoľko máš vysokú školu ako aj poniektorí tu na schizofóre.

Ja som také štastie nemal, preto aj moje pisavé vyjadrovanie je také stručné, krátke viacej zamerané na smerovníky.

Nuž @Matej mám z Teba radosť, že si, a že ťa tu máme. Len tak ďalej, treba sa zo života tešiť čo ponúka a radovať sa z jeho možností.

Nirvána je o osvietení ako o „Kráľovskej ceste" ktorá je zároveň „moja cesta", cesta „ku mne a vychádzajúca zo mňa"". Je to „cesta radosti" a „cesta srdca".
Je to cesta od "mysle" k "emóciam", od "emóciam" k "Bytiu" a od "Bytia" k "neBytiu."
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná Schizofrénia, Arteriálna hypertenzia, Diabetes mellitus 2. typu (DM2T), Hypotyreoza
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Quetiapine Accord 300mg, Cisordinol 10mg, Depakine Crono 500mg, Stilnox 10mg, Indap 2.5mg, Prenessa 4mg, Bisocard 10mg, Siofor 1000mg, L-Thyroxin 100 Berlin-Chemie

Návrat hore Goto down

Odoslať  kimi2028 za Po 11 máj 2020 - 9:57

kimi2028
kimi2028
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 993
Reputácia Reputácia : 305
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Xeplion (depot), Akineton

Návrat hore Goto down

Blog - Stránka 5 Empty Cesta zo schizofrénie - Druhý krok - Cesta Bytia

Odoslať  Dušan za Po 11 máj 2020 - 13:14

Ale toto nieje skutočná pravda. Skutočná pravda je cítiť a pociťovať Bytie. Zažiť ho a mať z neho radosť. Vnímať existenciu asociačne všetkými zmyslovými vnemami. Bytie sa nedá len tak pochopiť. Funkcia alebo cesta Bytia je jeho nekonečné poznanie. Bytie nepozná závery. Je nekonečná existencia.

https://dusanfajnor.blogspot.com/2020/05/cesta-zo-schizofrenie-druhy-krok-cesta.html

Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Zdravotný stav

Návrat hore Goto down

Odoslať  Matej za Po 11 máj 2020 - 21:02

Ťažká téma, Kimi, veru. Pekne si to napísal, rád som si prečítal o tomto náročnom jave priamo z pohľadu človeka, ktorý to prežíva na vlastnej koži, teda od Teba. Osobne plochosť emócií často nezažívam. Je pravda, že mi teraz na recepty tlačia F20.5, teda reziduálnu schizofréniu, pre ktorú sú podľa teórie mínusové príznaky v popredí. No, konkrétne emočná plochosť aj tak v mojom klinickom obraze nebola nikdy bežná. Myslím si, že je tomu tak aj preto, že na reziduálku som prešiel po stabilizácii schizoafektívnej poruchy a v jej rámci človek pociťuje naopak až príliš veľa emócií - najmä tie negatívne v rámci depresie. Nepochybne je Tebou prežívaný príznak veľkým bremenom, vzbudzuje to vo mne určitú potrebu vyjadriť súcit alebo podporu. V článku s nádejou píšeš, že by sa to malo zlepšovať časom po odoznení psychózy. Chcem v to veriť aj ja a budem v tom Tebe, aj ostatným, ktorí tento problém na sebe prežívajú, držať palce. Prajem Ti všetko dobré, Kimi, a veľa ďalších dobrých nápadov do Tvojej blogovej tvorby. Super!

"Jste to, co jíte."

Blog - Stránka 5 Sun11
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Zdravotný stav
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (600 mg), Spitomin (10 mg)

Návrat hore Goto down

Odoslať  Matej za Po 11 máj 2020 - 21:41

Ahoj Antifajny. winking

Je to zaujímavé čítanie. Charakterizoval si cestu nekonečného poznania okrem iného aj tým, že sa vtedy vyhýbame škatuľkovaniu, záverom. Pozeráme sa na poznanie a pravdu ako na celok, ktorý sa asi nekončí a nikdy nevyčerpáva. Chápem to aj tak, že sa vyhneme súdeniu, zatvrdeniu sa v nejakom konkrétnom úsudku, názore. Myslím si, že to naozaj môže uplatniť prípadný schizopacient v tom zmysle, že tým, že bude chcieť akosi pojať poznávanie vo svojej celej šírke bez zakotvenia v prístave nejakých konkrétnych záverov, tak je uňho nízke riziko, že sa upne na nejaké presvedčenie alebo záver, či hodnotenie, ktoré by mu mohlo škodiť. Mám na mysli blud, bludné závery, od ktorých sa takto azda ľahšie odpúta. Bude mať skôr záujem nevylučovať zo svojho poznávania nič, a to ani taký pohľad a názor, čo mu na prvý dojem "nie je po chuti". To je vítaná vlastnosť, ak takú človek má. Yes  

A potom som si všimol v článku druhý aspekt Tebou spomínaného nekonečného poznávania. A síce také to kontemplovanie pravdy (tzv. Bytia), ktoré človeku prináša pokoj a radosť. Spájaš to s pocitmi, teda je to niečo, čo sa preciťuje. To mi príde inšpirujúce. Nemám s tým osobne skúsenosť, no napadá mi, že v duchu Tvojho predchádzajúceho článku by to mohol človek preciťovať asi pri tom úplnom utíšení svojej mysle, kedy od nej vo svojom vedomí odstúpi, pozoruje svoje myšlienky, až im napokon dovolí mlčať. Skrátka nehodnotiť, nepremýšľať, iba tak... byť. V nejakej literatúre som to už tiež postrehol, že sa to dá a že je to veľmi upokojujúce, keď dosiahneme také ticho mysle a tak hlboko vnímame len to, že proste sme, a nič iné. Len našu existenciu, prípadne jej účasť na bytí ako takom. To musí byť paráda. Ešte som sa to zatiaľ nenaučil, ešte neviem tak dobre kontrolovať svoju myseľ a dosiahnuť, aby bola tak ticho a ja som len tak v danej kontemplácii sedel a proste len "bol"... Snáď sa to časom naučím. Smile

Drž sa, dobrý článok. Super!

"Jste to, co jíte."

Blog - Stránka 5 Sun11
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Zdravotný stav

Návrat hore Goto down

Odoslať  kimi2028 za Ut 12 máj 2020 - 7:41

kimi2028
kimi2028
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Zdravotný stav

Návrat hore Goto down

Odoslať  Iacobus za Ut 12 máj 2020 - 16:12

@kimi2028,
emočná plochosť je u mňa prítomná, zrejme rovnako ako u Teba. Často sa mi stáva, že neviem povedať, ako sa vlastne mám. Na takú otázku zo zvyku odpovedám - dobre, asi ako väčšina ľudí. Ale keď sa nad tým zamyslím, tak neviem, ako sa cítim. Popísať moje emócie neviem. Ba dokonca zdá sa mi, že tie bežné pocity ani nepociťujem. Veľakrát sa mi stáva, keď ľudia sú v niektorých situáciách búrliví, ja ostávam emóciami nedotknutý. To je asi prejav schizoidnej poruchy. Neviem si vytvoriť emočný vzťah s druhými ľuďmi. No na druhej strane Tom vo mne vyvoláva doslova búrku pocitov. Od strachu cez hnev po rozhorčenie. Taký mix všetkého, tiež to neviem celkom dobre vyjadriť slovami.

A čo sa týka zmyslu života, môj názor na túto tému som tu už prezentoval. Myslím si, že človek nemá zmysel života. To, že existujeme, je len náhoda. Aký zmysel to potom môže mať?
Ale rozumiem, čo si chcel povedať. Je potrebné, aby sme si hľadali činnosti, ktoré nás bavia, napĺňajú, ktorým vyplníme voľný čas. Lebo myslím si, že veľa voľného času nám škodí. Sám to dôverne poznám. Keď nemám vyplnený čas zmysluplnou činnosťou, myslím na tie sprisahania proti mne. A nie je to dobré. Točím sa v kruhu. Nie je možné sa z neho potom dostať.

ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 409
Reputácia Reputácia : 93
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 22

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol (Teva) 30 mg, olanzapín (Actavis) 15 mg, alprazolam (Neurol) 0,25 mg

Návrat hore Goto down

Odoslať  kimi2028 za Ut 12 máj 2020 - 17:42

To je len dobre @Matej, že to nezažívaš, buď rád. Je to krajne nepríjemne, nevedieť o sebe ani ako ti je. Uvedomujem si, že môj zdravotný stav nie je už závažný. Vlastne som dobre na tom, aj keď neviem odpovedať na otázku ako sa mám. Tak negatívne príznaky sú negatívne príznaky. Ďakujem, uvidíme ako dlho to budem mať, či to už nebude na celý život.

Ahoj @Iacobus, tak sme identické dvojčatá, čo sa toho týka. S tým vzťahom ku druhým ľuďom súhlas. Bez emócii je ťažké mať, akýkoľvek vzťah. Sranda, že dobre kamarátstva mi vydržali a nadviazal som aj nové z môjho súčasného prostredia, v ktorom sa pohybujem. Po korone chcem na tom zapracovať a vstúpiť do klubu Slovenského zväzu zdravotne postihnutých.

Ku zmyslu života, zase nemyslím si, že je až taká náhoda, že sme tu. Väčšinou boli sme počatí z veľkej lásky a mali by sme šíriť dobro. Je super nájsť si niečo, čo skutočne vie napĺňať.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Zdravotný stav

Návrat hore Goto down

Odoslať  Iacobus za Ut 12 máj 2020 - 18:07

Kimi,

z veľkej lásky. Možno. To nepopieram. Ale mali by sme sa zamyslieť nad tým, čo to vlastne láska je. Je to len biochemický proces, odohrávajúci sa v mozgu. Sú za to zodpovedné hormóny, neurotransmitery ako dopamín, fenyletylamín a ďalšie. Chemicky sa dá popísať včasné aj neskoršie fázy lásky, prípadne zaľúbenosti.

Chcem tým povedať len to, že tu nie je nič nadprirodzené, čo by bolo hodné osobitného zreteľa.

ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 409
Reputácia Reputácia : 93
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 22

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol (Teva) 30 mg, olanzapín (Actavis) 15 mg, alprazolam (Neurol) 0,25 mg

Návrat hore Goto down

Odoslať  Dušan za Ut 12 máj 2020 - 18:29

@Matej napísal:Spájaš to s pocitmi, teda je to niečo, čo sa preciťuje. To mi príde inšpirujúce. Nemám s tým osobne skúsenosť, no napadá mi, že v duchu Tvojho predchádzajúceho článku by to mohol človek preciťovať asi pri tom úplnom utíšení svojej mysle, kedy od nej vo svojom vedomí odstúpi, pozoruje svoje myšlienky, až im napokon dovolí mlčať. Skrátka nehodnotiť, nepremýšľať, iba tak... byť.

No precitovať Bytie je jednoduché. Je to vlastne bežná emócia. Smeješ sa, máš radosť, že ticho účinkuje. Máš radosť, že nirvanické oKo sa zatvára.
Totiž aj Nirvána je nekonečný proces podľa mňa a to oKo je toho dôkazom. Naproti tomu dospelým deťom sa oKo ešte len otvára, je to akésy duševno, objav Biokomunikácie.

Predstav si, že sa niekde nachádzaš, trebárz doma alebo na prechádzke, a keď ťa celý deň otravujú hlasy, slová, myšlienky...je táto radosť z Bytia, široký usmev, že to funguje, že počuješ hlasy tipu "nečítaná hlava, nemý mozog, som pikovina, som mu nič...", tak to ozaj funguje.

A ešte vačšou radosťou je keď tie hlasy....nepočuješ dosť dlhú dobu, priam celý deň, a keď tak, tak sa týkajú eGa, nie teba.

Asi takéto mám ja skusenosti, pocity, že mňa sa nič netýka. To neni omne, to ja niesom. Bodka a neriešim seba, lebo viem, kto som.

Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Zdravotný stav

Návrat hore Goto down

Strana 5 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat hore

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.