Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Psychohygiena a psychózy

Goto down

 • Zaslať odpoveď

Psychohygiena a psychózy Empty Psychohygiena a psychózy

Odoslať  Tuto So 31 január 2015 - 20:36

Ešte pred pár desaťročiami bolo otázne zaradenie psychóz (F20-F29) do koncepcie psychohygieny. Pacienti s bludom boli takto odstrčený od normálneho života. V súčasnosti vplyvom nových účinných látok sa situácia mení. Nastala stabilizácia duševného stavu u psychotikov vďaka novým a novším neuroleptikám. Vďaka tomu má zmysel zaraďovanie do terapeutických skupín a rôznych terapií. Omnoho viac sa preniesla zodpovednosť stabilného pacienta za seba samého a to napríklad formou psychohygieny a ich pravidiel. Pacient tak nemá silné pozitívne schizofrénne príznaky ako sú bludy a halucinácie, alebo aj vôbec. Aspoň nie také silné, aby bola nutná hospitalizácia, teda svet v ktorom už žije nie je patologický, ale cca normál.

Tu vzniká priestor pre psychológa a psychohygienu, ktorá nie je len náhražkou na uchovanie akoženormality, ale zároveň môže pacientovi pomôcť a významne vylepšiť jeho život. Psychohygiena ako taká má v sebe potenciál k normalite pacienta a zaradenie do spoločnosti, trebárs aj bez obmedzení (neráta sa ambulantná forma lečby). Aj napriek známosti pravidiel psychohygieny, mnohé sa nerealizujú v takej miere, aby plne pomohli psychicky chorému jedincovi.

............................................

Čo vám hovorí pojem "Psychohygiena"? Podľa čoho ste si zorientovali svoj život? Aké sú vaše zásady v žití? Čo vám pomáha zvládať schizofrénne príp. psychotické ochorenie?

...........................................

Poprípade, som si vedomý ako rozumne zaraďovať riešenia v spánkovej hygiene, pracovania, kontakty s inými ľuďmi, psychickej odolnosti, fyzického zdravia a podobne, ALE reálna teória sa niekedy ťažko zaraďuje do praxe. Netvrdím, že to nejde, príbehy ľudí na SCHIZOFÓRE hovoria o tom že to ide. Myslím, že každý z nás má niečo, čo sa oplatí zdielať s ostatnými a tak nebojte sa pochváliť
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4786
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Psychohygiena a psychózy Empty Re: Psychohygiena a psychózy

Odoslať  xkrchnav Ne 1 február 2015 - 9:29

Ahoj tuto,
ja veľa k téme nemám čo povedať. Toľko krát som počul to slovo psychohygiena. Pre mňa to bolo vždy čosi komplikované čo by sa malo dodržiavať aby mi bolo dobre. Alebo aby som "prežil". Vnímal som to trochu negatívne - oni nemusia a ja musím? Aby čo? Pár zásad som počul, že spať v rovnakú dobu, tak to +- dodržujem, ale nie preto, že to hovorí psychohygiena ale že mi to tak nejak pasuje a ináč sa necítim dobre.

Čo mi ale napadlo - že k 23. zello (19.2.) je zatiaľ bez témy, táto mi príde dosť užitočná, čo hovoríš na to, že by som to tam zaradil?

J.
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 39
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Psychohygiena a psychózy Empty Re: Psychohygiena a psychózy

Odoslať  Tuto Ne 1 február 2015 - 16:33

Ahoj xkrchnav,
pod psychohygienou sa myslia všetky regulovateľné činnosti, ktoré sú prospešné psychike. Prakticky aj ty realizuješ psychohygienu, len to tak nepomenovávaš. V CR Wikipédii je vhodná definícia, teda:

"psychohygiena je nauka o tom, jak si chránit a upevňovat duševní zdraví a jak zvyšovat odolnost člověka vůči nejrůznějším škodlivým vlivům. Psychohygiena poskytuje návod, jak cílevědomě upravovat životní styl a životní podmínky tak, aby se nejen zabránilo nepříznivým vlivům, ale aby se co nejvíc uplatnily vlivy posilující naši duševní kondici, duševní rovnováhu. Má člověka naučit, jak předcházet psychickým obtížím. Pokud již nastaly, učí ho, jak je nejlépe zvládat."

..........

Čo sa týka Zella, nemám nič proti.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4786
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Psychohygiena a psychózy Empty Re: Psychohygiena a psychózy

Odoslať  Matej Po 2 február 2015 - 7:05

Moje zásady ani nemám nejak špecifikované v zmysle nejakého pevného zoznamu. A hoci mám psychohygienu veľmi rád, zďaleka nedodržujem všetky jej rady. Skôr si niektoré vyberám, voľne sa inšpirujem a nechávam plynúť často nápady aj z ďalších zdrojov, napr. z motivačnej literatúry. Tá sa mi osvedčila dlhodobo ako v mojej psychohygiene kľúčová. Takže rozpoznávam napr. tieto zásady:

 • snažiť sa o pozitívny prístup, pozitívne myslenie, zažrať si optimizmus pod kožu, aj keby veci boli zlé...
 • snažiť sa o samostatné určovanie svojho postoja prevzatím zodpovednosti za svoju náladu a svoj prístup k udalostiam, skutočnostiam, danostiam, druhým ľuďom či vlastným príznakom
 • snažiť sa o podrobnú informovanosť vo veci duševnej poruchy, aby som vedel včasne identifikovať symptóm a mohol k nemu zakotviť určitý prístup, spočívajúci v jeho odcudzení sa (teda aby som si to neprijal ako niečo vlastné povahové, ale skôr ako niečo cudzie, chorobné, čo je kandidátom na elimináciu z celkových mojich čŕt správania a myslenia)
 • primárny cieľ tohto života si určiť hmotnú, ekonomickú a emocionálnu samostatnosť, nezávislosť, teda cieliť do vlastného zamestnania, ukončenia školy, šetrenia si na byt, alebo na vyplatenie bratov ohľadom tohto bytu... uživenie sa..., a v rovine emocionálnej aby som nebol závislý od nijakého človeka citovo, ani od mamy, ale naopak jej prípadnú stratu po určitom smútočnom období "rozchodil" čo najbezpečnejšie a najrýchlejšie... (to si praje aj ona sama vlastne, ako mi raz povedala)
 • dôležitú zásadu mám samozrejme vieru, a veci s ňou spojené, snahy byť zmierený s Bohom... táto oblasť sa mi celkovo profiluje ako jeden z dvoch pilierov snáh o optimizmus a dobré uzobranie (popri pilieri motivačnej literatúry)
 • snažiť sa o každodenné vylepšovanie vecí a seba samého... napr. o kúsoček pokročiť v nejakej čnosti, alebo v nejakej činnosti, cvičení, alebo chudnutí, alebo učení sa... proste stále sa usilovať o zlepšovanie či už seba, alebo po hmotnej stránke svojho okolia (upratovanie)
 • snažiť sa o citovú zrelosť, prevziať zodpovednosť a napredovať smerom k dospelejšiemu správaniu
 • čo najčastejšie cvičiť, aspoň raz za 2 dni... najmä rotoped, prechádzky, posilňovanie, strečing, s tým súvisia neustále snahy o chudnutie, ktoré sa neskončí ani keby som naozaj zhodil na tých optimálnych 72 kg, je to totiž jeden z trvalých koníčkov a zápasov o vylepšovanie sa po stránke kondície
 • skoro vstávať a skoro ísť spať - najmä ráno vstávať okolo 6:30 až 7:00, a ísť spať okolo 21:30
 • usilovať sa o elimináciu Oxazepamu
 • snažiť sa o dobré vzťahy s príbuznými a inými ľuďmi, úsilie o vľúdnosť, ľudomilnosť... aspoň tak, ako sa dá... vyhýbanie sa konfliktom, presvedčovaniu na svoje názory
 • snažiť sa o dobrý vzhľad - pravidelná hygiena, každodenné holenie, umývanie zubov 2x denne, zmývanie vlasov 1x za 2 dni, sprchovanie
 • snažiť sa o pravidelné zdravotné prehliadky (najmä zubár každý rok, obvodná dr., psychiater), pravidelné kontroly krvi, moču, nebáť sa, "že mi niečo zistia"
 • prísne sa vyhýbať návykovým látkam (najmä drogy, fajčenie, hazardné hry, eliminovať čo najviac alkohol, nepopíjať sám, ale max. iba príležitostne s inými, a aj to čo najmenej)
 • nemať a nerobiť si žiadne dlhy, zachovať si ekonomické zdravie, nebrať pôžičky, úvery, a pokiaľ je to možné, tak ani hypotéku...
 • snažiť sa zostať informovaný v hrubých rysoch, teda nie detaily, ale len aby som vedel, čo sa vo svete a na Slovensku deje a čo je zrovna aktuálne --- v zásade sa vyhýbať negatívnym správam typu "tam prepadli, tam zabili, hentam znásilnili, a tam zas okradli" - typickým príkladom takých správ sú jojácke večerné "Krimi správy"
 • snažiť sa o lepšiu kvalitu prijímanej stravy - najmä často ovocie, zelenina (robím si kokteily a kaše), občas orechy, rajčinové džúsy (na pravidelné vyprázdňovanie), v čase depresívnych rozlád jesť banány (kvôli tryptofánu, z ktorého mozog "vyrobí" sérotonín), vyhýbanie sa tučnej strave (eliminácia mcdonaldu, masti a pod.) a príliš sladkej strave (sladkosti, čoko, sladké vody - nahrádzanie za nasladké vody, nekalorické kofoly)
 • snažiť sa postupne likvidovať závislosť od kofeínu, eliminácie kofôl na minimum (včera som nemal ani glg)... občasné kapučíno si však dávam a chcem dávať aj naďalej
 • snažiť sa odpúšťať, ak mám nejakého vinníka, ale taktiež odpúšťať aj sebe
 • snažiť sa o minimalistický životný štýl, teda o taký, ktorý je v protiklade s kapitalistickým konzumizmom - strohé, ale účelné zariadenie izby, minimum majetku, skôr prevažuje taký, ktorý sa reálne využíva na niečo účelné, menej komplikovanej estetiky, snaha vystačiť si s málom, mať iba základné veci, nebyť závislý od svojho majetku, byť pripravený sa ho kedykoľvek zriecť (napr. v čase živelnej pohromy), užívať si viac prázdneho priestoru, držať sa hesla "menej je viac"
 • a teraz aj novou zásadou mi je nemať žiadne obrazy, obrázky a sošky v izbe, čisto z preventívnych dôvodov, lebo mám patologický sklon k ilúziám a vzťahovačnosti voči týmto predmetom...
 • snažiť sa o vystavenie sa problémovej situácii, teda neutekať už konečne z bojiska, napr. v škole v čase úzkosti zostať tam a snažiť sa o verbálny prejav v rámci daných možností (napr. na seminári), ďalej v čase návštevy v domácnosti neskryť sa, ale čeliť a snažiť sa o rozhovor,... taktiež zdvíhať komplet všetky telefonáty, aj cudzie čísla
 • okrem pravidelného brania liekov si dopĺňať výživu aj tabletkami MemoPlus, ktoré sa mi osvedčili na pamäť a sústredenie, lepšie sa mi pri nich rozmýšľa


To je môj zoznam zásad, ktoré sa viacmenej snažím dodržovať, pričom ide o hrubý výpočet, preto možno ešte nájdem nejaké zásady, ktoré som nespomenul a dopíšem ich v ďalšom príspevku inokedy. Niektoré mnou vymenované zásady ani nepatria možno do okruhu tradičnej psychohygieny, ale pojal som to tak vcelku ako odpoveď na otázku, že čo všetko mi zhruba pomáha žiť s mojou duševnou poruchou... Shocked

matej
Huge smiley Sun 2

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Psychohygiena a psychózy Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5050
Reputácia Reputácia : 939
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Psychohygiena a psychózy Empty Re: Psychohygiena a psychózy

Odoslať  Mischelll Po 2 február 2015 - 10:25

Psychohygiena

mne tento vyraz v postate nič nehovorí....ako jasne, všade som ho počula a je známy teda zaužívaný....ale ako tak neviem čo si pod tým mam predstavovať.....a áno čítala som si Tuto tvoj príspevok čo to je....ale je to náuka....tak by mali byt k tomu nejaké pravidla...alebo niečo....no fakt som na nič nenarazila...asi ma budete považovať za hlúpu....ale neviem čo si pod tým mám presne predstaviť.....

a tak len vyberám z poučky....ako najlepšie zvládať psychické obtiaže:

- no ťažko hovoriť mne keď pravé dnes som si na noc už o 11-tej dala frontin....nemala som náladu ani chuť čakať do polnoci aj keď asi by som aj zaspala.....ale zdalo sa mi to moc dlho....stalo sa mi tak prvý krát
- nepripúšťať si problémy k sebe teda k srdcu.....ako ja viem to sa mi dobre hovorí keď teraz nič výrazne závažne neriešim.....asi bude lepšie, keď napíšem keď niečo také budem prezívať....

Svoj život som si zorientovala podľa no verím v Boha, ale aj čítam motivačnú literatúru....vyberám si z nej čo sa ma týka a tak aj robím....tiež ako Matej nepozerám správy - dôležite informácie sa ku mne dostanú.....snažím sa žiť zdravo - viac cvičím....ale stravu som nezmenila.....to zatiaľ neharmonizuje zo mnou....možno časom....ako jasne jem zeleninu a ovocie a rada....ale aj mastne jedla .....tak isto ako Matej sa vyhýbam návykovým latkám....skoro vôbec nepijem...nefajčím ani nič podobne - viem, že by ma to posunulo ešte do väčších problémov.....ešte by som sa vrátila k náboženstvu....ako neberiem ho tak prísne a striktne.....nie je to o tom, že ho neprežívam....ale nevŕtam sa v ňom....nehľadám súvislosti - lebo inak by moja choroba pokračovala u mňa dalej.....si myslím....ja som si to všetko podvedome zakázala....aj myslieť na to čo sa stalo....ani doma o tom nehovoríme....nikdy....proste zabudla som.....viaceré prežite veci sa mi už zdajú ako len sen, alebo niečo čo ani nebolo nikdy pravda.....neviem ci je to správny prístup....ale som plne v realite a aj podľa doktoriek som v poriadku....ano dávali mi rady, že nesťahovať si všetko na seba - teda nebrať každú vetu každé slovo, že to o mne hovorí a prečo o mne hovorí? také otázky ma napadajú.....ale to nemyslím teraz ohováranie u nás v dedine......ale úplne na začiatku som bola dosť vzťahovačná teda všetko sa mi zdalo že súvisí zo mnou....alebo z niečím čo sa mňa týka.....takže také rady som dostala....jasne dodržiavam spánkový režim ale nie preto, že mi ho NIKTO nepovedal v nemocnici....len to tak proste fungovalo.....ale ja to beriem ako tak som vstavala vždy a tak aj budem vstavať.....aj keď sa to časom posunulo laughing proste pre mňa, neviem teraz ci som si to nejako zakázala po obede spať....ale dlhu dobu som vôbec nemohla zažmúriť po obede oko....ako prišlo mi to čudne.....a teraz iba v nedeľu aj to len niekedy si zdriemnem....snažím sa aby niektoré veci neboli automatické aby som si na ne moc nezvykla napríklad pitie kávy tak pijem ju len občasne - nechcem si vybudovať návyk.....aj keď je veľa veci pre ktoré si budujem návyk...a viac menej sa mi darí (angličtina, cvičenie)...no aj ja som len človek a už sa mi stalo, že som jeden deň vynechala....a potom som si zdôvodnila aj ďalší deň...ako ale je dobre že angličtinu proste musím stihnúť do určitého dátumu....lebo inak nebudem mat prístup......takže to je páka na mňa....asi by bolo aj viac tých zásad tak niekedy nabudúce keď ma napadnú....

_________________
"Čím viac dáte, tým viac sa vám vráti."


Mischelll
Mischelll
Mischelll
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 635
Reputácia Reputácia : 221
Dátum registrácie : 21.10.2013
Bydlisko Bydlisko : východne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol STADA, Olanzapin Actavis

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Psychohygiena a psychózy Empty Re: Psychohygiena a psychózy

Odoslať  Matej Ut 3 február 2015 - 15:18

Ja by som ešte do svojho zoznamu pridal snahy o pravidelné prechádzky a vychádzky v čase, keď nie je nutnosť niekam chodiť. Čiže napr. teraz, keď ma nikto nikam nenúti chodiť, lebo je diera medzi semestrami, tak nehniť doma, ale ísť sa prejsť po uliciach a medzi ľudí, hoci aj šedo a "okoloidúco".

Akurát som sa vrátil z takejto vychádzky, trvala asi hodinu a pol. Bol som vonku po niekoľkých dňoch zahnievania doma. A veruže mi to liezlo na mozog, moje rozlady boli silnejšie, pesimá boli priam bežné a pravidelné a ich dôvody boli o ničom. Nuda bola neskutočná a rozsiahla, absolútne žiadne váženie si času, lehnenie, spanie počas dňa, pocity prázdnoty, mizérie, bezcieľnosti. Aj povinnosti, ktoré som si umelo vytýčil, sa mi proste nechceli robiť. To je všetko diagnóza "zahnievanie doma". Shocked

A teď som išiel konečne medzi ľudí, hoci sa mi strááášne nechcelo. Ale akonáhle som bol vonku, bol som rád, že som tam a že len idem hocikde. Tlačili ma síce boty, štípali líca od mrazu a ostré slnko sa mi do očí prudko odrážalo od snehu. Ale aj tak pozitíva presiahli mínusy. Zajtra pôjdem znovu, a možno pôjdem ešte dnes. Smile

Takže šup na psychohygienu a šup na zásadu "chodiť na vychádzky". I love you

jumping2

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Psychohygiena a psychózy Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5050
Reputácia Reputácia : 939
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Psychohygiena a psychózy Empty Re: Psychohygiena a psychózy

Odoslať  Tuto Ut 3 február 2015 - 21:51

Ahoj Mischell aj Matej
teší ma, že vás téma minimálne trošičku zaujala. Psychohygiena sa týka totiž každého z nás. Možno práve my takto chorí máme väčšiu citlivosť voči všetkému, čo môže zlepšiť náš stav. Matej dobre robíš, že svoju životnú filozofiu vieš takto pekne spísať do bodov, zlepšuje to sebauvedomie a sebapoznanie pri vyhodnocovaní. Mischelll, Tvoje riadky ma tiež potešili a dúfam, že keď budem ďalej pomaly a postupne písať o psychohygiene, nájdeš si tam pre seba tiež niečo, čo Ti pomôže k zlepšeniu.

S priateľským pozdravom Tuto
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4786
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

 • Zaslať odpoveď

Psychohygiena a psychózy Empty Re: Psychohygiena a psychózy

Odoslať  Dušan Po 4 júl 2016 - 19:14

ahoj,
pojem psychohygiena pocujem prvy raz,tak som si ju vygooglil a vyslo mi toto:

sk.wikipedia.org/wiki/Psychohygiena

z toho co som pochopil tak my vysiel len moj kalendar,ktori neustale prepisujem a vzdy ked sa najde zataz na psychiku bud sa mi nechce alebo ho prepisem,totiz uz 4 rok ma drzia moje denodenne povinosti ktore som si urcil,bud som ich minimalizoaval ci maximalizoval,ale de to,drzi ma to,lenze schiza je rozdvojena osobnost,nie uplne vcela z zmyslu,skorej sa knej pripisuje roztiepena mysel,na jednej strane chcem ale ta druha opak,tak hladam kompromis a vyjde celkom prijatelny vysledok,
bez neho bych bol zase asi zombie-lahnuta ozivla mrtvola v postely s ovladacom v ruke,
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore