Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Čo nás k tomu vedie?

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo nás k tomu vedie? Empty Čo nás k tomu vedie?

Odoslať  Tuto So 16 máj 2015 - 23:56

Námet na danú tému som vnímal v materiáloch viackrát. Ide o náchylnosť duševne postihnutých k lákavým ponukám siekt, tajných spoločností, nezvyklých spolkov, mystiky, východných náuk... Ide o podstatne vyššie percento oproti bežnej populácii.

...........

Prečo je to tak? Ako sa práve Vy pozeráte na túto skutočnosť? Poznáte niekoho kto niečomu takémuto "prepadol"?

..........

Osobne som sa s podobným stretol v nemocnici. Viacerých sa to týkalo, hoci už boli mimo akútneho stavu. Ich zanietenie bolo často väčšie ako by som čakal, ale menšie na akútny stav.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4782
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo nás k tomu vedie? Empty Re: Čo nás k tomu vedie?

Odoslať  Matej Ne 17 máj 2015 - 15:34

Ja si myslím, že ľudia so schizofréniou majú väčšiu tendenciu veriť v nadprirodzeno, nakoľko vnímajú svet skrz svoju vzťahovačnosť, niekedy paranoju, takže aj bežné javy a udalosti majú pre nich zvláštny význam, odkaz, posolstvo, skrátka nie sú ďaleko od toho, aby koncipovali dajaký vyšší zmysel svojej reality, nejaký cieľ, zámer, prozreteľnosť, povedzme rovno pôsobenie božskej bytosti. Tí, ktorí tak nečinia, tak zas mávajú tendenciu preferovať konšpiračné teórie, záhadológie, ufológie, ľudové liečiteľstvo, astrológie.

Myslím si, že ľudia so schizofréniou takto bývajú častejšie veriacimi, a keďže majú sklony k delúziám a halucináciám a vzťahovačnosti, tak sa ich viera neraz vymkne spod zaužívaného štandardu, a skĺznu do jej netypických foriem, napr. sektárstvo, vyznávanie zvláštnych životných štýlov a filozofií. Alebo sa vhĺbajú v ufológii, záhadológii, pokiaľ nie sú náboženskými typmi ľudí, ktorí by mali vôľu koncentrovať pozornosť smerom k nejakému božstvu či bohu.

Takže si v globále myslím, že máme na to akýsi daný sklon vďaka našej vzťahovačnosti a paranoji - skrátka vďaka našej schopnosti vidieť za všetkým nejaký zámer, zmysel, vyšší cieľ, najlepšie ezoterický, utajený, záhadný, ktorý akože väčšina populácie nepozná, nevidí a nechápe.

Matej
Very Happy

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Čo nás k tomu vedie? Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5039
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo nás k tomu vedie? Empty Re: Čo nás k tomu vedie?

Odoslať  Mischelll Po 18 máj 2015 - 8:45

Tak no prečo je to tak to netuším...ale ja som svojim spôsobom tomu prepadla....hlavne čínskej medicíne a rôznym ich pilulkám a čajom...atď...proste prišlo mi to ako správne v tej dobe...a ani som toho veľa nevedela o ich liekoch, ale stačilo mi počuť, že vedia vyliečiť každú chorobu....podotýkam každú....tak som to vyskúšala...a bol z toho atak...samozrejme som prestala brat lieky od doktorky....takže aj preto....ako jedno ma zachránilo a to, že vyliečenie nenastalo....čo som si v tej chvíli ani neuvedomovala....ale proste ja viem prepadnúť niečomu ale stále si nechávam tu pochybnosť v sebe, že a čo keď to nevyjde....a proste tým pádom neprepadnem tomu úplne....naplno....vždy sa pozerám na veci z dvoch strán ....ako ja som nad tým aj uvažovala, že nedokážem niečomu prepadnúť až tak veľmi....že zabúdam na všetko okolo...a že sa venujem iba tomu....aj keď viac veci ma nadchlo...tak a dokážem pri tom stráviť hodinu, dve, tri...ale tak prepadnúť ani nie..... Smile

_________________
"Čím viac dáte, tým viac sa vám vráti."


Mischelll
Mischelll
Mischelll
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 631
Reputácia Reputácia : 221
Dátum registrácie : 21.10.2013
Bydlisko Bydlisko : východne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol STADA, Olanzapin Actavis

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Čo nás k tomu vedie? Empty Re: Čo nás k tomu vedie?

Odoslať  xkrchnav Po 18 máj 2015 - 9:10

Podľa mňa prežívať obyčajné veci ako nejaký veľký zmysel nie je len na škodu. Tie mystiky nevznikli len tak. Niekto ich musel vytvoriť - aj náboženstvá aj sekty aj náuky a podobne... Ja verím tomu, že kľudne dávny predstavitelia církví a ich rozpohybovávači mohli byť sami kľudne schizofrenikmi. V našich radách často počujem že aj Kristus bol schizo... V čom vidím riziko, ak je to už veľmi prehnané. Ak už nevnímam nič okolo seba len blud. A tých čo som miloval odvrhnem, pretože TERAZ som objavil BOHA. A NIČ viac nepotrebujem... Takto som to prežíval skoro ja. Je treba si ale na takéto precítenia spomínať. Keď je nám najhoršie tak práve tieto momenty nás môžu zachrániť. Kamaráti, rodina, milovaný môžu pominúť ale kým žijeme, to čo máme v srdci to bude s nami vždy... toľko odo mňa zatiaľ. A díky za otvorenie takejto témy!!

J.
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore