Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

JA SOM ;)

Goto down

  • Zaslať odpoveď

JA SOM ;) Empty JA SOM ;)

Odoslať  EnaXnaY St 24 júl 2019 - 17:33

Prežil som v živote krízu, ktorá spôsobila že som začal spochybňovať všetko...

Všetko čo som videl, počul, dokonca to zašlo tak ďaleko, že som začal spochybňovať i seba...
Existujem vôbec?
Existuje svet?
Nie je to nejaký matrix?
Keď ťa prepadnú takéto myšlienky, nie je z toho jednoduchá cesta von...

Uzavrel som sa do seba a dusil to v sebe...

Tam si to pekne bublalo a hovnilo...

Po dlhom čase letargie ba až zúfalstva som si položil zásadnú otázku...
Kto vlastne som?
Potreboval som nejaký záchytný bod o ktorý by som sa mohol oprieť a ktorý by bol nespochybniteľný…

Nič také som v sebe nevedel identifikovať...

Až raz sa moje vedomie sústredilo samé na seba…
Kto je to ten čo tu teraz premýšľa?
Kto je ten ktorý práve vyslovil otázku : JA SOM?
Tak to som JA...
To bol záchytný bod, ktorý sa mi nepodarilo vyvrátiť...

Nemôžem neexistovať keď si uvedomujem samého seba...

Od tohto jednoduchého JA som následne začal rozvíjať všetky pridružené fakty...

JA mám telo...

JA mám vedomie...

JA mám…
A kde som vlastne JA?
Čo je okolo mňa?
Čím to môžem vnímať?
JA mám zmysly...

A JA žijem vo svete ktorý môžem objavovať...
Našiel si už svoje JA?
PS: JA je pevný bod vo vesmíre... Ak máš pevný bod vo vesmíre, dokážeš pohnúť i zemeguľou...
PS2: Ak máš JA, môžeš zadefinovať bod nula vzťažnej sústavy (podľa teórie relativity). Tým bodom je JA, ktoré sa stane stredom tebou poznaného vesmíru... Potom nie ty kráčaš po zemi ale zem ti uteká pod nohami Wink

_________________
programátor, filozof a spisovateľ Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

JA SOM ;) Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1104
Reputácia Reputácia : 165
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 47
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

JA SOM ;) Empty Re: JA SOM ;)

Odoslať  Matej Št 25 júl 2019 - 7:31

EnaXnaY napísal:
Až raz sa moje vedomie sústredilo samé na seba…
Kto je to ten čo tu teraz premýšľa?
Kto je ten ktorý práve vyslovil otázku : JA SOM?
Tak to som JA...
To bol záchytný bod, ktorý sa mi nepodarilo vyvrátiť...

Nemôžem neexistovať keď si uvedomujem samého seba...

Od tohto jednoduchého JA som následne začal rozvíjať všetky pridružené fakty...

JA mám telo...

JA mám vedomie...

JA mám…

Presne takto uvažoval aj racionalistický filozof a matematik René Descartes v 17. storočí. Vytvoril o tom celé filozofické diela, kde na základe svojho "Ja", o ktorom nemôže mať pochybnosť, že existuje, pokiaľ si je vedomý, že myslí, vyvodil dedukciou všetko ostatné, trebárs vlastnosti psychiky a ducha, zmyslovosť, ba zašiel až k dokazovaniu Božej existencie z tejto pozície. Tieto jeho postupy, resp. východiskový bod vstúpil do histórie filozofie pod jeho citátom "Myslím, teda som", teda že nemôže neexistovať jeho Ja, vedomie, subjekt, pokiaľ si je vedomý, že myslí. Je to jediná istota, o ktorú sa možno oprieť a vyvodzovať z nej deduktívne ďalšie fakty. Presne ako si Ty spomínal vo svojom príspevku. Smile

Každopádne palec hore. Super!

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

JA SOM ;) Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

JA SOM ;) Empty Re: JA SOM ;)

Odoslať  Hulk DF 365 2 Št 25 júl 2019 - 9:30

Matej napísal:
Presne takto uvažoval aj racionalistický filozof a matematik René Descartes v 17. storočí. Vytvoril o tom celé filozofické diela, kde na základe svojho "Ja", o ktorom nemôže mať pochybnosť, že existuje, pokiaľ si je vedomý, že myslí, vyvodil dedukciou všetko ostatné, trebárs vlastnosti psychiky a ducha, zmyslovosť, ba zašiel až k dokazovaniu Božej existencie z tejto pozície. Tieto jeho postupy, resp. východiskový bod vstúpil do histórie filozofie pod jeho citátom "Myslím, teda som", teda že nemôže neexistovať jeho Ja, vedomie, subjekt, pokiaľ si je vedomý, že myslí. Je to jediná istota, o ktorú sa možno oprieť a vyvodzovať z nej deduktívne ďalšie fakty.

A práve o tomto píše aj Eckart Tolle , že síce René Descartes vynašiel túto formulku "e cogito ergo sum - myslím teda som", ale znamená len alter eGo - vedomú myseľ - vedomie uvedomujúce si eGo. Ale chýba tu tá pravá vnútorná stránka. René Descartes popisuje svoje "Ja som" ako za pravé Ja, kdežto Eckhart Tolle poukazuje na pravé Ja ako na to vnútorné, duchovné Ja. Svet bez myšlienok, mysle. Svet ticha a nirvány. Prítomné Ja bez rozmýšlania, uvažovania. Na hlboké čisté vedomie. To čo René Descartes objavil je alter eGo uvedomujúce si eGo a vedomie.

Vo všetkom s tebou @Matej súhlasím, ale vraj Descartes svojím zamýšľaním nedosiahol hĺbku vnútra. Proste svoju filozofiu nedotiahol do konca o duchovno a konkrétne jeho formulku "Ja som, teda myslím". Duchovný učiteľ Eckhart Tolle píše, citujem "R. Descartes se dopustil zásadného omylu tej doby a to, že nepochopil úplný význam slova Ja som." A konkrétne to pravé Ja. Teda Descartes považoval Ja som, Ja myslím za pravú identitu človeka.

Nuž, nech si to vysvetlíme akokoľvek, dík jak Descartesovi, tak i dík jak Tollemu.
Na zemi sme stredobodom pozornosti, kdežto v hĺbke sme volný, slobodný, nezávislí.

Mnohý ľudia si myslia, že eGo znamená Veľké Ja, Vyššie Ja a pritom to je opak.
Veľkým Ja, Vyšším Ja je práve to vedomie, ticho.


Naposledy upravil Spiderman dňa Št 25 júl 2019 - 10:37, celkom upravené 3 krát.

_________________
Myseľ je nástroj, ktorú používam iba ja, podľa svojej vôle, akokoľvek chcem keď ju potrebujem.
Hulk DF 365 2
Hulk DF 365 2
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 138
Reputácia Reputácia : 27
Dátum registrácie : 18.02.2019
Bydlisko Bydlisko : Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná Schizofrénia, Arteriálna hypertenzia, Diabetes mellitus 2. typu (DM2T), Hypotyreoza
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Quetiapine Accord 300mg, Cisordinol 10mg, Depakine Crono 500mg, Stilnox 10mg, Indap 2.5mg, Prenessa 4mg, Bisocard 10mg, Siofor 1000mg, L-Thyroxin 100 Berlin-Chemie

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

JA SOM ;) Empty Re: JA SOM ;)

Odoslať  Hulk DF 365 2 Št 25 júl 2019 - 9:30

Prvé Ja - eGo (nevedomá myseľ - eGo neuvedomujúce si vedomie a emócie ako aj seba samého)
falošné Ja
nepravé Ja

Druhé Ja - alter eGo (vedomá myseľ - vedomie "alter eGo"uvedomujúce si eGo, emočné telo a vedomie)
pozemské Ja
prítomné Ja

Tretie Ja - Nie Ja (kozmická nadvedomá myseľ - Nirvána, ticho)
pravé ja
posmrtné Ja
duchovné Ja


Tollove učenie po mojom:

Zhrniem, tí čo sme uvedomelý sme na pozemskom povrchu nič inšie ako len alter eGa uvedomujúc si jak eGo tak aj vedomie.

_________________
Myseľ je nástroj, ktorú používam iba ja, podľa svojej vôle, akokoľvek chcem keď ju potrebujem.
Hulk DF 365 2
Hulk DF 365 2
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 138
Reputácia Reputácia : 27
Dátum registrácie : 18.02.2019
Bydlisko Bydlisko : Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná Schizofrénia, Arteriálna hypertenzia, Diabetes mellitus 2. typu (DM2T), Hypotyreoza
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Quetiapine Accord 300mg, Cisordinol 10mg, Depakine Crono 500mg, Stilnox 10mg, Indap 2.5mg, Prenessa 4mg, Bisocard 10mg, Siofor 1000mg, L-Thyroxin 100 Berlin-Chemie

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

JA SOM ;) Empty Re: JA SOM ;)

Odoslať  EnaXnaY So 10 august 2019 - 16:47

Matej napísal:Presne takto uvažoval aj racionalistický filozof a matematik René Descartes v 17. storočí. Vytvoril o tom celé filozofické diela, kde na základe svojho "Ja", o ktorom nemôže mať pochybnosť, že existuje, pokiaľ si je vedomý, že myslí, vyvodil dedukciou všetko ostatné, trebárs vlastnosti psychiky a ducha, zmyslovosť, ba zašiel až k dokazovaniu Božej existencie z tejto pozície. Tieto jeho postupy, resp. východiskový bod vstúpil do histórie filozofie pod jeho citátom "Myslím, teda som", teda že nemôže neexistovať jeho Ja, vedomie, subjekt, pokiaľ si je vedomý, že myslí. Je to jediná istota, o ktorú sa možno oprieť a vyvodzovať z nej deduktívne ďalšie fakty. Presne ako si Ty spomínal vo svojom príspevku. Smile

Každopádne palec hore. Super!

Áno, aj ja som mnohé potom odvodil od svojho JA Wink

Viac tu> https://www.dzio.sk/mapos/all.html Wink

_________________
programátor, filozof a spisovateľ Wink

viac na dzio.sk Wink

príď si zadiskutovať aj na lipku Wink

a zapíš sa prosím do KNIHY ŽIVOTA Wink

JA SOM ;) Dzio
EnaXnaY
EnaXnaY
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1104
Reputácia Reputácia : 165
Dátum registrácie : 11.05.2018
Vek : 47
Bydlisko Bydlisko : Trebišov

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.2 - schizoafektívna porucha, zmiešaný typ, F20.0 - paranoidná schizofrénia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, Depakine, Trittico, Stilnox, Dithiaden, Gliclada, Betaloc, Prestarium

https://www.dzio.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

JA SOM ;) Empty Re: JA SOM ;)

Odoslať  Dušan Ne 11 august 2019 - 20:55

Ja som (eGo, myseľ, sen, parazit...) sa nedá porazit eGom, je nezmysel s ním bojovať. Tento boj nepozná víťaza a ani porážku. Je to nekonečný boj, až keď jeden z nich si uvedomí, že jediné čo sa s tímto bojom dá robiť, je sa tomu zápasu odovzdať a prijať ho v prítomnom okamihu! Nehať ho sa rozplynúť v prítomnosti. To znamená, robiť tichý odpis, ticho ako vedomie a vlastné bytie založené na nirváne (pokoj, kľud, ticho, mier, jednota).
Parazit si myslí, že je víťatom a pritom tím skutočným víťazom je Prítomné Ja, Tiché Ja, Ja tichý pozorovateľ.

"Ja som" je mnohovýznamový pojem, priam nekonečný, keď si predstavíš čo všetko si a môžeš byť, sa ti nazbiera aj tisícka slovných spojení na "Ja som"

Descartesa som tiež čítal i to jeho, neviem či to sem presne udám, e cogito ergo sum = "Ja som, teda som", "Ja som, Ja myslím", ale toto všetko je čisto poďla mna len parazitmus, neustále myslieť a nebyť ticho. Sám neviem posúdiť Pána Descartesa či sa vôbec zaoberal aj tichým vedomím, ako nemyslieť, byť ticho. Eckart Tolle sa o tom zmienil v jednej z jeho knižok a opomenul, že vraj v jeho knihách nebol ani len náznak na tiché vedomie.

Ale @Matej by vedel o Descartesovi, čo o jeho tvorbe povedať!
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore