Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

čítal som na Nete:

Strana 3 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Matej So 21 júl 2018 - 21:01

kimi2028 napísal:Celkom zaujímavý rozhovor, hoci je o schizofrénii len veľmi okrajovo. Odporúčam ho však prečítať celý. Veľmi poučné:
https://www.aktuality.sk/clanok/607233/hladame-ciele-ktore-su-nad-nase-sily-rozhovor/?i9=e55474e99d69

Veľmi pekný rozhovor. Palec hore! Super!

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

čítal som na Nete: - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  kimi2028 St 31 júl 2019 - 11:15

Tak naše dôchodky pôjdú v ďalšom roku 2020 o 2,9% hore Very Happy https://www.cas.sk/clanok/866976/vacsina-seniorov-si-polepsi-o-2-9-percenta-zistite-ako-vam-porastie-dochodok/

Pri tom raste cien, čo číha všade si neviem, čo si mám myslieť.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2202
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Bosorka Ne 24 november 2019 - 12:07

Hodně zajímavé čtení ProNáladu cz Vždycky se najde někdo,kdo tě potřebuje.
Anonymous
Bosorka
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Bosorka Ne 8 december 2019 - 0:31

ProNáladu.cz
Anonymous
Bosorka
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Bosorka Ne 8 december 2019 - 0:36

Inspirala
Anonymous
Bosorka
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Bosorka Ne 8 december 2019 - 0:56

Prima inspirace
Anonymous
Bosorka
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Matej Ne 15 november 2020 - 9:11


Ahojte. winking

Pri včerajšom surfovaní webom ma zaujali 2 články na vyššie uvedených linkoch. Komu sa to nechce celé čítať, tak v skratke môžem zhrnúť, že ide o to, že sú ľudia,


  1. ktorí nemajú/nevedú žiaden vnútorný myšlienkový monológ
  2. ktorí ho síce majú, ale len útržkovito, v obrazoch, takmer neverbalizovane.
  3. ktorí vnímajú v hlave monológ priam v ucelených vetách, často aj rozvité vety - vtedy sa to dokáže nazvať "vnútorným komentátorom" všetkej našej činnosti

A tiež je obsahom tých článkov zistenie, že ľudia navzájom často netušia, že sú tieto 3 typy mysle a predpokladajú, že všetci majú rovnakú myseľ ako oni sami. Je pritom pre nich šokujúce, že niekto trebárs vôbec nemá vnútorný monológ... alebo ľudia, ktorí ho nemajú, si zase nevedia predstaviť, že ho niekto má a aké to je.

Toľko zhrnutie. Smile

Ja patrím do tej tretej skupiny... teda tej, ktorá vnútorný monológ nielenže má, ale ide o ustavičného komentátora s ucelenými, rozvitými vetami. Osobne to cítim ako nevýhodu. Oveľa radšej by som chcel mať ticho v hlave. Myslím si, že by som tým bol ušetrený od nemála duševných problémov. very sad3

Do ktorej skupiny patríte Vy, priatelia? A ste so svojím "typom mysle" v uvedenom zmysle spokojní, alebo by ste chceli mať "iný typ mysle"? Question

Vitaj

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

čítal som na Nete: - Stránka 3 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

Iacobus likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Iacobus Ne 15 november 2020 - 9:19

Skutočne zaujímavé. Ja som tretí typ. Tiež som predpokladal, ze vnútorný monológ ma kazdy. Neviem si predstaviť, ako môže byť človek bez neho. Veď predsa, keď napr. človek zaspava musí sa niečím zaoberať, nie? Alebo to nechápem správne? Ja vzdy myslím na niečo, vediem monológ sam so sebou, zväčša to isté dookola, ale nevadí, paci sa mi to.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  kimi2028 Ne 15 november 2020 - 9:35

Mám ho, ale len vtedy keď pozerám na slovenský šport... Väčšinou len nadávam im v mysli... Very Happy Inak v bežnom živote nepoužívam ho vôbec.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2202
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Dušan Ne 15 november 2020 - 10:18

Skorej by Som označil ten druhý typ, ale Som za prvý typ. Kontemplovanie, vnútorný monológ, či dialóg sám so sebov vediem iba, keď ho potrebujem, dačo poriešiť. Mám na to aj vyhradený čas. Napr. proces zaspávania je bez vnútorného dialógu, ale je tvorený iba obrazmy a symbolmy, teda snívaním (fantazírovaním) sa snažím (ne)Vedomky zaspať. Alebo procesom zaspávania je totálna (ne)Myseľ, (ne)Vedomie a to koncentrácia a sústredenie sa na stred.

Ďalej, kde využívam vnútorný dialóg sám so sebov je po zvačša v sede, pri cigarete a káve, PC, či mojom oblúbenom kresle, kde študujem a vzdelávam sa. Ináč sa snažím byť vnútorne ticho, lebo akonáhle sa vnútorne prejavím, má to škodlivé a parazitné následky. Totiž život navonok reaguje na moje myšlienky.

Mimo spoločnosť je to o porážke, poprave a smrti tohto vnútorného hlasu. Teda snažím sa byť vnútorne ticho. A v spoločností ľúdí, tam je to skorej (non)Verbálne, kde sa snažím byť tiež vnútorne ticho, ale v spoločnosti ľudí mám na výber. Buď budem navonok ticho a načúvať druhým a povzbudzovať ich, aby hovorili o sebe, alebo sa prejavujem na vonok verbálne, kde vediem monológ, dialóg, polylóg ba dokonca Som svedkom aj polemiky. Svoj raport tak doživotne rozvíjam ako aj svoju inteligenciu, čítaním pravidiel a zásad z nemálo knižiek.

"eGo je semienkom sveta. Poviete si Ja Som a celý svet sa začne okamžite pprejavovať"
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Iacobus likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  dzuli08 Ne 15 november 2020 - 10:51

Ahoj Matej, hoci som nečítala tie články, no tiež to považujem za zaujímavé. Na základe tvojho zhrnutia by som sa zaradila do typu z každého rožka troška Very Happy Väčšinou ale tiež 2. a 3. typ. Niekedy dokonca sa rozprávam sama so sebou aj nahlas, najčastejšie v práci keď sa sústredím a niečo robím a tzv. si "mrmlem" čo robím (tie kroky) a idem urobiť. Ale môžem povedať, že to ani kolegyne nehodnotia ako niečo čudné, lebo veď aj oni si šomrú popod nos. Very Happy Niekedy to tam vyzerá že "každá si ide to svoje". Fakt ale sú situácie, kedy sa mi nedá sústrediť na to, čo práve robím a preto si to musím akokeby potvrdiť formou vyslovenia nahlas. Niekedy ani to nepomáha ....Ale inak pravidelne mám vnútorný monológ, niekedy si nadávam v duchu atď. ... a niekedy zas úplne kľud, ticho, len vnímam napr. spev vtáčikov, šum potoka, alebo autá z hlavnej cesty Very Happy
Teraz sa už aj pred spaním snažím toľko nekontepmlovať, a ide to .....zaspím do pol hodiny a klop klop....spánok mám dobrý našťastie.

_________________
Forget about the past, live for the present and think about the future. flower No one is in charge of your happiness, except you. it is perfect
dzuli08
dzuli08
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 544
Reputácia Reputácia : 446
Dátum registrácie : 25.04.2016
Vek : 36

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Dušan and Iacobus like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

čítal som na Nete: - Stránka 3 Empty Re: čítal som na Nete:

Odoslať  Dušan Ne 15 november 2020 - 10:58

Ono s tým vnútorným hlasom je tak. eGo chce (ne)Ustále viac a viac. Chce byť silné, veľké. Chce viac vedomostí, viac viery. Chce hračky strednej triedy a chce hromadiť majetok. Vnútorný hlas "eGo" je tak večne (ne)Naplnené, má (ne)Ustále potreby, je dokonca lakomé, malé, frustrujúce, nepochopené, nevediace....

Ale, ak si uvedomujeme tento vnútorný hlas v sebe, máme nad sebov kontrolu. Nie sme tak mysľou ovládaný a riadený, tak ako blázni. "Blázon je človek, ktorého ovláda vlastná myseľ, vedomie a emócie. Opakom je Mudrc, ktorého (ne)Ovláda žiadna mysleľ, žiadne vedomie a žiadne emócie".
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Iacobus likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 3 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore