Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

kde a ako zacat

Goto down

  • Zaslať odpoveď

kde a ako zacat Empty kde a ako zacat

Odoslať  zha Pi 6 máj 2011 - 11:52

zdravim vsetkych,


rad by som vas poprosil o radu.

moj brat ma, pravdepodobne, diagnostikovanu schizofreniu. pisem pravdepodobne pretoze tato diagnoza je v rodine zo strany rodicov spochybnovana. respektive si ju mozno nepripustaju pretoze brat zaroven dlhodobo fajci marihuanu. v ramci rodiny, je medzi mnou a medzi otcom a mamou nazor na bratov stav a na jeho liecenie ci neliecenie rozdielny nazor ktory smeruje k rozpadu rodiny.

rad by som sa s niekym porozpraval o situacii a moznych sposoboch a postupoch co dalej robit. na koho sa prosim vas mozem obratit?

viete mi odporucit nejakeho dobreho psychologa/psychiatra v trnave alebo v bratislave?

dakujem
zha
zha
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 1
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 06.05.2011

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

kde a ako zacat Empty Re: kde a ako zacat

Odoslať  Matej Pi 6 máj 2011 - 22:01

Ahoj zha cyclops

Vítam Ťa na našom fóre - dúfam, že Ti bude čo najviac nápomocné a užitočné. Teším sa, že si sa stal naším novým členom. Vitaj! giving a hug

zha napísal: ... moj brat ma, pravdepodobne, diagnostikovanu schizofreniu ...

Z toho usudzujem, že už má brat za sebou nejaké vyšetrenia od odborníkov, najmä od psychológa alebo aspoň psychiatra, však? Ak hej, spochybňovanie zo strany rodičov je už vecou len nevedomosti a predsudkov = inými slovami, asi Vaši rodičia nevedia, čo vlastne schizofrénia je, majú tradičné predsudky o tom, ako táto choroba vyzerá a ako sa prejavuje (napr. nejaká rozdvojenosť a podobné typické predsudky). Následne pripisujú podivnosť a zmenu správania svojho syna skôr zrejme tej marihuane. Povedz, priateľu zha, či si Vašu situáciu dobre vysvetľujem. Tak nejak sa mi to javí. cat

Mrzí ma Tvoja situácia ako brata pravdepodobného schizofrenika, ktorý vidí potrebu jeho liečenia, zatiaľ čo ľudia, ktorým by na tom malo záležať najviac, sa riešeniu vyhýbajú. Bolo by strašné, keby to vyústilo až k rozpadu rodiny... čo to vlastne znamená? - že by si odišiel z domu?

Prosím, zha, napíš, ako Ty vidíš situáciu svojho brata. Mám na mysli najmä opis jeho správania z Tvojho zorného uhla, opis jeho príznakov a podobne, čo sa Ti zdá mimo normy na ňom a čo všetko je zdrojom vzniku situácie, ktorá môže vyústiť do rozpadu rodiny. Aby sme o tom tuná všetci spoločne pojednali, treba napísať tieto informácie pod rúškom anonymity. indifferent

Za kým zájsť? No, je pravdou, že psychiater je lekár tiež prvého kontaktu, ale neviem, či by reálne len tak prijal nejakého príbuzného bez toho, aby táto návšteva neskončila typickou vetou: "Keď sa nechce liečiť Váš brat, alebo keď nie je sebe či druhým nebezpečný, tak sa nič nedá robiť." Ja osobne mám výbornú obvodnú pediatričku, ku ktorej by som určite mohol prísť a zveriť sa jej s druhým príbuzným, ktorý by k nej tiež chodil (my sme traja bratia a všetci sme chodili tej istej pediatričke). A ona by si mohla zavolať rodičov, aby si pokecali.

Možno by cesta viedla aj podsúvaním informácií o schizofrénii Vaším rodičom, zha. Aby sa otvoril priestor pre to, že by si rodičia vedeli predstaviť, že ich syn má predsa len príznaky schizofrénie. Súdim tak na základe svojho brata. On o schizofrénii zo začiatku nevedel nič a dodnes má problém veriť, že som ja chorý (obzvlášť keď ma vídava iba sem-tam, keď príde na kúsok reči raz za 2 týždne zo svojho domu).

Takže toľko zatiaľ. Prajem Ti mnoho svetla pri riešení komplikovanej situácie. A odpíš. (A napíš, či som týmto príspevkom až príliš mimo, chi Laughing )

Ahoj. giving a hug

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

kde a ako zacat Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore