pretrvavajuce priznaky; znizovanie liekov?
pretrvavajuce priznaky; znizovanie liekov?
niekto ma pozitivne priznaky choroby aj pri vyssich davkach liekov. berie ich dlhsiu dobu, ale priznaky pretrvavaju. daju sa aj za takychto okolonosti postupne znizovat lieky s tym, ze sa tie priznaky nezhorsia? alebo musi dany clovek brat dlhodobo vysoke davky liekov?
opadané lístie- Zlatý pokročilý člen
- Počet príspevkov : 436
Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015
Zdravotný stav
Diagnóza:
Súčasná medikácia:
Re: pretrvavajuce priznaky; znizovanie liekov?
Medzi pozitivne priznaky patria: halucinácie, bludy, paranoja a dezorganizovaná reč. To znamena, ked pretrvavaju VYRAZNE priznaky pozitivne tak podla mojho nazoru taky clovek je v nemocnici a menia sa mu lieky. Az kym sa nanajde spravny liek alebo kombinacia liekov. Potom sa v hranicnej situacii davaju elektrosoky- ECT. Pochybujem, ze taky clovek by chodil na slobode co by mal vyrazne pozitivne priznaky. Ja napriklad uz nemavam take vyrazne pozitivne priznaky, keby som mal tak by mi niekto zavolal zachranku....
Znizovanie liekov asi tazko...
To je moj nazor, aj ked mozno mylny. Nech sa vyjadria ostatni...
_________________
Schizomars
Schizomars- Domáci člen
- Počet príspevkov : 84
Reputácia : 22
Dátum registrácie : 30.09.2015
Zdravotný stav
Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia: Abilify maintena 400, Questax 200, Xanax 0,5
Re: pretrvavajuce priznaky; znizovanie liekov?
opadané lístie- Zlatý pokročilý člen
- Počet príspevkov : 436
Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015
Zdravotný stav
Diagnóza:
Súčasná medikácia:
Re: pretrvavajuce priznaky; znizovanie liekov?
Mne niektoré príznaky zostávajú v slabej miere, nech beriem akékoľvek dávky. Mám na mysli najmä čo sa týka negatívnych alebo afektívnych príznakov. Tiež keď cítim vzťahovačnosť a pozorovanie zo strany božstva a istú formu silnej spolupatričnosti so svetom - čo je iný môj názov pre pocity zverejnenia mysle (a to je, ako vieme, podobné ako intrapsychické nesenzitívne halucinácie - vysielanie myšlienok, ich prenos, videnie do hlavy, telepatické pocity, ovplyvňovanie mysle externým spôsobom). Chcem tým povedať, že či už mám Rispen, Risperdal Consta, Invegu alebo Xeplion, furt mám tieto pocity a zhoršujú sa, pokiaľ sa cítim previnilo vo svedomí, prípadne neuroticky. A nemyslím si, že by sa to nejak špecificky zhoršilo, keby som si postupne reguloval Invegu smerom dole, napr. na úroveň 3 mg. Môže, ale nemusí.
Logika akoby ponúkala možnosť, že "menej liekov, tak viacej príznakov". Ale verím, že my máme možno ako chorí určitý "chorý štandard", určitú porušenosť, ktorá sa len veľmi ťažko zvláda liečebne a ktorá s nami akoby zostáva stále. Akási forma invalidizujúceho postihnutia, hoci nemusí byť ťažká alebo náročná. Napr. Tuto má furt tie hlasy, nech má tie lieky akokoľvek. Je to s ním stále. Mám tendenciu si myslieť, že by to s ním bolo aj pri ešte zvýšených dávkach, ale aj pri znížených. Pričom pri znížených by si to zachovávalo svoj typický štandard a silu, na akú je doteraz zvyknutý.
Výnimkou by mal byť relaps v pravom zmysle slova, kedy by znižovanie liekov viedlo k výraznejšej manifestácii psychózy. Vtedy by sa mohli naozaj pozitívne príznaky vyhrotiť. Ale zostávam tušiť, že ak by sa znižovalo veľmi pomaly a postupne, tak zhoršovanie pozitívnych príznakov by nejak zásadne nenastalo, a ak áno, tak jedine vo forme akútneho relapsu. Lenže ja rozlišujem medzi jasným relapsom a medzi postupným hrotením pozitívnych príznakov ako dôsledku zníženia antipsychotika. Je rozdiel totiž, keď znížime lieky a už budeme mať hlasy už aj mimo balkóna, na rozdiel od minulosti, kedy sme mali hlasy len na balkóne. A je rozdiel, keď už sa vyhrotíme do stavu, kedy sa nielenže zhoršia tie pozitívne príznaky, ktoré sme už aj v nejakej podobe aj tak mali, a keď sa k nim pridajú manifestácie všelijakých bludov a halucinácií, ktoré predtým vôbec neboli. V tom vidím rozdiel medzi akútnych relapsom a medzi postupným zhoršením príznakov v dôsledku postupného znižovania lieku.
Takže môj záver je, že je veľká šanca, že sa nebudú stupňovať pozitívne príznaky, ak budeme minimalizovať opatrne a obozretne. No riziko akútneho relapsu a recidívy plnej sily ochorenia sa samozrejme zvýši. (Ale povedzme si na rovinu, riziko akútneho relapsu je aj v stave, keď berieme poctivo lieky, nie?).
Takže ja by som postupne určite znižoval vysoké dávky. Aspoň zistiť, čo to so mnou robí a či som ten prípad, aký som tu ja v príspevku popisoval. A či náhodou nepríde rozjasnenie nálady, činnosti, vôle, intelektu, nakoľko v mozgu bude viacej nepotlačeného dopamínu, ktorý ako vieme, je zodpovedný aj za akýsi všeobecný dobrý pocit alebo slasť.
Držím palce, Lístie. Budem Ťa vrelo podporovať.
Matej
Matej- Okoloidúci
- Počet príspevkov : 5063
Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko : západné Slovensko
Zdravotný stav
Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)
Re: pretrvavajuce priznaky; znizovanie liekov?
vdaka za podporu.
opadané lístie- Zlatý pokročilý člen
- Počet príspevkov : 436
Reputácia : 94
Dátum registrácie : 10.02.2015
Zdravotný stav
Diagnóza:
Súčasná medikácia:
» Znižovanie liekov
» Negatívne priznaky
» Negatívne príznaky
» Negativne priznaky