Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Iacobus Ut 7 apríl 2020 - 22:52

Nechcem už žiť, hovorím si. Tom zakročil, zničí ma. Radšej ja zničím seba, aby som mu nedoprial víťazstvo. Vždy som bol bojovník. Od detstva som sníval, že som stredoveký rytier. Taká infantilná predstava, viem. Spravím dôležité rozhodnutie. Ani neviem ako. Ale stalo sa.

Umieram. Odchádzam niekam do neznáma. Cítim to. Cítim, akoby sa moja duša vzďaľovala od pozemského tela. Cítim, akoby sa odlepila od toho chatrného kusu mäsa a kostí. Cítim, akoby stúpala smerom k nebu. Som mŕtvy, je to jasné. Potom na chvíľu začujem hlas. Nie, boh ma k sebe ešte nevolá. Toto nie je posledné pomazanie, toto je pomazanie chorých, ktoré ti potrebuješ, aby si dokázal, čo v živote dokázať máš, hovorí hlas. Poznám ten hlas. Je to kňazov hlas. Je to dobrý priateľ mojich starých rodičov. Poznám ho.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Re: Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Iacobus St 8 apríl 2020 - 17:11

V tom sa moja duša obracia iným smerom. Už nejde k nebu. Vracia sa. Vracia sa do pozemského tela. Už sa takmer spojila s telom. V tom okamihu pocítim kňazovu ruku, ako sa dotýka môjho čela. Zacítim v sebe znovu život. Nie, nie som mŕtvy. Som v kóme. Prišiel ku mne - k samovrahovi - kňaz, aby mi dal pomazanie chorých.

Začujem starú matku, Jakubko, dúfam, že sa nebudeš hnevať, že sme ti zavolali kňaza, myslela som, že si mŕtvy, myslela som, že tvoja duša pôjde do neba, lebo si to zaslúžiš. Pokračuje, hovorí, že mama je na ceste ku mne, že nemôžem ich nechať samých, že ma potrebujú.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Re: Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Iacobus Št 9 apríl 2020 - 14:46

Ešte jeden pohľad zhora. Vidím seba, ležiaceho na posteli, okolo stroje, ktoré sledujú moje životné funkcie, som intubovaný, sestra s doktorom na mňa pozerajú spoza okienka. Kňaz stojí po mojej pravici. Stará matka po ľavej ruke. Čas sa zastavil. Nikto nič nehovorí. Nikto nič nerobí. Len ja sa na seba pozerám. Vnímam to. Potom nasleduje temnota, nič nie je vidieť. Jednoducho vidím nič. Čas sa pohne, prejdú hodiny, čo som bol v ničote.

Preberiem sa nadránom. Neviem hovoriť, zľaknem sa. Snažím sa kričať, no nemôžem vydať ani slabý hlas. Chcem naznačiť, že som sa prebral pohybom rúk. Ani to nejde. Ruky priviazané o posteľ. Po veľkej námahe si ma všimne doktorka. Extubuje ma, poviem, čo mám na srdi. A je všetko v poriadku. Ďalej spím. Všetko doteraz som vnímal, akoby vo sne.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Re: Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Iacobus Pi 10 apríl 2020 - 21:14

Vrátil som sa naspäť. Bol som tak blízko vytúženého konca. Ale nevyšlo to. Napriek tomu sa prebúdzam šťastný. Ráno príde ku mne doktor. Po anglicky sa ma pýta, či hovorím rusky. Pokývam hlavou na znamenie, že po rusky nehovorím. Ale po anglicky hovoríš, to viem, čítal som tvoj list, hovorí. Som zmätený, o žiadnom liste ja nič neviem. Príde matka. Veľmi sa jej návšteve poteším. Už to nie je sen. Už je to skutočnosť. Som slabý, neviem sa ani otočiť nabok na posteli. Ale som živý. A to je dôležité. Som bojovník.

Od detstva som bol bojovník. Aj pred dvoma rokmi v apríli som bol bojovník. Ako rytier zo stredovekej ríše. Zažil som kómu, ktorú môžem popísať, akoby som sa oddeľoval od tela. Napriek tomu neverím na žiadnu dušu. Duša neexistuje. Neverím ani na boha. Ťažko sa mi prijmá aj existencia nejakej entity, ktorá toto všetko začala.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Re: Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Iacobus So 11 apríl 2020 - 20:27

Bol to príjemný zážitok. Veľmi príjemný. Ani neviem prečo. Asi preto, že som pocítil, ako ma moji blízki majú radi. Cítil som, že pri mne stoja. Keby sa dalo, rád by som si ten zážitok zopakoval. Ale teraz sa už vďaka tomu na smrť pozerám inak. Jednoducho niet cesty späť. Ak sa o to ešte raz pokúsim, nikto nezaručí, že sa znova vrátim. To by bola zrejme škoda. Beriem to tak, že som spravil chybu. Isteže, za chyby sa platí. Ale ja som dostal len akési varovanie, aby som mohol svoju chybu napraviť.

Ak by som sa pokúsil o samovraždu ešte raz, nezomrel by som. Viem to. V tom svojom "inom" stave to jednoducho neviem naplánovať tak, aby to vyšlo. Viem, že by to pre mňa nedopadlo dobre. Druhýkrát by som za chybu platil poriadne. A to tak, že by som si zničil pečeň a obličky. Možno by to zanechalo stopy aj na mojich kognitívnych funkciách. Teraz viem, že nič nestojí za to, aby som sa zabíjal. Pravdaže, je to občas ťažké, ale aj keď mám zlý deň a chuť na samovraždu, musím si na toto spomenúť.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Re: Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Iacobus Ne 12 apríl 2020 - 19:38

Sen alebo skutočný zážitok? Neviem. Sny sa mi zväčša nesnívajú, resp. si ich nepamätám. Tento zážitok bol veľmi skutočný. Preto si nemyslím, že toto bol sen. Ale skutočne sa moja duša oddeľovala od tela? To si tiež nemyslím. Skôr naplno zapracovala moja fantázia. Na základe filmov (ktoré veľmi nepozerám) a obrázkov z nemocnice som si predstavil, ako vyzerá ARO. Ako vyzerá intubovaný človek. Nepopierateľne moje zmysly fungovali. Vnímal som to, čo hovorila moja stará matka a kňaz. Podľa smeru šírenia hlasu som zistil, kde stoja. A obraz, ktorý som videl z nadhľadu bol na svete.

Celkom racionálny záver, nie? Nič mystické sa odohrať nemuselo. Stačí sčítať fantáziu a zmysly. Mozog je náchylný už na malý nedostatok kyslíka. Na čo odpovie zvýšenou produkciou neurohormónov. Jednoducho mozog chce, aby bol zásobený kyslíkom a robí pre to všetko, čo je v jeho silách. Mozog nechce umrieť. Popri tom sa stimuluje fantázia, dobré a blažené pocity.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Re: Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Dušan Ne 12 apríl 2020 - 21:00

Ahoj @Iacobus

Ťažko sa budeš vypytovať druhých, nakoľko neboli v tvojej koži, nezažili to, čo si zažil. Pravdu poznáš jedine tak, že ju vlastne nebudeš poznať. Pretože poznanie má byť nekonečné, žiadne závery, t.z., že máš byť v neustálom procese poznania bez konca. Tak to praví budhizmus.
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Re: Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Iacobus Ne 12 apríl 2020 - 21:15

Ďakujem za názor.
Zaujímavá myšlienka, @antifajny. Ešte som ju nepočul. Budhizmu sa nevenujem. Ale iste je to pozoruhodná filozofia. Budem nad tým premýšľať.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Re: Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Anonymka St 29 júl 2020 - 7:25

@lacobus dôležité je, že si sa naučil lekciu do života
Anonymka
Anonymka
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 30
Reputácia Reputácia : 5
Dátum registrácie : 23.07.2018

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: Paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: abilify maintena 400 mg/mesiac

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mystický zážitok alebo len výplod fantázie Empty Re: Mystický zážitok alebo len výplod fantázie

Odoslať  Iacobus St 29 júl 2020 - 14:16

@Anonymka, naučil som sa, ze nie je jednoduché dokonat samovraždu. Skrz toto poznanie som sa o to nepokúsil asi pred dvoma týždňami, hoci som veľmi chcel. Vlastne uvedomil som si, ze by to prinieslo veľa smútku do mojej rodiny.

Som zmätený. Neviem, kto chce moju smrť. Buď Tom, alebo ja sám.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore