Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Chémia

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Chémia

Odoslať  Dušan Po 9 november 2020 - 20:54

Ahoj

Jelikož od školy Som dlho (ne)Mal v rukách knižku, či (ne)Videl prednášky, až teraz sa mi naskytla tá možnosť (na)Kuknúť na čaro chémie. Načal Som ju na isibilo.cz a to anorganické názloslovia, už mi chýba dokončiť deriváty kyselin a idem na novú tému.

Ako Som si všimol, zo školy si takmer nič (ne)Pamätám, čo je škoda, veď Som sa chémie (ne)Venoval dlhých 22 rokov, a kto vie, buď Som všetko pozabúdal, alebo Som sa škole (ne)Venoval tak ako Som mal.

Dnes Som si robil vzorce, príklady a testy. Môžem byť so sebov spokojný. 9/10 obsahu anorganických názvosloví mám úspešne skoro za sebov.

Čomu mylí forumáci i (ne)Forumáci sa venujete, akým vzdelávaním, (seba)Rozvojom, (seba)Zdokolovaním vo voľnom čase? Čím rozvíjate svoju inteligenciu?
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and kimi2028 like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Chémia a anorganické názvoslovia

Odoslať  Dušan Ut 10 november 2020 - 18:51

Ahoj
Tak včera a dnes Som si dal tú námahu a po (na)Študovaní prednášiek o anorganických názvosloví zo stránky isibalo.cz Som sa zameral na čísla, vzorce, príklady...

(Vy)riešil Som tak cca 100 príkladov a (naj)Vačšie (mini)Problémy robili peroxo kyseliny a thio kyseliny. Už taký názov kyseliny thihydrogendithiofosforečnej (H3PS2O2), je na potešenie. Bavia ma takéto príklady.

Človeku sa uľaví, keď vie ako na to. Už v minulom príspevku na druhom fóre Som spomenul, že ma bavia čísla, vzorce, príklady a príslušné testy.

Prečo Som sa dal na matematiku, fyziku a chémiu? No asi aj z toho dôvodu, že moje eGo ostalo urazené z minulo ročného IQ numerického testovania. Jednak mám aj apku https://play.google.com/store/apps/details?id=fr.testsintelligence&gl=SK, ktorá úplne vyhovuje všetkým testom IQ. Dá sa v nej nastaviť aj tri úrovne obtiažnosti. Ďalej je tam možnosť ako tréningu tak aj súťaživosti.

Dôvod je taký, že čísla... čísla...čísla...

Ešte mi chýbajú naštudovať si derivaty kyselín a idem hneď na novú tému, ale to už neskorej. Zajtra načínam (audio)Knihu atď. Ďalšie pokračovane študovania z chémie nedohľadne.

Dal Som si za úlohu, popri (e)Knihám a (audio)Knihám naštudovať si matematiku, fyziku, chémiu, informatiku, viď stránku tu: https://www.itnetwork.cz/, a tak isto aj prednášky so šachov, ako aj naštudovať si cudzí jazyk. Viď stránku na moje konkrétné vzdelávanie tu: https://dusanfajnor.blogspot.com/2020/11/konkretne-vzdelavanie-a.html.

Tak a o nude sa nedá, čo hovoriť. Na štúdium a vzdelávanie mám tak bohatých 5 1/2 hodiny na deň. Sľubujem si od toho veľa, nakoľko eGo má potreby stále mať viac a viac vedomostí. Chce do (ne)Konečna hromadiť vedomosti. Som si tejto potreby eGa vedomý a preto tvrdím, že sa všetká tá mudrosť (ne)Dá (po)Žrať za jeden život.

Bytie (ne)Potrebuje vedomosti a preto vie, že nič (ne)Vie "Sokrates - viem, že nič (ne)Viem". Bytie (ne)Potrebuje rozvíjať inteligenciu, ale to eGo má tú potrebu. Preto v spoločnosti ľudí je človek dualitou "ja a Som", a individualitou ((nie)Som)", dualita a individualita", "v spoločností ľudí a mimo spoločnosť"

Tak vám ďakujem za prečítanie a prajem a želám Vám milý (ne)Čítajúci, veľa voľného času na (seba)Rozvoj, (seba)Zdokolovanie a rozvíjanie svojej inteligencie.

Dušan

https://dusanfajnor.blogspot.com/2020/11/chemia-anorganicke-nazvoslovia.html
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  Iacobus Ut 10 november 2020 - 19:10

@Dušan,
Teším sa, ze vás baví chémia. Keď budem doma, pošlem vám nejaké knihy. Žiaľ, nemám nič v elektronickej forme. Ale niečo pohladám.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Dušan likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  Dušan Ut 10 november 2020 - 19:58

Dik @Iacobus za reakciu ale knihy matematiky, fyziky a chémie, na to si netrúfam. Vždy Som sa tam zamotal, hlavne kvoli tým výpočtom, ktoré Som nepoznám. Knihám zatiaľ nechám pokoj.
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Iacobus likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  Iacobus St 11 november 2020 - 16:53

@Dušan,

tak možno si trúfnete neskôr, napíšem vám tu zoznam kníh, ktoré by som odporúčal.

Na začiatok výuky, samozrejme, periodická sústava prvkov, musíte poznať prvky (slovensky, poprípade latinsky) a ich značky. Potom názvoslovie anorganických a organických zlúčenín. Ako som sa dočítal, začínate správne tými anorganickými. Takže viete oxidačné stavy. K tomu vám pomáha periodická tabuľka. Sú tam pri každom prvku uvedené, potom už budete vedieť, že prvky prvej skupiny (alkalické kovy) majú oxidačné číslo len +1, prvky druhej skupiny (kovy alkalických zemín) +2, prvky VIIA skupiny (halogény) -1 (ako halogenidy) a podobne.

Martin Vavra, Marián Čurda: Názvoslovie anorganických a organických zlúčenín a biochemická terminológia, 2015

Tu by som odporúčal aj rovno kresliť Lewisove štruktúry. Napr. Chémia Priklady5

Potom by ste sa mohli pozrieť na elektrónovú konfiguráciu, sú tiež v periodickej tabuľke. Myslím toto:
Chémia 1024px-Electron_orbitals.svg

Nezabudnite na organické molekuly, ktoré vám zaberú viac času. Pri nich musíte poznať väzbovosť tých zopár prvkov, ktoré sa vyskytujú. Ako postupovať pri kreslení vzorcov, sa dozviete v tej knihe hore.

Ďalej by malo nasledovať počítanie príkladov.
Miloš Marko a kol.: Príklady a úlohy z chémie, 1972
Stará, ale dobrá kniha.

Potom už všeobecná a anorganická chémia, tam sa dozviete veľa o teórii väzby, chemickom deji, reakciách a vlastnostiach anorganických zlúčenín.
Juraj Krätsmár-Šmogrovič: Všeobecná a anorganická chémia, 2007

Nasleduje organická chémia. Odporučil by som túto:
Ferdinand Devínsky a kol.: Organická chémia, 2013

A konečne na záver biochémia:
Dušan Dobrota a kol.: Lekárska biochémia, 2016

Týmto by ste mali zavŕšiť cestu chémiou. Na opakovanie odporučím vcelku dobrú príručku, kde sú stručne všetky tieto časti chémie:
Marika Benešová, Hana Strapová: Zmaturuj z chémie, 2002

Želám veľa úspechov pri učení. Keby ste mali otázku, pokojne sa pýtajte, snáď budem vedieť odpovedať.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Matej and Dušan like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  kimi2028 St 11 november 2020 - 18:15

Tak chémia bola niekedy moja vášeň. Mám na mysli tú anorganickú, ktorú som mal aj na vysokej škole. Vzorce ma vždy bavili, ale už som zabudol všetko. Mám problém už so značkami. Pletie sa mi to a pletie. Som taký ako popleta. Pletiem si fluór s fosforom atď. Horšie, že si nepamätám, ako sa robia vzorce. Myslím si, že by som sa do toho dostal, ale potreboval by som vyriešiť min. 20-30 príkladov na každú kapitolu, ale nemám takúto zbierku chemického názvoslovia na to. Jedine tak by som do toho išiel, že by som mohol riešiť veľmi veľa chemických vzorcov. Budem musieť porozmýšľať nad týmto ešte. Aj tak sa dá, že príklady si budem vymýšľať. Neviem, či vymyslím až 30-50 príkladov na jednu tému. Na toto nemám fantáziu...

Chcem sa venovať svojmu šachovému vzdelaniu. Každý deň by som chcel pozrieť nejakú tú šachovú prednášku a tak. Šachy sú pre mňa momentálne najväčšou zábavou. Chcel by som sa naučiť hrať rétiho. Len tam je tona tej teórie. Nie je to len o jednej variante. Je to nová výzva. Na Rétiho mám 12 videí (jedno má 2 hodiny).
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2230
Reputácia Reputácia : 759
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej, Dušan and Iacobus like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  Dušan St 11 november 2020 - 20:21

Ahoj @Iacobus

Dík za tipy na knihy, ak budem mať za sebov všetky prednášky, ktoré nevyžadujú nazrietie do knih, si ich potom verím z prehľadom môžem naštudovať. Ešte raz dík za tipy.

Ahoj

Dne Som mal (audio)Knihu, teda po mojom "terapia hovoreným slovom" a načal Som kapitolu manažérského programu a to "(audio)Digest" a téma ako motivoať svoj tím.

Zajtra mám naplánované jeho zosumarizovanie, teda vložiť poznámky na blog, upraviť v one note a urobiť z poznámok (audio)Nahrávku, ktorú počúvam pri opakovaní a pri prechádzkach.

Dalšie dni nasleduje konečne informatka, tak Som zvedavý na tú stránku, čo mi preposla @Matej. Chcem načať balík office.

Dni plynú tak ako majú, nič ma netrápi, snáď len tie finančné problémy by mohli už dovŕšiť konca.

Želám a prajem Vám veľa zdravíčka.
Dušan
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Iacobus likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  Iacobus St 11 november 2020 - 22:03

@kimi2028,

Keby si mal záujem, môžem ti poslať niekoľko úloh z názvoslovia. Je dobré mať prehlad. A myslím si, ze nazvoslovie cvičí logické myslenie, co nie je nikdy na škodu.

@Dušan,

Možno nájdete niečo na stránke khanacademy. Len to je po anglicky, ak by vám to nevadilo.

Aký tému z chémie riesite teraz? Aj vám by som mohol poslať niečo z názvoslovia.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

Dušan likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  kimi2028 Št 12 november 2020 - 6:07

Ahoj @Iacobus mal by som záujem...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2230
Reputácia Reputácia : 759
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Dušan and Iacobus like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  Dušan Št 12 november 2020 - 7:08

Ahoj @Iacobus

Tak chémiu Som dočasne ukončil, bo idem na informatiku a IT. Ďalšia časť chémie je v pláne niekedy o mesiac. Sedem + dní na danú látku bohato stačí.
Dušan
Dušan
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1604
Reputácia Reputácia : 378
Dátum registrácie : 02.07.2016

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Iacobus likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  Iacobus Št 12 november 2020 - 10:31

Super, @kimi2028, poobede ti pošlem nejaké úlohy. Chceš k tomu aj nejaký výklad, ako to riešiť? Alebo si skusis pospomínať?

@Dušan, tak potom sa ozvite.

_________________
Epikuros napísal:τὸ φρικωδέστατον οὖν τῶν κακῶν ὁ θάνατος οὐθὲν πρὸς ἡμᾶς͵
ἐπειδήπερ ὅταν μὲν ἡμεῖς ὦμεν͵
ὁ θάνατος οὐ πάρεστιν͵
ὅταν δὲ ὁ θάνατος παρῇ͵
τόθ΄ ἡμεῖς οὐκ ἐσμέν
Najobávanejšie zlo, smrť,
sa nás ani v najmenšom nedotýka,
pretože keď my žijeme, smrť tu ešte nie je,
keď však smrť príde, potom tu zas nebudeme my.
Iacobus
Iacobus
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1025
Reputácia Reputácia : 445
Dátum registrácie : 25.08.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify Maintena 400 mg á 4 t, olanzapín (Actavis) 5 mg

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chémia Empty Re: Chémia

Odoslať  kimi2028 Št 12 november 2020 - 11:15

OK, @Iacobus teším sa. Myslím si, že si spomeniem. Musím pozrieť tie nešťastné značky. Very Happy Vzorce uvidím, či budem vedieť, ale asi áno budem vedieť. Venujem sa momentálne len šachu, ale napravím to...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2230
Reputácia Reputácia : 759
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Dušan and Iacobus like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore