Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Mánia - posadnutosť žitím

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mánia - posadnutosť žitím Empty Mánia - posadnutosť žitím

Odoslať  Tuto Št 31 marec 2011 - 20:17

Som taký šťastný, prešťastný. Život je ako hračka s ktorou sa relizujem. Čoho sa chytím to mi ide, nech to síce dokončujú iný, ja mám svoje nápady. Žijem naplno. Nestíham ani pomaly rozprávať, musím svoje myšlienky vyjadriť rýchlo. Je úžasné ako som stále nadšený pre nové aktivity. Obzvlášť mám rád nakupovanie, kedy mi už limit na platobnej karte ani nestačí. Čo už, požičiam si od kamaráta. Vzťahy s opačným pohlavím naväzujem veľmi ľahko. Oni mi aj rýchlo podľahnú. Som šarmantný. Uvoľnený a milý. Žijem úplne naplno. Hocikomu poviem čo si o ňom myslím, nech si to spracováva on. Mňa sa nič nedotkne. Tvrdo a jednoznačne si presadzujem svoje myšlienky. Práve v aktivite je mi veľmi príjemne. Veľmi ma baví zaoberať sa novými činnosťami a často ich striedať. Čo na tom, že spím len pár hodín. Zato keď sa zobudím poupratujem byt a navarím, nič to, že som pobudil blízkych, veď sú už štyri hodiny a ranné vtáča ďalej doskáče. V práci mi tvrdia, že som akýsi iný, ja som na to hrdý, lebo ich prekonávam takmer vo všetkom. Som ako drak, všetko je také rýchle, ale aj ja som taký. Stíham viacero činností naraz. Dokonca mi príbuzný navrhovali, že psychiatra. Oni sú blázni, že nič nestíhajú. Mne je dobre, cítim sa skvelo a toľko stihnem. Som ako búrlivý príval vody, nápady sa mi hrnú, všetko viem vylepšiť, do každého rozhovoru sa zapojím. Ja skutočne žijem.

.................................

Sú Vám tieto vety blízke? Tak možno prežívate, alebo ste prežívali mániu, alebo jej slabšiu verziu hypomániu.

Pri človeku v manickom stave, trpí najmä okolie. Ťažko znáša jeho narábanie s financiami, jeho nadmernú aktivitu v bežnom živote, v práci aj v sociálnych vzťahoch. Priznať vtedy chorobu je pre postihnutého veľmi ťažké. Chce to veľa diplomacie a taktu od príbuzných a známych, aby sa dotyčný dostavil k odborníkovi. Je to však nevyhnutné. Dlhy, sexuálne úlety, nadmerná konzumácia návykových látok, krátky spánok, priam extrémna aktivita, nedokončovanie začatého, rýchlejšie rozprávanie - toto sú niektoré základné znaky v diagnostikovaní manického stavu. Vypozorovať ich už na začiatku napomôže lepšej liečbe.

Ja osobne som si týmto stavom prešiel, dokonca aj v kombinácii s pozitívnymi schizofrnickými príznakmi. Je to príjemné, uznám, ale o čo to bolo príjemnejšie, o to dlhšie trval môj pobyt na akútnom oddelení psychiatrie. Poviem vám, že to radšej ani nevidieť, nieto ešte zažiť. Svojim blízkym som spôsobil veľa starostí, problémov a nepríjemných chvíľ.

Manický stav je príznačný pre bipolárnu poruchu. Je dobre liečiteľná a za pomoci liekov sa môže jednotlivec dostať do dlhodobého normálu. Netreba zďaleka zúfať. S uvedomelým prístupom k liečbe sú dobré výsledky veľmi pravdepodobné.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4782
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mánia - posadnutosť žitím Empty ahoj

Odoslať  Ivanko Po 9 január 2012 - 13:50

momentálne sa cítim šťastne, ale spím dobre až by som napísal výdatne takže u mňa mánia nebude a ešte k tomu beriem liek seroquel xr ktorý je aj na bipolárnu poruchu teda mániu a depresiu.
Ivanko
Ivanko
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 64
Reputácia Reputácia : 7
Dátum registrácie : 17.12.2010
Bydlisko Bydlisko : Bratislava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mánia - posadnutosť žitím Empty Re: Mánia - posadnutosť žitím

Odoslať  Matej St 7 marec 2012 - 11:12

Ja sa vždy bojím tej mojej typickej prekliatej hypománie, lebo mám rešpekt pred tým, ako ma mozog vie oklamať. Mám pocit, že vždy, keď mám dobrú náladu, tak sa ponevieram na hranici hypománie, lebo strácam súdnosť ohľadom svojich vlastných schopností. Začnem plánovať všetko možné, priam sa vyžívam v detailoch toho, čo urobím, ako to urobím, kedy a čo presne dokážem. Začnem všetko organizovať, do všetkého sa miešať, všetko je také jasné a ľahké, všetko sa dá, nič nie je vtedy nemožné a čokoľvek si zmyslím, to akože dokážem. Rodičia ma musia vtedy krotiť a brzdiť. A potom príde vytriezvenie a ja si uvedomím aj opačnú stránku veci, za ktorou sa skrýva námaha a najmä pravidelnosť, kedy treba pri daných plánoch a rozvrhnutých činnostiach aj vytrvať. A to už žiaľ nie som schopný. A tak sa všetko rozsype a zas je všetko na figu. I disagree

Aj teraz obvykle zažívam stavy eufórie a veľkého plánovania. Neviem až priveľmi často odhadnúť naozajstnú mieru svojich schopností. Ale aspoň dobrou správou je, že už neupadám toľko do depresívnych stavov, takže podceňovanie a zhadzovanie sa už nehrajú takú dominantnú úlohu. silent

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Mánia - posadnutosť žitím Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5039
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 37
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mánia - posadnutosť žitím Empty život

Odoslať  Ivanko St 7 marec 2012 - 12:37

Na tom, že človek žije a má pocit že naozaj žije a neprežíva zo dňa na deň, nie je nič zlé, ale ak ten človek prestane oddychovať a spať, už je to horšie lebo práve toto organizmus potrebuje tiež...
Ivanko
Ivanko
Domáci člen
Domáci člen

Počet príspevkov : 64
Reputácia Reputácia : 7
Dátum registrácie : 17.12.2010
Bydlisko Bydlisko : Bratislava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mánia - posadnutosť žitím Empty Re: Mánia - posadnutosť žitím

Odoslať  xkrchnav Ut 21 august 2012 - 11:02

Tuto, veľmi presne vystihnutá mánia. Presne tak som to zažil. Snáď sa to už nezopakuje. Mám ale na vás aj otázku. V liečebni som spoznal jedného človeka, starší možno okolo 50-60. Ten bol jednoznačne mánický, keď tam bol. Ale vravel mi, že existuje čosi ako "kontrolovaná mánia". Vraj tento pojem pozná aj jeho psychiater. Vraj je to využitie toho dobrého z mánie ale zároveň byť schopný dokončovať veci, robiť ich efektívne a rýchlo ale zároveň kvalitne. Mať plno nápadov ale zároveň aj skutočne zrealizovateľných. Neskôr čo som videl ako s ním mánia mlátila a ja už sa tam kľudnil tak som si začal myslieť, že asi je to len nejaký blud. Ale keď som našiel toto fórum, prišlo mi ideálne sa to tu opýtať. Díky.
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mánia - posadnutosť žitím Empty Re: Mánia - posadnutosť žitím

Odoslať  frances farmer Ut 21 august 2012 - 12:50

ahoj xkrchnav

o tom nič neviem, ale vzhľadom na to, že je to mánia a to z princípu nevyspytateľné nekontrolovateľné a excentrické správanie, by som sa radšej priklonil k tomu, že pojem "kontrolovaná mánia" je čosi nesprávne.
frances farmer
frances farmer
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 260
Reputácia Reputácia : 12
Dátum registrácie : 12.01.2011
Vek : 31

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mánia - posadnutosť žitím Empty Re: Mánia - posadnutosť žitím

Odoslať  Tuto Ut 21 august 2012 - 21:49

Ahoj x,
o "kontrolovanej mánii" dáme neskôr samostatnú tému. Dodám, že táto téma patrí k výrazným otáznikom v psychiatrii aj medzi tými, čo sa mánia v chorobe vyskytuje.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4782
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Mánia - posadnutosť žitím Empty Re: Mánia - posadnutosť žitím

Odoslať  xkrchnav St 22 august 2012 - 8:44

Fíha, takže, že by to nebol až taký kec od toho týpka? No každopádne ja som si to skúsil "sám kontrolovať, či zvládnuť" a fakt to nešlo. Takže radšej ten fenomén "kontrolovaná" nebudem pokúšať.
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore