Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Práve som vstal

Strana 12 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  Juraj So 23 január 2021 - 20:15

Tie bolesti na hrudníku by mohli byť angina pectoris.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 551
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  Dušan So 23 január 2021 - 20:47

Srdce, pľúca a žalúdok, niečo z toho
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  relouth Ne 7 február 2021 - 10:21

Bolesti na hrudi kľudne psychika, alebo chrbat....

Zdar.
O koľkej ráno vstávate? Mne sa nejak nedarí vstávať v normálnom čase. Nie že by som nevládal, ale po prebudení má nič nemotivuje vstať, je mi lepšie keď spím, snívam. Jedine čo ma ťahá hore je vedomie, že ak budem dlho späť, bude sa mi v noci, ráno ťažko zaspávať. Paradoxne, keď už vstanem , tak sa motivácia žiť a robiť niečo hneď nastartuje. Čiže momentálne vstávam medzi 9 - 10 ráno. Do konca marca by som chcel vstávať do 8 : 00.
relouth
relouth
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 196
Reputácia Reputácia : 54
Dátum registrácie : 10.01.2020
Bydlisko Bydlisko : Banská Bystrica

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  kimi2028 Ne 7 február 2021 - 13:05

Osobne vstávam medzi 4:00-5:00. Viem, že je to skoro, ale cítim sa vyspaný a nedokážem len ležať. Zároveň neviem nič zmysluplné robiť. Buď len v kresle alebo za televízorom. laughing Dnes som sedel ráno len v kresle a pozeral NHL.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2185
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  Juraj Ne 7 február 2021 - 14:32

Ja vstávam predpoludním medzi desiatou a jedenástou hodinou. Niekedy vstanem aj skôr, okolo ôsmej. Ale vtedy cítim že som spal krátko. Spávať chodím vždy o pol jedenástej. Spím tak dlho lebo užívam antipsychotikum Hedonin, kde je účinná látka Kvetiapín. Aj napriek tomu že dlho spím, bohužiaľ môj spánok nie je moc kvalitný a často sa počas noci budím.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 551
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Práve Som vstal

Odoslať  Dušan Ne 4 júl 2021 - 5:29

Práve Som vstal

Ahoj
Je skoro ráno a ja už od štvrtej buntoším. Musel Som si spraviť soda bikarbónu, bo Som dostal kyselinu. Dôvod prečo píšem je, že chcem reagovať na to, aký tlmiaci účinok majú (anti)psychotiká, keď ich beriete večer pred spaním. To sa Vám potom ráno (ne)chce vstávať, celé ráno a doobedie ste taký naprd., utlmený, furt Vás to ťahá do postele.

Včera Som bol na oslave a pochopiteľne (ne)dal Som si svoju pravidelnú dávku liekov. A hneď to vidno, je niečo cez päť hodín a ja tu vypisujem. Som v pohode a chce sa mi žiť. Kiež bych mal takéto rána, by Som chodil aj na ranné do nejakej roboty.

Je veľký rozdiel brať a (ne)brať toto krmivo. Pamätám sa, keď Som mal okolo 30-sať, Som chodil do jednej firmy na pol osmu a už tam Som mal problémy so vstávaním, natožto mi trvalo celé doobedie, kým Som sa prebral. To človek potom (ne)má chuť sa ani s niekym baviť, či spolupracovať.

Samozrejme po obede Som bol už pán Veľký šéf a dalo sa so mnou normálne komunikovať. Ale tie rána ma ničili. Dokonca aj ráno Som bral nejaké (anti)psychotiká. Majster mi len v niektoré dni vyvolával, nech (ne)lehním v posteli a nech okamžite nastúpim do roboty.

Želám a prajem Vám veľa zdravých a plodných ránovstavania a chute do života. S pozdravom:

Dušan

@Matej a ostatní, tiež beretie večer pred spaním (anti)psychotiká a celé ráno a doobedie ste taký naprd, alebo ste schopný vstať aj o troch ráno a normálne tak fungovať celý deň?

https://dusanfajnor.blogspot.com/p/prave-som-vstal.html
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Tuto and Iacobus like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  Iacobus Ne 4 júl 2021 - 6:51

@Dušan,

Presne to iste som si všimol aj ja pri olanzapine. Večer síce lepšie zaspím, aj spánok je kvalitnejší. Ale potom celé dopoludnie som unavený a spal by som.

Pekný deň, J.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej, Tuto and Dušan like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  Matej Po 5 júl 2021 - 8:53

Dušan napísal:Práve Som vstal
@Matej a ostatní, tiež beretie večer pred spaním (anti)psychotiká a celé ráno a doobedie ste taký naprd, alebo ste schopný vstať aj o troch ráno a normálne tak fungovať celý deň?

Ahoj. Vitaj

Dávnejšie som bral AP aj pred spaním, avšak už zopár rokov užívam večer iba "stabilizátor nálady" Orfiril Long. Konkrétne teraz 2 kapsule (300 mg + 300 mg). Hoci cítim únavu počas dňa, mám pocit, väčšiu, než moje "zdravé okolie", nedosahuje to, myslím, takú rozbitosť počas ranných hodín, ako to opisuješ vo svojom príspevku. To si musím priznať. Relatívne sa mi darí vstať normálne, hoci občasne by som vylihoval, a to najmä vtedy, ak ma nič počas nadchádzajúceho dňa nečaká, resp. keď nie je dôvod sa so vstávaním ponáhľať. Ak sa však musím pripraviť na odchod napríklad do práce, tak po počiatočnom premáhaní sa rozbehnem relatívne rýchlo. Platí u mňa to, že keď už sa vytrepem z postele na WC a začnem si následne umývať zuby, tak už viem, že je dobre. Vtedy mám tú najťažšiu časť za sebou. Potom ostatné úkony, trebárs holenie, raňajky a tak ďalej, tak to už potom ide viac-menej bez odporu (aspoň väčšinou). Embarassed

Antipsychotikum (Parnido 3 mg) papám ráno po raňajkách.

Čo sa týka Tvojho skorého vstania o štvrtej, myslím si, že áno, ide čiastočne aj o prejav rozdielu medzi užívaním AP večer a jeho neužívaním večer, avšak v tejto fáze sa mi to vidí najviac asi ako počiatočný prejav syndrómu z vysadenia. Totiž mám za sebou, ako aj mnohí tuná, skúšky vysádzania, prípadne plánovano/neplánované vynechanie dávok. Vždy sa mi potvrdzuje v takej situácii, že nastáva syndróm z vysadenia, ktorý, kým prejde do svojej akože-nepríjemnej fázy, je asi jeden, možno aj dva prvé dni veľmi príjemný. Človek po vynechaní jednej-dvoch dávok po sebe zažíva určitú eufóriu, rozlet myšlienok, dopamín sa zrazu nereguluje tabletkou a zvyšuje sa jeho vplyv, čím človek cíti "chuť žiť" a motiváciu do aktivity. Tiež prichádza veľmi znížená potreba spánku, ranné skoré prebudenie. Tento jav je dočasný a ak pacient pokračuje naďalej v kontinuálnom neužívaní danej dávky aj v ďalšie dni, syndróm z vysadenia sa aj podľa teórie, aj podľa mojich skúseností začne posúvať do svojej "nepríjemnej fázy". Napr. ja už po dvoch, alebo skôr po troch dňoch absencie strácam pôvodnú eufóriu a zníženú potrebu spánku, a naopak začne narastať úzkosť, nervozita, rozlet myšlienok sa mení na bludné ladenie, plus fyzické symptómy (napr. prehánky na WC, zamdlievanie, neistý krok, atď.).

Výsledne teda je pravdepodobné, že Tvoje skoré vstanie a zvýšená energia súvisí s prvotnou fázou syndrómu z vysadenia, ktorý sa už po prvej absencii vie často vskutku odštartovať, pričom započína najprv v takých prejavoch, ktoré sú ešte veľmi príjemné. Tým vzniká kontrast oproti pôvodnému stavu, keď sa liek užíval riadne. Je však potrebné naozaj pamätať na to, že tento kontrast pretrváva len počas úvodnej "príjemnej" fázy syndrómu a je veľmi krátkodobý.

Zároveň však verím aj Tvojej myšlienke, že je rozdiel nebrať večer takéto silnejšie lieky a brať ich. Z dlhodobého hľadiska určite. Ako to naznačil aj @Iacobus vo svojom príspevku, aj ja si pamätám, že večerné užívanie AP (ale aj liekov na spanie) tú spomínanú rozbitosť počas dopoludnia a ťažké vstávanie naozaj spôsobovali. Embarassed

Držím moc palce. Objatie 2

matej
Huge smiley

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Práve som vstal - Stránka 12 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk

Dušan and Iacobus like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  Iacobus Po 5 júl 2021 - 9:08

@Matej, zaujímavé.

Nikdy som sa podrobne nezaujímal o to, čo sa deje, keď vysadim lieky, možno som ako farmaceut mal. Každopádne je to celkom logické.

Mne ešte eufóriu spôsobovalo aj opätovne začatie užívania aripiprazolu. (Pri olanzapine to nefungovalo, ten sa mi vlastne nepáči, ako som spomínal, ten ma tlmí, to nie je žiaduce. Ale lekár si zrejme mysli, ze je.) Mal som obdobie, keď som to vysadzal a znovu začal užívať v nejakých intervaloch, nepamätám si už, ale si týždeň, dva. Naozaj sa ta eufória vždy dostavila, bolo to pekne. Ale potom som skončil v nemocnici, zrejme som príliš rozhodol receptory na dopamin, asi boli zmätené. Teraz už nemám takú možnosť regulovať si eufóriu, lebo mam Depot.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej and Dušan like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  Dušan Po 5 júl 2021 - 11:42

Ďakujem za vaše názory. Na najbližšej kontrlole u doktorky Som sa o tom chcel s ňou zaoberať, ale ako vidím je to len syndróm vysadenia. Ale mohol by Som jej navrhnúť znižovanie dávok, veď užívam maximalnú davku a to 3x 300mg kvetiapinu plus cisordinol 10 mg a Depakine chromo 300mg.

Neviem na kereého šlaka ich beriem, kde depakin je na znižovanie epileptikých záchvatov a mánie a cisordinol na liečbu mánií a pokoja, je neuroleptikom. Žiadne takéto ochorenie Som (ne)mal a (ne)mávam. Ale sú na liečbu schizofrénie. Ja Som mával problémy s (ne)spavosťou a následne starosti so psychikou (myšlienkami).
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and Tuto like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Práve som vstal - Stránka 12 Empty Re: Práve som vstal

Odoslať  rasto So 21 január 2023 - 4:42

dobre ranko prave som vstal zaspal som okolo 22 hodiny a uzsom vyspaty.
rasto
rasto
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 493
Reputácia Reputácia : 60
Dátum registrácie : 18.10.2015
Bydlisko Bydlisko : stredne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: f20
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

vrana likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 12 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore