Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Tryptofan

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Tryptofan Empty Tryptofan

Odoslať  Frida Ne 28 máj 2017 - 10:51

Zdravim vospolok, bojovnici welcome or bye
mam taku otazku: skusal z vas niekto brat L-tryptofan?
Lamotrigin beriem nadalej a kazde 2 tyzdne zvysujem davku. Pocitujem nekolisanie nalad, jasnost v mysleni a pragmaticke uvazovanie. Ale zacinam sa citit ako robot. Postradam pocity pohody, harmonie a motivacie. Ludiomil som vysadila. Sposoboval mi neskutocne opuchy, nespavost a otupenost. Tak som sa rozhodla, ze skusim toto: https://www.prezdravie.sk/happy-pills-75-tbl.html
Plus, ako tu Matej niekde pisal, mam v plane to skombinovat s taurinom. Dalej zmena stravy a zacinam opat so sportom.
Vase nazory, skusenosti?
Dakujem a prajem krasny slnecny den flower
Frida
Frida
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 25
Reputácia Reputácia : 3
Dátum registrácie : 21.04.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Lamotrigin, Ludiomil

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Tryptofan Empty Re: Tryptofan

Odoslať  Matej Ne 28 máj 2017 - 11:22

Ahoj Frida. Smile

Môj názor je veľmi pozitívny. it is perfect

Celkovo sa v poslednej dobe stotožňujem v hľadaní alternatív voči tradičnej chémii vedeckej psychiatrie. Určite je táto chémia v istom zmysle účinná, naozaj dokáže neurobiologickú základňu stimulovať tak, aby sa výsledne v psychike prejavila žiadaná a kladná zmena. A to vôbec nie iluzórne, lež celkom efektívne. Isteže je pravdou, že tieto lieky neliečia príčiny, lebo skutočné príčiny sú komplikované a u rôznych pacientov aj rôzne, väčšinou ťažko opísateľné, resp. zostávajú dosť neznáme. Predpokladá sa, že základ je geneticko-neurobiologický a psychosociálne príčiny túto predispozíciu len nezvratne odštartujú. Lieky vedeckej psychiatrie veľmi efektívnym spôsobom riešia práve ten neurobiologický základ, a tak cielia zmenu v psychike.

Veľkú časť na svojom uzdravovaní však musí pacient zakúšať sám, napr. musí sám dbať o psychohygienu v rozličnom zmysle slova, sám si čítať povzbudivé knižky, vyhľadávať pozitívne stimuly a informácie a eliminovať negatívne správy, sám by mal cvičiť, hýbať sa, zamestnávať sa nejakou činnosťou, konfrontovať sa so svojimi strachmi vystavovaním sa obávaným situáciám, veľkú časť tvorí kvalitný pitný režim a životospráva, dobré živiny, ovocie, zelenina, kvalitné tuky, menej rýchlych cukrov, stráženie si hmotnosti a kondície. Tiež cesta vedie cez sebapoznávanie, rozumenie psychosociálnym príčinám a pozadiu vlastného duševného ochorenia, čo by malo vyústiť do efektívneho riešenia týchto príčin v miere, v akej to je psychologicky pacientovi možné (napr. vyrovnanie sa so svojou minulosťou, odstrihnutie sa od zlých prvkov, zlých ľudí, zlých situácií, zlých spomienok, tráum, riešenie potlačovaných a vytesňovaných myšlienok, príprava na odpustenie, upustenie, zmierenie sa, zameranie sa na budúcnosť, prítomnosť, hľadanie alternatívnych zmyslov života).

No a práve do tejto časti, kde si pacient hľadá cestičky sám, ako zvládnuť ochorenie, patria aj tie Happy Pills, ktoré Ty, Frida, uvádzaš. A tiež iné doplnky stravy, trebárs taurín. Nedávno som čítal výcuc zo štúdie, že benzoan sodný, ktorý je dosť škodlivý, sa ukázal ako efektívny v doplnkovej liečbe mínusových stavov u schizofrenikov (viac na anglickej wiki). Naozaj mne osobne dosť pomáha na vôľové schopnosti a motiváciu. Človek ako zdroj benzoanu môže využiť napr. nesladké, nekalorické malinovky (sladké ho neobsahujú), alebo napr. ja pijem nízkoenergetický sirup LimoHit, ktorý ho obsahuje a zárabam si tak malinovku. Isteže tu treba byť opatrný, lebo benzoan ako taký je vyhlásený za potenciálne nebezpečné éčko, aditívum, ktoré môže škodiť orgánom a v dlhodobom meradle môže podporiť rakovinu. Niekto má však šťastie a nič mu zlé neurobí, skôr iba dobre. A iný má zase smolu. Embarassed Tie Happy Pills sa mi strašne pozdávajú, vidím, že sú založené hlavne na kofeíne, palete béčkových vitamínov a tryptofáne.

Na tryptofán ako doplnok mám veľmi kladný názor tiež. V podstate bez neho mozog nevie produkovať sérotonín, často ho prijímame napr. v banánoch. Tryptofán je základ pre sérotonín, ktorý je zase "hormónom dobrej nálady" alebo neurotransmiterom, ktorého proste nedostatok v určitých lokalitách mozgu sa prejavuje ako depresívne symptómy. Takže určite plus. Je to také akési prírodnejšie, kofeínček, vitamíny, tryptofán kvázi z nejakého ovocia, len možno tu z nejakého zrovna laboratória... Cool Dávam palec hore. it is perfect

Super je predovšetkým Tvoje rozhodnutie cvičiť, hýbať sa, športovať. To fakt vyjadruje vôľu, že ideš na to, že ideš bojovať. A zmena stravy, no paráda. Smile Určite bude k lepšiemu, hoci neviem, ako sa stravuješ doteraz, no ak máš vôľu si to ešte vylepšovať, tak jedine mi napadá len pochváliť. it is perfect

Máš moju podporu, hoci uvidíme, ako to bude s tým vysadením predpísaného lieku. No ak ho neznášaš, netoleruješ, a pritom ideš bojovať inými cestami, ktoré sú tiež dosť kvalitné, tak by som to nehodnotil ako zlý postup. Vidím to optimisticky. Držím Ti palce, Frida. Smile

dancing

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Tryptofan Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Tryptofan Empty Re: Tryptofan

Odoslať  Frida Ne 28 máj 2017 - 11:54

@Matej,
dakujem za tvoju podporu a pozitivne hodnotenie. Ludiomil neberiem uz vyse dvoch tyzdnov. Fyzicky sa citim lepsie. Psychicky, ako som pisala, je to na zvazenie. Ale hypomania pominula, co beriem ako velke plus. Moj priatel to vnima rovnako, taktiez i priatelia. Sleduju na mne vyrovnanost a objektivitu. Tazke zivotne situacie, ktorych mam stale neurekom (zrejme Karma
Frida
Frida
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 25
Reputácia Reputácia : 3
Dátum registrácie : 21.04.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Lamotrigin, Ludiomil

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Tryptofan Empty Re: Tryptofan

Odoslať  Frida Ne 28 máj 2017 - 11:56

@Matej,
dakujem za tvoju podporu a pozitivne hodnotenie. Ludiomil neberiem uz vyse dvoch tyzdnov. Fyzicky sa citim lepsie. Psychicky, ako som pisala, je to na zvazenie. Ale hypomania pominula, co beriem ako velke plus. Moj priatel to vnima rovnako, taktiez i priatelia. Sleduju na mne vyrovnanost a objektivitu. Tazke zivotne situacie, ktorych mam stale neurekom (zrejme Karma
Frida
Frida
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 25
Reputácia Reputácia : 3
Dátum registrácie : 21.04.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Lamotrigin, Ludiomil

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Tryptofan Empty Re: Tryptofan

Odoslať  Frida Ne 28 máj 2017 - 11:59

Noo... odoslalo mi tu len stvrtinu odpovede, a to 2 x. Neviem preco.
Frida
Frida
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 25
Reputácia Reputácia : 3
Dátum registrácie : 21.04.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Lamotrigin, Ludiomil

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Tryptofan Empty Re: Tryptofan

Odoslať  Matej Ut 6 jún 2017 - 22:21

Ahojte.  Meditation

Idem skúšať nejaké kvázi-prírodnejšie spôsoby, ako bojovať so svojimi mínusovými príznakmi. Nedá sa ich donekonečna kompenzovať ani hektami kofeínu, a ani súčasný úmyselný doping benzoanom sodným nie je zrovna výhra. Toto éčko nie je telu prirodzené a dostalo štvrtý stupeň v hodnotení škodlivosti, čo je dosť veľa.

Idem si kúpiť doplnok výživy od Kompavy L-Tryptofán B, ktorý obsahuje vyššiu dávku tryptofánu a vitamíny B3 a B6. Tieto tri látky sú potrebné pre chemickú produkciu sérotonínu v mozgu, "hormónu" dobrej nálady s protiúzkostnými účinkami, protidepresívnymi. Okrem toho znižuje chuť do jedla, špecificky na sladké. Okrem tohto doplnku si idem kúpiť doplnok L-Tyrozín, ktorý je stavebným kameňom pre tvorbu dopamínu v mozgu. Dopamín je zas dôležitý okrem tisícpäťsto iných dôvodov aj pre pocit motivácie, uspokojenia, slasti, naplnenia, pre pudenie k činnosti (skrátka jeho nedostatok môže spôsobiť mínusové stavy, ale aj Parkinsona, záleží v ktorých lokalitách mozgu chýba). Okrem toho si budem opäť dávať b-komplex, doužívam b-komplex forte, ale potom by som asi kupoval obyčajný, nie forte, pretože v balení "forte" sú asi príliš vysoké dávky jednotlivých béčkových vitamínov, čo z dlhodobého hľadiska nemusí byť úplne dobré. Asi - tak mi hovorí moja laická analýza. Embarassed

Takže základ boja bude nasledovné sedmoro:

1.) Escitil, Orfiril Long, Invega (prípadne aj Spitomin, ale jeho potrebu mám tendenciu spochybňovať)
2.) L-Tryptofán B od Kompavy, L-Tyrozín, B-Komplex, Ginko 40mg až 80mg denne
3.) dostatok pohybu, naďalej preferencia sa hýbať, kedykoľvek je na to príležitosť, nič si neuľahčovať (ak je možnosť postáť, tak postojím, nesadnem si, ak je možnosť ísť peši, idem peši), plus usilovať sa bajkovať na rotopede, porozmýšľať nad možnosťou "kráčania" na bežiacom páse vo fitku
4.) dostatok vody (aspoň 2 litre čistej vody z vodovodu, prípadne sem-tam minerálky)
5.) kofeín (max. 400 mg denne, a to aj po zarátaní čierneho čaju Pigi)
6.) dostatok spánku, úsilie si ľahnúť najneskôr o 23:00
7.) snaha o pozitívne myslenie

Cieľom najmä druhého bodu by mala byť kompenzácia mínusových stavov, pričom by mi mala ísť dolu chuť na sladké, chuť k žraniu, tiež by som mal cítiť zníženú potrebu kofeínu a mal by som úplne štandardne fungovať bez benzoanu sodného z akýchkoľvek limonád a taktiež samozrejme bez energeťákov. Taká je moja hrubá predstava, asi dosť naivná, ale idem sa o to pokúsiť, pretože doterajšie spôsoby kompenzácie možno prospievajú psychike, ale výrazne škodia telu, organizmu. very sad2

Držme sa! Dám neskôr vedieť, či môj nový postup prináša nejaké výsledky. Smile

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Tryptofan Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Tryptofan Empty Re: Tryptofan

Odoslať  Matej So 10 jún 2017 - 9:50

Ahojte. Smile

Riadim sa svojim sedmorom od toho utorka-stredy... zatiaľ sú výsledky asi takéto:

1.) Psychofarmaká beriem, vrátane Spitominu, celkovo som s nimi spokojný, vnímam ich skôr kladne. Skutočnosť, že Helka25 už polroka nebrala antipsychotiká pod dozorom lekára ma však posúva smerom k dúfaniu, že by som ich aj ja mohol možno niekedy vysadiť bez toho, aby sa mi zhoršil stav. Ale v duši cítim, že moja lekárka s vysádzaním Invegy súhlasiť asi nebude. Jedine, že by som to skúsil na tajnáša, ale to zas cítim proti svojmu svedomiu. Embarassed

2.) L-Tryptofán B od Kompavy som zohnal, beriem ho asi 2-3 kapsuľky denne, väčšinou 2. Neviem posúdiť, či je fajn, ale cítim v sebe povzbudenie smerom k pozitívnemu mysleniu a braniu vecí easy. Cítim sa odolnejší voči stresu a ochotnejší ignorovať svoje negatívne emócie a negatívne myšlienky. To však nemusí priamo súvisieť s týmto doplnkom výživy, skôr to môže byť zhoda okolností... (počasie, dobrý spánok, menej negatívnych podnetov,...). Pokračujem v jeho užívaní. Čo sa týka tyrozínu, ten nikde nemajú, zostáva len e-shop. Ale zatiaľ si ho nejdem kupovať, ešte vyčkám, či je naozaj nutný. jocolor

3.) O pohyb sa snažím, ale zatiaľ nie dostatočne. Uvažoval som nad návratom do fitka a bežiacim pásom. Zostávam ešte rozmýšľať, ale nemôžem už rozmýšľať dlho, lebo vypovedať zmluvu z fitka mám čas len do 24. júna, inak budem musieť platiť viazane ďalšieho pol roka. Dovtedy sa teda chcem rozhodnúť, či fitko budem využívať, alebo nie. Twisted Evil

4.) Vodu som pil prevažne z vodovodu. Asi 12 dcl denne. Okrem toho čaj, miestami som si dával minerálku, napr. aj teraz pijem Tomu minerálku.

5.) Kofeín papám 400 mg v podobe Cofi-Tabs (4 tbl.). Okrem toho popíjam denne asi 5 dcl čierneho čaju Pigi. Iný zdroj kofeínu nemám. Taurín neužívam. Kávy a energeťáky žiadne. 400 mg kofeínu sa rovná asi 5 šálkam instantnej kávy. Embarassed

6.) Spánok som mával tento týždeň dostatočný. Väčšinou som zaspával už pred 22:00. Smile

7.) Pozitívne myslenie sa viac-menej darilo. Raz som mal mĺkvoty na 2 hodiny, ale inak sa dalo brať veci easy. Vraciam sa späť k čítaniu Richarda Carlsona a jeho hesla: a) Netrápte sa pre maličkosti, b) Všetko sú maličkosti. lol

flower

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Tryptofan Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5056
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore