Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Modelárstvo

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Modelárstvo

Odoslať  Juraj Ne 26 december 2021 - 11:39

Stavali ste niekto plastikové alebo papierové modely? Mňa to veľmi bavilo v detstve a počas dospievania. Mal som postavených veľké množstvo modelov, najmä architektúry, lietadiel, rôznej techniky. Keď sa na to spätne pozerám, tak nechápem ako som to všetko stíhal stavať a popritom sa učiť do školy, hrať sa na počítači a robiť ešte kopec ďalších činností.

V poslednej dobe často rozmýšľam, že by som sa k modelárstvu vrátil. Nakúpil som si nejaké modely lietadiel v mierke 1:72, rôzne náradie, airbrush... Už mi chýbajú iba farby a kompresor a môžem začať lepiť.

Problém je akurát v tom, že mám malý byt v ktorom je málo miesta a je v ňom neporiadok, lebo v ňom pracujem. Takže zatiaľ neviem, kde by som tie modely lepil a kam ich dával.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, Iacobus and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  kimi2028 Pi 31 december 2021 - 15:26

Ahoj, Juraj nemám takýto koníček, ale je to určite fajn. Tak smelo do toho. Len som nechcel, aby táto téma ostala prázdna...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej, Juraj and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Juraj Pi 31 december 2021 - 16:04

Ďakujem za povzbudenie, kimi. Budem určite do tejto témy prispievať. Ak sa mi v budúcom roku podarí začať lepiť, tak pridám nejaké fotky.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, vrana and Anonym woman like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Sweetheart So 1 január 2022 - 14:05

Ja som lepil ked som bol maly tie papierove modely Very Happy Ale len take jednoduche, lebo si pamatam, ze boli aj take zlozite Very Happy Som si kupoval tie casopisy s vystrihovackami. A mal som aj zlozene plastikove lietadielka, si pamatam, ze boli take skarede sede, asi sa to malo este farbit po zlozeni, ak si dobre pamatam Very Happy Len som to vzdycky polamal potom Very Happy Aj lego som mal, to ma tiez bavilo, hrady a carodejnicke sety Very Happy
avatar
Sweetheart
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 552
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

Matej and Juraj like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Juraj So 15 január 2022 - 12:09

Niečo na inšpiráciu: https://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=6&t=142927
Inak Helldivera mám aj ja, ale v 1:72.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Juraj Pi 28 január 2022 - 14:00

Začal som stavať toto.
Modelárstvo 111


Stavbu som zahájil tým, že som vytmelil prepadliny na krídle. Tie sú asi najväčším nedostatkom modelu. Po vytmelení a prebrúsení prepadlín, som na brúsených miestach prehĺbil rytie. Je to chúlostivá práca a nerobil som ju moc rád, ale zatiať to vyzerá že sa to viacmenej podarilo. Uvidí sa, keď na povrch krídla nastriekam surfacer.

Pokračoval som zostavovaním kokpitu. Ten je krásne detailný. (Pred tridsiatimi rokmi sa mi o takých detailoch ani nesnívalo.) Súčasťou kitu je aj planžeta s fotoleptami, ktoré stvárňujú rôzne drobné diely, ako napríklad panely s budíkmi na prístrojovej doske, rôzne páčky, bezpečnostné pásy... Dosť som sa tých drobných dielov bál, ale keď som sa do toho pustil, tak to nebolo nič strašné. Zostavovanie prístrojovej dosky som si celkom užíval. Pomohla mi kvalitná pinzeta a aj to že v modelárskom obchode som si kúpil špeciálne lepidlo na lepenie leptov, ktoré sa mi veľmi osvedčilo. (Inak podarilo sa mi ho zhodiť zo stola a polovica z neho vyfrkla na linoleum.)

Tu je odfotený detail prístrojovej dosky. Je na ňom vidieť štyri miniatúrne páčky, ktoré sú urobené z leptov.
Modelárstvo 210

Pri zostavovaní kokpitu som použil väčšinu leptov, ktoré sú do neho určené.
Modelárstvo 610

Takisto som si dobre zamodeláril keď som zlepoval plastové diely kokpitu, ktoré k sebe pasovali veľmi dobre. Konkrétne podlahu, zadnú prepážku, bočné panely, sedačku, pedále, knipel... Čo mi robilo problémy, bolo prilepenie bezpečnostných pásov na sedačku. To bolo na takej hranici toho čo som bol schopný zvládnuť. Pásy nie sú nalepené úplne ideálne, ale na prvý model po 25 rokoch je to dobré.

Tu je vidieť sedačku pilota s bezpečnostnými pásmi. Je to veľmi malé, sedačka je široká asi šesť milimetrov.
Modelárstvo 310

Pri stavbe som urobil niekoľko chýb. Najväčšou z nich bola tá, že som knipel nalepil opačne a uvedomil som si to až keď bolo vyschnuté lepidlo. Našťastie nedržal veľmi pevne. Podarilo sa mi ho zospodu vytlačiť a nalepiť správne.

Na ľavej strane smerového kormidla som zvýraznil rytie oddeľujúce pohyblivú časť od pevnej. Na pravej strane bude pomerne výrazná špára, lebo tadiaľ vedie spoj medzi pravou a ľavou stranou trupu.

Trup som zlepil tak, že som ho na pár miestach spojil sekunďákom a potom som spoje prešiel Tamiya extra thinom. Polovice trupu sadli na vrchnej strane dobre, na spodnej sa urobil trochu schod a musel som máličko tmeliť a brúsiť.

Rytie je miestami dosť plytké, neviem či sa v ňom potom udrží wash. Asi ho budem musieť pretiahnuť rydlom...

Zostavil som motor a kryt motora. Máličko začisťovania, máličko tmelenia, všetko sedí celkom pekne.

Dal som to dohromady. Už začínajú vynikať elegantné hellcatie tvary. Je to pekné robustné lietadlo. Páči sa mi stále viac.
Modelárstvo 410

Pridám foto, ako vyzerá horná strana krídla po pretmelení, prebrúsení a prehĺbení rytia.
Modelárstvo 710

Bola to pre mňa dilema, či to nechať tak ako to je, s prepadlinami, alebo či prepadliny vytmeliť a prebrúsiť, a stratiť niektoré detaily. Nakoniec som sa rozhodol pre druhú možnosť. Na povrch ktorý je na fotke sa chystám nastriekať surfacer a potom chcem odstrániť zostávajúce nerovnosti.

Krídlo sa do otvorov v trupe nevošlo. Musel som odbrúsiť z odtokovej hrany, aby som ho tam dostal. Rovnaký problém bol aj s vodorovnými chvostovými plochami. Tam bolo treba odbrúsiť tiež dosť veľa.

Prekryt kabíny sedí na sucho veľmi dobre. Už ho len prilepiť, nalepiť masky a môžem začať nanášať trojfarebnú kamo. Farby mám prichystané Gunze Aqueous.
Modelárstvo 510

Bohužiaľ, striekať farby zatiaľ nemôžem, lebo nemám kompresor a držiak na airbrush. Keď kúpim tieto veci, tak budem môcť pokračovať ďalej.

Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, kimi2028, Iacobus, tyx81 and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Juraj Št 23 jún 2022 - 17:15

Aj keď som sem dlhšie nič nepridal, o modelárstvo sa stále zaujímam. Momentálne mám rozostavané dva plastikové modely. Hellcat v mierke 1/72 od Eduardu a F-86K v mierke 1/48 od Special Hobby. Na týchto modeloch som niekoľko mesiacov nič neurobil, mám ich odložené. Okrem stavby plastikových modelov sa chcem venovať aj papierovým modelom, vystrihovačkám. Mám doma staré časopisy ABC v ktorých je množstvo vystrihovačiek, najmä áut v mierke 1/43, 1/32, ale aj jedna formula a Jeep Willys v mierke 1/24. Okrem toho je v nich niekoľko vystrihovačiek lokomotív, ľudovej architektúry a nejaké lietadlá.

Dnes som sa rozhodol postaviť jeden papierový model. Je to Tatra 624 v mierke 1/43. Model patrí medzi tie jednoduchšie, ale keďže je to pomerne malá mierka, niektoré diely sú dosť malé a preto som pri stavbe, pri lepení niektorých dielov potreboval aj modelársku pinzetu, ktorú používam pri stavbe plastikových modelov. Inak na lepenie vystrihovačiek toho netreba mať veľa, základom sú nožnice, modelársky nôž, pravítko a lepidlo na papier.

Prikladám niekoľko fotiek. Na prvej je vystrihovačka, na druhej je ako to vyzeralo keď som začal stavať (vďaka pravítku je vidieť aký je ten model malý), na ostatných obrázkoch je hotový model. Je to môj prvý papierový model po asi 25 rokoch. Postaviť mi ho trvalo asi štyri hodiny. Sú na ňom chyby, niektoré sú vinou mojej nešikovnosti, iné sú chybami vo vystrihovačke. S chybami treba byť zmierený, keď je človek perfekcionista, tak je stále s niečím nespokojný a potom ho stavanie modelov ani nebaví. Ja som si pri stavbe tohto auta dobre zamodeláril, zarelaxoval, a myslím že to je zmyslom tejto činnosti.
Modelárstvo P6230710
Modelárstvo P6230711
Modelárstvo P6230714
Modelárstvo P6230712
Modelárstvo P6230713




Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, kimi2028, vrana and Anonym woman like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Juraj Pi 24 jún 2022 - 9:06

Mám doma takúto kôpku časopisov ABC.
Modelárstvo P6240710

Všetky som ich prelistoval a spísal som aké vystrihovačky v nich sú.

Tu je to:
číslo 11 ročník 28 chalupa z Jizerských hor
č. 6 r. 33 londýnsky poschodový autobus 1:32
č. 5 r. 34 Spitfire 1:72, auto Daewo racer 1:43
č. 6 r. 32 banský nakladač pnh-5 1:32, Lada samara 1:32
č. 24 r. 32 vozidlo rýchlej zdravotnej pomoci Neretva 1:32
č. 9 r. 33 Renault r 11 turbo 1:43
č. 24 r. 30 Fiat 131 Abarth 1:43
č. 18 r. 33 Lokomotíva 422.025 1:43
č. 16 r. 33 formula Lotus 99 t Honda 1:24
č. 12 r. 32 buldozér Dozer t-100 m 1:32
č. 14 r. 34 Lancia 037 rallye 1:43, minibox autobus Karosa
č. 24 r. 33 lokomotíva R. Stepehensona r. 1837 1:43
č. 1 r. 34 Oltcit club 11r 1:43
č. 10 r. 32 požiarna striekačka 1:43, malý model lode
č. 7 r. 32 Škoda Favorit 1:24
č. 13 r. 33 Moskvič 21412 1:43
č. 2 r. 33 Renault trafic 1:43
č. 21 r. 32 lokomotíva 85 eo-atm, historický poštový voz
č. 17 r. 33 lietadlo K-60, zvonica z Hronseku
č. 19 r. 32 Ifa multicar 1:32, parná lokomotíva Chicago
č. 13 r. 32 električka Tatra kt8d5 1:86, drevenica usedlost ze severních Čech
č. 19 r. 33 Liaz 111.154 d
č. 20 r. 33 dokončenie Liaz 111.154 d
č. 16 r. 31 Vaz 2104 1:32
č. 20 r. 31 Fiat Uno 1:43
č. 6 r. 34 minibox Tatra 815, Liaz 111.154
č. 7 r. 34 požiarne auto dvs 12 - a 30 1:43
č. 13 r. 34 Peugeot 405 turbo 1:32, príves pre Jeep Willys
č. 21 r. 33 lokomotíva Vulcan 1:70, model športovej plachetnice
č. 24 r. 28 drevenice z Čičmian
č. 9 r. 34 Jeep Willys 1:24
č. 10 r. 34 Citroen 2cv 1:43, pokračovanie Jeep Willys 1:24, minibox dva vozy Tatra
č. 8 r. 34 Alfa Romeo 75 turbo 1:43
č. 19 r. 31 UNC-060 1:32
č. 9 r. 33 Renault r 11 turbo 1:43
č. 11 r. 31 Ford Sierra xr4 i 1:43
č. 19 r. 30 chalupy zo severočeského kraje
č. 11 r. 34 požiarne vozidlo Liaz 101.860 1:43
č. 23 r. 31 Tatra 815 1:43
č. 18 r. 31 Volvo 24 turbo 1:43
č. 7 r. 33 Bugatti t32 1:32

Nie je to chronologicky usporiadané, písal som ako mi časopisy prišli pod ruku. Asi by bol na to lepší Excel, ale s tým ja neviem robiť. No aj toto je lepšie ako nič, a aspoň viem čo kde je.

Mal som aj veľa kusov časopisu ELEKTRÓN ZENIT, ktorý som kupoval v deväťdesiatych rokoch, ale väčšinu z nich som kedysi vyhodil. Teraz mi je to ľúto. Zostalo mi iba šesť čísel tohto časopisu, ktoré pre mňa majú veľkú cenu.
Modelárstvo P6240711

V dvoch je veľmi pekná vystrihovačka radnice v Levoči. Možno ju niekedy postavím.

Našťastie papierový modelár nie je odkázaný iba na staré časopisy. Dá sa kúpiť množstvo nových vystrihovačiek, ktoré sú veľmi prepracované a detailné. Dajú sa kúpiť aj staršie modely, napríklad tie ktoré vychádzali v ABC. Sú pomerne lacné, priemerne stoja niekoľko eur.

Chystám sa kúpiť si Vickers Wellington, ktorý vyšiel v ABC a krížnik Arizona, ktorý vyšiel v ELEKTRÓN ZENITE, lebo som tieto modely staval a ani jeden sa mi nepodarilo dokončiť.

Napríklad pri lepení Arizony som bol netrpezlivý, nedodržal som návod a tak sa mi trup lode skrútil. Bol to tak zlé že som to vzdal. Keď budem stavať po druhý krát, tak si určite dám pozor.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, kimi2028, vrana and Anonym woman like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Juraj Ne 26 jún 2022 - 10:35

Postavil som ďalší autiak.

Teší ma že nie som len zberateľ modelov a modelársky teoretik, ale že sa venujem praktickému modelárstvu.

Veľmi si to užívam. Keď staviam modely, tak ma to prenáša do čias keď som bol školák.
Modelárstvo P6250710
Modelárstvo P6250711
Modelárstvo P6260710
Modelárstvo P6260711
Modelárstvo P6260712




Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, kimi2028, vrana and Anonym woman like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Juraj Št 30 jún 2022 - 17:12

Dokončil som tretie auto. Tentokrát je to Citroen 2CV. Sú tam chyby, ale učím sa nerobiť si z nich ťažkú hlavu. Keby som sa trápil kvôli každej chybe, tak by som žiaden model nedokončil. Tiež som sa zmieril s tým že papierový model sa nevyrovná plastikovému. Keď máte dobre postavený plastikový model auta v mierke 1:24 a správne ho nafotíte, tak to vyzerá ako skutočné auto. Papierový model vyzerá inak, je na ňom vidieť že je z papieru. Trochu ma mrzí že už dlhší čas som sa nepohol s plastikovými modelmi ktoré mám rozostavané, ale aj stavanie papierových modelov sa počíta. Je to pre mňa úžasný relax.
Modelárstvo P6300710
Modelárstvo P6300711
Modelárstvo P6300712


Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, rasto, vrana, Anonym woman, kiralyos and Mous like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Juraj Pi 8 júl 2022 - 15:53

Štvrté dokončené auto. Tentokrát je to Daewoo Racer, rovnako ako predchádzajúce kusy v mierke 1:43. Model má niekoľko chýb ale autorovi ich odpúšťam. Ručné kreslenie vystrihovačiek v osemdesiatych rokoch bolo umenie.
Modelárstvo P7080710
Modelárstvo P7080711
Modelárstvo P7080712
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 542
Reputácia Reputácia : 169
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, rasto, kimi2028, vrana and Anonym woman like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Modelárstvo Empty Re: Modelárstvo

Odoslať  Saladin So 9 júl 2022 - 13:09

Super(!), len pokračuj a foť svoje nové výtvory. Pripomenul si mi obdobie, keď som listoval v časopisoch ABC. Na papierové modely som nemal dostatočnú trpezlivosť - ani jeden som nedokončil Embarassed..
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 520
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Juraj and vrana like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore