Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie

Goto down

  • Zaslať odpoveď

N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie Empty N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie

Odoslať  John Št 5 december 2013 - 17:34

Ahojte všetci,
chcel som sa s vami podeliť o stránky, ktoré sú dosť vedecky orientované ,a sú orientované na pomoc ľudom so schizofréniou a inými neuropsychiatrickými problémami. No neviem či na týchto fórach je povolené prispievať odkazy na iné stránky- no zistil som ze musím byť registrovany 7 dní, aby som mohol prispievať webové vlákna tak som ich musel dať bez uvodneho www a pociarkol a vyfarbil som ich. Budete si ich musieť skopírovať a otvoriť ručne.

Musím podotknúť, že tieto stránky sú bohužial v angličtine takže ľudia čo majú problémy s angličtinou môžu skúsiť službu od googlu
www.translate.google.com

No tak začnem. V názve príspevku som napísal N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová - tieto informácie som sa dozvedel zo stránky schizophreniaoptions.com- je to v podstate blog nejakého doktora, ktorý sa týmto zaobera a uvádza ku každému doplnku výživy a príkladné testy ktoré skúšali na skupinách ľudí, ako je to vo vede zvykom zoberieme skupinu ľudí trebárs 50 , a meria sa efekt, alebo zlepšenie oproti začiatku napríklad za 3 týždňe. Mám však skúsenosť, že táto stránka niekedy vypadáva, že nefunguje.
Takže ku každému doplnku výživy tu máte link
N- acetyl cysteín -
www.schizophreniaoptions.com/n-acetyl-cysteine/
sarkosín
www.schizophreniaoptions.com/sarcosine/
kyselina listová + B12 -
www.schizophreniaoptions.com/methyl-folate-and-b12/
 - no vravím ak máte problém s angličtinou tak sa celkom to dá chápat aj prekladané, stačí vložit internetový odkaz už do zmieneného translate.google.com nastaviť že z anglictiny do slovenčiny a fičíte.

Musím povedať, že niektoré sa dajú zohnať aj v lekárni napríklad som našiel N- acetyl cysteín, ktorý sa predáva ako ACC Long (pôvodné je to šumivá tableta na vykašliavane alebo take niečo)- ale je to dosť predražené ak to chcete brať každý deň. Našiel som slovenskú stránku Swansonu, kde predávajú n-acetyl cystein -
www.swanson.sk/p/374/nac-n-acetyl-cystein
B12 a kyselinu listovú máte v bežnom multivitamíne ale dajú sa kúpiť aj osobitne v bežnej lekárni
sarcosín som na slovensku nenašiel, ale je na tejto americkej stranke ktorá ho posiela do celeho sveta -
www.smartpowders.com/sarcosine-100-grams-n-methylglycine.html

no a  najužitočnejšou stránkou na ktorú som kedy natrafil je fórové vlákno
www.mindandmuscle.net/forum/40114-post-up-schizophrenic-regimen   - je to fórmu, ktoré je pridružené k stránke o posilnovani, ale nachádza sa v ňom veľa skúsených prispievateľov ktorí majú, veľa skúseností a vyznajú sa v štúdiách jednoducho, no tiež je to po anglicky. V tom vlákne na to fórum, je veľa užitočných suplementov a liekov, ktoré ľuďom pomáhajú, je tam veľa odkazov na vedecké štúdie. Väčšinou prispievatelia čerpajú z stránky PubMed- co je verejná databáza vedeckých medicínskych štúdií-
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed Napriklad mozete vyhladat "N-acetyl cysteine schizophrenia" www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=N-acetyl+cysteine+schizophrenia , alebo proste hociaku chorobu, alebo suplement a nájde vám všetky vedecké štúdie ktoré tam zatial v databáze sú.

Chcel by som poprosit, že ak by niekto niečo dobre našiel či už na mindandmuscle alebo na PubMed- tak by sa to mohlo možno aj hodiť sem, alebo možno aj preložiť neviem.

tu je napríklad dlhý zhrňujúci článok o n-acetyl cysteíne -
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3044191/?report=classic
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23523744

Musím podotknúť, že mám zvláštny problém s doplnkami výživy a to že mi spôsobujú derealizáciu- neviem kde je v mojom prípade spúšťač, jedíne doplnky výživy ktoré pre mna fungujú sú väčšinou z lekárne- napríklad ACC Long (acetyl cysteinikum) mi preblémy s napätím a derealizáciou nespôsobuje a pritom acetyl cystín zo swansonu áno, všetci sa mi síce čudujú ale je to tak, škoda že je len tak predražený v tej lekárni- ale musím povedať, že ten z lekárne mi pomáhal- nemal som také problémy sledovať pohybujúce sa objekty a riešiť napríklad križovatky čo chodia autá a sú stále v pohybe....., čo je symptóm mojej choroby

ináč na skontrolovanie či majú niečo v lekárni a či je to na predpis alebo nie sa dá pozrieť na stránke
www.adcc.sk/


Naposledy upravil hereIam dňa So 1 február 2014 - 13:07, celkom upravené 1 krát.
John
John
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 26
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 05.12.2013

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie Empty Re: N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie

Odoslať  John St 11 december 2013 - 14:29

Godfrey PS, Toone BK, Carney MW, Flynn TG, Bottiglieri T, Laundy M, Chanarin I, Reynolds EH. Enhancement of recovery from psychiatric illness by methylfolate. Lancet. 1990 Aug 18;336(8712):392-5.

Godfrey PS, Toon BK, Carney MW, Flynn TG, Bottiglieri T, Laund M, Chanarin som, Reynolds EH. Zlepšenie zotavenia z psychiatrického ochorenia methylfolátom. Lancet. 1990 18.septembra, 336 (8712) :392-5.

41 (33%) z 123 pacientov s akútnymi psychickými poruchami (DSM III diagnóza závažné depresie alebo schizofrénie), mali hraničné alebo úplný nedostatok folátov (červené-krvinky, folát pod 200 mikrogramov / l) a zúčastnil sa v dvojito zaslepenej, placebom-kontrolovanej štúdie methylfolátu, 15 mg denne, po dobu 6 mesiacov ako dodatok k štandardnej psychotropnej liečbe. Medzi depresívnymi a schizofrenickými pacientmi methylfolate výrazne zlepšil klinické a sociálne zotavenie. Rozdiely vo výsledných skóre medzi methylfolát a placebo skupinami sa s časom zväčšil. Tieto nálezy treba pridať k dôkazom, ktoré implikujú poruchy metylácie v nervovom systéme, v biológii niektorých foriem duševných chorôb.

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1773245

-------------------------------------------------
Kale A, Naphade N, Sapkale S, Kamaraju M, Pillai A, Joshi S, Mahadik S. Reduced folic acid, vitamin B12 and docosahexaenoic acid and increased homocysteine and cortisol in never-medicated schizophrenia patients: implications for altered one-carbon metabolism.  Psychiatry Res. 2010 Jan 30;175(1-2):47-53.

Kale , Naphade N , Sapkale S , Kamaraj M , Pillai , Joshi S , Mahadik S. Znížená hladina kyseliny listovej, vitamínu B12 a kyseliny dokosahexaenovej, zvýšená hladina homocysteínu a kortizolu u nikdy medikovaných pacientov so schizofréniou. : dôsledky pre zmenený jedno-uhlíkový metabolizmus. Psychiatrie Res . 2010 30. januára , 175 (1-2) :47-53 .

Abnormálny jedno-uhlíkový metabolizmus bol už dlho navrhovaný ako jeden z mechanizmov neuropatológie a psychopatológie schizofrénie . Variabilné úrovne zložiek jedno-uhlíkového metabolizmu (kyseliny listovej a vitamínu B12) a následné zmeny hladín homocysteínu a fosfát kyseliny dokosahexaenovej (DHA) , boli nezávisle hlásené, väčšinou u medikovaných pacientov . Táto štúdia skúmala súbežné úrovne týchto kľúčových komponentov jedno-uhlíkového metabolizmu a jeho dôsledky v jedinečných , liekov – neužívajúcich s prvou epizódou psychotických pacientov ( FEP , n = 31 ) a zdravých pacientov ( HC , n = 48 ) , rovnakých, aby sa zamedzilo zmätenosti, boli zhodný v národnosti , diéte a životnom štýle, aby sa znížila variabilita . Významne nižšie hladiny kyseliny listovej a vitamínu B12 v plazme a kyseliny listovej v červených krvinách boli pozorované v FEP v porovnaní s HC . Tieto znížené hladiny korelovali s výrazným nárastom homocysteínu a hladiny kortizolu v plazme . Boli pozorované významne znížené hladiny membránového DHA v FEP v porovnaní s HC . Táto štúdia , za použitia unikátnej skupiny , poskytla širší mechanizmus (narušené vyváženie kyseliny listovej , vitamínu B12 a DHA)  zmeneného jedeno-uhlíkového metabolizmu a jedného z jeho hlavných nadväzujúcich zložiek , zvýšenú hladinu homocysteínu , ktorá spoločne s kortizolom , môže prispieť k neuropatológii psychózy . Tieto údaje môžu mať významné dôsledky pre zmiernenie psychopatológie u schizofrénie.

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19969375

------------------------------------------------
Levine J, Stahl Z, Sela BA, Ruderman V, Shumaico O, Babushkin I, Osher Y, Bersudsky Y, Belmaker RH. Homocysteine-reducing strategies improve symptoms in chronic schizophrenic patients with hyperhomocysteinemia. Biol Psychiatry. 2006 Aug 1;60(3):265-9.

BACKGROUND: An elevated homocysteine level is reported to be a risk factor for several diseases, including Alzheimer’s and cerebrovascular disease. Recently, several studies have reported that homocysteine levels are elevated in many schizophrenic patients. Homocysteine levels can be lowered by oral folic acid, B-12, and pyridoxine.  METHODS: Forty-two schizophrenic patients with plasma homocysteine levels >15 micromol/L were treated with these vitamins for 3 months and placebo for 3 months in a study with a randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover design.  RESULTS: Homocysteine levels declined with vitamin therapy compared with placebo in all patients except for one noncompliant subject. Clinical symptoms of schizophrenia as measured by the Positive and Negative Syndrome Scale declined significantly with active treatment compared with placebo. Neuropsychological test results overall, and Wisconsin Card Sort (Categories Completed) test results in particular, were significantly better after vitamin treatment than after placebo.  CONCLUSIONS: A subgroup of schizophrenic patients with hyperhomocysteinemia might benefit from the simple addition of B vitamins.

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16412989


Naposledy upravil hereIam dňa So 1 február 2014 - 13:25, celkom upravené 2 krát.
John
John
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 26
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 05.12.2013

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie Empty Re: N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie

Odoslať  John St 11 december 2013 - 14:41

Muntjewerff JW, Kahn RS, Blom HJ, den Heijer M. Homocysteine, methylenetetrahydrofolate reductase and risk of schizophrenia: a meta-analysis. Mol Psychiatry. 2006 Feb;11(2):143-9.

Elevated plasma homocysteine concentration has been suggested as a risk factor for schizophrenia, but the results of epidemiological studies have been inconsistent. The most extensively studied genetic variant in the homocysteine metabolism is the 677C>T polymorphism in the methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) gene, resulting in reduced enzyme activity and, subsequently, in elevated homocysteine. A meta-analysis of eight retrospective studies (812 cases and 2113 control subjects) was carried out to examine the association between homocysteine and schizophrenia. In addition, a meta-analysis of 10 studies (2265 cases and 2721 control subjects) on the homozygous (TT) genotype of the MTHFR 677C>T polymorphism was carried out to assess if this association is causal. A 5 micromol/l higher homocysteine level was associated with a 70% (95% confidence interval, CI: 27-129) higher risk of schizophrenia. The TT genotype was associated with a 36% (95% CI: 7-72) higher risk of schizophrenia compared to the CC genotype. The performed meta-analyses showed no evidence of publication bias or excessive influence attributable to any given study. In conclusion, our study provides evidence for an association of homocysteine with schizophrenia. The elevated risk of schizophrenia associated with the homozygous genotype of the MTHFR 677C>T polymorphism provides support for causality between a disturbed homocysteine metabolism and risk of schizophrenia.

----------------------------------------------------
Berk M, Copolov D, Dean O, Lu K, Jeavons S, Schapkaitz I, Anderson-Hunt M, Judd F, Katz F, Katz P, Ording-Jespersen S, Little J, Conus P, Cuenod M, Do KQ, Bush AI. N-acetyl cysteine as a glutathione precursor for schizophrenia–a double-blind, randomized, placebo-controlled trial.  Biol Psychiatry. 2008 Sep 1;64(5):361-8.

BACKGROUND: Brain glutathione levels are decreased in schizophrenia, a disorder that often is chronic and refractory to treatment. N-acetyl cysteine (NAC) increases brain glutathione in rodents. This study was conducted to evaluate the safety and effectiveness of oral NAC (1 g orally twice daily [b.i.d.]) as an add-on to maintenance medication for the treatment of chronic schizophrenia over a 24-week period. METHODS: A randomized, multicenter, double-blind, placebo-controlled study. The primary readout was change from baseline on the Positive and Negative Symptoms Scale (PANSS) and its components. Secondary readouts included the Clinical Global Impression (CGI) Severity and Improvement scales, as well as general functioning and extrapyramidal rating scales. Changes following a 4-week treatment discontinuation were evaluated. One hundred forty people with chronic schizophrenia on maintenance antipsychotic medication were randomized; 84 completed treatment. RESULTS: Intent-to-treat analysis revealed that subjects treated with NAC improved more than placebo-treated subjects over the study period in PANSS total [-5.97 (-10.44, -1.51), p = .009], PANSS negative [mean difference -1.83 (95% confidence interval: -3.33, -.32), p = .018], and PANSS general [-2.79 (-5.38, -.20), p = .035], CGI-Severity (CGI-S) [-.26 (-.44, -.08), p = .004], and CGI-Improvement (CGI-I) [-.22 (-.41, -.03), p = .025] scores. No significant change on the PANSS positive subscale was seen. N-acetyl cysteine treatment also was associated with an improvement in akathisia (p = .022). Effect sizes at end point were consistent with moderate benefits. CONCLUSIONS: These data suggest that adjunctive NAC has potential as a safe and moderately effective augmentation strategy for chronic schizophrenia.

--------------------------------------
Wood SJ, Yücel M, Pantelis C, Berk M. Neurobiology of schizophrenia spectrum disorders: the role of oxidative stress.  Ann Acad Med Singapore. 2009 May;38(5):396-6.

PREKLAD
Wood SJ, Yücel M, Pantelis C, Berk M. Neurobiológia ochorenia spektra schizofrénie: Úloha oxidačného stresu . Ann Acad Med Singapore . 2009 Máj , 38 ( 5 ) :396 - 6 .
Mitochondriálna dysfunkcia a oxidačnéý stres , sú stále viac zapojené do patofyziológie schizofrénie . Mozog je v tele najvyšší spotrebiteľ energie, a systém glutatiónu je dominantný čistič voľných radikálov v mozgu . V súčasnej práci sme preskúmali dôkazy systémových anomálií centrálneho a periférneho nervového systému v oxidačej obrane jedincov so schizofréniou , predovšetkým zahŕňajúcej glutatiónový systém . To sa odráža dôkazom o rozmanitých dôsledkoch oxidatívneho stresu , ktoré zahŕňajú peroxidáciu lipidov , karboxyláciu bielkovín , poškodenie DNA a apoptózu - všetky potenciálne ako časť procesu postupu choroby . Dôležité je , že oxidačný stres je prístupný pre intervenciu . Zvažuje klinický potenciál niektorých možných intervencií , ktoré pomáhajú znižovať oxidačný stres , cez posilnenie glutatiónového systému , najmä N - acetyl cysteín . Tvrdíme , že lepšie pochopenie mechanizmov a ciest uskutočňujúcich oxidačný stres bude pomáhať pri rozvíjaní terapeutického potenciálu v tejto oblasti .


Naposledy upravil hereIam dňa St 11 december 2013 - 15:35, celkom upravené 1 krát.
John
John
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 26
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 05.12.2013

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie Empty Re: N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie

Odoslať  John St 11 december 2013 - 14:52

N-acetylcysteine as an adjunct to risperidone for treatment of negative symptoms in patients with chronic schizophrenia: a randomized, double-blind, placebo-controlled study.
Farokhnia M, Azarkolah A, Adinehfar F, Khodaie-Ardakani MR, Hosseini SM, Yekehtaz H, Tabrizi M, Rezaei F, Salehi B, Sadeghi SM, Moghadam M, Gharibi F, Mirshafiee O, Akhondzadeh S.

PREKLAD

N - acetylcysteín ako doplnok k risperidónu pri liečbe negatívnych príznakov u pacientov s chronickou schizofréniou : randomizovaná , dvojito zaslepená , placebom kontrolovaná štúdia .
Farokhnia M , Azarkolah , Adinehfar F , Khodaie - Ardakani MR , Hosseini SM , Yekehtaz H , Tabrizi M , Rezaei F , Salehi B , Sadeghi SM , Moghadam M , Gharib F , Mirshafiee O , Akhondzadeh S.
CIELE :
Napriek záťaži negatívnych symptómov na kvalitu života schizofrenických pacientov , zatatial nebola vyvinutá celkom účinná liečba , aby riešila tieto príznaky . V nedávnej dobe bolo dokázané ,že abnormality v oxidačnom strese dráh sa podieľajú na patofyziológii schizofrénie , a vzniká rastúci záujem o antioxidanty pre zacielenie negatívne príznakov schizofrénie . N - acetylcysteín ( NAC ) je silný antioxidant s neuroprotektívnymi vlastnosťami . Cieľom tejto štúdie bolo vyhodnotiť možné účinky NAC ako doplnok k risperidónu v liečbe negatívnych príznakov schizofrénie .
MATERIÁLY A METÓDY :
V tejto randomizovanej , dvojito zaslepenej , placebom kontrolovanej , paralelne-skupinovej štúdii, 42 pacientov s chronickou schizofréniou a skóre 20 alebo vyššom na negatívnej podstupnici stupnice pozitívneho a negatívneho syndrómu ( PANSS ) boli zaradení v aktívnej fáze ich choroby . Účastníci boli rovnako náhodne vybratý na liečbu NAC ( až 2 g / deň ) alebo placebom k risperidónu ( až do 6 mg / deň ) po dobu 8 týždňov . Účastníci boli hodnotení pomocou PANSS každé 2 týždne , a pokles PANSS negatívnej podstupnici skóre bol považovaný za náš primárny výsledok .

VÝSLEDKY :
Na konci štúdie ,pacienti liečený NAC ukázaly významne väčšie zlepšenie celkového PANSS ( p = 0,006 ) a negatívneho skóre mierky ( P < 0,001 ), ako v skupine s placebom , ale tento rozdiel nebol štatisticky významný pre pozitívne a všeobecné podstupnice psychopatológie . Tam nebol žiadny významný rozdiel medzi  dvomi skupinami vo frekvencii nežiaducich účinkov .
ZÁVER:
Pridanie NAC k terapii sa ukázalo ako bezpečná a účinná rozširujúca stratégia na zmiernenie negatívnych príznakov schizofrénie .


Naposledy upravil hereIam dňa St 11 december 2013 - 16:06, celkom upravené 1 krát.
John
John
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 26
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 05.12.2013

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie Empty Re: N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie

Odoslať  John St 11 december 2013 - 14:56

Getting a Knack for NAC: N-Acetyl-Cysteine.
Sansone RA, Sansone LA.
Source
Dr. R. Sansone is a professor in the Departments of Psychiatry and Internal Medicine at Wright State University School of Medicine in Dayton, Ohio, and Director of Psychiatry Education at Kettering Medical Center in Kettering, Ohio.

Abstract
N-acetyl-cysteine, N-acetylcysteine, N-acetyl cysteine, and N-acetyl-L-cysteine are all designations for the same compound, which is abbreviated as NAC. NAC is a precursor to the amino acid cysteine, which ultimately plays two key metabolic roles. Through its metabolic contribution to glutathione production, cysteine participates in the general antioxidant activities of the body. Through its role as a modulator of the glutamatergic system, cysteine influences the reward-reinforcement pathway. Because of these functions, NAC may exert a therapeutic effect on psychiatric disorders allegedly related to oxidative stress (e.g., schizophrenia, bipolar disorder) as well as psychiatric syndromes characterized by impulsive/compulsive symptoms (e.g., trichotillomania, pathological nail biting, gambling, substance misuse). While the dosages, pharmacological strategies (monotherapy versus augmentation), and long-term risks are not fully evident, NAC appears to be a promising, relatively low-risk intervention. If so, NAC might be an ideal treatment strategy for a variety of psychiatric conditions in both psychiatric and primary care settings.
John
John
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 26
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 05.12.2013

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie Empty Re: N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie

Odoslať  Matej So 14 december 2013 - 19:11

Istý čas som užívaniu týchto doplnkov dôveroval, hlavne vtedy keď to tu propagoval Ivan, istý člen fóra, ktorý k nám už asi nechodí, dlho neprispel. Bral som aj béčka. Ale prestal som s tým, lebo mi to podporovalo chuť do jedla, čo za vtedajšej obezity bolo naozaj nevýhodné. Ale celkovo mám k týmto štúdiám postoj relatívne kladný a mám tendenciu tomu dôverovať. Ale keďže mne momentálne sedí dosť dobre ten môj umelý Escitil a Risperdal Consta, a moje príznaky sú teraz znesiteľné a pomerne akceptovateľné, tak nevyhľadávam ďalšie prostriedky, ako veci zlepšiť.

Naposledy som si však kúpil vitamín D, a dávam si toboľku denne, že reku na kosti, zuby a na psychiku kvôli nedostatku slnečného svetla. Tento nedostatok mi totiž dosť vadí a už sa teším na povianočné, poslnovratové predlžovanie denného svetla.

Ale také tie suplementy na psychotické príznaky som už dávnejšie nebral a momentálne ich nepotrebujem. No každopádne vďaka za sprostredkovanie tých štúdií, je to užitočné. Ľudia si musia pomáhať ako vedia. To, čo iný označí za hlúposť, inému môže zachrániť život. Takže vítam túto tému.

Ahoj, HereIAm, a vitaj na fóre. Wink  it is perfect 

Matej
 affraid

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5055
Reputácia Reputácia : 941
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie Empty Re: N- acetyl cysteín, sarcosine, B12 a kyselina listová ..., užitočné stránky, vedecké publikácie

Odoslať  John So 1 február 2014 - 13:03

Ahoj, Matej sorry, že som nereagoval skôr.

Ja už istú dobu po nejakom tom kratšom preštudovaní farmakológie a nejakých tých štúdií, nerozlišujem látky na umelé a neumelé. Všetky látky majú svoju chemickú štruktúru, či sú to vitamíny, nejaké "chemické" lieky alebo suplementy. Popravde všetky sú "chemické", lebo majú chemickú štruktúru, vitamíny sa tiež vyrábajú synteticky, takže sú na rovnakej úravni ako napríklad psychofarmaká len majú odlišný možno menej výrazný efekt. Rozdiel je snáď len v tom že niektoré chemické zlúčeniny boli vymyslené človekom- LSD, heroín, psychofarmaká, lieky na predpis väčšinou, lebo ich efekt treba naozaj regulovať lekárom lebo môžu narobiť aj dosť škody pri nesprávnom užívaní, a niektoré už boli bez toho aby ich človek vymyslel. Tak isto neverím na BigPharma nenávistné prehlásenia, že veľké farmaceutické spoločnosti si zarábajú na syntetických látkach a pritom spoločnosti čo vyrábajú suplementy, mimochodom tiež farmaceutické spoločnosti- čo syntetizujú vitamíny, a iné doplnky sú nevinné. Práveže sa začína stávať trendom, že tieto spoločnosti s doplnkami výživy začínajú mať väčšie zisky ako, bežné farmaceutické spoločnosti. Rozdeliť ale farmaceutické spoločnosti od iných je tiež ťažké snáď len podľa toho či vyrábajú chemické látky vyskytujúce sa už v prírode alebo vymyslené človekom.

Takže ja nie som fanatik, čo je zástancom iba prírodnej liečby- to znamená že sa liečim iba chemckými látkami čo sa vyskytujú prirodzene, aj keď používanie takýchto látok môže mať potencionálne prirodzenejší efekt na telo, ale čo ja vlastne viem, však veď v prírode sa nachádzajú aj rôzne jedy škodlívé látky, patogény baktérie ... takže slovo prírodný je tak trocha široký a ťažko definovateľný pojem.

dúfam že tento príspevok mal dáky zmysel, lebo nemám celkom jasné myšlienkové pochody. Mám v podstate iba negatívnu symptomatiku schizofrénie, preto mi antipsychotiká veľmi nepomáhajú, alebo nefungujú až do takej miery. Celkovo mám problémy brať nejaké antipsychotiká bez nežiaducich účinkov, že ma vyradzujú z fungovania. Ale keď mi bude zle tak samozrejme si nejaké to ďalšie antipsychotikum dám lebo úžasne upravujú a "vyhladzujú" náladu a utlmujú myšlienkové procesy a vnemy.
John
John
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 26
Reputácia Reputácia : 2
Dátum registrácie : 05.12.2013

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore