Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Nedobrovoľná hospitalizácia

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  radka Pi 7 august 2015 - 1:43

Ahojte, chcem sa len spýtať, či niekto z Vás sa nesťažoval na nemocnicu, prípadne neriešil veci ohľadom nedobrovoľnej hospitalizácie súdne, prípadne podaním podnetu na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou? Myslíte, že má človek vôbec šancu sa pri zle stanovenej diagnóze domáhať odškodnenia, alebo je to podľa Vás len strata času? Chcem v tejto veci podniknúť nejaké kroky, a zaujíma ma aj Váš názor. Viem na 100 %, že nemám diagnózu akú mi stanovili a aj to, že mi liekmi určite poškodili. Máte niekto aj s týmto skúsenosti?


Naposledy upravil Matej dňa Po 3 august 2020 - 22:56, celkom upravené 1 krát. (Reason for editing : úprava nadpisu témy)
Anonymous
radka
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  Tuto Pi 7 august 2015 - 9:24

Ahoj radka,
nedobrovoľná hospitalizácia býva v celku problém aj pre nemocnicu. Osobne si myslím, že má zmysel sťažovať sa na psychiatrické postupy, ak je k tomu reálny dôvod. Na druhej strane celkovo oceňujem, ako sa psychiatria v celku humanizovala, pričom mnohé stavy pacientov zostali prakticky nemenné. 

Radka, určite Ti aspoň budem držať palce v Tvojej aktivite a želám aby to dobre pre Teba dopadlo.
S priateľským pozdravom Tuto
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  filipka Pi 7 august 2015 - 20:06

Podľa mňa je to bez šance. Stanovenie diagnózy v psychiatrii je podľa mňa nenapadnuteľné, lebo nedokážeš preukázať, že v danom čase si nevykazovala prejavy ochorenia. Práve naopak, oni majú záznamy o prejavoch choroby, o ktoré sa budú opierať. Neviem, k akému poškodeniu liekmi došlo, keďže nežiadúce účinky liekov sú len počas ich užívania, po vysadení vymiznú. Chcelo by to viac podrobností, napísala si všetko len veľmi všeobecne. Koniec koncov si tu anonymne.
filipka
filipka
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1048
Reputácia Reputácia : 120
Dátum registrácie : 20.09.2009

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Seroquel XR(quetiapín),Reagila (kariprazín, Alventa(venlafaxín), občas haloperidol

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  radka So 8 august 2015 - 2:10

filipka: prvá hospitalizácia: diagnóza F 23, druhá: zmenili to na diagnózu F 20. Lieky: neviem čo mi všetko dávali v nemocnici, viem len o haloperidole a seroquell a elektrokonvulzívna terapia bez môjho dovolenia, druhá: olanzapin. Nechcem tu písať moc viac, ale pobyt v nemocnici mi dosť uškodil a lieky majú dosť vedľajších účinkov a hlavne zlých a hlavne ECT je svinstvo, to im neodpustím nikdy. Neviem, či ti stačia takéto informácie. A hlavne viem, že tie diagnózy určite nemám. Len v rámci anonymity tu nechcem písať podrobnejšie informácie.
Anonymous
radka
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  filipka So 8 august 2015 - 7:45

nuž, ak si bola nedobrovoľne hospitalizovaná dvakrát a stanovili Ti dvakrát v podstate tú istú diagnózu (F23 sa stanovuje prvýkrát z dôvodu krátkej dĺžky trvania príznakov, F 20 následne pri opakovaných problémoch), tak by som skôr pouvažovala nad tým, prečo sa to stalo, pretože bežných psychicky zdravých ľudí nikto na nariadenie súdu nezatvára a neaplikuje im ECT... Ak mám byť úprimná, Tvoja sťažnosť nebude úspešná. Neber si to, prosím, osobne, skôr sa na to skús pozrieť z pohľadu toho, kto dal podnet na hospitalizáciu-čo ho na Tvojom správaní k tomu viedlo? V čom si sa odlišovala od ostatných, že to viedlo až k podávaniu ECT?
filipka
filipka
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1048
Reputácia Reputácia : 120
Dátum registrácie : 20.09.2009

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Seroquel XR(quetiapín),Reagila (kariprazín, Alventa(venlafaxín), občas haloperidol

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  Anonymka Ut 28 júl 2020 - 20:19

Ahojte, chcela by som sa opýtať za môjho kamaráta. On žije v Česku a začal chodiť ku psychiatrovi. Chce s tým prestať, je mu len horšie, nič sa mu nezlepšilo, akurát sa mu tak chce viacej spať .. Myslíte, že môže prestať chodiť k nemu bez obáv a aj mu to povedať s tým, že ho nedá do nemocnice?
Anonymka
Anonymka
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 30
Reputácia Reputácia : 5
Dátum registrácie : 23.07.2018

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: abilify maintena 400 mg/mesiac

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty nedobr

Odoslať  Iacobus St 29 júl 2020 - 14:30

Anonymka napísal:Mám pre vás ešte otázku: chcela by som sa opýtať za môjho kamaráta. On žije v Česku a začal chodiť ku psychiatrovi. Chce s tým prestať, je mu len horšie, nič sa mu nezlepšilo, akurát sa mu tak chce viacej spať .. Myslíte, že môže prestať chodiť k nemu bez obáv a aj mu to povedať s tým, že ho nedá do nemocnice? Proti jeho vôli? Ďakujem

@Anonymka,

Páči sa mi myšlienka zo zaveru. Je to povzbudivé.

Co sa týka vašej otázky, neviem odpovedať. Asi to veľmi zavisi od toho, akého druhu sú tie problémy, ktoré ma váš kamarát.

Neviem, ako je to presne z pohľadu zákona. Ale tuším, ze nedobrovolna hospitalizácia je nariadená vtedy, ak dotyčný ohrozuje seba alebo ostatných na živote alebo zdraví. Ak tomu tak nie je, tak si myslím, ze by ho nemali hospitalizovať. Ak ale tomu tak je, zrejme by ho psychiater uz dal hospitalizovať. Nemalo by na to mat vplyv, ci chce alebo nechce byt lieceny ambulantne. To je však iba moj laicky názor.

Pozdravujem. Jakub


Naposledy upravil Matej dňa Po 3 august 2020 - 22:40, celkom upravené 1 krát. (Reason for editing : doplnenie citátu od Anonymky)

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Ally likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  Ally St 29 júl 2020 - 18:38

@Anonymka:

Bez súhlasu možno pacienta liečiť iba výnimočne:

- ak je bezprostredne ohrozený život a zdravie pacienta a jeho súhlas nie je možné získať / je v bezvedomí apd /
- v prípade ochranného liečenia uloženého súdom (napríklad ochranné protialkoholické liečenie, po spáchanom trestnom čine)
- pri tzv. nútenej hospitalizácii, ak ide o pacienta, ktorý v dôsledku duševnej choroby ohrozuje seba a svoje okolie =toto je prípad tvojho kamaráta, ale musí byť dokázané na súde, že podmienky hospitalizácie sú dôvodné ( nie je dôvodom, ak pacient prestane brať lieky. Ale dôvodom je, ak je následne agresívny a ohrozuje svoje okolie alebo pre suicídne myšlienky je predpoklad, že si ublíži ).

Lekár je oprávnený pacienta hospitalizovať (ergo zadržať“) v prípade, ak je pacient v dôsledku duševnej poruchy nebezpečný pre seba alebo pre svoje okolie (samozrejme súčasne so splnením povinnosti notifikovať o zadržaní príslušný súd).

Zariadenie/Lekár je povinné prevzatie osoby do ústavnej starostlivosti oznámiť do 24 hodín súdu, ktorý rozhodne o zákonnosti dôvodov prevzatia do ústavnej starostlivosti.

_________________
Človek je schopný zniesť veľmi veľa – pokiaľ znesie sám seba...Smile
Ally
Ally
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 52
Reputácia Reputácia : 23
Dátum registrácie : 25.07.2020

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  Iacobus St 29 júl 2020 - 23:07

Ally napísal:Bez súhlasu možno pacienta liečiť iba výnimočne:

Naozaj je to výnimočne?

Bol som hospitalizovaný dvakrát. Ani raz to nebolo z nariadenia súdu, ale nemohol som dobrovoľne odísť.

V prvom prípade, to bola svojvôľa primárky, ktorá sa odmietla rozprávať so mnou o reverze. Povedala, že nie je možné odísť na reverz.

V tom druhom bola primárka zhovievavejšia. Chcel som teda podpísať reverz. Na to odvetila, že zavolá sudcu, ktorý ma tam nechá minimálne ďalší mesiac (a to sa už blížil čas prepustenia, len som to chcel trochu urýchliť) po tom, čo poviem jednu vetu o Tomovi. Tak som radšej ostal týždeň, kým ma riadne neprepustia.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  fuhino Št 30 júl 2020 - 11:04

Iacobus: Nás strašili, že ak podpíšeme reverz, tak nám zoberú svojprávnosť.
fuhino
fuhino
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 23
Reputácia Reputácia : 6
Dátum registrácie : 24.08.2018
Bydlisko Bydlisko : Stredné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: (Olanzapin) Olpinat 10mg 0-0-2, (Escitalopram) Elicea 10mg 1-0-0.

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  Iacobus Št 30 júl 2020 - 14:37

@fuhino,

Tak to je uz extrém.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Nedobrovoľná hospitalizácia Empty Re: Nedobrovoľná hospitalizácia

Odoslať  Ally Pi 31 júl 2020 - 12:00

@Iacobus

k tej nedobrovoľnej hospitaizácii, bolo tam dôvodné podozrenie, že by si mohol ublížiť sebe alebo niekomu inému?

Stál platí, že majú byť dodržané zákonné podmienky zadržania:
a) zadržaná osoba trpí duševnou chorobou, alebo sa u nej prejavujú príznaky duševnej poruchy
b) zadržaná osoba so zdravotným stavom opísaným ohrozuje samu seba alebo ohrozuje svoje okolie, pričom toto konanie je vyvolané duševnou chorobou alebo u zadržanej osoby hrozí vážne zhoršenie jej zdravotného stavu.

Zákonné podmienky sú : Zadržanie oznamuje poskytovateľ zdravotnej starostlivosti do 24 hodín od obmedzenia osobnej slobody, s týmto je spojená otázka špecializácie poskytovateľa a miesto zadržania a do rozhodnutia súdu o zákonnosti prevzatia sa poskytuje „nevyhnutná“ liečba. O zákonnosti zadržania rozhoduje súd v zákonom stanovených lehotách (do 5 dní a následne do 3 mesiacov)
Zadržaná osoba má byť v konaní zastúpená - s týmto sú spojené ďalšie otázky zabezpečenia procesných práv pacienta v súdnom konaní.

Ak si myslíš, resp. skôr ak máš dôkazy, že neboli dodržané zákonné postupy, tak to treba riešiť. Je známych mnoho prípadov, kedy pacienti zadržaní proti svojej vôli podali sťažnosť na najprv na Okresný súd, potom ak potrebné na Krajský súd a dokonca Ústavný súd. Dokonca boli aj prípady, kedy sa slovenskí pacienti obrátili na Európsky súd pre ľudské práva a rozhodnutia boli v prospech pacientov.

Závisí to od toho, že ak si dáš na misku váh to, čo ti nedobrovoľná hospitalizácia priniesla vs. to, čo ti zobrala a preváži to druhé, tak by som sa ohradila. Ale to som ja, ty to môžeš cítiť inak.

_________________
Človek je schopný zniesť veľmi veľa – pokiaľ znesie sám seba...Smile
Ally
Ally
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 52
Reputácia Reputácia : 23
Dátum registrácie : 25.07.2020

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Iacobus, tyx81 and Neti like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore