Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

ako to je?

Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty ako to je?

Odoslať  nedotknutelny St 12 február 2014 - 17:32

ahojte vsetci,liecim sa uz 11 rokov,mam diagnostikovanu F25 schizoafektivnu poruchu.Musia byt byt pri tejto poruche pritomne halucinacie?? tie som totiz nikdy nemal a mam obavu ze niesom dobre diagnostikovany,dakujem za kazdu odpoved
nedotknutelny
nedotknutelny
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 1
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 12.02.2014

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  Matej St 12 február 2014 - 18:16

Ahoj,

Ja mám tiež F25, nemal som takisto zmyslové halucinácie nikdy.

Skôr ich nepravou napodobeninou boli intrapsychické halucinácie a spánková paralýza, kedy sa snívanie počas REM fázy vnímalo mojou mysľou ako živá zraková scenéria. Ale to nie sú priame zmyslové halucinácie typu vidiny, hlasy, falošné dotyky a podobne. Také som nikdy nemal a napriek tomu mám F25. Môj prvý lekár, ktorý mi to diagnostikoval, to diagnostikoval dobre, lebo ostatné príznaky som mal, na čo som prišiel až postupom času počas zrútenia bludného systému.

Takže defacto zmyslové halucinácie nie sú nevyhnutnou podmienkou k stanoveniu diagnózy F25. Schizofrenické symptómy sú tak obšírne, že u rôznych pacientov sa manifestujú rôzne, až to vyvoláva dojem, že sa naše poruchy nepodobajú. Myslím, že je to aj tým, že ide o ochorenie psychiky a mozgu, ktoré máme istým spôsobom všetci jedinečné a má na ne vplyv strašne veľa externých faktorov.

Držím palce.
matej

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

ako to je? Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  fuzohnusak St 12 február 2014 - 18:40

Takéto halucinácie ako spomínaš si človek môže spôsobiť aj keď vypije kávu a ide spať , alebo po iných látkach , to je bežné aj u ľudí ktorí vyzerajú v tomto smere zdravý , to by som za také vážne halucinácie nepokladal , ak sa ti nesnívajú akési veľmi živé výjavy , ktoré až hraničia s realitou . Dokonca oni sú vtedy často aj príjemné aj keď môžu byť aj nepríjemné . Neviem aké si mal ty ?
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  fuzohnusak St 12 február 2014 - 18:45

fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  Matej St 12 február 2014 - 18:54

No, ono sa to ani za halucinácie nepokladá. Oficiálne ide podľa odborných kruhov o snívanie počas REM fázy v situácii, kedy mozog ešte "nevypol" sebauvedomovanie", ale spustil REM fázu, a teda aj paralýzu svalstva. Pacient vtedy svoj sen vníma ako realitu a skutočnosť, že sa nemôže fyzicky pohnúť, je preňho veľmi desivým zážitkom. Na wiki je o tom viac trebárs pod heslom "Sleep paralysis". Ja som ju mával asi 14krát v živote, tak nejak, začalo to za éry tabletkového Risperdalu v r. 2006, väčšinou sa mi snívali postavy diabla, démonov, prípadne rôzneho nebezpečného hmyzu, ktoré po mne liezli, ale prípadne diabol na mňa sadal a ohrozoval ma.

Podľa skúsenosti s mojím prvým psychiatrom, ktorý tento problém so mnou riešil, si z tohto psychiatri veľkú hlavu nerobia. Aj on to odbil tým, že to je len sen, a nie skutočná halucinácia. Hoci mi je tento fakt jasný, nemožno poprieť, aký negatívny dopad mali tieto situácie na moje vtedajšie prežívanie.

Ale pre diagnózu F25 človek nemusí mať ani spánkovú paralýzu, ani zmyslové halucinácie. Je pravda, že vyšetrujúci lekár po nich pátra a boli by veľkým svedectvom o správnosti diagnózy, napriek tomu tento symptóm nie je bodkou za lekárovým diagnostickým rozhodnutím.

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

ako to je? Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  fuzohnusak St 12 február 2014 - 19:29

Mne sa tiež snívava že neviem vstať s postele , myslím hlavne ak má človek v izbe nezdravý kyslík a troška sa pridusí , alebo je prefajčený a zrazu nejde elektrika , niečo strašné sa ku mne blíži , nedá sa zažať svetlo , lebo elektriku večer na pár hodín vypínajú , aby sa šetrilo , teda v tom sne je to tak , ale nad takými somarinami by som ani nefilozofoval , nieto ešte s tým chodiť k psychiatrovi , ale samozrejme ak chceš si môžeš k nemu chodiť s čím uznáš za vhodné , keď ti to príde choré , len mne už sa to zdá hypochondria .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  Matej St 12 február 2014 - 19:33

Ale veď ja, fúzo, nechodím k psychiatrovi, kvôli spánkovej paralýze. Sám som predsa napísal, že si z toho psychiatri ťažkú hlavu nerobia. Ja chodím k nemu kvôli schizoafektívnej poruche a pridruženým poruchám.

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

ako to je? Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  fuzohnusak St 12 február 2014 - 19:55

Prepáč som ťa dobre nepochopil , tebe sa tie sny prelínali do bludov a potom ti z toho asi šibalo . Je to dosť ťažké si to predstaviť , ale poznám čosi podobné aj keď nie až tak moc trápivé , aby som tomu prisudzoval dôležitosť , tak je to u mňa skôr zvláštne .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  kwecko Št 13 február 2014 - 14:11

No, aj tieto snové trampoty majú svoje stupne. Rozhodne by som na to už nikdy nebrala lieky, ktoré len utlmia REM fázu, bez ktorej si človek vlastne ani neoddýchne a je z neho len zombie. Ale občas by som sa veľmi rada o tom porozprávala s niekým, koho to nevydesí, nech sa na to pozre z iného uhla a vysvetlí mi to po svojom.

Tieto živé sny, kedy akoby pracujú všetky zmysly naplno vedia rozhodiť realitu. Keď sa dve noci v kuse hrabete človeku vo vnútornostiach, aby ste zistili, prečo mu je furt zle od žalúdka a potom ho v práci stretávate na každom kroku a ešte stále cítite, aká bola tá krv horúca - no dosť to človeku zmení náladu, správanie a aj pracovné výkony. Mám to akoby v mozgu v priečinku "spomienky" To už trochu prúser je Sad
No a je fajn počuť, že sa to snívalo preto, že mi ten človek svojou útrpnou energiou ničí prostredie a len som sa to snažila rýchlo vyriešiť, nech je už zase okolo mňa pohoda. V takom sne človek dáva dôraz na veci, ktoré nie sú podstatné a podstata uniká... Pohľad z vonka je fajn Smile

_________________
Svet je taký, za aký ho považujeme.

kwecko
avatar
kwecko
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 47
Dátum registrácie : 05.05.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  fuzohnusak Št 13 február 2014 - 14:39

Som povedal somarinu , u teba sa to dosť dá predstaviť , aj keď neviem či správne .
fuzohnusak
fuzohnusak
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 115
Reputácia Reputácia : -9
Dátum registrácie : 03.01.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  kwecko Št 13 február 2014 - 14:53

Prečo somarinu? Však len sa bavíme, riešime, vysvetľujeme a varujeme, aby ostatní predišli niečomu, čo nem dobré Smile

Prúser je to, že nemáme zápal pľúc: horúčka, kašeľ, bolesť na pľúcach - choroba u všetkých jak cez kopirák... Šlahneme nejaké liečivo a hotovo.

Sme pod jedným číslom, ale každý máme inú kombináciu príznakov. A potom "človeče - metaj sa jak vieš, lebo ani my, lekári, presne nevieme čo a jak..." Čisté zúfalstvo :,(

_________________
Svet je taký, za aký ho považujeme.

kwecko
avatar
kwecko
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 201
Reputácia Reputácia : 47
Dátum registrácie : 05.05.2013

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

ako to je? Empty Re: ako to je?

Odoslať  Matej Št 13 február 2014 - 18:52

Veru, kwecko... trebárs ja a Tuto máme na vlas rovnakú diagnózu, ale naše prežívania, skúsenosti, problémy sú dosť odlišné. V niečom sa podobajú, ale v mnohom sme každý chorý inakším spôsobom. Keď som čítaval Tutovu kauzu v sekcii Kauzy, napadali mi myšlienky, ako môžem mať rovnakú diagnózu ako on. Tieto naše ochorenia sú fakt vo svojej symptomatológii pestré, až ma to niekedy privádza do rozpakov.  Shocked 

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

ako to je? Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore