Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

(psycho)Terapia online

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  Dušan Fajnor St 6 december 2023 - 17:19

@Juraj

Nič si z diagnózy nerob. Dôležité je, ako sa vidíš, cítiš ty, podľa teba a nie podľa druhých.

Ja mám v papieroch - cievny vek 67 rokov. Je to diagnóza prístroja. Ale ako hovorím, dôležité je čo hovoríš... ty podľa tvojho úsudku. Všeličo sa od diagnózy pomenilo a môže zmeniť.

_________________
Od leta 2018 sa
finančne vzdelávam,
vediem osobný rast a sebarozvoj
a študujem IT - programovanie
Dušan Fajnor
Dušan Fajnor
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 162
Reputácia Reputácia : 16
Dátum registrácie : 21.05.2023
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - Paranoidná schizofrénia; F51.8 - Insomnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

Juraj, Saladin and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  Saladin So 9 december 2023 - 10:32

14 ročný chalan bez kamarátov a s temnými myšlienkami zavraždil nevlasnú matku a svoj ZLO-čin manipulatívne zvalil na Jeffa. "On za nič nemôže, za všetko zlé môže fiktívna postava Jeff, ktorý ho ovláda." Pripomína vám to niečo? Indícia: Tom. winking


_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 543
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  kimi2028 So 9 december 2023 - 14:53

Juraj, záleží aký psychológ. Sú aj dobrí psychológovia, u ktorých hradí všetko zdravotná poisťovňa. Aspoň ja som mal takú psychologičku, že neplatil som ani cent...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2187
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Juraj, motylek and janka,janka like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  Saladin Ne 10 december 2023 - 8:33

Sweetheart napísal:Podla mna, som neni alkoholik. [] Vystreli ma, ze musim ist spravit volaco "crazy"
(napíšem to sem, nech sa to nestratí v záplave príspevkov, možno to niekomu pomôže) Je to pravdepodobne spôsobené poruchou pozornosti (ADHD) - takýto človek vyslovene trpí, keď nezažíva stimuly (dopamínový okruh). Nenávidí rutiny, opakované činnosti, pravideľnosť. Naopak miluje všetko nové, neznáme. Preto moreplavci boli ochotní riskovať životy a popri tom objavovali nové ostrovy, kontinenty - museli, pretože doma by "zomreli" od nudy. Ono sa to aj volá "ADHD boredom" (znudenie z ADHD).

S hore uvedeným je spojená charakteristika osobnosti "otvorenosť novým ideám a činnostiam". Ten názov je trochu mätúci. Pretože takýto človek nie je len otvorený novým ideám a činnostiam (keď príde, tak beriem), ale zúfalo, bytostne ich potrebuje (bez toho trpím). Ľudia s dostatkom energie a skôr orientovaní na pohyb potrebujú stimuly vo forme zmyslov 1) čuch, chuť, hmat = sú skvelí kuchári, pretože non-stop zúfalo potrebujú nové stimuly, neustále experimentujú, tak občas objavia skvelé chute a jedlá 2) alebo pohyb (to H v ADHD je hyperaktivita) - väčšina tanečníkov, futbalistov a celkovo športy. 3) nemajú dostatok energie alebo majú temerament, ktorý preferuje idei, myšlienky pred pohybom (ADHD bez H) - takíto ľudia majú otvorenú wikipédiu s 50 stránkami a neustále zúfalo čítajú NOVÉ infomácie.

Preto ľudia s ADHD majú tendenciu zapíjať nudu a frustráciu z nedostatku podnetov alkoholom (okrem toho je anxiolitický - znižije úzkosť). A ak si nechcú ničiť zdravie alkoholom, tak žerú a priberajú (ničia si zdravie zase obezitou a vyhovárajú sa na lieky Smile ). Okrem toho neviem, koľko máš rokov, ale väčšina mladých ľudí sa socializuje pomocou alkoholu - odburáva strachy, prekonáva bariéry.

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 543
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

janka,janka likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  Sweetheart Ne 10 december 2023 - 19:07

To bol mne prispevok? Ale to som do inej temy pisal, nie? Lebo s online terapiou ja skusenosti nemam. Ja nechodim ani na normalne terapie, tak sem nebudem pisat, aby som tu nepisal mimo temy. Ale na facebooku mi vyskakovala reklama na nejake online terapie, dali sa tam vybrat psychologovia a este tam bol dotaznik, podla toho dotaznika to odporucilo psychologa. Len neviem si spomenut, ako sa volala ta stranka, ked tu reklamu zase uvidim, napisem sem ten nazov potom.
avatar
Sweetheart
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 554
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  Saladin Po 11 december 2023 - 18:56

Pýtal si sa, prečo robíš crazy veci, tak som ti odpísal, že je to zrejme z nedostatku nových stimulov. To nie je kritika - aj ja mám ADHD, len bez hyperaktivity. Tiež škriabem nechtami ryhy na stene, ak mi chýbajú nové impulzy. Väčšina ľudí s ADHD (hyperaktivita) robí buď šport alebo tanec, aby si "vybili" energiu (vtedy sa furt niečo deje, na tréningu zažívaš neustále nové podnety).

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 543
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  Juraj Po 11 december 2023 - 20:23

Rozmýšľam, či som ako dieťa nemal ADHD. Medzi symptómy patrí impulzivita, ja som ako mladšie dieťa bol strašne impulzívny. Aj učiteľka mi to hovorila a mal som kvôli tomu v škole mnoho prúserov, keď som sa bil so spolužiakmi. Ako dieťa v škôlke som nevedel poobede spať. Deti sa so mnou nechceli hrať, lebo keď si stavali domčeky z lega, ja som ich rozbíjal. Spomínam si že toho bolo dosť čo na mne nebolo normálne.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 562
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Saladin likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  janka,janka Po 18 december 2023 - 21:52

Saladin napísal:Ďakujem za zdielanie tvojej skúsenosti. Predpokladám, že ten nemenovaný teraput by mal svoju verziu "pravdy", takže to, čo napíšem nie je jeho kritika, píšem všeobecne. Možno to niekomu pomôže..

-- Píšeš, že ten terapeut vedel, v čom je tvoj problém a napriek tomu ti to nepovedal. Ono to nie je také jednoduché, dokonca utekaj rýchlo preč, ak ti nejaký terapeut šplechne do ksichtu, čo je tvoj problém a čo máš s tým robiť (v tom prípade je to šarlatán). Terapeut často vie, o čo ide, ale NESMIE ti to povedať hneď na začiatku - na to musíš prísť sama. Pretože človek má vytvorené obranné mechanizmy, aby ho chránili pred ukrutnou bolesťou a bolestivým poznaním o sebe (napr. "nie som taký úžasný a jedinečký, ale človek s chybami, nedostatkami a obmedzeniami" ap).

Čítal som článok, v ktorom sa psychiater priznal, že keď začínal, tak sa snažil vo svojej horlivosti vyvracať bludy schizofrenikom. Raz sa mu to podarilo a ten človek na druhý deň spáchal samovraždu (realitu proste neuniesol). Šplechnúť do ksichtu "pravdu" môže iba arogantný blbec. Pravdu musí terapeut hovoriť v hádankách, len naznačovať - vyslovene do teba len jemne ťuknúť. Terapia nie je rozstrel v biliarde na začiatku, keď celou silou d.r.bneš do loptičky, aby rozrazila tie ostatné. Terapeut sa skôr pýta ("a nemohlo by to byť takto?", "čo by sa zmenilo, ak by to bolo takto?" <- takže tá jeho otázka s trávou bola kóšer, ale znova, nepoznám kontext).

-- Terapeup by nemal vyvraciať vieru v Boha. Niektorí dokonca sami veria - samozrejme nie v zmysle "mechanicky chodím x krát do týždna do kostola, mešity, synagógy" (to je skôr karikatúra viery), ale na hlbšej spirituálnej rovine. Viera v Boha a z nej uvedomenie, že mám limity a obmedzenia; že moja schopnosť riadiť svoj život má svoje limity; že niektoré veci holt nemám v rukách (sú v Božích rukách, Vesmír, osud, karma <- všetko je to nick pre Boha) - to všetko pomáha v procese zmeny.

-- Existuje mnoho typov terapií a každá je vhodná na iný typ problémov. A zaťať do živého je súčasťou terapie, bez toho to nejde. Terapia typu "chcem zmeniť život k lepšiemu, ale chcem, aby to bolo bezbolestné, príjemné a super zábava" neexistuje - teda ezo terapeuti budú s tebou skákať po žeravých uhlíkoch a pri tom bubnovať. Budú ti hovoriť sladké ňuňuňu príjemné reči.. ale to je skôr zážitkový výlet a vyvolávanie pozitívnych emócií.

Kvalitná terapia je bolestivý proces. Nie bolestivý v zmysle terapeut je sadista, ktorý mi non-stop ubližuje, aj keď v prípade napr. hraničnej poruchy to pacientka môže takto vnímať (v prípade HPO je vnímanie kompletne odtrhnuté z reality). Ak by si chcela schudnúť, tiež by to nebol skvelý zážitok ("jééj, konečne mám hlad a škrká mi v bruchu, cítim iba príjemné pozitívne emócie" - no, nebudeš ich cítiť, budeš cítiť skôr miernu nervozitu, ktorá sa ale dá zvládnuť). Každý, kto chce schudnúť vie, že to nie je jednoduché - je to dlhodobý, nie zrovna najpríjemnejší, proces. To isté platí o (kvalitnej!) terapii.

Neviem, či bolo najlepšie, že si ušla, keď terapeutka zaťala do živého (ale je možné, že pritlačila resp. išla na to príliš rýchlo - znova, nemám kontext).

-- Poznám terapeutov, ktorí z pacientov robia obete. Tvrdia, že patologický stav; duševné problémy; poruchy osobnosit etc. sú spôsobené traumou (napr. pseudopsychológ a šarlatán Gábor Maté). Celé ezo hnutie na tomto blude fičí ako na drogách. Je to nezmysel, pretože traumy majú samozrejme vplyv na psychiku človeka.. ale nie sú jediné, čo vplýva na rozvoj duševných problémov (sú to napr. genetika, životný štýl, nesprávne životné voľby, ZLO-zvyky ap).

Nieže vedel co mi je .to vedel, aspon vseobecne, ja som mu rovno na prvom stretnuti povedala ze si kupujem lásku. Lebo vsak tak to je v psychoterapii. Nieze by som chcela nech mi rovno povie, to by nedokazal, mne povedali ze som tazky pripaddvaja doktori a treti moj terajsi psychiater tiez si nevie poradit. Ale ze by terapeut aspon povedal nieco co napriklad maju spokuzavisli, alebo ludia s traumou..tam je toho plno, co mohol načať, pomenovat to, co ja som nemohla a nemozem lebo nemam o tom sajnu, , podla mna nechcel, lebo chcel si zarobit na svadbu, Laughing inak on si to nahraval. A mne po edal kamos ze si to mam aj ja nahravat. . Zmylila som sa v nom velmi. Mozem Ti napisat jeho meno v sprave. Ja som az neskor citala priznaky tráum ako sa prejavuju, alebo len spoluzavisly, este som mu vravela ze ja nemam vela casu vzhladom k mojmu veku,tak som to myslela..ze povie ze..aha neviete napisat ziadost do prace prexo?a preco mate strach z toho...a co by ste robili keby sa to stalo coho sa bojite? A ako by ste sa citili? A preco a prexo a to znamena a....priviest ma niekam dat mi svetlo ..nejake poznanie o tej situacii co som riesila napriklad pre o sa mi meni osobnost a ze nemozem mat vztah....A take blbinky ich...nieco k veci ..a nieze vela síl v bránení sa.lebo som spominala ze sa musim branit casto..mala som taky pocit..nespomenul ani pojem  ,,,hranice" a vtedy som ich nepoznala...ale vsak x veci mohol aby za rok necely sme sa pohli ako kusok s mojim zivotom, ako clovek som sa proste oklamala ako neskusena v psychoterapeutoxh, kruty zivot, drsné zistenia...neni som sama v čechách uz o tom je nejaka skupina na fb ze viaceri maju tieto skusenosti, ze naozaj bud ma mal poslat preč, ujasnit si co chcem ..teda skor KBT terapiu, vobec neriesil ani ze beriem lieky, ze co s tym, lebo ja som nemala tazku depresiu generalizovanu uzkostnu mozno ale trochu nirco...jedna psychologicka raz bola som mnou a na druhy den mi volala ze vsak vy ste v manii mate dobre lieky? A to ma videla raz, a ze som ucebnicovy pripad, neviem co si o tom tiez mysliet. Ale skoda reci len tolko som chcela ze povedat mi nieco o mne sebapoznanie....a taku blbost povedal ze som velmi dobra ze ja by som kazdemu bezdomovcovi pomohla akoze toto ked si spomeniem vsak to je uz diagnoza samano sebe .ved to ako mohol povedat ze som dobrá, šašo, primitiv vzdelany Tak primitvne klamné a ja si kupim knihu a on tam na celej strane odfoteny. Inak klobuk dole ze si to prexital po mne, lebo pisem z mobilu a s xhybami. Co si pisal o adhd o tych typoch bolo fajn. Tak sa drž ked si dostal vynadane, mna by drblo z toho co sa stalo v teme ako sa mas...tolko sa musís branit aj Ty, vsetko to vzniklo alkoholizmom priapevkami, je fajn ze si sa ozval, to sa mi pacilo, ze konecne nieco take chlapske zakrocenie, potom uz je to len nedorozumenie slov a tym ze piseme a je to tazsie sa vyjadrit ako osobne, nemyslim ze niekto tu chce druhemu zámerne zle. A inak spomenul si toma? To je kto? Bol tu jeden co ho spominal ..to si bol ty?
janka,janka
janka,janka
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 220
Reputácia Reputácia : 8
Dátum registrácie : 07.04.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Medotrygin, Stilnox +AP

Saladin likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  Saladin Ut 19 december 2023 - 9:17

Rozumiem. Aj mňa by zabolelo, ak by som niekomu dôveroval a on by moju dôveru zneužil. Je to veľmi bolestivá skúsenosť, často traumatizujúca - hlavne ak je tá osoba blízka (člen rodiny). Pretože zneužitie dôvery je vlastne forma manipulácie a to je de facto prejav agresivity. Preto mám pravidlo, že si medzi lekármi hľadám skôr ženy.. ale nechcem démonizovať lekárov mužov, určite sa nájdu aj dobrí, slušní. Mám lepšiu skúsenosť so ženami - možno preto, lebo som muž, who knows. Pretože tam je šanca (nádej?), že natrafím na ženu s materským inštinktom - a teda naozaj mi objektívne pomôže a nezneužije, že potrebujem pomoc.

Človek s problémami je zraniteľný a rôzni predátori túto zraniteľnosť radi využívajú (teda zneužívajú). Je lepšie si to uvedomiť a neodovzať úplne dôveru druhému človeku (odborníkovi, lekárovi). Myslím, že je na mieste byť trochu opatrný a vnímať inštinkt-intuíciu. A to je práve často problém (nie je také jednoduché), pretože ľudia s duševnými problémami majú svoju intuíciu mierne nefunkčnú (cítim X, ale realita je Y). Sám som paranoidný s magickým myslením a skôr pesimista. Chcem tým povedať, že úplné odovzdanie sa druhému človeku a úplná dôvera býva často risk. A mierna opatrnosť (nie paranoja) je na mieste..

Btw. písala si, že riešil fóbiu z výťahu štýlom "tak poďte, prejdeme sa spolu". Džízs, ak to naozaj urobil takto necitlivo, mohol ti ublížiť, myslím. V skutočnosti sa postupuje slimačím tempom, postupne krok za krokom. Pretože niektorí ľudia nemôžu ani len pomyslieť na výťah - už len myšlienka na výťah im spúšťa panické ataky (a to nie je žiadna sranda.. zažil som a bol to pocit, akoby ma živého zavreli do truhly a zakopali). Ďalším krokom je priblíženie k výťahu (na 10-20-30 metrov). Ďalším to, že sa ho dotkneš. A vždy pozoruješ svoje emócie (pri fóbiách sú pochopiteľne negatívne a teda z definície nepríjemné). A počas tejto mierne nepríjemnej skúsenosti všetko s tebou konzultuje psychoterapeut.

Psychoanalýza zase rieši (čiže analyzuje Smile ), prečo trpíš fóbiou a čo je v skutočnosti za tým na hlbšej úrovni - najčastejšie je to strach zo smrti. A ten býva veľmi reálny, been there.
______
Inak aj ja mám nemilú skúsenosť s jedným psychiatrom (kreténom), v podstate mi celý čas hovoril o sebe a pritom by to malo byť opačne (má počúvať) Very Happy. Nebudem menovať, ale je to tiež známa celebrita medzi "odborníkmi". Držím palce..

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 543
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

(psycho)Terapia online - Stránka 2 Empty Re: (psycho)Terapia online

Odoslať  Saladin Št 21 december 2023 - 16:58

Mal som to podobne a trvalo dlho, kým som to ako tak vyriešil a "dieru čiastočne utesnil":
Pro vztahově závislého člověka jsou negativní emoce lepší než lhostejnost a samota, přestože jej zároveň zatěžují, vysávají a zraňují. Dokonce i pocit nepřijímání vyjadřuje alespoň nějaký vztah – a vztah zaplňuje prázdno, které je neúnosné. Představa, že by partner zmizel ze života úplně, je příliš ohrožující. Mnohdy přitom nejde o partnera jako člověka. Představuje prostředek, kterým se „tvoří“ sebehodnota, sebeúcta a sebevědomí. Emočně závislý člověk vidí a prožívá svou hodnotu prostřednictvím druhého. Jakmile vedle něj partner není, jeho už tak velmi křehké sebevědomí se vytrácí.

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 543
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore