Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

...lieky...

Strana 6 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Re: ...lieky...

Odoslať  regina Ut 25 február 2020 - 19:15

Ahoj, Alka,

beriem Aripiprazol 10 mg. Prešla som zrejme niečim podobným ako ty. Moja prvá epizoda spred 20 rokov bola tiez diagnostikovaná ako psychotická porucha s príznakmi schizofrénie. V nemocnici ma liečili elektrošokmi, pretože lieky nezaberali, no nakoniec ma na nejake antipsychotiká a antidepresíva predsa len nastavili. Doma som však s nimi a ani dalsimi variantami nedokázala fungovať, pociťovala som hlavne nepokoj a únavu. Preto sme antipsychotiká s psychiatričkou vysadili a 5 rokov som brala len nejake antidepresivum. V tom čase som aj pracovala. V práci však prišiel veľký tlak a ja som dostala ďalšiu epizodu. Vtedy v nemocnici mi povedali, že chybou bolo nebrať antipsychotiká. Zas po elektrošokoch ma potom nastavili na Zyprexu a antidepresivum Mollome. Zo Zyprexy som pribrala 30 kg a epizody sa mi aj pri nej vracali. Doktorka tvrdila, že potrebujem prestať pracovať a tak znižiť stres, na ktorý som moc senzitívna. Tak som odišla na invalidný dochodok a to už s diagnozou schizoafektivna porucha. Celkovo som mala za sebou 5 epizod. Krátko na to sme prešli zo Zyprexy na Aripiprazol, avšak na davku 15 mg , plus som k tomu brala antidepresivum sprvu Mollome, neskor Alventu. Stav sa mi velmi upravil. Citila som sa menej unavenená, aktívnejšia než na Zyprexe. Nepokoj som nepociťovala. Po 6 rokoch som sa rozhodla, kedze som sa citila takmer ako zdravá, znižiť Aripiprazol na 10 mg. Z 15 mg na 10 mg som prešla bez problemov. Citila som sa stale fajn a tak som chcela aj tých 10 mg postupne vysadiť. V priebehu roka som vysadila aj Aripiprazol aj Alventu. Rok som vydržala, citila som sa pritom asi pol roka skvele a ten druhý polrok sa to už zhoršovalo - spela som do mánie, no nechcela som si to priznať. Prisla ďalsia epizoda, ktorú nešlo ustáť doma. Znova nasledovali elektošoky a nastavenie na 15 mg Aripiprazolu, + Alventa a + Mirzaten. Doma som však Mirzaten okamžite vysadila, pretože som bola moc spavá a stále unavená. Únava a pasivita pretrvávali tak som postupne znížila Aripiprazol na 10 mg a vysadila aj Alventu. Aj z toho dôvodu, že po tých rokoch , čo som brala kadejaké AP a AD, sa mi mierne poškodila pečeň. Teraz už vyše roka dobre fungujem na 10 mg Aripiprazolu. Pod dobrým fungovanim rozumiem to, že občas sice pociťujem unavu alebo pasivitu ale dokážem to prekonať, nemám žiadne väčšie úzkosti a ani fóbie. Starám sa o rodinu, domácnosž, záhradu, cestujem vlakom, autobusmi, dokonca som aj letela lietadlom. Nepociťujem žiadne vedľajšie účinky. Sama sa divím, že po toľkých rokoch choroby a po toľkých epizodach psychozy takto fungujem.
Rada by som znižila aj tých 10 mg Aripiprazolu, no dr. mi to neodporúča. Vrak by sa psychoza znova ozvala. Aj preto si zatiaľ na to netrúfam.
Toľko moja skúsenosť. Je na tebe či to a Aripiprazolom skúsiš alebo nie.

regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 658
Reputácia Reputácia : 294
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Re: ...lieky...

Odoslať  Iacobus Ut 25 február 2020 - 20:44

Zdraví Vás Alka,
Ja by som odporúčal aripiprazol brať. Je zvyčajne lepšie tolerovaný ako risperodón. Ak by ste mali aj napriek tomu závažné nežiadúce účinky, je namieste konzultovať to s lekárom.
Napr. mne tiež risperidón nesadol, potom mi ho doktor nahradil aripiprazolom a je to lepšie.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Pomoc

Odoslať  Alka Ut 25 február 2020 - 21:05

Ahoj,
dakujem za odpoved. No ja sa toho velmi bojim, dufam sa niekto najde, co mi napise k tomu Aripiprazolu, aj ked to je individualne. Kazdy sme iny.
A.
Alka
Alka
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 5
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 24.02.2020

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Pomoc

Odoslať  Alka Ut 25 február 2020 - 21:23

Ahoj Regina a Iacobus,
dakujem za odpoved, az teraz som si vsimla, este sa na tomto fore neviem pohybovat ;o). No je to strasne toto vsetko. Mam tie najciernejsie myslienky, vobec si neviem predstavit ako zit dalej, ci mi nieco pomoze, ci sa to zlepsi atd. Fungujem teraz len na tom l-theanine, ale nestaci to. Spim na tom a funguje to aj na uzkost, ale mavam velke vykyvy nalad, velmi sa mi to strieda zo dna na den a mam vela tych myslienok v hlave, nikdy si v hlave neodychnem, som aj rada, ked si idem lahnut. V praci zamestnavam mozog, tak mi to pomaha, ze aspon vacsina dna mi ubehne a potom vecer mam vzdy nejaky kruzok, ktory si az tak neuzijem, ked mi stale ta hlava bezi. Pomaha mi tiez, ked su slnecne dni. Este od kedy sa mi toto stalo zhorsil sa mi zrak a vidim take musky hlavne, ked sa pozriem na bielu plochu som si to citala na nete, ze to moze mat hocikto ocna mi povedala, ze to je ok, ze bud to budem ignorovat, alebo sa na to robi laser. Neviem, ci to tiez nejako moze suvisiet s ochorenim. Stale sa s tym nejdem zrovnat. Tiez som precitlivela, posledne mam stale s niekym problem, predtym som so vsetkymi vychadzala. Ja sa tych liekov tak strasne bojim, ze sa uz akoby lucim so zivotom, lebo si pamatam minuly rok to boli strasne stavy z tych liekov, hlavne ten nepokoj. A s tym stresom, to som si vsimla aj ja, ze ma teraz hocico polozi, akoby som mala nervy na spagate. To sa zlepsi liecbou?A stale v hlave riesim, ze by som zmenila minulost, aby sa toto nikdy nestalo, stale riesim minulost, ze co som mala spravit inak. A potom zas riesim, ze ma isto musel niekto otravit, alebo mi nieco nasypat, ze sa toto stalo.
Alka
Alka
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 5
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 24.02.2020

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Re: ...lieky...

Odoslať  regina Ut 25 február 2020 - 21:39

Alka,
myslim ze by ti ten Aripiprazol fakt mohol pomoct. Práve ked som ho nebrala, aj mne sa stále v hlave tocili myslienky. Hlava neprestavala pracovat, neraz aj vecer a nemohla som zaspat. Moja dr. tvrdí, že 10 mg je nizka dávka.
Co sa týka vedlajsích úcinkov tak ja som radsej pribalové letaky necitala a dúfala som, ze ziadne mat nebudem.
Držím palce!
regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 658
Reputácia Reputácia : 294
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Pomoc

Odoslať  Alka St 26 február 2020 - 22:53

Ahoj Regina,
a ked Ti ten Aripiprazole zabral citila si sa vyrovnane ? Ja teraz riesim iba toto kazdy den a mavam velke vykyvy nalad, vela placem. Je to mozne sa z toho tak dostat, ze to uz clovek riesit nebude a ze sa bude citit ako predtym?
dakujem za odpoved
Alka
Alka
Alka
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 5
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 24.02.2020

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Re: ...lieky...

Odoslať  regina Št 27 február 2020 - 17:49

Ahoj, Alka,

pol roka po vysadeni aripiprazolu aj mne sa nálady striedali tak ako spominas ty. Niekedy som bola plná energie, inokedy zas unavená, placlivá. Euforické nálady sa mi striedali s plačlivými stavmi, kedy som pociťovala hroznú bezmocnosť, ktorá často spela až k sebaľútosti. Nechala som to zajst tak daleko, že som upadla do takej depresie, ze som musela byt hospitalizovaná. A áno, ked beriem tých 10 mg aripiprazolu väčšie výkyvy nálad nemám. Je to takto v norme, dobré.
regina
regina
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 658
Reputácia Reputácia : 294
Dátum registrácie : 05.09.2011

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: schizoafektivna porucha
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Pomoc

Odoslať  Alka Št 27 február 2020 - 19:43

Ahoj Rigina, velmi pekne dakujem za Tvoju milu odpoved. Wink
Alka
Alka
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 5
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 24.02.2020

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Re: ...lieky...

Odoslať  dzuli08 Pi 28 február 2020 - 14:36

Ahoj Alka,
ja beriem tiež Aripipazol 10mg rano a aj pracujem.(uvidíme dokedy ) Určite je to individuálne ako lieky zaberú, ale musím povedať že ja som už stotožnená s touto dávkou. Ani neviem kolko rokov ho už beriem ale tiež som začínala s rôznymi medikamentami. Mávala som aj ja výkyvy nálad ale už je to zopár rokov v norme. Davnejšie som brala 15mg a tuším ešte pred tým aj 30 sa mi zdá, ale to už bolo dávno. Tak Ti chcem popriať aby si sa nevzdávala a tiež, úplne nezavrhovala tú možnosť že by ti Aripipazol mohol pomôcť.
Drž sa.
dzuli08
dzuli08
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 558
Reputácia Reputácia : 447
Dátum registrácie : 25.04.2016
Vek : 37

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Re: ...lieky...

Odoslať  Matej Št 5 marec 2020 - 19:29

Ahojte.

Prešlo 18 dní, čo užívam lieky v zníženej verzii od poslednej návštevy doktorky. Zníženie prišlo, ako som bol naznačil v predošlom tunajšom príspevku, v čase častých depresívnych pádov a nálad, čo som však doktorke nevedel vtedy schopne tlmočiť. V súčasnosti som na konci so silami, tak zatiaľ viem aspoň to spraviť, že si zdvihnem antidepresívum sertralín späť na 50 mg. A medzi doplnky stravy zaradím k ostatným doterajším doplnkom ešte aj vitamíny béčka forte. Ak to nepomôže, pôjdem žobroniť k doktorke o zvýšenie sertralínu na viac, ako len základných 50 mg. Maximálna dávka je až 200 mg, takže si nejakú tú aspoň stovku denne viem časom predstaviť. Aj v minulosti som escitalopram nebral v základnej dávke 10 mg, ale až 20 mg. Hoci sa na to dr. nedívala nadšene, nikdy mi pri kontrole nezabudla povedať, že je to priveľa, pričom mi to neznížila len na moju intenzívnu prosbu, že mi to takto dobre funguje.

Celkovo od januára, a najmä celý február až doteraz som poznačený bojom s depresiou. Musím priznať, že svoj boj prehrávam. Zatiaľ som si aspoň predĺžil víkend, v práci mi bolo veľmi zle, tak som si vypýtal na zajtra dovolenku. Musím sa do pondelka trochu pozbierať, aby som mohol v robote pokračovať.

Prajem Vám veľa zdravia, kamaráti.

S úctou
matej

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

...lieky... - Stránka 6 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

...lieky... - Stránka 6 Empty Re: ...lieky...

Odoslať  Matej Ne 8 marec 2020 - 11:20

Matej napísal:... zatiaľ viem aspoň to spraviť, že si zdvihnem antidepresívum sertralín späť na 50 mg. A medzi doplnky stravy zaradím k ostatným doterajším doplnkom ešte aj vitamíny béčka forte. (...)

Tieto tri dni od piatka môžem vlastne hlásiť určite polepšenie. Možno naozaj šikovno zaberá opäť 50 mg, koniec koncov neprerušil som tých 18 predošlých dní jeho užívanie úplne, iba bol znížený na 25 mg najskôr denne, a potom týždeň obdeň. Trochu ma však pobolieva už viac dní hlava, zatiaľ som si musel dať Panadol len raz. Podľa letáku to vie byť aj zo sertralínu vraj... azda tým, že som si naspäť zdvihol na pôvodnú dávku a mozog si už počas 18 dní začal pomaly odvykať. Pochvaľujem si určite aj béčka vitamíny. Zatiaľ som z nich vôbec necítil premrštenú chuť do jedla, darí sa mi kočírovať sa. Moč mám výrazne žltý, čo pri užívaní béčiek je veľmi typické... aj niektoré moje kolegyne ich berú "na stres" a hlásia takýto jav. Možno to znamená, že sa veľa z nich vlastne nevstrebá a haldy sa vyčúrajú. Asi si nemožno robiť veľké očakávania od doplnku za 3-4 eurá... Ale aj tak si ich pochvaľujem - myslím si, že mi pomáhajú.

Dbal som tieto dni aj na spánok a postupne som sa, ako išiel čas, púšťal do čoraz viac aktivít. Včerajšok poobede už bol relatívne aktívny, podarilo sa mi robiť všeličo užitočné. Mám silné nutkanie k pasivite a zaháľaniu v zóne pohodlia, no mám vytýčené úsilie postupne sa krok za krokom nútiť k aktivitám. Jednu za druhou, nie hneď výkon na 100%. Zdá sa, že to zatiaľ funguje, no som len na začiatku. Sebadisciplína je vskutku umenie a tomu sa človek musí učiť trpezlivo a dlhodobo.

Zajtra idem do práce, aj ma v tejto súvislosti chytala nervozita, že tam ísť nechcem. Ale identifikoval som si, že za mojimi obavami leží púhe "nechcenie sa", teda tamojší tlak a povinovanie k aktivite. Čiže v rozpore s mojím nutkaním k pasivite. Rozhodol som sa preto pre prístup, že vlastne ten pobyt v práci bude len ďalšou dobrou príležitosťou privykať si na aktivitu. Rovnako ako keď som trebárs včera umyl riady a bol som potom tomuto výsledku veľmi rád. Ja som aktivite vždy rád, ale až keď vidím už jej výsledok. Vtedy cítim spokojnosť a sebaúctu. Ale urobiť ten prvý krok, to vykročenie k činnosti, pustenie sa do veci, to je mi naďalej predmetom učenia sa a privykania - nie je mi to ešte samozrejmosťou.

Vnímam to teda tak, že mi dovolenka prospela, návrat k 50 mg sertralínu a béčkam taktiež. Hurá do nového týždňa. Pretty good

matej
Huge smiley

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

...lieky... - Stránka 6 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Strana 6 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore