Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Liek Invega

Strana 5 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Liek Invega - Stránka 5 Empty Re: Liek Invega

Odoslať  Matej St 1 november 2017 - 8:25

Mne bol kedysi predpísaný Akineton, keď som v súvislosti s nejakým AP vravel, že mám "tlak k chodeniu" a nepokojné končatiny. Vtedy mi ho lekárka predpísala. Neskôr som ho už mal oficiálne vysadený. Dnes by som ktovie či ho nemal brať znovu, lebo pociťujem pri sedení nepokoj nôh, potrebujem poklepkávať, hýbať končatinami. Súčasná doktorka sa domnieva, že by nemuselo ísť o niečo parkinsonické, skôr by mohlo ísť o prejavy sérotonínového syndrómu, keďže vždy mi vravela, že moje AD Escitil o sile 20 mg je dosť veľa, a teda môžem mať sérotonínu pri tomto AD v mozgovni priveľa, čo sa prejavuje vnútorným napätím, akoby potrebou fyzicky "explodovať" v úvodzovkách. Smile Ale zaviazal som sa jej viackrát, že to vydržím a budem s tým kvázi-žiť, lebo pri pätnástke alebo desinke escitalopramu som cítil zhoršenie depresie. Tú dvadsiatku proste chcem a vážim si ju. Ak to má znamenať pnutie v končatinách, tak som s tým kvázi ochotný existovať výmenou za zlepšenie depresie. Ktovie čo by na to urobil v tejto súvislosti Akineton, že či reku on pomáha na sérotonínové pnutie, alebo či rieši iba záležitosti okolo parkinsonizmu z antipsychotík... je to na zamyslenie, ba možno hodné skúšky... Embarassed

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Liek Invega - Stránka 5 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Liek Invega - Stránka 5 Empty Invega

Odoslať  Kapor Ut 5 december 2017 - 22:51

Ja som užíval invega od 2009 do 2017 momentálne ju mám užívať ale asi dva týždne neužívam chystam sa na PS asi päť rokov som nevedel že som chorý normálne som pracoval a užíval život potom som skončil na pohotovosti s tým že ma bolelo brucho neskutočne výsledok pečeň v prdeli moja psychiatricka mi povedala že to není z invegi tak ok beriem ďalej a liečim pečeň zmenil som prácu komplet všetko ďalšie dva roky ok pohodové fungovanie samozrejme menšie nedostatky a zrazu zlé videnie tak nič preslo to potom vynechávanie srdca a arytmia tak som zašiel za internistom povedal že to je z invegi samozrejme pečeň v prdeli tak som šiel za psychiatrickov ona na to že to není z invegi prešli asi dva mesiace stále sa to zhoršovalo tak teraz asi dva týždne neberiem invegu a tie problémy zo srdcom prešli ale zas nemôžem spať nervozita a asi to začína tak sa teším na ten atak zajtra idem za doktorkou že chcem ísť na PS sa nastaviť na iní liek tak držte palce
Anonymous
Kapor
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Liek Invega - Stránka 5 Empty Re: Liek Invega

Odoslať  Matej So 9 december 2017 - 18:41

Ja mávam dosť problémy v črevách a niekedy aj žalúdku. Teraz po Tvojom príspevku mi napadlo, či by som to nemohol mať čiastočne vlastne z tej svojej Invegy, alebo z ďalších psychofarmák. Pečeňové testy absolvúvam pravidelne aspoň 2krát do roka, pričom doteraz boli vždy veľmi dobré, že až sestrička chválila. Tak neviem. Invegu papám od decembra 2015 každé ráno 6 mg.

Najhoršie je tá slepota, tá nevedomosť, že človek má nejakú komplikáciu a ani za svet nevie z čoho. Môže to byť z toho, z tamtoho, na lavici podozrivých sú všelijaké faktory, okolnosti. A človek nevie, kde je pravda a nad kým vyrieknuť rozsudok o vine. A dr. Google namiesto toho, aby pomohol, vie iba tak rozšíriť lavicu podozrivých a obžalovaných. very sad3

Kapor, držím Ti palce.

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Liek Invega - Stránka 5 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Liek Invega - Stránka 5 Empty Re: Liek Invega

Odoslať  Margaretka Ne 27 január 2019 - 13:11

Stymto liekom mám pozitívne skúsenosti. Ani som veľa od neho nepribrala cca 5kg. Hoci mám diagnostikovanú paranoidnú schizofréniu, doktorka vraví že postupne budeme Invegu vysadzovat a necháme len ľahšie formy liekov...
Anonymous
Margaretka
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Liek Invega - Stránka 5 Empty Re: Liek Invega

Odoslať  Matej Ne 22 december 2019 - 9:29

Teraz v piatok som si po dlhej dobe (asi po roku?) dal 6 mg Invegy, a to namiesto paliperidónového generika Parnida. Parnido som začal užívať ako alternatívu kvôli tomu, že na Invegu vyrubili svojho času priveľký doplatok, zatiaľ čo Parnido, mám pocit, bol celý preplácaný poisťovňou, takže som v lekárni zaň, tuším, nedoplácal nič. Nedávno mi však lekárnička vydala Invegu, lebo vraj doplatok priveľký znovu nie je, takže som sa k nej vrátil. Oba lieky nesú síce paliperidón, ale aj tak mávam skúsenosť z minulosti, že tie lieky, hoci majú tú istú účinnú látku, vedia niekedy zapôsobiť rôzne. Prechod na Invegu tento piatok bol v tejto súvislosti našťastie plynulý, pokojný, bez ťažkostí. Prakticky necítim žiadnu zmenu. Je to ok. Yes Applause

Vitaj

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Liek Invega - Stránka 5 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

The author of this message was banned from the forum - See the message

  • Zaslať odpoveď

Liek Invega - Stránka 5 Empty Re: Liek Invega

Odoslať  Matej Ne 22 december 2019 - 17:20

Neti napísal:Na 6-kovú Invegu je momentálne doplatok 18,08 Eur (prepočítané na 30 tabletiek 19,37 Eur), na Parnido 6mg 93 centov. Inak povedané, doplatok na Invegu je cca 21 krát vyšší ako na Parnido.

Takže zase to zmenili? Lebo ešte pred zhruba 2 týždňami som neplatil za Invegu takmer nič, celý rok tam ten doplatok bol, potom mi minule lekárnička vravela, že už to zase zrušili, takže mi môže vydať Invegu. Súhlasil som a dostal som Invegu. Uvidím teda, keď ju budem pýtať nabudúce niekedy na konci januára. Shocked

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Liek Invega - Stránka 5 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

The author of this message was banned from the forum - See the message

  • Zaslať odpoveď

Liek Invega - Stránka 5 Empty Re: Liek Invega

Odoslať  Matej Ut 24 december 2019 - 11:15

O atrofovaní mozgu v dôsledku AP som nepočul, resp. nevedel. Neviem, čo si mám o tom myslieť, skôr tomu vlastne neverím. Resp. ak je to pravda, tak potom s tým budem musieť narábať ako s faktom, a teda nebude na mojom názore záležať. Každopádne AP liek, myslím si, potrebujem, hoci mávam obdobia, kedy by som chcel byť bez neho. No mám strach, pretože v tomto roku 2019 sa mi duševné zdravie trochu ustálilo, zlepšilo, preto by som o dosiahnutý stav veľmi nerád prišiel v dôsledku nejakých mojich liekových experimentov (ako som na to doplatil nie raz v minulých rokoch). Preto v súčasnosti si radšej kusnem do jazyka a poctivo to beriem každý deň bez rozmýšľania o alternatívach,... výmenou za relatívne schopné fungovanie. Čiastočne som však odbočil od toho atrofovania - chcel som len vlastne povedať, že asi to budem naďalej brať, aj keby sa to atrofovanie ukázalo ako fakt. Nemyslím si totiž, že mám zrovna pestrý výber, ako vec riešiť všelijako inakšie.

Celkovo beriem AP od jesene 2005, teda asi zaokrúhlene 14 rokov. Necítim zatiaľ nejaké reálne dôsledky atrofovania, ak už náhodou nejaké prebehlo. Kognitívne nedostatky som cítil hlavne zopár rokov po sériách elektrošokov, časom nastalo aj tu zlepšenie, hoci k pôvodnej miere kreativity, akú som mal pred elektrošokmi, som sa nevrátil dosiaľ. No celkovo sa cítim kognitívne lepšie, než vtedy (najmä sústredenie, pamäť, schopnosť čítať, schopnosť vyvolávať si spomienky, sústrediť sa dlhšie na jednu vec alebo činnosť, učenie sa nových látok, riešiť problémy alebo nejaké zadania pomocou logiky). Iba tá kreativita teda z dlhodobého hľadiska utrpela značné straty.

Asi sa prípadné atrofovanie stane závažným vo vyššom veku, takže v tejto veci ma trochu chytá v dôsledku Tvojej informácie obava. Celkovo však z AP získavam viac kladných efektov z dlhodobého hľadiska, než niečo strácam, čo mi berú alebo komplikujú. Takže ja tomuto vynálezu zatiaľ dôverujem. Embarassed Aj keď teda určité obavy mám. sad and unhappy

matej
Sun 1

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Liek Invega - Stránka 5 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

The author of this message was banned from the forum - See the message

  • Zaslať odpoveď

Liek Invega - Stránka 5 Empty Re: Liek Invega

Odoslať  Matej Ut 24 december 2019 - 12:01

Neti napísal:Čiže neplatí to, že AP spôsobuje ubúdanie mozgu, ale že psychiatrická choroba to môže spôsobovať.

Teraz, keď si to takto napísal, tak som si spomenul, že kedysi dávno som čosi kdesi čítal, že neliečená schizofrénia poškodzuje mozog, resp. vlastne každá neliečená psychotická epizóda poškodzuje mozog. Bol to článok, ktorý vravel o dôležitosti užívania AP, pretože každý relaps do psychózy je mozgu škodlivý, a to aj na neurobiologickej úrovni. Vie zvýšiť šancu defektu a kognitívneho úpadku. Článok preto propagoval, ako je veľmi dôležité preventívne tie AP brať pravidelne, aby sa čo najviac znížila pravdepodobnosť návratu epizódy. A tam sa teda aj spomínalo to, že psychotický stav poškodzuje mozog, hoci presne to slovo atrofovanie tam spomínané, tuším, nebolo. Nie som si istý. V tomto zmysle antipsychotiká vyšli z článku práve ako tie, ktoré poškodeniu mozgu a jeho funkcií, ako aj jeho neurobiológie, práveže zabraňujú. Yes Ktovie, ako to presne je, ale napadla mi pri Tvojich slovách takáto moja spomienka na dosť dávny článok, už ani neviem odkiaľ. Pretty good

Neti napísal:Okrem toho Matej ver. 12/2018 je úplne odlišný od ver. 12/2019. Mám pocit, že "to" zvládaš oveľa, oveľa lepšie. A asi to tak aj sám cítiš. (...)

giving a hug  Dojatie

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Liek Invega - Stránka 5 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Liek Invega - Stránka 5 Empty Re: Liek Invega

Odoslať  kimi2028 Ut 24 december 2019 - 13:28

Ahoj matej, som rád že v poslednom čase si aj vďaka AP lepší. Ja nebudem brať možno v januári už žiadne. Vystačím si pravdepodobne už len s injekciou. Ja mám ešte stále kognitívne nedostatky, ktoré si vymenoval a to ubehli už 3 roky. Tak snažím sa, čo môžem a usilujem sa na to nemyslieť.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2183
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 5 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore