Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  liduta Ut 24 október 2023 - 8:49

Dobrý deň, mám otázku o bylinkách. Aké bylinky vám pomohli pri dlhodobom strese? Chcela by som nejaké, ktoré sa dajú užívať dlhodobo a nemajú žiadne negatívne účinky. Niečo, čo pomôže psychike. Chcem sa vyhnúť liekom na predpis a chcela by som vyskúšať niečo také.
liduta
liduta
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 1
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 24.10.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Re: Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  Lucas Ut 24 október 2023 - 19:50

Pozdravujem, na začiatok dobrý prístup,
z osobných skúseností, žiaľ, neviem poradiť, keďže u mňa bolo nutné ihneď nasadiť klasické psychofarmaká...
Pri dlhodobom strese sa jednoznačne odporúča pravidelný prísun živín, tekutín, spánok (!) a hlavne magnesium.
Z byliniek veľa chvály počujem na ľubovník bodkovaný, my tu ho však väčšina užívať nemôžeme pre kontraindikácie s antidepresívom.
Známa je aj kombinácia byliniek v doplnku Persen Forte, ale čo som najnovšie zachytil, tak je rastlinný liek Lavekan - zo silice levandule s preukázanými protiúzkostnými účinkami v štúdii!
Úprimne, každý liek - či rastlinka a či chemicky vyrobený - má ako žiaduce, tak občas i nežiaduce účinky. Samozrejme, s výnimkou homeopatie (myslím, že viete, čo tým myslím...)
Hádam som trošku pomohol vo výbere.
Všetko dobré
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 202
Reputácia Reputácia : 52
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Re: Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  Saladin Ut 24 október 2023 - 20:13

Ľubovník/Třezalka = moje prvé antidepresívum

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 543
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Re: Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  Lucas Ut 24 október 2023 - 20:34

@Saladin
A pociťoval si trošku antidepresívny efekt?
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 202
Reputácia Reputácia : 52
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Re: Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  Carecna Ut 5 december 2023 - 14:15

Ahoj. Pri dlhodobom strese mi skvelo pomohla ašvaganda. Kupujem ju na Asva.sk. Neviem, či existuje nejaká silnejšia. Je to účinná bylinka na podporu psychiky, a dá sa užívať dlhodobo bez negatívnych účinkov. Odporúčam vyskúšať!
Carecna
Carecna
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 1
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 05.12.2023

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Re: Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  Sweetheart Ut 5 december 2023 - 19:50

Ja som mal Depress z lekarne, na skatulke je napisane, ze je to najsilnejsia kombinacia L-tryptofanu a byliniek v jednej tobolke.
avatar
Sweetheart
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 554
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

Saladin and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Re: Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  Saladin Ut 5 december 2023 - 19:56

Lucas napísal:@Saladin
A pociťoval si trošku antidepresívny efekt?
(až teraz som si všimol tvoju otázku) Áno, zlepšilo sa mi celé prežívanie: lepší spánok, znížila sa mi úzkosť (strach, ktorý má neznámu príčinu), bol som menej nervózny. Čaj som pil dva roky, tuším 2 šálky denne (kúpil som si celú krabicu od topánok Smile, ale niekde som videl predávať bylinky na kilogramy). Presne si nespomínam - len viem, že sa s Ľubovníkom nemá preháňať.

Užíval som Escitalopram 10 mg a Alventu 150 mg, tak môžem Ľubovník prirovnať (povedzme) k polovici normy(?) t.j. Alventa 37,5 mg (jednotka je 75 mg) alebo Escitalopram 5 mg (jednotka je tuším 10 mg, ma prípadne oprav). Upozorňujem, že to prirovnanie s AD je čistá dojmológia - ide len o predstavu, aký účinok mala na mňa táto bylinka. Okrem toho Alventa je SNRI.

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 543
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Lucas likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Re: Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  Lucas Ut 5 december 2023 - 21:43

@Saladin
Tak teda wau 😳 dojmy-pojmy, ale porovnávaš to z vlastného hľadiska s vysokoúčinným SSRI escitalopramom (mimochodom mnohí fungujú len na 5 mg denne - ako si poznamenal, polovica z obvyklej dennej dávky) a rovnako s veľmi účinným SNRI venlafaxínom (najnižšia dávka, často štartovacia tabletka pri panických poruchách je práve 37,5 mg - a, opäť, niektorí pri nej aj ostanú).
Tak to som milo prekvapený, aký pozitívny vplyv na teba ľubovník mal teda - a môžeš ho porovnať s vyššie uvedenými medikamentmi. Zrejme tu je dôvod, prečo sa s AD nesmie už následne kombinovať - pre riziko rozvoja setotonínového syndrómu.
Zaujímavý poznatok teda 😉
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 202
Reputácia Reputácia : 52
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Saladin likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Re: Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  Saladin St 6 december 2023 - 11:49

Lucas napísal:Zrejme tu je dôvod, prečo sa s AD nesmie už následne kombinovať - pre riziko rozvoja setotonínového syndrómu.
Áno, je to tým, že to nie je obyčajná burina, ale účinná bylinka. Poradil ju v jednom časopise známy český psychiater ako slabé antidepresívum. Mechanizmus účinku je pravdepodobne odlišný, lebo som si postupne vybudoval toleranciu - to v prípade AD nehrozí, či? ..ale na začiatku to bola šleha Smile. Preto sa aj odporúča prerušiť užívanie Ľubovníka tuším po 3 mesiacoch. A max. 2 šálky denne, myslím.

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 543
Reputácia Reputácia : 57
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Lucas likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Aké bylinky vám pomohli pri strese? Empty Re: Aké bylinky vám pomohli pri strese?

Odoslať  Lucas St 6 december 2023 - 12:20

@Saladin
Som rád, že ti na veľmi pekný čas pomohol...
Úprimne, ja som rovno začal ľudovo povedané s "chémiou", takže neviem povedať žiadnu vlastnú skúsenosť ohľadom byliniek na psychiku.
Nooooooo a predostrel si tu zaujímavú pripomienku ohľadom vybudovania tolerancie na antidepresíva. Toto je pekne ošemetná téma, keďže AD sa radia medzi lieky, ktoré sú fakticky nenávykové, nevzniká na ne tolerancia (typické často pre BZD) a vysadenie je bezproblémové - čo však prax ukazuje, že teória je ďaleko od pravdy.
Zase, sú to len skúsenosti ľudí, ktoré môžem uviesť, žiadne rukolapné dôkazy. Ale - stáva sa často, že časom musíme AD navyšovať a navyšovať (neraz na maximum), akoby neuroreceptory potrebovali čoraz vyššiu (stimulujúcu) dávku - voľne preložené. A neraz sa stane, že liek zrazu napríklad pri chronickom užívaní 10 rokov "vypovedá službu"... A na rad prichádza iný liek, respektíve sa musí presedlať na inú skupinu (často z SSRI na SNRI a pod.). Alebo napríklad niekto užíval AD, postupne vysadil a časom sa k nemu opäť vrátil - no s veľmi slabým efektom účinku. Je to zvláštne, zatiaľ som nikde nenatrafil na článok ohľadom tejto problematiky - ak by niekto o niečom vedel, prosím, sem s ním 😁
Len pár šťastlivcov, čo som mal možnosť poznať alebo sa dočítať na fórach, je napríklad aj 30 rokov na jednom AD, ktoré tolerujú a je účinné (ticho im závidím, keďže u mňa sa AD striedali ako na bežiacom páse, kým ako-tak jedno "sadlo")
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 202
Reputácia Reputácia : 52
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, rasto, Juraj and Saladin like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore