Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  xkrchnav So 26 september 2015 - 8:54

Ahoj,
odpisoval som Tutovi na čosi, ale mám pocit, že to by si zaslúžilo väčšiu diskusiu a zakladám samostatné vlákno. Čo ma k tomu tak trochu dokopalo, je toto video:

https://youtu.be/oGBMZ9QZCiI

ja sa už nejakú dobu snažím nepoužívať a vlastne ani neuvažovať v konceptoch čo do nás narvali doktori a primári na psychiatrický oddeleniach. Ale mám pocit, že tu sa v tom motáme a teda poriadne. Už ani nenapíšeme ako sa dnes máme, ale že psychopatologicky takto schizofrénne takto afektívne nálady.... pre BOHA? to nám pomáha? Mne sa až ťažko píše niekedy do témy ako sa máš. Resp. to končí tak, že takéto odstavce preskakujem. Veľmi sa mi páči ľudský prístup. A popisuje to aj ten Juraj vo videu - že proste sa v tom zarámcujeme, sme v tej škatuľke a je nám tam kvázi dobre... viem, že to nie je dobre, preto píšem kvázi. Čo prežívam? Čo počujem v hlave? Čo ma ťaží? Buší mi srdce? Ale nie že som brachiálne agresivny... alebo ...

čo si myslíte vy? pretransformujeme svoje myslenie a zlepší sa to? Alebo som jeden z mála tu na fóre čo nechce skákať podľa diagnóz? Díky!
J.
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  opadané lístie So 26 september 2015 - 9:58

tento citat vyjadruje moj nazor na to, co si napisal, X...

Růže, byť zvaná jinak, voněla by stejně. (William Shakespeare)
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  filipka So 26 september 2015 - 10:07

x, ono to nazývanie príznakov psychiatrickými pojmami má istý svoj význam. Človek so schizofréniou často nevie pomenovať to, čo ho ťaží a čo prežíva a má v sebe chaos. Tie pojmy a kategórie mu umožňujú sa v tom zorientovať. A až keď si takpovediac roztriedi a pomenuje svoje vnútro, čo predtým až tak nedokázal, tak sa môže pohnúť ďalej a zorientovať sa v tom ľudsky. Treba sa totiž na to pozerať aj z dlhodobého hľadiska-ty si mal akútne stavy, ale nemáš chronické príznaky, ktoré by ti znemožňovali mnohé činnosti a život v jeho kvalitnej podobe. Väčšina ľudí sa tu však trápi práve s týmto a svojím spôsobom je dobre, že to dokážu pomenovať, lebo to je krok k tomu, aby sa od toho skúsili odraziť.
filipka
filipka
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1048
Reputácia Reputácia : 120
Dátum registrácie : 20.09.2009

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Seroquel XR(quetiapín),Reagila (kariprazín, Alventa(venlafaxín), občas haloperidol

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  xkrchnav So 26 september 2015 - 10:32

Jak medicínske pojmy pomáhajú v ľudskom zorietovaní sa? Musím povedať, že mám halucinácie, keď sa dá povedať, že proste vidím biele myšky behať v rohoch miestosti? Alebo že mám sluchové halucinácie? Alebo že sa chovám psychoticky? Neviem teda že by mi to nejak ľudsky pomohlo. Alebo keď sa mi nič nechce robiť a z ničoho nemám radosť budem to nazývať Anhedónia? Teraz ani neviem či som sa trafil. Mám pocit, že to má význam pre doktorov aby o nás mohli písať latinsky. Aj jak hovorí ten Juraj Barbarič, aby neexaktnú vedu pripodobnili tej exaktnej medicíne... Všetko sa dá pomenovať ľudsky a nemusí to mať latinský protiklad aby som sa v tom zorientoval. Len ma mrzí, jak sme to prijali. Často aj ja si hovorí, že to bola ataka, hento mánia, hento proste blud... ale skutočne tieto pojmy pomáhajú? Mne teda nie...
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  opadané lístie So 26 september 2015 - 10:58

X, nehnevaj sa na mna, ale myslim, ze riesis nepodstatne veci. ak niekomu vyhovuje nazyvat to "medicinsky", je to jeho vec. ako som vyssie napisal, nic to nemeni na tom, ako sa citi. nemam rad "slnieckovsku" politiku. mnohokrat prave pojem anhedonia vystihne stav ovela lepsie, ako akekolvek "ludske" obkecavanie typu "nic ma nebavi". a to, ze taketo veci preskakujes, je tiez Tvoja vec. kazdemu vyhovuje nieco ine. je nas tu viac roznorodych bytosti, niet divu, ze sa vo vsetkom nezhodneme.
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  xkrchnav So 26 september 2015 - 11:02

No veď o to mi šlo... či to niekomu pomáha. Nemusel som hneď dávať svoju odpoveď, pravda. Slniečková? To je zas nejaký moderný pojem doby. Toto mi nepríjde slniečkovské fakt. Ak uvažujeme o chorbe tak to už automaticky vnímame inak ako keď riešime každú vec zvlášť. A nie je pravda, že názov taký či onaký je nepodstatný. Jak je písané, na počiatku bolo slovo... slovo má neuveriteľnú silu. Hlavne v tomto smere. "moje schizopríznaky v norme" = čo to znamená? Ale ok, sto ľudí sto chutí...
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  xkrchnav So 26 september 2015 - 11:04

Pozreli ste si to video? Nech tu nepolemizujeme keď nevieme čo som tu predkladal k diskusii?
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  opadané lístie So 26 september 2015 - 11:06

nevsimol som si, ze by si video predkladal k diskusii. len si ho spomenul, ze Ta "tak trochu dokopalo".
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  opadané lístie So 26 september 2015 - 11:24

inak k tomu "schizopriznaky v norme"... mne taketo vyjadrenie vyhovuje. pokial ostatni totiz vedia akymi chronickymi schizopriznakmi dany clovek trpi a napise tieto pojmy, vsetci vedia, co je v poriadku. nemusi to opisovat dajme tomu desiatimi vetami typu...to, ze ludia sa na mna viac pozeraju uz nepocitujem...v obchode som nemal neprijemne pocity a podobne. je to uzitocna "skratka". takto nejako to vnimam ja. myslim ale, ze aj "ludske" vyjadrenia su dolezite, akurat sa mi zda, ze tie "medicinske" pojmy, pokial ich ostatni poznaju, vystihnu situaciu casto ovela lepsie. a je to aj prehladne, dobre sa to pamata, vieme, co koho hlavne trapi atd...
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  xkrchnav So 26 september 2015 - 11:51

Ok. Tak ak máš čas môžeš mrknut to video. Ten pán je možno trochu radikálny ale niečo na tom bude. Ináč už suhlasime s MUDr. Že je to navždy, možno dokážete skoro fungovať a podobne no...
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  opadané lístie So 26 september 2015 - 12:01

skusal som to pozriet uz predtym, ale nevydrzim pri tom. brani mi v tom prave choroba, konkretne zrejme anhedonia. winking
chapem, ze Ty sa na celu vec pozeras inak, ked nemas ziadne zostatkove priznaky choroby, pracujes, mas manzelku, dieta a vedies plnohodnotny zivot. kazdy ale taky pozitivny vyvoj choroby nema a moze sa snazit ako chce.
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje Empty Re: Schizofrénia, psychóza, BAP... neexistuje

Odoslať  xkrchnav So 26 september 2015 - 12:26

Otázka koľko toho je z liekov samotných, po tom čo som si prečítal filipkin príspevok "čo by sa stalo zdravému človeku...?"
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore