Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Goto down

 • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje - Stránka 3 Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  xkrchnav Po 28 september 2015 - 9:54

Matej, už píšem ako som sľúbil. Určite neopúšťaj nás. Napísal som to škaredo. Proste to vôbec nevyznelo, že by som chcel skutočne prediskutovať danú vec, ale rovno som to napísal, že je to hrozné a že ma to už nebaví. Možno to Tuto dobre nezval, že som bol v akomsi pohnutí. Tým to neospravedlňujem. Ale bol som. Nechcem po sebe cenzúrovať príspevky, čo som raz napísal, stalo sa, mrzí ma to, ale mazaním by som si pripadal ešte menej sebaprijatý než som teraz.

Máme niekoľko možností - vykašľať sa na to celé tu, alebo to dokonca zmazať. Alebo to nechať schladnúť emočne po všetkých stránkach (mám pocit, že tvoja reakcia bola trošku extrémnejšia práve preto, že sa ťa to asi dosť dotklo - spomínam si, že teba ukotvenie v diagnóze skoro posiľuje - hlavne naposledy zmena Fka ti veľmi pomohla k chápaniu čo je s tebou). Po schladnutí, by sme to mohli vziať znova a skúsili (možno ja už budem mať prečítanú tú knížku od Reginy) sa na to triezvo pozrieť. Na otázky, čo nám to dáva sa takto "diagnostikovať" už aj doma, prípadne či nám to nejak neubližuje, nerámcuje v niečom čo nejde posunúť úplne inam.

Maj sa Matej, vážim si ťa a ešte ak by sa ťa dotklo, že preskakujem sekcie s "neurotično zlepšené, fyzično zhoršené..." tak je to hlavne z toho dôvodu, že tomu sám nerozumiem. Proste mi to nič nepovie a niekedy nechápem jak to, že jedno zlepšené druhé zhoršené a opačne pretože mi príde, že všetko súvisí zo všetkým a proste si neviem predstaviť za týmito zobecneniami že čo sa vlastne fakt deje. A to si myslím, že "ťa poznám" z fóra o dosť viac ako napr. lístie, ktorý vravel, že keď sa poznáme, tak vieme čo za tými slovami je skryté...

Vypožičiam si tvojho obľúbeného smajlíka:
community together
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje - Stránka 3 Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  regina Po 28 september 2015 - 10:22

Matej,

neber si to osobne. Vobec to nebolo myslené z mojej strany alebo iste aj zo strany xkrchnava tak, že by tu táké príspevky nemali byť. Skôr by som povedala, že je to náš názor, že takéto vyjadrovanie može vám samotným, ktorí tak píšete, škodiť. Ber to ako názor. Nemusíme ich mať na všetko spoločné, môžu byť rozdielne a ked ti to tak viac vyhovuje, pokojne píš svojím sposobom ďalej. Je to ako s liekmi, niekto ich chchce poznižovať, niekto je za ich vysadenie, niekomu vyhovujú a pomáhajú. Prosto bol to len vyjadrený odlišný názor a bolo by škodou, keby si kvoli tomu, že ho ty nezdielaš, prestal písať. To určite nerob. Aj Tvoje príspevky potrebujeme.

regina
regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 643
Reputácia Reputácia : 291
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje - Stránka 3 Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  Matej Ut 29 september 2015 - 23:42

Tak teda píšem špeciálnu príručku pre Matejov vyjadrovací slovník:

ŠPECIÁLNA PRÍRUČKA K MATEJOVMU SPôSOBU VYJADROVANIA

_

  FYZIČNO


 • fyzično (zlepšené, zhoršené) - myslím tým vždy svoje problémy s trávením, plynatosťou a najmä zápchou, ktorou trpím dlhé roky, trpím hemeroidami a fisurami (análnymi trhlinami), takže vylučovanie je spojené s krvou a bolesťou. Keď napíšem zhoršené, tak zrejme som mal ťažký "pôrod" na WC. Keď píšem zlepšené, tak asi je všetko ok a vylučuje sa mi dobre. Užívam laktulózu, pri 20 ml denne nalačno som schopný ísť na WC aj 2krát za týždeň. Veci sú podchytené proktologickou liečbou. Moje dlhodobé podozrenie je, že zápchami (obstipácia, ako to niekedy tiež zvyknem v príspevkoch nazvať) trpím ako nežiaduci účinok niektorého z mojich psychofarmák. Pravda však je, že fisurami trpím už od tínedžerských a detských čias.

  NEURÓZY


 • neurózy (zlepšené, zhoršené) - mám tým vždy na mysli nutkavú neurózu si kompulzívne (nutkavo) trhať pery až do krvi, ďalej robiť nechtami zádery na prstoch (tiež až do krvi, sťahujem kožu dosť hlboko). Tiež mám na mysli neurózu nutkavého vyklepkávania rukami, prstami a poklopkávanie nohou alebo nohami na mieste, keď sedím (veľmi častý jav u mňa). Tiež mám na mysli náboženskú neurózu (teda najmä strach z pekla, pocity viny z mojich hriechov a následné sebaobviňovanie, rúhanie sa Bohu a celkovo zlé myšlienky vyplývajúce z mojej viery, ktoré sú výsledkom poruchy, neurózy, nie sú teda správne pochopeným teologickým obsahom mojej viery, ten teoreticky ovládam, ale prakticky sa mi ťažšie v hlave reflektuje a žije). Keď píšem zlepšené neurózy, tak väčšinou mávam prsty vtedy zahojené a nie sú na nich priveľké a priveľmi viditeľné zádery. Rovnako pery sú asi zahojené, alebo sa úspešne hoja, a pocitov viny je asi tiež menej, alebo žiadne. Keď píšem neurózy zhoršené, tak pravdepodobne som si celé prsty zodral z kože alebo roztrhal pery.

  SCHIZOPRÍZNAKY


 • schizopríznaky (zlepšené, zhoršené, v norme, ok, pod kontrolou) - ak sú zhoršené, tak hneď zakaždým opisujem, čo presne sa zhoršilo a ako. Ak sú zlepšené, tak platí, že sa zlepšilo to, čo som príspevok predtým opisoval ako zhoršené. Keď píšem "pod kontrolou", tak možno nejaké rezíduá sú, ale nerobia mi problém v praktickom živote. Ide o rezíduá (pozostatky) najmä ako vzťahovačnosť, zvláštne myšlienky, zvláštne vnímanie (napr. derealizácia, ozvláštnené farby, synestézie čítaných písmen), tematizovanie divných tém, pseudofilozofovanie, monologizovanie, citová prázdnota, pocit zbytočnosti svojho snaženia, demotivácia, pocit že som ako stroj, postrádanie hlbšieho zmyslu spojené so zdĺhavým tematizovaním nad zmyslom všetkého, sústredenie sa na seba, sociálna úzkosť, červenanie (obvykle nazvané v mojich príspevkoch ako "flush"), prehnané a úzkostné sebapozorovanie. Medzi kognitívne rezíduá (príznaky) u mňa zakaždým zaraďujem problémy s gramaticky správnym vyjadrovaním, zajakávosť, sekaná reč, problémy povedať súvislé súvetie druhému človeku, ťažkosti so schopnosťou riešiť problém správne logicky a úsporne či rýchlo, a teda znížená inteligencia. Platí, že keď sú aj rezíduá zhoršené, tak presne opisujem ktoré, prípadne to spojím aj s konkrétnym zážitkom z daného dňa. To isté platí aj pri afektívnych príznakoch. O tom, čo sa mi darí a čo v danom dni bolo v mojom prežívaní dobrého, sa vyjadrujem nemedicínsky, a síce opisne, konkrétne a v nadväznosti na nejaký zážitok či skúsenosť. Prípadne to presuniem do témy "Dnes ma teší". Ak píšem zhoršené zvláštne myšlienky, tak taktiež sa vyjadrujem nemedicínsky - jasne rozpitvám, čo sa mi v myšlienkach v hlave deje. Vôbec si neprídem stroho medicínsky, ako X písal v prvom príspevku tejto témy. Myslím si naopak, že dosť veľa z mojich príspevkov sú opisné, rozpitvané a veľmi konkrétne. Iba niektoré príznaky som zvykol postupom času označiť stručne medicínsky formou "zhoršené/zlepšené", lebo som už o nich písaval a sa mi zdalo, že naša komunita už vie, čo mám na mysli. Takto sa mi do príspevku zmestí viac informácií, a pritom sú tam aj konkrétnosti a opisy v ľudskej reči, aj heslovité stručnosti.

  AFEKTÍVNE PRÍZNAKY


 • afektívne príznaky (zlepšené, zhoršené) - mám na mysli vždy depresívne prejavy, depresívne výkyvy a emočné vyčerpanie. Depresívne prejavy, to sú u mňa tradičné symptómy depresie, ktoré poznáme, len akurát, že nie v intenzívnej hĺbke, skôr umenšenej. Preto to volám aj depresívny výkyv, lebo to je len niečo dočasné, zväčša poznám aj dôvod, ktorý obvykle v príspevku napíšem. Ak nie, tak mi je aktuálne zle, a napíšem dôvod v ďalšom príspevku, keď sa mi polepší. Pod emočným vyčerpaním vždy myslím únavu, neschopnosť sa usmievať, prežívať pozitívne emócie, obzvlášť radosť, potešenie, potrebujem byť vážny, mĺkvy, nechcem komunikovať, a pokiaľ musím, tak som hnevlivý, podráždený, vyčerpaný. Obvykle to v príspevkoch moc netematizujem, a to aj preto, že mi na to pomáha spánok. Nedá sa z toho vykecať, lebo ide len o únavu emócií, totiž v robote sú kladené na mňa veľké požiadavky sa 8-9 hodín furt usmievať a byť ku každému milý ako slniečko a hlavne veselý a optimistický. Dve-tri osmičky takéto zvládam, ale potom v štvrtok, piatok už klesám k emočnému vyčerpaniu.


DODATOČNÉ POZNÁMKY


Vôbec si nemyslím, že by ma takýto slovník, ku ktorému som napísal príručku, nejak rámcoval a neumožňoval mi posunúť sa k nechorobnému a zdravému. Ako X uviedol, naozaj mi Efko pomáha pochopiť, čo mi je a čo sa mi to objektívne deje. Vôbec si nemyslím, že schizofrénia alebo depresia, alebo bipolárna porucha nie sú choroby. Nemôžem si dovoliť povedať, že by ich definičný obor, a teda sumár klinických príznakov neexistoval, resp. že by opisoval niečo, čo reálne nie je nezdravé, a teda nie je choré. Ťažko nazvať zdravým, keď počujem sluchom hlasy osôb, ktoré neexistujú, alebo keď mám vtieravé myšlienky, ktoré sa mi tlačia do hlavy odniekaľ zvonku ako cudzí element. Určite nie je zdravé, keď niekto behá po lese bosý a nasleduje akési preludy a vidiny. Nie je tiež v poriadku a zdravotne nezávadné, keď niekto 4 dni a noci nespí, lebo cíti bezbrehý prílev energie, srší optimizmom a obvoláva celú obec a rodinu preto, že objavil zmysel života. Tiež nie je zdravotne nezávadné si tak zúfať a tak sa nenávidieť, že si režem ruku do krvi, aby som si uvoľnil napätie. Alebo keď niekto stále je a prepcháva sa, a potom chodí vracať na záchod, a takto sa vyhladuje na kosť a kožu. Alebo keď niekto po bezbrehom príleve životnej energie, kedy nemá pod kontrolou svoje správanie (minimálne podľa názoru okolia) po sotva 2 týždňoch je tak nešťastný, vyčerpaný a deprimovaný, že nevidí iné východisko, len sa vrhnúť na koľajnice. Skrátka sú tu určité symptómy, určité prejavy niečoho, čo je opisom zdravotne objektívne závadného stavu človeka. A to vyššia psychiatrická obec spísala a časom systematizovala do všeobecnejších kategórií, zvaných diagnózy. Iste, áno, bola to len dohoda, púha dohoda, aký sumár prejavov bude patriť do ktorej kategórie. V tomto zmysle sú schizofrénia a bipolárka a depresia a anorexia a bulímia a poruchy osobnosti len vymyslené. Ale sú existujúce v takom zmysle, že pod ich definičný obor prejavov spadá "klinický obraz", ktorý je zdravotne závadný, je vyjadrením nezdravia, a teda poruchy, azda slovíčkarením prídeme k slovu choroba.

Bol som docela prekvapený, že by som mal byť podľa Vašich názorov v nebezpečenstve, že sa zarámcujem v diagnóze a že mi to bude takto škodiť. Preto ma to prekvapilo, lebo práve moje posledné príspevky v téme o Vysadzovaní liekov svedčia o tom, že sa významne posúvam smerom k možnosti nebrať jedného dňa lieky, a teda zvládať ochorenie (sústavy kríz) inými, alternatívnymi spôsobmi. Som myslel, že som sa o Willovi Hallovi vyjadril dosť pozitívne, aj som si dal na brnianske stretnutie reklamu na schizo.sk. A teda určite toto všetko nesvedčí, že sa chcem zabetónovať v psychiatrii. Práveže som už nejaký ten piatok otvoril priestor aj pre nové spôsoby riešenia našich (a mojich) problémov. To však neznamená, že už nevnímam ich klinickosť. Naďalej budem otvorený a určite chcem lieky postupne znižovať, už teraz frčím na 15 mg Escitilu a idem dolu, pričom sprievodné problémy ohľadom sociálnej úzkosti a afektívnych problémov už mávam často, takže organizmus veľmi dobre vie, že som mu nejak začal dodávať o 5 mg escitalopramu menej. Trpím to každý deň, a to vyjadruje aj môj záujem, že chcem nahliadať na naše problémy aj za cenu trápenia ako na vyliečiteľné, alebo posúvateľné do nových horizontov. Preto slová o škodlivosti môjho spôsobu reči v mojich príspevkoch, si myslím, nie sú až tak opodstatnené.

ZÁVER


Takže toľko k mojej príručke a k môjmu chápaniu veci. Vlastne som takto vysvetlil aj to, prečo sa ma to trochu dotklo. Ďakujem Vám za vypočutie a ďakujem, že ste sa dostali až sem na koniec textu, lebo tento raz by bolo prečítanie tohto príspevku naozaj zapotreby. Aspoň si to myslím. Každopádne platí, že nie som vôbec stredom fóra, ani tu nie som nepostrádateľný. Myslím, že ja Vás viac potrebujem, než Vy mňa. Takže v tomto zmysle ste si tento príspevok aj mohli neprečítať, čo ma síce bude mrzieť, no čo už nazmôžem. Platí, že ja čítam každé Vaše písmeno.

Želám Vám teda peknú noc a vydarený zajtrajšok.
S úctivým pozdravom a prianím všetkého dobrého
dúfam-že-ešte-stále kamoš
matej

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje - Stránka 3 Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  xkrchnav St 30 september 2015 - 8:01

Matej, som rád, že som si ťa nepostval naveky. Nazval by som to starý dobrý rozpisany príspevok od Mateja. Aj keď vnímam, že mohol byť písaný s istou bolesťou u srdca. Díky, že si to takto vysvetlil. Cca som to vnímal ale potom sa už v tom fakt strácal. Tak teraz mam manuál Smile.

Ináč Regina? Ťa kniha je dosť brutálne písaná. Už bude asi staršia čo? "Nesmime na sobe nechat znat nejistotu..." a podobne.
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore