Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  kimi2028 Po 23 august 2021 - 18:48

Je oddych skutočne na škodu?

Všetci dôchodkári poznáme to. Máme 15 hodín voľného času. Ako treba však žiť? Každého z nás baví niečo iné. Každý má iné limity. Ja sa dokážem sústrediť len na niečo 45 minút denne. Je príjemné na zvyšný čas len tak si vypnúť.

Je na TV, prechádzkach, či knihách niečo zle? Sú to príjemné činnosti, pri ktorých sa nespaľuje veľa energie. Som jednoducho dôchodca, tak musím žiť to ako dôchodca. Na to, aby som podával dobre výkony nemám. Pokiaľ by som mal tak by som sa mohol už aj zamestnať radšej.

Ako však niečo robiť, keď vydržím len 45 minút denne? Ísť na silu cez mrtvoly sa bojím. Mám to rozbehnuté dobre. Dní prebiehajú bez pozoruhodnosti, čo hodnotím veľmi kladne. Mám rád, keď môžem oddychovať.

Milujem šport, a keď nemôžem teraz chodiť na neho tak si doprajem zážitky aspoň pri TV. Ďalej dajú sa pozerať v TV seriály, čo je super. Je fajn si pozrieť nejaký sitcom a od srdca sa zasmiať na tom. Smiech lieči. Je oddych skutočne na škodu?
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2230
Reputácia Reputácia : 760
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej and Tuto like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Re: Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  vrana Po 23 august 2021 - 20:37

Ahoj @Kimi2028

Doporučuje sa pol/hodka denne relaxovať, najmä po obede.
Doporučuje sa TV max. 2hod/deň.

A čo ďalej? O tom, čo hovoríš je vyčerpanosť eGa, to, že sa ti nechce, alebo máš slabú koncentráciu. Sú dva systémy myslenia. Jedno rýchlé (Intuitívny automatický rýchly Systém 1) a druhé pomalé (Cielený rozvážny pomalý Systém 2).

Intuitívny automatický rýchly Systém 1:

Cielený rozvážny pomalý Systém 2:

Dve postavy:

Možno ti toto pomôže, možno nie, najmä tá vyčerpanosť eGa. Človeče musíš sa šetriť a robiť prestávky. Ja si v duchu vždy hovorím, ak sa mi nechce, "neni potreba to silit!, neni potreba sa zaťažovať!, dopraj si veľkú prestávku, aj hodinovú"
avatar
vrana
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 148
Dátum registrácie : 31.07.2021
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - (Para)noidná (schizo)frénia; F51.8 - (In)somnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

Matej and Tuto like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Re: Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  kimi2028 Ut 24 august 2021 - 11:37

Práveže toto sa mi Dušan veľmi nezdá. Relaxovať by si mal aspoň 5-6 hodín denne počas dňa, čo som raz čítal niekde. To musím podotknúť, že sa odporúča zdravým ľuďom. Duševne chorí by mali možno aj viac. Samozrejme nie ísť spať a drichmať, ale nájsť si čas na seba napr. cvičenie, šport, knihy, TV, notebook, koníčky atď. To, že ako relaxuješ tak je už len na tebe. Niekto chodí na ryby, niekto hrať šachy do krčmy. Iní pozerá TV alebo je len za notebookom. Pokiaľ mu to pomáha tak prečo nie...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2230
Reputácia Reputácia : 760
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej and Tuto like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Re: Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  vrana Ut 24 august 2021 - 11:53

Doporučuje sa 2hod relax v podobe odpočinku.

Zdravý spánok je tak cca. 8hod + 2hhod relax. Všetko pod a nad je považované za chorobu. Človek sa potom cítí ospalý, vyčerpaný, či preležaný.

https://www.zdravotne-matrace.sk/blog/dobry-a-zdravy-spanok-rezim-zdraveho-spanku-poruchy-spanku/
avatar
vrana
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 148
Dátum registrácie : 31.07.2021
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - (Para)noidná (schizo)frénia; F51.8 - (In)somnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

Tuto likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Re: Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  kimi2028 Ut 24 august 2021 - 12:54

Príliš veľa aj príliš málo oddychu škodí, päť hodín denne je optimum

Keď nám lekár odporučí oddych, každý si toto slovo vyloží po svojom – niekto ako týždeň v posteli, iný ako beh v parku a niekto aj ako návštevu nákupného centra. Prečo si oddych nemáme mýliť so spánkom aj výsledky štúdie vysvetľuje Claudia Hammondová v jednej zo série diskusií s najlepšími odborníkmi z celého sveta Google Talks.

Oddych definuje ako relaxujúcu a nabíjajúcu aktivitu, pre ktorú sa zväčša rozhodujeme vedome. Takáto aktivita nám umožní presmerovať svoje myšlienky a prestať sa sústrediť na svoje obavy – vtedy, keď nespíme. Práve toto rozlíšenie je dôležité.

Azda neprekvapí, že až dve tretiny účastníkov spomínanej štúdie sa vyjadrili, že majú oddychu málo. Výskumníci takisto zisťovali, aký je vzťah medzi relaxovaním a tým, ako dobre a zdravo sa cítime. Účastníci, ktorí v predchádzajúci deň oddychovali len hodinu sa cítili výrazne horšie než tí, čo oddychovali viac.

Foto: TASR/AP Photo/Laszlo Balogh

Ale pozor, rovnica viac oddychu sa rovná lepší život, neplatí. Tí, čo oddychovali jedenásť hodín za deň, totiž neboli tí najspokojnejší. Pravdepodobne ide o dlhodobo chorých či nezamestnaných ľudí, ktorí oddychovať „musia“. Zdá sa, že kľúčom k zdraviu, spokojnosti a pozitívnym emóciám je hľadanie rovnováhy medzi oddychom a aktivitou.

Z prieskumu vyplynulo, že optimálnym časom pre oddych je päť až šesť hodín denne. Aj keď sa to môže javiť ako priveľa, do tohto súhrnného údaja patrí všetok oddychový čas počas dňa, napríklad aj varenie – samozrejme len u tých, ktorí ho za príjemnú a nabíjajúcu aktivitu považujú.

https://www.postoj.sk/86073/na-kvalitny-relax-ziadnu-dovolenku-nepotrebujeme
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2230
Reputácia Reputácia : 760
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej and Tuto like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Re: Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  Iacobus Ut 24 august 2021 - 16:37

Aby som odpovedal na otázku podľa môjho názoru, najskôr je potrebné povedať, čo vnímame ako oddych a čo je nič nerobenie. Lebo podľa mňa ty si to postavil ako synonymá. Keďže názov témy spomína "nič nerobenie" a prvá veta príspevku "oddych", pričom otázka znie, či je to na škodu. 

Podľa mňa to synonymá nie sú. Podľa mňa jedno je na škodu a druhé nie je. Ktoré je ktoré?

Ja poviem, že oddych je to, keď vypnem od bežných záležitostí, ktoré musím riešiť v práci, v škole, ale pritom mám nejakú aktivitu, to je dôležité. Je to aktívny odpočinok. Nič nerobenie je to, ak si sadnem alebo ľahnem a pozerám len tak von oknom, poprípade na strop. Možno aj to je oddych, ale ja to tak nevnímam, lebo to neplní tú podmienku, že vypnem od bežných záležitostí. Tak sa oddychovať ani nedá, jednoducho stále myslím na prácu, čo ma trápi a pod.

Preto je potrebné aktívne odpočívať. Kniha, vzdelávanie, rozširovanie obzorov, cestovanie, turistika, cyklistika, záhradka, športovanie ako také, naozaj je tých aktivít mnoho, ktoré možno zvoliť. Ale istotne tam nepatrí len sedenie a len ležanie.

To len ležanie a len sedenie je podľa mňa na škodu, lebo deň prejde a človek ani nemá čo povedať o tom, čo robil. Dá sa povedať, že je to premrhaný deň. Lebo na spanie je noc a taký oddych by mal trvať +/- 8 hod. Deň je na aktivity. Samozrejme, nič nerobenie neprospieva ani duchu, ani telu.

Pri aktívnom odpočinku je to iné. Človek si musí správne zatriediť pracovný a voľný čas na odpočinok. Ak pracovný pomer nie je, potom je to všetko o voľnom čase. Ale aj tam sa dajú nájsť povinnosti, napr. nákup, varenie, upratovanie. Ostatok aktívny odpočinok. Potom má človek pocit, že cez deň niečo spravil a to ho napĺňa šťastím.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej, dzuli08, kimi2028 and vrana like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Re: Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  kimi2028 Ut 24 august 2021 - 19:56

Tak myslel som to, ako synonymá. Neviem no prišlo mi to také možno nemám pravdu. Čo sa robí aktívne pri TV, knihách či pri notebooku? Podľa mňa nie sú to zrovna aktivity, pri ktorých sa hýri aktivitou, že by sa dalo to označovať niečo aktívne. Podľa mňa je to skôr niečo ako pasívny odpočinok a týmto termínom by som označil to ako nič nerobenie. Aj preto som zaradil to do nič nerobenia (nič aktívne nevykonávam, nič nerobím). Uznávam však, že som to trochu aj domotal. Prechádzky sa berú asi skôr ako aktívny odpočinok a sú určite prospešné. Ďakujem Iacobus za tvoj zaujímavý názor, ktorý ma veľmi obohatil....
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2230
Reputácia Reputácia : 760
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Iacobus and vrana like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Re: Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  vrana Ut 24 august 2021 - 20:09

Z môjho pohľadu:

Nič (ne)robenie
Zombie - lahnutá alebo sedavá oživlá mŕtvola s ovládačom od telky v ruke (umieranie za živa, strata času)
Sledovanie TV a rádia po celý deň (umieranie za živa, strata času)
Vylihovanie a vŕtanie sa, či šprtanie sa v (psy)chickom hovne, v nečistotách (zintenzívnenie a kvantitatívnenie choroby)
Doporučenia:
Sledovať TV max. Dve hodiny na deň (1film, či seriál...)
Choroba (ne)existuje, je to len diagnóza na papieri
Presmerovať myseľ na voľný čas

Relax a pasívny oddych:
Duševná pohoda, (psycho)hygiena
Doporučenia:
Raz za deň, najlepšie po obede a to pol až hodinu denne
Nočný spánok - 8 hodín denne

Aktívny oddych:
Duševná pohoda, (psycho)hygiena
Doporučenia:
Prechádzky a vychádzky
Bycikel, pes, turistika, príroda
Vidieť a zažiť

Voľný čas:
Hobby a voľný čas, aktivity a koníčky
(Seba)rozvíjanie a (seba)zdokonalovanie
Rozvíjanie inteligencie, zdokonaľovanie tela a pohybu
Kurzy a (video)prednášky
Študovanie a čítanie
Spoločenské akcie, udalosti
Členstvo v rôznych kluboch
Tréningy športovej činnosti
Práce na záhrade a dome
...
Doporučenia:
Time manažment voľného času
Obdobia voľného času
Organizér voľného času


Naposledy upravil Nikto a nič dňa Ut 24 august 2021 - 20:43, celkom upravené 1 krát.
avatar
vrana
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 148
Dátum registrácie : 31.07.2021
Vek : 45
Bydlisko Bydlisko : Trnava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0 - (Para)noidná (schizo)frénia; F51.8 - (In)somnia
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Kventiax SR s postupným predlžovaním 3x300mg - 0-0-3; Cisordinol 1x10mg - 0-0-1; Depakine Chromo 1x300mg - 0-0-1

Iacobus likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Re: Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  Iacobus Ut 24 august 2021 - 20:40

@kimi2028,

hranica medzi tým nič nerobením a aktívnym oddychom je neostrá podľa mňa. Ale v zásade musím povedať, že plne súhlasím s Dušanom.

Čo je zlé na tom, ak si pozriem futbalový zápas v TV alebo každý deň 1-2 seriály, či dokumentárny film. Nič. A je to dokonca z môjho pohľadu aj aktívne, lebo vnímaš nové podnety, kultúrne sa vyžiješ, možno zasmeješ alebo naučíš niečo nové. Je to veľmi žiaduce.

Čo je zlé na tom, ak celý deň pozerám TV? To už hraničí s pasivitou, povedal by som. Lebo sa už nevieš ani sústrediť, ani ti to nič nedáva, lebo ak sa chceme kultúrne vyžiť pri návšteve galérie, divadla, múzea, musíme to robiť občas. Vlastne ak by som bol celý deň počas pracovného týždňa v múzeu, tak sa tam nechodím pokochať sa, ale som zamestnanec. 

Ja by som to tak hodnotil. To platí o každom druhu odpočinku.

Prajem ti bohaté využitie voľného času, ale hlavne aby si sa pri tom cítil dobre.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej, kimi2028 and vrana like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Je nič nerobenie skutočne na škodu? Empty Re: Je nič nerobenie skutočne na škodu?

Odoslať  kimi2028 St 25 august 2021 - 19:50

Jakub, máš pravdu. Mieru má každý niekde inde. Tiež nedá sa dívať na to, že tak ten kimi bude sledovať TV 7 hodín, tak je všetko zle a o tom píšem. Základ bude vždy robiť to s rozumom. Pozriem ráno 2,5 hodiny šachového tréningu v TV. Potom poobede budem pozerať 2 hodiny (športové prenosy). Večer pred spaním možno 2 hodiny nejaký seriál. Nemalo by sa nič zle stať snáď. Nebude to o tom, že teraz sadnem pred TV a budem pri nej od rána a odídem od nej až večer. Uvidíme možno ma to chytí a budem sledovať 7 hodín denne. Možno ani nie tak pozriem 4 hodiny.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2230
Reputácia Reputácia : 760
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej and Iacobus like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore