Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

vztahovacnost

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty vztahovacnost

Odoslať  anonym Ut 3 máj 2011 - 20:18

sem piste vsetko vsecikco, co vas napadne k teme vztahovacnost.

zaiste budete so mnou suhlasit, ked napisem, ze vztahovacnost sa nosi ruka v ruke s narcizmom. u mna to urcite tak je, za narcisa sa povazujem, vychadza mi to aj v niektorych testoch, ktore som si robil. ako s tym ale bojovat? vztahovacnost znamena precenovanie vlastnej dolezitosti pre okolie, ale ako som cital od jedneho mudreho diskutera na inom fore, vztahovacnost vychadza z vlastnej neistoty. clovek neisty bude vzdy uvazovat, ako posobi na okolie. niekedy to vsak dopadne tak, ze sebapozorovanie ide na ukor pozornosti, ktoru by sme mali venovat inym.

napisem jednu svoju skusenost, ktora bola zableskom mojho dusevneho zdravia, ktorym sa kedysi oplyval:

ked som zacal chodit na strednu skolu, obdivoval som jedneho chalana, ktory sa tam dostal vdaka vysledkom z olympiad na zakladnej skole, hlavne z matiky. aj vyzorovo mi bol sympaticky. mal som vsak vyraznu uzkost a oslovit ho, bolo pre mna velkym problemom. napriek tomu moj zaujem prevazil uzkost, mal som jedoducho velku chut spoznat ho a tak som uzkost premohol a prihovoril sa mu. stali sa z nas fajn kamarati, nejaky cas sme spolu aj sedeli v lavici.

to bol len maly priklad, kedy som prekrocil svoj tien a zvitazila dolezitost spoznat niekeho mozno fajn nad dolezitostou osobnej "ochrany", ktoru som riskoval zoznamenim.

budem rad, ked sa ku mne v tejto teme pripojite a napisete mi svoje myslienky tykajuce sa vztahovacnosti.
dancing
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  anonym Ut 3 máj 2011 - 20:32

akosi sa mi neumyselne prelina uzkost so vztahovacnostou, ale myslim, ze tieto dve veci spolu uzko suvisia. What a Face
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  Matej Ne 8 máj 2011 - 9:10

Lapaj napísal:...zaiste budete so mnou suhlasit, ked napisem, ze vztahovacnost sa nosi ruka v ruke s narcizmom. u mna to urcite tak je, za narcisa sa povazujem, vychadza mi to aj v niektorych testoch, ktore som si robil. ako s tym ale bojovat? vztahovacnost znamena precenovanie vlastnej dolezitosti pre okolie, ale ako som cital od jedneho mudreho diskutera na inom fore, vztahovacnost vychadza z vlastnej neistoty. clovek neisty bude vzdy uvazovat, ako posobi na okolie. niekedy to vsak dopadne tak, ze sebapozorovanie ide na ukor pozornosti, ktoru by sme mali venovat inym...

K tejto téme mám čo povedať aj ja veru. very sad2 Mám so vzťahovačnosťou bohaté skúsenosti. Neviem však momentálne roztriediť všetky psychologické dôvody, ktoré podmieňujú situáciu, v ktorej sa niekto správa vzťahovačne, ale viem, že ak by sme vzali tamtie dva pohľady, teda narcizmus verzus absencia sebaistoty, tak ja som príkladom "zaujímavej" kombinácie oboch prípadov. very sad3

Do istej miery som narcis, resp. som ním bol v čase neliečenej psychózy. Mal som megalomanský blud, že som povolaný urobiť niečo veľké a že som neviem ako dôležitý pre históriu ľudstva. To hovorím o období medzi mojím zhruba 16. až 19. rokom veku. A v súvislosti s týmto bludom som samozrejme seba obdivoval, hrabal sa v detailoch svojej "veľkej osobnosti", hoci isteže ja som si to takto neuvedomoval, ako to tu teraz píšem, bolo to skryté - druhí ľudia o tomto mojom bludnom presvedčení, ktoré vyčnievalo do môjho vedomia skôr vo forme akéhosi tušenia, nevedeli. silent Ja sám som nevedel o tom, čo vlastne si myslím - musel to zo mňa dostať až môj psychiater rôznymi podivuhodnými otázkami (napr. máš niekedy pocit, že nie si synom vlastných rodičov? a ja na to: "áno, presne tak, najmä ak zohľadníme inteligenciu!" ... a bum, prekvapenie bolo na svete, že čo si to ja o sebe vlastne namýšľam všetko). Embarassed

S takouto formou narcizmu, kedy som sa intenzívne zaoberal svojím svetom a sebou samým, tak vstúpila do toho úzkosť a vzťahovačnosť. Nuž, som presvedčený, že to už bola vec následnej absencie sebaistoty, ktorá sa stala dominantnou práve v dôsledku narcizmu. Možno celý tento môj nudný výklad skrátiť na takýto začarovaný kruh:

megalomanský blud => narcizmus => vzťahovačnosť => strata sebaistoty => úzkosť => vnímanie seba a reality ako nezodpovedajúcej môjmu bludu => následne z toho opäť strata sebaistoty => úzkosť => opäť spomínané vnímanie, a takto dokolečka dokola v rámci začarovaného kruhu

pale

Preto píšem, že spadám pod obidva dôvody vzťahovačnosti - aj narcizmus, aj strata sebaistoty.

Lapaj napísal:ako s tym ale bojovat?

U mňa cesta viedla cez zničenie alebo aspoň oslabenie megalomanského bludu. Už aj dva roky sa priveľmi netrápim svojím červenaním, resp. ono samotné ma neprenasleduje. Môžem ísť v pohode po ulici a nie je to také strašné. Lieky AP a ďalšia autoterapia pomohli, že som odhalil styčné body bludu a mohol ich racionálne podkopať, a pritom nebyť nejak zvlášť nešťastný, "že som len obyčajný človek". Laughing Je to aj preto, že upadol narcizmus a tým sa pozdvihla sebaistota. Niekedy sa to vráti, napr. aj tento príspevok je prejavom toho, ako hlboko som sa v sebe hrabal, kým som toto tu napísal takto do detailu. Ale keďže viem, že prvotný, prapôvodný dôvod, spúšťač je preceňovanie vlastnej dôležitosti (u mňa teda v rámci toho megal. bludu), tak viem, že tam treba útočiť neustále, aby sa začarovaný kruh zase nespustil.

Toľko moja skúsenosť a moje myšlienky. devil

Prajem úspešný čas. Ahoj. drunken

Ghost

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

vztahovacnost Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5037
Reputácia Reputácia : 937
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  Tuto Ut 16 august 2011 - 23:56

Vzťahovačnosť v mojom dávnom chorobnom stave bola prítomná neustále mimo krátkeho spánku. Vzťahoval som na seba všetko na čo som sa pozrel. V televízii a rádiu sa hovorilo stále niečo v mojej súvislosti. Ľudia si o mne šepkali, čo som vedel, aj keď boli za múrami paneláku a nevidení. Vlastne aj steblá trávy, pohodený obal, plechovka, mali zvláštny zmysel, ktorý sa ma nejako zvláštne dotýkal. Mimo patológie je to úplne inak.

Z hľadiska súčasnosti sa ma vzťahovačnosť týka len čiastočne. Občas, keď som na prechádzke si myslím, že niektorý ľudia sa rozprávajú o mojich nedostatkoch. Častokrát, keď sa k nim priblížim, trebárs idú oproti mne na chodníku, počujem, že to tak nie je. Niekedy mi vadí chichot mladých, ktorý občas vstiahnem na seba. Vtedy mierne znervózniem a viac sa pozorujem, či je všetko OK. Už som sa veľakrát presvedčil, že táto moja vzťahovačnosť je úplne zbytočná a iba obťažujúca. Patrí to však k mojej povahe a nie je to v chorobnej rovine.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4780
Reputácia Reputácia : 771
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  anonym Po 12 september 2011 - 14:03

vztahovacnost je velmi neprijemna, mili priatelia...dufam, ze za tuto mudrost dostanem reputacny bod What a Face
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  anonym Št 15 september 2011 - 20:10

vztahovacnost mi pripada, akoby clovek nemal jasne ohranicene svoje JA I disagree
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  regina Št 15 september 2011 - 20:25

Čím je moja choroba výraznejsia, tým som vzťahovačnejsia. Keď mám pocit, že vsetko sa točí okolo mna, kazdý hovorí iba o mne a vsetko sa ma nejak dotýka, vtedy si vravím : "Pozor! Je to s tebou horšie..."
regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 643
Reputácia Reputácia : 291
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  anonym Pi 16 september 2011 - 6:06

ano, kto ma v anamneze vztahovacnost a paranoiditu, prave vystupnovanie tychto atzributov casto napoveda prichadzajuci relaps. very sad3
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  psychojane Ut 20 september 2011 - 19:29

Ja keď mám relaps, tak mám pocit, že sa všetci rozprávajú o mne, šepkajú si o mne a zazerajú na mňa. No hrooozneee!!!!! affraid
psychojane
psychojane
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 46
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 07.09.2011
Bydlisko Bydlisko : juhozápad SR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  anonym St 21 september 2011 - 5:42

ano, je to hrozne a este hroznejsie je, ze ja som mal tento stav nepretrzite cele roky, nepretrzite very unhappy nastastie sa to prelomilo it is perfect
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  psychojane Št 22 september 2011 - 7:59

To som rada Lapaj, že sa to prelomilo a dúfam, že ani v budúcnosti sa Ti to nevráti.
Buď zdravučký it is perfect Laughing
psychojane
psychojane
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 46
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 07.09.2011
Bydlisko Bydlisko : juhozápad SR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

vztahovacnost Empty Re: vztahovacnost

Odoslať  anonym Št 22 september 2011 - 10:08

kujeeeeem winking
avatar
anonym
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 886
Reputácia Reputácia : 26
Dátum registrácie : 20.09.2009

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore