Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Únava - Hladina energie

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Únava - Hladina energie

Odoslať  Matej Ne 24 január 2016 - 11:10

V súčasných týždňoch mám významný pokles energie, ako som písal aj v téme o vysadzovaní liekov. Čítal som na nete rôzne riešenia ľudí, ktorí sú tiež furt unavení - je nás takých nemálo a väčšina nemáva psychické problémy. Odporúčali okrem posilnenia motivácie skvalitnenie stravy a kontrolu dĺžky spánku.

Konkrétne:
- strava: treba viacej výživnej zeleniny a čistej vody (3-4 litre denne), jesť pravidelne v menších dávkach, neprejedať sa
- spánok držať na uzde, teda spať kontinuálne maximálne 7 hodín

Toto si teraz dávam aj za svoje súčasné predsavzatia. Budem odteraz chodiť spávať presne o 23:00. Vtedy si umyjem zuby a o 23:15 budem v tme ležať. Do 24:00 by som mal zaspať, pričom budík bude vždy nastavený na 6:30, bez ohľadu či je týždeň, alebo víkend. Keby som bol niekedy akože nedospatý, tak by som išiel spať o hodinku skôr, teda o 22:00, no čas vstávania posúvať nesmiem. Smile Strašne obdivujem moju mamu, ktorá je dokonalé ranné vtáča. Vstáva pravidelne aj o piatej ráno. Je to sila. Shocked Smile

Čo sa týka zeleniny, budem si dávať zeleninové šťavy z obchodu a rôzne nevarené kúsky z chladničky, trebárs mrkvu, kaleráb, uhorky. Možno siahnem po niečom chlorofylnom zelenom v podobe prášku na robenie čajov alebo studených "alkalizujúcich" nápojov. To ešte neviem naisto, lebo v minulosti som také užíval, a nakoniec som to ani nedoužíval a skončilo to v koši. very sad3 Pokúsim sa v sodastreame vyrábať tiež čistú bublinkovú vodu z vodovodu. Možno mi to bude chutiť aj bez nezdravého sirupu. Skúsim to. Smile

Ďalej chcem obmedziť bielu múku a biely cukor. To znamená, že pečivo maximálne raz za deň a žiadne umelé sladkosti (Veľmi nerád sa prizerám tomu, ako si na ne posledné mesiace privykám, pričom ešte pred 2 rokmi som nejedával sladkosti vôbec žiadne...).

Cieľom týchto opatrení je zvýšiť prirodzenú hladinu vlastnej energie a nahradiť tak umelú stimuláciu antidepresívom (mám na mysli tých chýbajúcich 5 mg). Zároveň je cieľom aj dosiahnuť stav, v ktorom by som nepotreboval toľko energeťákov a káv, ale mal by som ich čo najmenej. Ešte si nejdem stanoviť kofeínové maximá - k tomu prídem až po odskúšaní si vymenovaných predsavzatí. Smile

S pozdravom
s-únavou-bojujúci Matej
shooting2

PS: A čo Vy, priatelia, a únava? pale

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Únava - Hladina energie Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Re: Únava - Hladina energie

Odoslať  Tuto Ne 24 január 2016 - 16:12

Zdravím Matej,
podobne ako Teba, sa ma únava týka viac, akoby som si sám želal. Pravdepodobne to spôsobuje depotný Haloperidol spolu s Gerodormom a vysokým tlakom. Vlastne Haloperidol mi pravdepodobne drží moje chabé zaspávanie "na uzde", takže sa priznám, že som aj trochu rád, že ho mám. Proti únave zvyknem bojovať ľahšou rozpustnou kávou, ale veľmi to nezaberá. Dosť dobre mi robí cesta do práce, teda ten svieži vzduch. Nepreberie ma síce úplne, ale mierne sa cítim sviežejší. 

To čo píšeš sú pomerne známe veci, ale Ty si ich pekne zhromaždil na jedno miesto, tak Ti dávam ten reputačný bodík. Určite daj tak po týždni vedieť, ako sa Ti darí v tom zaspávaní a vstávaní, dosť ma to zaujíma, lebo (ako je známe) tieto problémy sa ma dosť týkajú.

Ešte by som chcel dodať, že si spomínal biely cukor a bielu múku. Čítal som, že ešte tam medzi nich patrí aj soľ, ktorá sa používa až cez všetky limity. Žiaľ nepraktizoval som takúto diétu, ale som zvedavý na Tvoje ďalšie príspevky v (k) tejto téme...

S priateľským pozdravom Tuto  jumping
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Re: Únava - Hladina energie

Odoslať  opadané lístie Ne 24 január 2016 - 16:35

o hladine svojej energie nejdem ani pisat. tak mi je z toho smutno.
avatar
opadané lístie
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 436
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Re: Únava - Hladina energie

Odoslať  filipka Ne 24 január 2016 - 17:20

Moja úroveň energie je biedna, mám malú výdrž a musím sa do činností dosť nútiť. Cez víkendy veľa spím. Lekárka to popisuje ako "zníženie energetického potenciálu osobnosti", čo je vraj priamy dôsledok schizofrénie. Krátkodobo, keď potrebujem nárazovo podať vyšší výkon, sa dokážem do istej miery prekonať, ale celkovo som dosť pasívny človek, ktorý sa jednoducho nevie prinútiť a ak aj niečo začne, dlho nevydrží niečo produktívne robiť. Mám na mysli nejaké činnosti po práci. Zistila som, že sladké jedlá to výrazne zhoršujú, ťahá ma do postele a spať. Premýšľam nad kúpou kofeínových tabliet, stoja asi 4 eurá a mohlo by to pomôcť aspoň výkonu v práci. Zeleninu jem, nepomáha very sad3
filipka
filipka
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1048
Reputácia Reputácia : 120
Dátum registrácie : 20.09.2009

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Seroquel XR(quetiapín),Reagila (kariprazín, Alventa(venlafaxín), občas haloperidol

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Re: Únava - Hladina energie

Odoslať  CHINAMAN Ne 24 január 2016 - 19:16

filipka napísal:Moja úroveň energie je biedna, mám malú výdrž a musím sa do činností dosť nútiť. Cez víkendy veľa spím. Lekárka to popisuje ako "zníženie energetického potenciálu osobnosti", čo je vraj priamy dôsledok schizofrénie. Krátkodobo, keď potrebujem nárazovo podať vyšší výkon, sa dokážem do istej miery prekonať, ale celkovo som dosť pasívny človek, ktorý sa jednoducho nevie prinútiť a ak aj niečo začne, dlho nevydrží niečo produktívne robiť. Mám na mysli nejaké činnosti po práci. Zistila som, že sladké jedlá to výrazne zhoršujú, ťahá ma do postele a spať. Premýšľam nad kúpou kofeínových tabliet, stoja asi 4 eurá a mohlo by to pomôcť aspoň výkonu v práci. Zeleninu jem, nepomáha very sad3


Ahoj
ja uzivam kofeinove tablety od medpharmy-guarana 800mg tak 2x denne az 3x denne a pohodka stali 7e a je ich 107ks. Od walmarku su slabsie aj ked pisu tiez 800mg...
CHINAMAN
CHINAMAN
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 567
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 23.01.2016
Vek : 33
Bydlisko Bydlisko : ŽILINA

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, kventiax, escitalopram, akineton, nebilet

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Re: Únava - Hladina energie

Odoslať  filipka Ne 24 január 2016 - 19:29

Ja chcem vyskúšať iné, čistý syntetický kofeín.
filipka
filipka
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1048
Reputácia Reputácia : 120
Dátum registrácie : 20.09.2009

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Seroquel XR(quetiapín),Reagila (kariprazín, Alventa(venlafaxín), občas haloperidol

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Re: Únava - Hladina energie

Odoslať  CHINAMAN Ne 24 január 2016 - 19:32

filipka napísal:Ja chcem vyskúšať iné, čistý syntetický kofeín.


Fuha o tom som este nepocul, idem to pozret )) len pozor na fyzicke nasledky
CHINAMAN
CHINAMAN
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 567
Reputácia Reputácia : 94
Dátum registrácie : 23.01.2016
Vek : 33
Bydlisko Bydlisko : ŽILINA

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify, kventiax, escitalopram, akineton, nebilet

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Re: Únava - Hladina energie

Odoslať  Tuto Ne 24 január 2016 - 20:46

Ahoj filipka,
kedysi som si niečo podobné kúpil ako doplnok výživy "pure coffein", aby som bol ráno čulejší. Asi to v lekárni máte, ale nezaškodí aj strava pre športovcov, kde majú viacero prípravkov. Je veľa e-shopov, kde sa dá takáto "strava" zakúpiť. Jej výhodou je najmä adresnosť a veľký výber.

Únava - Hladina energie 200_s
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4784
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Re: Únava - Hladina energie

Odoslať  Matej Po 25 január 2016 - 19:23

Dnes bola hladina energie prijateľná. Vzhľadom na to, že som večer včera driemal 2 hodiny, tak som išiel spať v noci až okolo 2:30 nadránom. Takže som dohromady dal asi tých predsavzaných 7 hodín. Vstávanie bolo akurát, síce opäť bolo neskoré (až okolo 7:30 namiesto určených 7:10), ale organizmus pri vstávaní napokon neprotestoval. Cez deň som zjedol na obed špagety (carbonara) a potom až na večeru som zjedol pestrý zeleninový šalát, ktorý som dopĺňal rajčinami, reďkovkami a zeleninovým smoothie (500ml). To na margo mojej novej snahy zdravšie žiť a akože jesť aj zeleninu za cieľom dosiahnuť vyššiu hladinu energie výživnejšou stravou. Uvidím, či budem teraz vládať robiť veci do školy do 23:00. Kávu som si teraz večer nedal. Za celý deň môj doping bol oficiálne 1 ranná káva a 2 neskoršie malé energeťáky (spolu 500 ml). Zajtra skúsim len čisto 1 rannú kávu a 1 energeťák po obede. To si stanovujem teď ako nový kofeínový limit. A samozrejme pôjdem spať o 23:00, aby som spal 7 hodín. it is perfect Tiež teraz popíjam bublinkovú vodovodnú vodu, zatiaľ chutí, ale mám pocit, že mi po nej trochu páchne z úst.  very sad3  laughing

Prvý deň v zdravšom štýle teda zatiaľ prebieha dobre. Uvidím, ako bude ďalej. cherry
Držme sa. Smile
S pozdravom
Matej
cyclops

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Únava - Hladina energie Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Únava - Hladina energie Empty Re: Únava - Hladina energie

Odoslať  Matej Po 14 november 2016 - 22:29

Momentálne skúšam experiment, ktorý mi poradil "doktor Google". Very Happy A síce jesť na únavu med.

Jedna lyžička medu má asi 7 gramov a predstavuje len okolo 100 kJ, čo je naozaj málo. Celých tých 7 gramov sa rovná asi siedmim gramom sacharidov, ale sacharidy bežne neprekračujem (na rozdiel od tukov), takže by to nemal byť problém.

Prvý deň (dnes) dopadol tak, že mi to na energiu dosť dobre pomáhalo. Napr. aj teraz, verím, som o pol jedenástej ešte hore vďaka lyžičke medu, ktorú som zjedol asi o 18:30. A predtým som mal lyžičku o 15:00. A predtým o 8:00.

Na hlad mi to zatiaľ vôbec nepomáha.

Dám vedieť, ako tento experiment napreduje a či mi to na úroveň energie pomáha alebo nie. Veľmi by som privítal hlavne energiu večer medzi 19:00 a 23:30. A tiež cez víkendy, lebo už dva víkendy po sebe (oba bez kofeínu) som vlastne nič iné nerobil, len ležal, driemal a spal. Sleep

S pozdravom a s nádejou
matej
cyclops

Únava - Hladina energie Med10

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Únava - Hladina energie Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore