Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Šach je rasistická a sexistická hra

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šach je rasistická a sexistická hra Empty Šach je rasistická a sexistická hra

Odoslať  Iuppiter St 13 január 2021 - 18:47

Pravidlá šachu musia byť zmenené! Laughing

Exclamation Hra je rasistická, pretože prvý krok môže urobiť iba biela figúrka.
Exclamation Hra má nedostatočnú diverzitu, nakoľko sú v nej prevažne muži (pešiaci, jazdci, strelci a kráľ).
Exclamation Feministky môžu namietať, že hra je sexistická, pretože je úplne v poriadku, že je obetovaná kráľovná, ale bez kráľa hra končí.
Exclamation MGTOW môžu naopak namietať, že hra je sexistická, pretože kráľovná je najsilnejšia figúrka zo všetkých a kráľ je neschopný mrzáčik, ktorý sa šuchtá maximálnou chýchlosťou políčko za ťah.
Exclamation Pešiak, ktorý to dotiahne najďalej, sa zvyčajne stáva kráľovnou - čiže ženou.

Zabudol som ešte niečo?
Iuppiter
Iuppiter
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 29
Reputácia Reputácia : 8
Dátum registrácie : 13.01.2021

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šach je rasistická a sexistická hra Empty Re: Šach je rasistická a sexistická hra

Odoslať  Dušan St 13 január 2021 - 19:56

Šáh znamená po indický kráľ. Je to hra Kráľov. Dámou zvyčajne býva najlepší bojovník, ako achileus, hrdina všetkých hrdinov, najsilnejší vo vojsku. Kráľovná je tak zriedkavá v boji. Napr. Johanna z Arku ako dopadla.

Šachy sú hra, dobrá na pamäť, sústredenosť, koncentráciu a na analytické myslenie. Šachista musí prepočítavať varianty, aby našiel správny ťah "víťazný". By si (ne)vedel, koľko taký ligový, či turnajový hráč spáli kalórií za jeden päť hodinový zápas.

Po zápase býva hráč, totálne vyčerpaný. Unavený. Ak hráš šachy, tak sa môže stať, že ich (ne)návidíš. T.z, že si ohraničený, v bludnom kruhu. Tak ako ja.

Majster sveta pozná 5 000 diagramov z pamäti. Kandidáti do 1000.
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Iuppiter likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šach je rasistická a sexistická hra Empty Re: Šach je rasistická a sexistická hra

Odoslať  Iuppiter St 13 január 2021 - 20:31

Dobre píšeš, samozrejme Dušan, napísal som to ako reakciu na tento článok:
https://www.news.com.au/sport/more-sports/abc-is-chess-racist-debate-garry-kasparov-slams-broadcaster/news-story/bf497773690718a9cfca1b2746e3e7b5

V ktorom Garry Kasparov si klepe po čele, že nejakí aktivisti označili šach ako sexistickú hru. A on pohotovo oponoval, nech útočia na Go, kde sa začína naopak čiernym gombíkom (či čo to je). Takže to bola taká recesia z mojej strany. Ešte mi prezraď, čo je to ten diagram? To je komplet hra, ktorú odohrali nejaký veľmajstri? Šachisti sú fascinujúci, že dokážu hrať naspamäť multi hru. Už pri písaní tejto vety mám zimomriavky.
Iuppiter
Iuppiter
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 29
Reputácia Reputácia : 8
Dátum registrácie : 13.01.2021

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šach je rasistická a sexistická hra Empty Re: Šach je rasistická a sexistická hra

Odoslať  kimi2028 Št 14 január 2021 - 7:07

Diagram nie je celá partia, ale len obrázková podoba kombinačnej šachovej úlohy napr. zo známych šachových partií, ktorej cieľom je najčastejšie útok na kráľa, ale bývajú často aj úlohy na zisk materiálu. Ako Dušan naznačil existuje veľmi veľa diagramových motívov väzba, dvojúder a kopa iných...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2182
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Iuppiter likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šach je rasistická a sexistická hra Empty Re: Šach je rasistická a sexistická hra

Odoslať  Dušan Št 14 január 2021 - 9:02

Tu je ukážka na diagram

Šach je rasistická a sexistická hra Screen10
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Iuppiter likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Šach je rasistická a sexistická hra Empty Re: Šach je rasistická a sexistická hra

Odoslať  Iuppiter Št 14 január 2021 - 9:35

Rozumiem. Pozrel som si fiktívny seriál Queen's Gambit a tam analyzovali rozloženie figúrok (potencionálne ťahy, najefektívnejší útok). Tak asi toto budete mať na mysli. Ale aj tak chalani, šikovní ste, obaja it is perfect.
Iuppiter
Iuppiter
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 29
Reputácia Reputácia : 8
Dátum registrácie : 13.01.2021

Dušan likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore