Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Antipsychotika a cukr v krvi

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  motylek Št 25 máj 2023 - 8:26

Jak asi víte, antipsychotika zvyšují hladinu cukru v krvi a až způsobují cukrovku 2. typu.
My jsme měli cukrovku v rodině, tak mám navíc genetickou zátěž. Co jsem začala cca 5 let po začátku braní AP chodit na preventivní prohlídky k praktické lékařce, mám problémy se zvýšeným cukrem v krvi, který se mi během 10 let pomalu ale jistě zvyšoval. Nejvíc mi naměřili až 6,7 (jednotky si nepamatuju), přičemž hladina cukru v krvi se považuje za zvýšenou od 5,0 výš. Prášky mi na to zatím nedali, ale hladinu cukru mi kontrolují pravidelně každý půlrok.
Brala jsem tehdy AP Invegu a když jsem se dozvěděla, že Invega může způsobit cukrovku, nechala jsem si AP změnit. Psychiatrička zkusila Abilify, tam prý není vyloženě psáno o cukrovce (Když se dívám na intenet, je tam cukrovka zmíněna mezi nežádoucími účinky, které byly hlášeny poté, co byl Abilify uveden na trh a jejichž četnost výskytu není známá.)
Je to cca 7-8 měsíců, co beru Abilify. Od té doby mi 2x dělali test na cukr v krvi a ten se zatím pomalu snižuje i přesto, že dietu nedodržuju. Při prvním testu na podzim krátce po začátku braní Abilify mi klesl cukr z 6,7 na 6,3 a při posledním měření minulý pátek klesl dokonce na 5,8.
Myslíte, že Abilify zvyšuje hladinu cukru v krvi méně než Invega? Čím by se dalo vysvětlit, že se mi při Inveze přes 10 let pomalu zvyšovala hladina cukru v krvi a při Abilify mi zatím půl roku pomalu klesá? Máte někdo taky nějaké zkušenosti s antipsychotiky a cukrovkou 2. typu nebo zvýšeným cukrem v krvi?
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 720
Reputácia Reputácia : 56
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  Mous Št 25 máj 2023 - 9:38

@motylek antipsychotika môžu zvyšovať cukor v krvi nepriamo, nie však priamo. Ide o prirastok na hmotnosti, ktory AP robia. Predstav si to ako padajúcu snežnú guľu. Sneh sa lepí a ona sa zväčšuje. Metabolizmus je komplexný. Keď je veľa lipidov a neodbúrajú sa (nedostatok pohybu), môže dekompenzačne narastať aj glukóza v krvi. Totiž bez pohybu sa neodbúrava glykogén vo svaloch a pečeni, ani tuky ako také. Cukrov teda začne byť prebytok a to sa odrazí na hladine glykémie. Skrátka, treba sa hýbať. No priamo AP nespôsobujú diabetes mellitus.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

motylek likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  motylek Št 25 máj 2023 - 11:43

@Mous Aha, to je zajímavé, to si musím pamatovat. Zvláštní je, proč teda zvýšený cukr i cukrovka jsou uvedeny v příbalových letácích antipsychotik jako nežádoucí účinky. To pak vede k mylným nebo neúplným informacím o tom, že AP způsobují cukrovku, což takhle interpretují i schizofrenici na Facebooku (čili takhle se to dostává do povědomí obecné schizofrenní populace).
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 720
Reputácia Reputácia : 56
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  Mous Št 25 máj 2023 - 11:58

@motylek Myslím že základom je individuálny prístup v liečbe. Môžu tam byť totiž aj faktory ako rodinný výskyt. Na druhej strane aj nepriamo vzniknutý diabetes je diabetes. O priamom vplyve antipsychotika na hladinu glukózy som nečítal ani som sa s tým nestretol. V jednom článku písali presne o týchto lipidoch. Všade radia zlepšit životosprávu a zaradiť pohyb. To je najlepšia prevencia-inak ten nordic vyzerá skvelo!pekný deň
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

motylek likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  Mous Št 25 máj 2023 - 12:28

@motylek teraz som našiel jeden odborný myslím validný článok. Píše sa tam, že sa to ťažko posudzuje kvôli obezite. Niektoré AP ako klozapín al.olanzapín vraj môžu znižovať inzulínovú senzitivitu-teda citlivosť v tkanivách čo môže viesť k DM. Hlavne atypické antipsychotiká teda môžu viesť k cukrovke. Beriem teda späť-nevedel som. Je to vec receptorov. Tá tvoja facebooková základňa má teda dobré info.
K tvojej otázke- aripiprazol nespôsobuje glukozovu toleranciu (tkanivo nereaguje na inzulin dostatocne a pod.)-to znamena nemal by viest k cukrovke.

No naozaj je to zlozita tema lebo obezita ako taka je predisp.faktor DM 2.typu, takze sa da hovorit mozno o zmiesanom vzniku DM.

Iste však pravidelný pohyb pomáha v prevencii, ako aj keď už diabetes vypukol. Podľa hodnôt o kt.si písala je tvoj stav na sledovanie. Nie som diabetológ no niekedy je možné liečiť aj tabletkovou formou.

Díky za túto tému myslím že je dôležité o tom hovoriť. Tak som rád že som si doplnil informácie.

Viac v článku psychiatriepropraxi.cz SOLEN antipsychotika a diabetes mellitus
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

motylek likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  motylek Št 25 máj 2023 - 12:55

Snad jsem ten článek našla správně. Kopíruju úryvek, který jsem našla (celý článek je k dispozici v pdf v odkazu na konci mého příspěvku):

Atypická antipsychotika a diabetes mellitus

doc.MUDr.Miroslav Zeman, CSc.1, doc.MUDr.Roman Jirák, CSc.2
   1 IV. interní klinika 1. LF UK a VFN Praha
   2 Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN Praha

U nemocných s psychotickými onemocněními, jako je schizofrenie, deprese či bipolární afektivní porucha, je významně zvýšeno riziko
manifestace diabetes mellitus 2. typu (DM2). Příčin tohoto stavu je více. Nemocní uvedenými chorobami často žijí nezdravým životním
stylem a trpí zvýšeným výskytem komponent metabolického syndromu (MetS). Léčba některými atypickými antipsychotiky (AAP) zvyšuje
riziko DM2. Atypická antipsychotika lze dělit do několika skupin podle působení na různé receptory neuropřenašečů. Spektrum
receptorů, na které jednotlivá AAP působí, ovlivňuje jejich účinky na hmotnost, hladiny lipidů a riziko vzniku DM2.

zdroj a celý článek v pdf zde: https://psychiatriepropraxi.cz/artkey/psy-201204-0005_Atypicka_antipsychotika_a_diabetes_mellitus.php?back=%2Fsearch.php%3Fquery%3Dantipsychotika%2Ba%2Bdiabetes%2Bmellitus%26sfrom%3D0%26spage%3D30
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 720
Reputácia Reputácia : 56
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

Mous likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  janka,janka Št 25 máj 2023 - 17:10

nasla som aj tu pekne opisane o liekoch aj neziaduce ucinky https://www.schizoforum.net/t825-topic?highlight=aripiprazol na strane dva je o abilify.
janka,janka
janka,janka
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 219
Reputácia Reputácia : 8
Dátum registrácie : 07.04.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Medotrygin, Stilnox +AP

motylek likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  motylek Št 25 máj 2023 - 19:25

@janka,janka Aha, tam Iacobus píše o aripiprazolu:

"Nemení pri vačšine pacientov hladiny glykémie (niektoré štúdie vravia opak), prolaktínu, triacylglycerolov, čo je veľká výhoda oproti iným antipsychotikám zo skupiny MARTA (Multireceptorový antagonisty - kvetiapín, olanzapín) či SDA (Serotonín-dopamínový antagonisty - risperidón, paliperidón, sertindol)."

A já jsem předtím brala Invegu, což je paliperidon. Tím by se vysvětlovalo, proč mi klesá hladina cukru v krvi. Díky za informaci. it is perfect
Jinak na FB to prezentovali jako, že všechna atypická antipsychotika zvyšují hladinu cukru v krvi, což vypadá, že není správná informace.
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 720
Reputácia Reputácia : 56
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 6 október 2023 - 13:36

Ahoj @motylek , opravujem sa. Kdesi som sa nedávno v literatúre stretol, že antipsychotiká môžu meniť aj hladinu cukru v krvi nielen nepriamo, ale aj priamo. Nie je to teda celé také jednoduché. Držím prsty, v každom prípade je dobre, že sa ti hodnoty glykémie znížili.

Ja mám našťastie hladinu glukózy v norme, dúfam že aj ostane. Tiež užívam aripiprazol 15mg. Inak jednotka glykémie je mmol/l (teda milimol na liter)
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

rasto and motylek like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  motylek Pi 6 október 2023 - 14:59

@Mous Díky za informace.
Nedávno jsem v příbalovém letáku ke "svému" Abilify 10 mg narazila na zmínku cukrovky na prvním místě mezi nejčastějšími vedlejšími účinky Abilify (až 1 pacient z 10). Ten reálný leták se moc neshoduje s letákem dostupným na internetu, tam je cukrovka zmíněná mezi méně častými nežádoucími účinky (1 až 10 pacientů z 1000). Příliš vysoká nebo zvýšená hladina cukru v krvi je uvedená jako méně častý nežádoucí účinek, resp. nežádoucí účinek s neznámou frekvencí výskytu.
Moc nechápu, jak se liší cukrovka od zvýšené hladiny cukru v krvi? Myslela jsem, že prostě od 5,0 mmol/l je to cukrovka a do 5,0 je hladina cukru v krvi v normě.
A ani nevím, co si mám myslet o svém případu. Mohla na moji (snižující se) hladinu cukru v krvi mít vliv psychika? Koneckonců mi psychiatrička vyměnila Invegu za Abilify podle toho, co vyhledala v nějaké databázi léků, že by Abilify nemělo tolik zvyšovat hladinu cukru v krvi.
Jsem opravdu zvědavá, jak dopadne další odběr krve, na který půjdu v prosinci (december).
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 720
Reputácia Reputácia : 56
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

rasto likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Ahoj

Odoslať  Mous Pi 6 október 2023 - 15:59

@motylek vieš čo, popravde teraz ani ja neviem, ako to je. Keď som študoval, dosť sa prihliadalo na hodnotu približne 8 mmol/l, akýsi medzník medzi cukrovkou a "len porušenou" toleranciou glukózy.
avatar
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 855
Reputácia Reputácia : 184
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

rasto likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  EnaXnaY Pi 6 október 2023 - 18:29

Aj u necukrovkárov je normálne, keď po jedle/pití stúpne hodnota cukru vyššie ako je norma tuším 5,8 Wink

MNE teraz v nemocnici zistili cukrovku (až 15) a už beriem na to liečiky Wink

_________________
programátor, filozof a spisovateľ Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

Antipsychotika a cukr v krvi Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1065
Reputácia Reputácia : 163
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 46
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore