Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

kava a kofein

Strana 3 z 14 Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Št 8 október 2015 - 20:20

Gratulujem k vysadeniu kávy, X.

Ja sa naďalej prelievam energeťákmi. Pijem priemerne 0,5 l denne, v čase zvýšenej psychickej námahy a emočných problémov asi 1 liter denne. Paradoxne, pokiaľ vypijem posledný nápoj do 16:30, tak nemám problém zaspať v primeranom čase. Čiže neevidujem sťažené zaspávanie spojiteľné s energeťákmi. Ale trochu ma pichalo pri srdci už viac ráz...

Matej

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  filipka Št 8 október 2015 - 22:05

Matej, neblbni, liter energeťákov??? Nemôže ti to zhoršovať to červenanie sa? Kofeín ovplyvňuje srdce i cievy, takže možné by to bolo...
filipka
filipka
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1048
Reputácia Reputácia : 120
Dátum registrácie : 20.09.2009

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Seroquel XR(quetiapín),Reagila (kariprazín, Alventa(venlafaxín), občas haloperidol

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Pi 9 október 2015 - 19:02

No je to tak. Embarassed Ale neviem, či mi kofeín reálne zhoršuje flush. Nie som si istý, lebo som túto koreláciu nikdy neodsledoval a ani sa mi nezdalo, že by tam súvis nejaký býval. Možno ale tam dačo je, ako vravíš, filipka. Dnes som vypil len 0,5 l, a bola flush na ulici zlepšená. Asi si si stanovím maximum 0,5 l (2 plechovky). Prípadne zase skočím na kávy a budem sa riadiť radou tomasa, ktorý podal informáciu, že káva je najúčinnejšia, keď klesá hladina kortizolu v krvi v určité konkrétne hodiny nášho denného biorytmu. winking

Odteraz, viac ako 0,5 litra si nedám! very unhappy Yes

Matej
drunken

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  rasto Ne 18 október 2015 - 23:59

ja pijem kavu len ráno 5 ližičiek cukru smotanu tak to mám najracej.ale ked som pracoval v angicku tak som sa naučil pit čierny caj s mliekom a ten pijem poobede a niekedy večer,ale tu na slovensku takí sylný nemaju tak sestra mi nosí z anglicka,je výborný povedal by som že lepsí ako kava.
rasto
rasto
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 508
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 18.10.2015
Bydlisko Bydlisko : stredne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: f20
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  opadané lístie Po 26 október 2015 - 18:24

moja skusenost s kavou je taka, ze ked to prezeniem a urobim si viac silnejsich kav v priebehu dna, som viac psychoticky a uzkostny, nech to mozno znie akokolvek smiesne. som vtedy mimo domov velmi vztahovacny a casto to vyusti do nepokoja, doslova na mne vidiet napatie, a ze cosi nie je vporiadku. doma potom trva dlhsi cas, kym sa upokojim.

raz som kedysi kdesi cital, ze tusim viac ako 7 silnych kav denne moze vyvolat halucinacie. neviem, nakolko to je pravda, ale je to zaujimava informacia.
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Ut 27 október 2015 - 20:48

To máš veru zaujímavé, Lístie. Na mňa kofeín pôsobí vlastne len príjemne (až na búšenie srdca), najmä čím je ho viac, tak tým mám lepšiu náladu, tým som pohotovejší niečo robiť a viac sa mi chce byť aktívny a byť naspídovaný ako veverička. Shocked

Akurát som skúšal, že by som bol iba na rannej káve Nescafé s mliekom a to je všetko. Lenže žiaľ dnes som poobede dostal krízu, náhle som bol unavený, nič sa mi nechcelo, povinnosti sa mi zdali namáhavé, obťažujúce. Nálada klesala. Sústredenie sa menilo na ťahanie na posedkávanie až driemoty. Žiaľ, musel som si kúpiť energeťák a následne som sa prebral a všetko bolo zrazu ok. Teda nie všetko - nebol som ochotný nadčasovať, poprosil som šéfku, že či si môžem isté veci nechať na zajtra, súhlasila. Za normálnych okolností by som to potiahol cezčas na polhodinku.

Neviem, ja sa tých energeťákov asi nezbavím. Obmedzujem v súčasnosti éčka a malinovky s umelými sladidlami. Všetko sú to jedy. Len teda nie vždy som ochotný piť iba minerálku, alebo vodu. Existuje u nás v obchode ochutená minerálka Toma-Nádych citróna alebo pomaranča. Tá je bez kalórií, soli, umelých sladidiel, a aj tak je jemnúlinko ochutená, volá sa preto nádych, lebo je to len trošku nadýchnuté prírodnou arómou. To je dobrá alternatíva na bežné pitie. A striedať to s vodou. Chcel by som zdravšie žiť, veľa vlákniny a ovocia, zeleniny, nakoľko to aj kvôli tráveniu a vyprázdňovaniu musím sledovať. A teda aj redukovať energeťáky a kávy. Ale zdá sa, že je to veľmi ťažké. Nie preto, že by som bol závislý, ale preto, že jednoducho som utlmovaný liekmi a bez kofeínu som unavený, strácam motiváciu a upadajú mi vôľové schopnosti. very unhappy

Čo si v takejto situácii počať? Medzi mlynskými kameňmi.
Nemáme to ľahké veru nikto z nás. Yes Ambulance

M.
Smile

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  rasto St 28 október 2015 - 1:27

asi každý z nas ma na sebe odskušané čo mu robí dobre a čo mu sposobuje problémy aj ked su to mnoho krát nezdravé potraviny alebo nápoje večinov sa ich nedokážeme vzdat.
rasto
rasto
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 508
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 18.10.2015
Bydlisko Bydlisko : stredne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: f20
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej So 7 november 2015 - 11:15

Je víkend, takže dnes to asi trochu preženiem s kávou. Cez týždeň si dávam najviac 2 Nescafé Gold... plus 1 malý energeťák. Teď je sobota a bolo sotva 11 hodín, a už mám v sebe 2 kávy. Dnes to vidím dohromady možno až na 4 šálky. Yes Nejako mi to ale nerobí starosti - zdá sa mi to naopak akoby štandardné alebo vhodnejšie, než energy drinky. Smile

Začína zo mňa byť kávičkár. Ale nie fajnšmekerský, ale taký pohoďáčik, ktorý si posrkáva kávičku, a pritom niečo číta, alebo sleduje fórum, alebo tak. Myslel som, že z kávy majú rituál len fajčiari, ale vidím, že aj ja si môžem spraviť z kávičkovania hobby. Very Happy

I love you

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Ne 6 december 2015 - 11:23

Momentálne opäť pijem kofoly (bez cukru, 0 kJ). Má to dva dôvody:

  • s nástupom Invegy evidujem značný večerný hlad, imitovaná sladká chuť kofoly a jej bublinky mi spôsobujú dojem zasýtenia Smile
  • v tomto decembrovom zhone máme v práci strašne fofry, takže jej kofeín mi významne pomáha zvládať veci tak psychicky, ako aj fyzicky Smile


Mám predsavzatie zase kofoly vysadiť krátko po Vianociach, teda za asi 2-3 týždne. Tieto 2 týždne, čo idú, sú však strašne náročné, takže mometálne si to bez kofôl len ťažko viem predstaviť. affraid Na druhej strane, obmedzujem energeťáky a nedávam si ich poobede. Rozmýšľam, že by som na toto obdobie zrušil aj rannú kávu, a jediný kofeín by som čerpal len z kofôl. Smile

M.
kava a kofein - Stránka 3 Kofola10

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej Št 18 február 2016 - 22:16

Rozhodol som sa opäť raz bojovať so svojou závislosťou na kofeíne. Nie, nejdem s ním na nulu, ale chcem si udržať dlhodobo štandard 2 šálky instantnej kávy denne (teda maximum 150 mg kofeínu snáď spolu). Dospel som do bodu, že už bývam strašne unavený a spavý, a pritom pijem zdraviu extrémne škodlivé množstvá energeťákov (1,5 litra denne) plus rannú kávu. Toto je proste neudržateľný trend, idem to okamžite zatrhnúť. Najväčším argumentom pre mňa je, že aj tak mi to nejak zásadne na únavu a spavosť nepomáha, a začína mi bývať trochu zle (závraty, slabosť, nevoľnosť, bolesť hlavy, nepohoda pri srdci).

Takže dnes už nič nevypijem povbudzovačného a dám si zajtra len 2 šálky kávy. Raňajší príjemný rituál kávičkovania idem zrušiť žiaľ. Nepotrebujem tú kávu až tak silno, aby som musel nutne ju mať. Unavený začínam byť až okolo 11:00hod. Vtedy niekedy si dám (alebo ihneď po obede) kávu, ktorú si z domu prinesiem vo fľaške (nevadí mi, že bude studená, ja aj tak pijem skôr vlažnú kávu, a nie horúcu). A druhú šálku kávy si dám večer okolo 18:30, keď budem mať fungovať doma po práci.

Takto by som si mohol udržať štandard 2 káv denne. Je to reálne pri mojej závislosti? Rozmýšľal som ísť na nulu, ale koniec koncov na čo, keď 2 šálky nie sú ani v očiach odborníkov vnímané ako nezdravé.

Ešte si zajtra kúpim v lekárni Acutil alebo nejaké iné ginko, ktoré by mi pomohlo sa sústrediť a zvyšovať mentálny výkon bez toho, aby obsahovalo kofeín (takže zbohom Memoplus). Mohlo by mi to takto pomôcť preklenúť prvé dni odvykania a privykania si na nižšie, zdraviu neškodiace dávky.

Držte mi, prosím, palce, aby sa mi moja odvykačka podarila. Lebo takýto životný štýl je smrtonosný, to mi isto dáte za pravdu. Embarassed

matej
Smile

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  opadané lístie So 20 február 2016 - 9:24

Matej, myslim, ze robis dobre, ked znizujes prijem kofeinu. kdesi som kedysi cital, ze ked clovek vypije viac kav v kratkom case, paradoxne mu to sposobi unavu. ale mechanizmus toho nepoznam. mozno preto Ti tie energetaky a kava az tak nepomahaju. myslim, ze dve, tri kavy alebo dva male energetaky su v norme.

ja striedavo pijem a nepijem kavu s kofeinom. momentalne uz zase niekolko dni pijem len bezkofeinovu. som sice viac unaveny, ale verim, ze to po niekolkych dnoch prejde.

drzim Ti teda palce pri znizovani. nie je to vzdy jednoduche.dancing
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kava a kofein - Stránka 3 Empty Re: kava a kofein

Odoslať  Matej So 20 február 2016 - 10:16

Ďakujem Ti vrúcne, Lístie, za podporu. giving a hug Smile Veru, aj ja som už počul, že pri príliš veľkom dávkovaní kofeínom môže byť človek paradoxne unavený. Asi to bude môj prípad. Včera som si dal len 2 kávy, tak ako som plánoval, a vskutku som mal viacej energie. Síce som cez deň trochu zíval a nič sa mi nechcelo, ale to bolo skôr tým, že bolo v práci menej roboty, takže sa čas vliekol a to ma unavovalo. Myslím, že inak som mal hladinu energie prijateľnú. Aj večer som vypil pred 19:00hod. 1 šálku kávy (v poradí druhú v daný deň) a pomohla mi, bol som čulší a čítal som si knihu do neskorých hodín. Včera som nemal žiaden energeťák, len tie 2 kávy. Dnes takisto plánujem len ako maximum 2 šálky.  Yes Popritom popíjam minerálku Tomu alebo pomarančový nízkoenergetický sirup zmiešaný s vodou pomerom 1:10 (liter len okolo 20 kJ).  Pretty good Aj som si kúpil v lekárni Acutil, zatiaľ to vyzerá fajn. Jeden som si dal včera večer, hoci lekárnička mi povedala, že 4 hodiny pred spánkom si ho nemám dávať... Aj tak som zaspal ako drevo. Sleep Ešte sa neviem vyjadriť k jeho prínosom, tak uvidím po viacerých užitiach. Smile

Moja odvykačka teda vyzerá zatiaľ dobre. Ďakujem ešte raz za podporu. Smile

Matej
rendeer

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kava a kofein - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Strana 3 z 14 Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore