Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

BOH podľa Spinozu ;)

Goto down

  • Zaslať odpoveď

BOH podľa Spinozu ;) Empty BOH podľa Spinozu ;)

Odoslať  EnaXnaY Ut 22 december 2020 - 16:03

Baruch de Spinoza bol holandský filozof, považovaný popri Descartovi za jedného z najväčších racionalistov filozofie 17. storočia.
Podľa Spinozu vraj by nám Boh povedal:
Prestaňte sa modliť. To, čo od vás chcem, je, aby ste chodili po svete a užívali si život. Chcem, aby ste spievali, zabávali sa a tešili sa zo všetkého, čo som pre vás vytvoril.
Prestaňte chodiť do tých tmavých, chladných chrámov, ktoré ste si postavili a vravíte, že sú mojim príbytkom. Môj dom je v horách, lesoch, riekach, jazerách, na plážach. Tam žijem a prejavujem svoju lásku k vám.
Prestaňte ma viniť zo svojho biedneho života. Nikdy som vám nepovedal, že niečo robíte zle alebo že ste hriešnici, ani to, že vaša sexualita je zlá. Sex som vám dal ako dar a môžete ním vyjadrovať lásku, extázu a radosť. Takže ma neobviňujte z toho všetkého, o čom vás presviedčajú.
Prestaňte čítať údajne posvätné písma, ktoré nemajú so mnou nič spoločné. Ak ma nedokážete čítať vo východe slnka, v pohľade na krajinu, v pohľade svojich priateľov, v očiach vašich synov, nenájdete ma v žiadnej knihe.
Prestaňte sa ma pýtať, ako máte robiť svoju prácu. Prestaňte sa ma tak báť. Nesúdim vás, ani nekritizujem, nehnevám sa na vás, neotravujete ma. Som rýdza láska.
Prestaňte žiadať o odpustenie. Nemám vám čo odpustiť. Keď som vás stvoril, vložil som do vás vášne, obmedzenia, radosť, pocity, potreby, rozporuplnosť… slobodnú vôľu. Ako by som vám mohol vyčítať, že reagujete na niečo, čo som do vás vložil? Ako by som vás mohol trestať za to, akí ste, keď som vás sám stvoril? Ozaj si myslíte, že by som mohol stvoriť miesto, kde budú po zvyšok večnosti horieť všetky moje deti, ktoré sa správajú zle? Čo za boha by to mohol urobiť?
Vážte si svojich blízkych a nerobte im to, čo by ste sami nechceli. Žiadam vás len o to, aby ste boli v živote vnímaví, tá bdelosť je vaším sprievodcom.
Moji milovaní, tento život nie je skúškou, ani nejakým schodom na ceste, ani nácvikom, ani predohrou k raju. Tento život je to jediné, čo tu a teraz je, a je to aj všetko, čo potrebujete.
Dal som vám úplnú voľnosť, bez odmien a trestov, bez hriechu a cností. Nikto nemeria výkony, nikto nezapisuje výsledky. Máte absolútnu voľnosť, aby ste vo svojom živote tvorili. Nebo alebo peklo.
Nemôžem vám povedať, či vás niečo čaká po živote, ale dám vám tip. Žite, akoby vás nečakalo nič. Akoby toto bola vaša jediná šanca užívať si, milovať, byť. Aby ste si v prípade, že by nebolo po živote nič, užili príležitosť, ktorú som vám dal. A ak by bolo, buďte v pohode - nebudem sa pýtať, či ste konali správne alebo nie. Budem sa pýtať, či sa vám to páčilo, či ste sa zabávali, čo ste si užili najviac a čo ste sa naučili.
Prestaňte vo mňa veriť, veriť v domnienky, dohady a predstavy. Nechcem, aby ste vo mňa verili. Chcem, aby ste verili v seba. Chcem, aby ste ma cítili v sebe, keď bozkávate svojich milovaných, keď k sebe túlite svoje dieťa, keď hladkáte svojho psa, keď sa kúpete v mori.
Prestaňte ma velebiť. Myslíte si snáď, že som nejaký egomaniacky Boh? Už ma to velebenie nudí. Už som unavený z toľkého ďakovania. Cítite vďačnosť? Preukážte ju tým, že sa postaráte o seba, o svoje zdravie, o svoje vzťahy a o svoj svet. Prejavte svoju radosť, ak ma chcete velebiť!
Prestaňte veci komplikovať a opakovať ako andulky to, čo vás o mne učili. Načo potrebujete viac zázrakov? Načo toľko výkladov.
Jediné, čo je isté, je, že ste tu, že ste nažive a že tento svet je plný zázrakov.

_________________
programátor, filozof a spisovateľ Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

BOH podľa Spinozu ;) Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1083
Reputácia Reputácia : 165
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 46
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk

dzuli08, Dušan, Iacobus and Katuska like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

BOH podľa Spinozu ;) Empty Re: BOH podľa Spinozu ;)

Odoslať  Iacobus Ut 22 december 2020 - 18:15

Spinoza bol mudry clovek.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Dušan likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore