Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Antipsychotika a cukr v krvi

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi - Stránka 2 Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  motylek So 7 október 2023 - 9:47

@EnaXnaY Však určitě víš, že hladinu cukru měří lékaři nalačno. Wink Případně když si měříš doma a už jsi něco snědl, tak můžeš počkat, než pořádně vyhladovíš, a potom si změřit cukr (radila mi kdysi moje máma-dlouholetá cukrovkářka).

Jinak k tomu, co jsem psala o rozdílu mezi příbalovými letáky k Abilify 10 mg - na internetu jsem našla leták 8 let starý, ze svého letáku jsem nebyla schopná zjistit datum poslední revize, ale vzhledem k tomu, že jsem si to Abilify vyzvedávala před 3 měsíci a expirace je až v r. 2025, tak předpokládám, že informace v něm budou aktuálnější.
Takže asi abych se začala bát, že dostanu cukrovku, byla tam uvedená jako nejčastější vedlejší účinek. A měli jsme cukrovku v rodině u více lidí z matčiny strany (včetně mámy) a já sama bojuju s vyšší hladinou cukru v krvi už 10 let + v těhotenství jsem měla náběh na gestační DM (hodnoty na hranici s normálem). scared2
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 742
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

rasto likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi - Stránka 2 Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  Saladin So 7 október 2023 - 20:27

Zatiaľ sa nepodarilo preukázať, že by antipsychotiká spôsobovali diabetes mellitus. Rovnako je veľmi rozšírený blud, že antidepresíva "spôsobujú" samovraždy - korelácia existuje, lenže korelácia nie je kauzalita, že..

Inzulín, diabetes mellitus, glukóza je moja téma, keďže som sa tomu dlhodobo venoval (a doteraz som to vlastne nevyriešil). Musím skonštatovať, že dnešná medicína potrebuje chorých pacientov, aby pečiatkári (aka lekári) mohli doživotne predpisovať pilule ( = zisk pre bigpharma). Merať glukózu na lačno je rovnaký nezmysel, ako vkročiť do bažiny a začať panikáriť až keď ste po krk v bahne - to je už trochu neskoro, že.. Príčetný človek pri zmysloch začne situáciu riešiť hneď - lenže to by musela byť medicína nastavená trochu inak a propagandy ohľadne stravovania by museli prasknúť ako balón páchnucí od hnoja..

Okrem toho si treba uvedomiť, že norma je stanovená na chorej populácii - vyše polovica populácie na "západe" má prediabetes alebo inzulínovú rezistenciu (v USA už aj dokonca malé deti vďaka reklamám na sladké džúsi etc). Tiež sa mi už stalo, že hodnota mimo normu je vlastne v norme (v prípade homocysteínu). Áno, keď máte glukózu v stratosfére ako Enaxnay, až potom vás začnú liečiť. Pretože vtedy ste už doživotný "narkoman", ktorý potrebuje svoju "drogu".
____
Presné hodnoty si už nespomínam, ale napr. OGTT (orálny glukózový intolerančný test) je celkom dobrým ukazovateľom vašej inzulínovej kondície. Niektorí fajnšmekri si dávajú spolu s glukózou odmerať aj inzulín - je to dané tým, že vy napr. môžete mať v poriadku glukózu, ale tá je v norme len kôli zvýšenej produkcii inzulínu = de facto prvý redflag, že niečo nie je v poriadku a že treba zmeniť životosprávu a PRESTAŤ ŽRAŤ PREBYTOK SACHARIDOV. "Zajedať" frustráciu, nudu, stres je veľmi časté u ľudí, ktorí trpia ADHD alebo inými psychyckými problémami.

Ďalším ukazovateľom je HbA1c - ten zisťuje priemernú glukózu za posl. 3 mesiace. Suma sumárum - merať glukózu na lačno a nazývať to "preventívna prehliadka" je IMO škandál.

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 533
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi - Stránka 2 Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  Saladin Ne 8 október 2023 - 7:14

Ďalším ukazovateľom, že v kontexte glukóza/inzulín nie je všetko v poriadku je, že v noci chodíte často čúrať ako yorkshirský teriér (been there) resp. celkovo chodíte na záchod častejšie, ale v noci je to markantné (vysvetlenie nižšie). Spomínam si, že som nemohol vybehnúť z domu bez plánovania, ktorý strom ocikám o 30 min (my muži to máme v tomto trochu ľahšie)..

Samozrejme som sa sťažoval aj pečiatkárom, ale márne.. Priemerný šarlatán v bielom plášti bude mávať svojou pečiatkou a prezradí vám tajomstvo, že je to spôsobené vekom (btw. pre lekárov je väčšina medicínskych problémov spôsobená vekom alebo počasím - zažil som).

Všetko má základ v skorumpovaných odporúčaniach na stravovanie, ktoré podporujú samotní skorumpovaní pečiatkári (aka lekári): sacharidy sú najzdravšie na svete a mäso je evil (cholesterol a ďalšie bullshity). Ak totiž žeriete celý deň sachre (pizza, chlieb, rožky, špagety), tak de facto konzumujete glukózu. Nebudem teraz komentovať, že prebytok sa konvertuje na tuk, na čo vám väčšina pečiatkárov prezradí ďalšie tajomstvo, že tlstnete kvôli nedostatku pohybu (bullshit nr. 2). Jedna lama ma dokonca prinútila v ambulancii vypiť pol litra vody, lebo podľa tejto šarlatánky v bielom plášti "mám slabý pitný režim" (bullshit nr. 3).
_____
Ako to teda je?? Glukóza viaže vodu. Too much cestovín = too much glukózy (a teda tuku) = too much viazanej vody. V noci človek, ktorý nie je námesačný, nežerie nič, takže telo má dostatok času spracovať prebytok glukózy na pneumatiky okolo brucha (u žien zadok a stehná). A čo sa deje s vodou, ktorá zostane?? Tú vyčúrate spolu, mimochodom s minerálmi!

Prečo vám toto skorumpovaní pečiatkári nepovedia? A) buď to sami nevedia (úplne mi stačilo, čo za bullshity prezentovali mainstream lekári počas Covidu - skoro všetky pôvodné dez-informácie sa stali skutočnosťou, že) alebo B) to vedia, lenže vám to nemôžu prezradiť, pretože potom by praskla stravovacia bublina založená na sacharidoch - a my predsa musíme zachraňovať horiacú planétu a ďalšie bullshity.

Takže si robte štatistiku, či vydržíte 4 hodiny bez cikanie.. či v noci nejdete 3x na WC etc etc..

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 533
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi - Stránka 2 Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  Lucas Št 19 október 2023 - 11:08

@Saladin
Ahoj, zaujímavé informácie nám tu podávaš.
Čo sa týka AD a zvýšeného rizika samovrážd, ako píšeš, je varovanie že počas prvých dvoch-troch týždňov ich užívania je možné zvýšenie rizika pokusu o suicídum, obzvlášť u osôb mladších, t.j. do 25 rokov. V zahraničí to ešte pred cca 30 rokmi spustila kauza veľkého predpisovania AD SSRI  Prozac (fluoxetín) mladým depresívnym či úkostlivým pacientom, pričom dochádzalo v krátkom čase k mnohým aj dokonaným pokusom o samovraždu. Prebehlo v tomto smere aj veľké množstvo súdnych sporov a vyplatených pokút, žiaľ, život to už nevráti. Až následne tak pribudlo vyššie uvedené varovanie. Veru, ťažko sa k tomu vyjadriť, vždy sa udáva, že veľká depresívna porucha je sama o sebe rizikom (AD spočiatku môžu ozaj zhoršiť príznaky).
Takže v dôsledku toho vznikli dva tábory - čo sa týka USA, trend je buď psychofarmaká obhajovať alebo opačný priam extrém - úplne ich zatracovať, doslova tam vzniklo hnutie aj niekoľkých odborníkov, ktorí tvrdo bojujú proti ich užívaniu (teraz myslím všetky lieky na duševné problémy), kde nazývajú psychiatriu priemyslom smrti s množstvom nežiaducich účinkov bez akéhokoľvek pozitívneho efektu (!) s cieľom len získať obrovské peniaze pre farmafirmy. Zas je pravda, že mi príde prinajmenšom zvláštne robiť v TV reklamu na antidepresívum či na Xanax s tipom Opýtajte sa na tento liek vášho lekára! Žiaden extrém nie je dobrý, to už ľudstvo časom zistilo (niekde).
Názor si musí zrejme urobiť každý sám, pravda je možno niekde uprostred.
Raz som však čítal istú štúdiu, škoda len, neviem citovať zdroj - údajne skúšali podávať malej skupinke zdravých dobrovoľníkov antidepresívum (aká bude reakcia), pričom jedna tretina z nich mala v priebehu dvoch týždňov samovražedné myšlienky alebo pokus o samovraždu... Zvyšok skupiny zažilo spočiatku aj obvyklé NÚ ako napríklad nevoľnosť, napätie či nespavosť.
Inak s tou hladinou cukru si ma teda veľmi prekvapil, že meranie glukózy nalačno nie je smerodajný údaj. Môžem za seba povedať, že za vlastne dlhé obdobie užívania vysokých dávok AP v kombinácii, nezdravého životného štýlu, nadváhy, fajčenia som mal vždy dobré výsledky (v norme).
Následne sa mi podarilo schudnúť, prestať fajčiť, viac sa hýbem, konzumujem omnoho menej rýchlych cukrov a pod. ALE stále pociťujem zvýšený smäd, často močím, ako si aj podotkol - v noci neraz aj 3x musím vstať pre naliehavý pocit na močenie a smäd (apropo udáva sa to aj ako častý NÚ pri užívaní môjho antidepresíva). Nehovoriac o časoch nedávnych, keď som bol na tricyklických AD, to bol doslova neuhasiteľný smäd (permanentné sucho v ústach v dôsledku blokády muskarínových receptorov) a veľmi časté močenie (kde bol strom, bol som hneď i ja). Podobne som to zažil aj pri venlafaxíne (Alventa) - šľapala krásne, avšak nedalo sa takto dlhšie fungovať (okrem iných NÚ). Nehovoriac o stavoch, keď ma náhle chytil tras rúk, potenie a nevoľnosť a rýchlo som musel užiť niečo sladké...
Keďže do DMka vidíš viac, ako píšeš, potom by mal omnoho väčší efekt vykonať glukózový test, ktorý už podľa mojich vedomostí vykonáva internista-diabetológ. A dostať sa k nemu s dobrou glukózou nalačno je teda v ...
Dal si mi riadneho chrobáka do hlavy 🤔 ale som ti, samozrejme, vďačný za tvoj postreh a príspevok.
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 51
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

rasto and janka,janka like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Antipsychotika a cukr v krvi - Stránka 2 Empty Re: Antipsychotika a cukr v krvi

Odoslať  motylek Pi 3 november 2023 - 14:23

Dnes jsem zjistila, jaké mám výsledky cukru v krvi: 6,0 mmol/l, takže se mi zvýšil za půl roku o 0,2. A to přesto, že jsem omezila sladkosti a zařadila víc pohybu. A to je přesně to, co mi radila sestřička, že mám udělat do příště. Tak tomu moc nerozumím. (Antipsychotika beru už rok stále stejná.)
Začínám mít trochu podezření: je možné, že na hladinu cukru v krvi může mít vliv i psychika? Třeba stres? Jsem teď ve větším stresu než při minulém měření, tak to by mi jediné dávalo smysl. Jinak si to vysvětlit neumím.
Do příště chci zařadit ještě víc pohybu. Jen toho sladkého se úplně vzdát nedokážu. :-/
motylek
motylek
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 742
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore